Προς το περιεχόμενο

Αν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα ... ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Abraxas

 

Καλά... πριν απ'όλα κάνε έναν κόπο και κοίτα ποιος ήταν αυτός που έδωσε την

πρώτη, μακροσκελή και 'σοβαρή' απάντηση στο θέμα και μετά τα λέμε πάλι, ΟΚ?

 

Στο κείμενο που έθεσες, μετά από έναν κατεβατό με οποίο καθόλου δεν διαφωνώ,

καταλήγεις και εσύ στο να κάνεις τους ίδιους συλογισμούς που έκανα και εγώ,

και να θέσεις μια λίγο διαφορετική διατύπωση του ιδίου ερωτήματος που έθεσα:

 

Επομένως το ερώτημα μετατρέπεται στο 'τι θα γινόταν αν δεν κατάφερνε να γίνει μόδα η κιθάρα'

 

Ενώ εγώ είχα πεί:

 

Αν λοιπόν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα,

πως θα ήταν η μουσική σήμερα;

Αν αυτά τα άτομα που ασχολήθηκαν με αυτήν,

είχαν ασχοληθεί με άλλα όργανα,

σε τι θα είχε εξελιχθεί η μουσική σκηνή σήμερα;

 

Επομένως η ανάρτηση του κειμένου σου και μακροσκελή είναι

και σοβαρή όπως την χαρακτηρίζεις,

αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί απάντηση

μια που ασχολήθηκες με το γιατί επικράτησε η ηλ. κιθάρα

και όχι με αυτό που ρώτησα,

το τι δηλαδή θα μπορούσε να είχε συμβεί στην μουσική σκηνή

αν δεν είχε εφευρεθεί ή δεν είχε επικρατήσει.

 

Όχι μόνον το δικό σου κείμενο, αλλά κανενός άλλου εκτός του menelaos, που το παιδί με απλότητα και σοβαρότητα έδωσε μια απάντηση:

 

Πάντως δε νομίζω να μπορούμε να βρούμε σοβαρές απαντήσεις στην ερώτηση, είναι τόσο πολλές οι παράμετροι που επηρεάζουν την πορεία της μουσικής........ Ποιος ξέρει;;;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Superfunk

κοιτα...καθε θεμα εξελισεται ΑΚΡΙΒΩΣ οπως του ΑΞΙΖΕΙ (οπως και καθε ανθρωπος παιρνει στη ζωη ΑΚΡΙΒΩΣ οτι του αξιζει...για να πω και το δικο μου το μεταφυσικο...

 

Μόλις τώρα πληροφορήθηκα πως ένα 5 χρονο κοριτσάκι βιάστικε και θαύτικε ΖΩΝΤΑΝΟ από τον ανώμαλο που το βίασε …. :cry:

 

Αναρωτιέμαι αν τελικά πράγματι ο καθένας έχει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι του αξίζει;

:twisted: :twisted: :twisted: :?: :?: :?:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δε γινοταν να μην ειχε εφευρε8ει η ηλεκτρικη κι8αρα γιατι αν ειναι το ποιο διαδεδομενο οργανο εδω και αιωνες(ασχετα απο την μορφη)αλλα και να μην ηταν απο τα πρωτα στανταρ 8α ειχε φτιαχτει μεχρι τωρα..παντως η μουσικη δε νομιζω οτι 8α ειχε και μεγαλη αποκλιση απο την σημερινη λογω κοινωνικων παραμετρων που την επιρεαζουν.

Αρα αντι για death metal με ηλεκτρικες κι8αρες 8α ειχαμε death metal με ηλεκτρικες μπαλαλαικες και παραμορφωση η ηλεκτρικα τσεμπαλα με Pod και ενυσχητη..γαμω μπορει να ακουγεται αυτο..

:evil: :twisted: :evil:

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες νομίζω πως είσαστε απίστευτα άδικοι σε αυτο το θέμα με τον ιχνηλάτη.

αν δεν σας ενδιαφέρει η απορία του απλά μην απαντάτε.

απρεπέστατη και ρατσιστική η συμπεριφορά σας

εντελώς φιλικά

 

8O 8O 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες νομίζω πως είσαστε απίστευτα άδικοι σε αυτο το θέμα με τον ιχνηλάτη.

αν δεν σας ενδιαφέρει η απορία του απλά μην απαντάτε.

