Προς το περιεχόμενο

Ricofon, Υγεία, Εναλλακτικές λύσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Καιρό τώρα ήθελα να μάθω αν υλικά όπως τα παλιά ρικοφόν είναι επιβλαβή για την υγεία καθώς σκόπευα να τα χρησιμοποιήσω σε προσωπικό χώρο στον οποίο θα περνάω πολλές ώρες. Επειδή είχα ακούσει διάφορα αλλά ήθελα μια σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση, απευθύνθηκα στην “teknofoam hellas ltd”, όπου και βρήκα ένα πιστοποιητικό από την εταιρία recticel (υπεύθυνη όπως μου είπαν για τα αντίστοιχα υλικά της teknofoam), στο οποίο αναφέρεται ότι: “chronic inhalation of polyurethane dust can cause infection of the lungs, fibrosis and airway obstruction”.

 

Όπως κατάλαβα, λοιπόν, η τοποθέτηση τέτοιων υλικών σε χώρους στους οποίους περνάει κανείς αρκετές ώρες είναι μακροπρόθεσμα πιθανόν επικίνδυνη. Θα ήθελα να ρωτήσω (1) αν έχει κανείς αντίστοιχες πληροφορίες για το θέμα και (2) αν υπάρχουν εξίσου αποτελεσματικές λύσεις (πχ. αν κατάλαβα καλά από άλλες συζητήσεις εδώ τα panel absorbers δεν κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά). Η επένδυση με υφάσματα ή άλλα υλικά καθιστά τη χρήση τους ασφαλή;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το πιστοποιητικό που ανέφερες