απρεπέστατη και ρατσιστική η συμπεριφορά σας

εντελώς φιλικά

 

8O 8O 8O

 

Πρώτα ο Abraxas και μετά εγώ, επιχειρήσαμε να απαντήσουμε στο ερώτημα του Ιχνηλάτη με πολύ σοβαρότητα. Αλλά στην αμέσως επόμενη στροφή, ο ίδιος υποβάθμισε το ερώτημά του και άρχισε να αναλώνεται σε σχόλια επί των απαντήσεων, μικρές κακίες (όπως η παρομοίωση της δυνατότητας ενός modulator να κλειδώσει ένα θέμα), χιούμορ και αναφορές στο Θεό. Αυτό υποβάθμισε το thread, όχι η πλακίτσα που κάνουμε έκτοτε όλοι.

 

Το ίδιο το θέμα είναι προβοκατόρικο: θέτει ένα αόριστο ερώτημα, το οποίο δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν δεν συνοδεύεται από κάποια πιθανή απάντηση για να την συζητήσουμε. Π.χ., θα μπορούσε να λέει "παιδιά, εγώ πιστεύω ότι αν δεν είχει εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα, σήμερα η μουσική θα ήταν έτσι" οπότε να ανοίξει μία συζήτηση, να δούμε που είναι η μουσική σε περιοχές του πλανήτη που δεν είναι διαδεδομένη η ηλεκτρική κιθάρα, να δούμε αν είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί (μουσικώς, κοινωνικώς κλπ). Αυτό, εντάξει, είναι θέμα συζήτησης ίσως.

 

Αλλά ο Ιχνηλάτης, θέτει ένα αόριστο ερώτημα, σα να ξέρει αυτός την απάντηση και να επιχειρεί να την εκμαιεύσει από εμάς - όταν δε, βλέπει ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η συζήτηση "ενοχλεί" - τι να ενοχλήσει τρομάρα της;...

 

Όπως έχω ξαναπεί (και συγνώμη για την αδιακρισία, αλλά έχω μεγάλη πείρα από τέτοιους ανθρώπους), ο Ιχνηλάτης είναι κομιστής μίας ή περισσότερων φιλοσοφικών θεωριών από αυτές που ανθούν στην Αθήνα τα τελευταία χρόνια και που γέρνουν είτε προς την "λατρεία" των αρχαίων ελληνικών παραδόσεων και ιδεών, είτε προς την "λατρεία" των αρχαίων ινδικών, κινέζικων, γιαπωνέζικων παραδόσεων και ιδεών. Τα πράγματα που πιστεύουν τέτοιοι άνθρωποι έχουν κάποιους κοινούς παρανομαστές και ένας από αυτούς γυρνάει γύρω από μία περίεργη αγάπη για το παρελθόν, όπου υποτίθεται ότι τα πράγματα ήταν καλύτερα και ωραιότερα γενικώς. Τα σύμβολα του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού θεωρούνται εξωβελιστέα (καλά το έγραψα;) και πηγές της σύγχρονης ανθρώπινης δυστυχίας. (τυχαίο είναι που ο SF θυμήθηκε τον Osho?)

 

Και όλα αυτά καλά (με την έννοια, ότι οι ιδεολογίες ανακυκλώνονται και κάτι μένει μερικές φορές αν ο άνθρωπος είναι ειλικρινής), αλλά μερικοί από αυτούς (δεν εννοώ τον Ιχνηλάτη) την ψωνίζουν και θέλουν να κάνουν το δάσκαλο στους άλλους, πιστεύοντας ότι έχουν περάσει σε ένα άλλο επίπεδο το οποίο εμείς οι καημένοι δεν μπορούμε να καταλάβουμε.

 

Ο Ιχνηλάτης συμπεριφέρεται απέναντι στο φόρουμ μέσα από ένα τέτοιο πρίσμα αυξανόμενου συνδρόμου ανωτερότητας: ακόμη και σήμερα δεν μπορεί να καταλάβει για ποιο λόγο ένας modulator μπορεί να κλειδώσει ένα thread (όχι ότι γίνεται και συχνά ή ότι έχει ξανασυμβεί σε αυτόν), νομίζει ότι έχει κάνει εντύπωση με τα θέματά του ("ενοχλεί" η συζήτηση, λέει), και θέλει να σταθούμε και να αναλογιστούμε μία αοριστία ("αν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα"), ενώ ξέρει ότι βρίσκεται ανάμεσα σε ηλεκτρικούς (!) κιθαρίστες... Έλεος !

 

Όπως κάνουμε συνήθως στην Ελλάδα φίλε whitenoise, όταν πέφτουμε σε κάποιον με σύνδρομο ανωτερότητας, το ρίχνουμε στην πλάκα, το οποίο είναι εν' τέλει πράξη ΦΙΛΙΑΣ, διότι έτσι βρίσκουμε έναν τρόπο να κάνουμε τον άλλο συμβατό με τη νοοτροπία μας. Αν παίρναμε σοβαρά αυτά που λέει και μάλιστα τον τρόπο που τα πετάει σαν χειροβομβίδες θα τσακωνόμασταν. Έτσι τουλάχιστον παραμένει μέλος της παρέας για τις φορές εκείνες που θα θέλει να πει κάτι με αξία - και μάλιστα έχει αποδείξει ότι μπορεί να το κάνει πολύ άνετα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ!

Καταφέρατε πάλι να μετατρέψετε ένα ακόμα θέμα σε «κόντρα» μεταξύ μας.

 

Wow!

Αλλά στην αμέσως επόμενη στροφή, ο ίδιος υποβάθμισε το ερώτημά του

και άρχισε να αναλώνεται σε σχόλια επί των απαντήσεων …..

Δεν υποβάθμισα το ερώτημά μου,

απλά από τις απαντήσεις σας είδα πως δεν έγινε κατανοητό,

και προσπάθησα να το θέσω κάπως διαφορετικά...

 

Το να κάνει κανείς μέσα σε ένα φόρουμ, σχόλια σε κάποια απάντηση,

όχι μόνον δεν είναι κακό ή κατακριτέο, αλλά είναι και το ζητούμενο.

Αν εσένα σε ενοχλεί να βλέπεις τα σχόλια στις αναρτήσεις σου,

στο τέλος τους να γράφεις από κάτω με μεγάλα γράμματα

-= ΟΤΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΣΧΟΛΙΑ=-

να ξέρουμε και εμείς, να προσέχουμε!

 

μικρές κακίες (όπως η παρομοίωση της δυνατότητας ενός modulator να κλειδώσει ένα θέμα)

 

Αυτό δεν είναι κακία, είναι παράπονο και απτή πραγματικότητα.

Κακία είναι αυτό που είπες εσύ:

 

Ο Ιχνηλάτης συμπεριφέρεται απέναντι στο φόρουμ μέσα από ένα τέτοιο πρίσμα αυξανόμενου συνδρόμου ανωτερότητας ………..
και
όταν πέφτουμε σε κάποιον με σύνδρομο ανωτερότητας, ……….

Αυτό μάλιστα! Αυτό κι αν είναι κακία!

.....................

 

 

Αλλά θέλω να σταθώ σε αυτό που είπες:

 

Π.χ., θα μπορούσε να λέει "παιδιά, εγώ πιστεύω ότι αν δεν είχει εφευρεθεί

η ηλεκτρική κιθάρα, σήμερα η μουσική θα ήταν έτσι" οπότε να ανοίξει μία συζήτηση,

 

Όπως και να θέσω εγώ την ερώτηση, αν εσύ θέλεις να την υποβαθμίσεις

και να κάνεις χαβαλέ, θα το κάνεις, όχι γιατί δεν αξίζει το θέμα (κάθε θέμα αξίζει,

υπό την προοπτική πως αν έχεις θετική διάθεση και το θέλεις …

μπορεί να σε βγάλει κάπου που δεν το περίμενες, … )

αλλά γιατί εσύ έχεις την ανάγκη να το κάνεις.

Αν δεν την είχες, δεν θα το έκανες αλλά θα το άφηνες αναπάντητο

ώστε να μην είναι όλη την ώρα στις πρώτες θέσεις.

 

¶λλωστε μόνον και μόνον το ότι έθεσες την πάρα πάνω φράση σου

δείχνει πως ήσουν ικανός να χειριστείς το θέμα που έθεσα.

 

Αλλά ο Ιχνηλάτης, θέτει ένα αόριστο ερώτημα, ….
Είπαμε, έδειξες πως μπορούσες να το χειριστείς!

 

Όπως έχω ξαναπεί (και συγνώμη για την αδιακρισία, αλλά έχω μεγάλη πείρα από τέτοιους ανθρώπους), ο Ιχνηλάτης είναι κομιστής μίας ή περισσότερων φιλοσοφικών θεωριών από αυτές που ανθούν στην Αθήνα τα τελευταία χρόνια και που γέρνουν είτε προς την "λατρεία" των αρχαίων ελληνικών παραδόσεων και ιδεών, είτε προς την "λατρεία" των αρχαίων ινδικών, κινέζικων, γιαπωνέζικων παραδόσεων και ιδεών. Τα πράγματα που πιστεύουν τέτοιοι άνθρωποι έχουν κάποιους κοινούς παρανομαστές και ένας από αυτούς γυρνάει γύρω από μία περίεργη αγάπη για το παρελθόν, όπου υποτίθεται ότι τα πράγματα ήταν καλύτερα και ωραιότερα γενικώς. Τα σύμβολα του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού θεωρούνται εξωβελιστέα (καλά το έγραψα;) και πηγές της σύγχρονης ανθρώπινης δυστυχίας. (τυχαίο είναι που ο SF θυμήθηκε τον Osho?)

 

Για αυτό και είσαι προκατειλημμένος απέναντί μου.

Έχεις καεί απ τον χυλό και φυσάς και τοι γιαούρτι!

 

Η δική μου αντίληψη περί του γίγνεσθαι είναι πολύ «δική μου»

και δεν μπορεί να περιχαρακωθεί μέσα σε μία μόνον κοσμοθεωρία.

Παίρνω από παντού ότι βρίσκω λογικό και αποδεικτέο.

 

Όπως κάνουμε συνήθως στην Ελλάδα φίλε whitenoise,

όταν πέφτουμε σε κάποιον με σύνδρομο ανωτερότητας,

 

Δεν μπορείς μιλάς εν ονόμα τι των Ελλήνων.

Ο συγκεκριμένος αχαχα-μπάχαχανισμός έχει να κάνει με μια μόνον μερίδα ανθρώπων.

 

διότι έτσι βρίσκουμε έναν τρόπο να κάνουμε τον άλλο συμβατό με τη νοοτροπία μας.

 

Γιατί δεν αποδέχεσαι το δικαίωμα των άλλων να έχουν διαφορετική νοοτροπία;

Γιατί πασχίζεις να τους φέρεις ( να τους κάνεις «συμβατούς») με τα νερά σου;

 

και θέλει να σταθούμε και να αναλογιστούμε μία αοριστία

("αν δεν είχε εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα"),

ενώ ξέρει ότι βρίσκεται ανάμεσα σε ηλεκτρικούς (!) κιθαρίστες... Έλεος !

 

Ρε καλέ μου άνθρωπε, αφού το θέμα έχει να κάνει με ηλ. κιθάρα,

που ήθελες να πάω να μιλήσω για αυτό; Στους τουμπερλεκιτζίδες;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγάπες μου πάρτε μια πετσετουλα, τα γυαλάκια σας(ήλιου) βαλτέ το μαγιουδακι σας και τρέχτε στις παράλιες..

καλό είναι να ηρεμίσετε και οι δυο πλευρές

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να χαλαρώσει και λιγάκι η ένταση θα πω πως δεν ξέρω που θα είχε κατευθυνθεί η μουσική αν δεν ειχε εφευρεθει η κιθάρα ξέρω όμως πως εγώ θα ήμουν πληκτρας 100%

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να χαλαρώσει και λιγάκι η ένταση θα πω πως δεν ξέρω που θα είχε κατευθυνθεί η μουσική αν δεν ειχε ανακαλυφθεί η κιθάρα ξέρω όμως πως εγώ θα ήμουν πληκτρας 100%

 

Χαχαχαχα... δεν υπάρχει καμία ένταση, τουλάχιστον όχι από μέρους μου, απλώς συζητάμε. :) :) Είμαστε και λίγο πολυλογάδες... :) :). Γιατί όμως ρε θα ήσουν πληκτράς;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά πιανίστας θα ήμουν και θα έπαιζα και πλήκτρα.

είναι η τριτη μεγάλη μου αγάπη...

(πρώτη η κιθάρα δεύτερη οι γυναίκες και τρίτη τα πλήκτρα)

αν πάλι δεν είχα την ίδια όρεξη να μάθω άλλο όργανο όσο είχα με την κιθάρα θα γινόμουν ηχολήπτης.

 

ευτυχώς όμως έγιναν όλα όπως έγιναν και τελικά έγινα υδραυλικός :D :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου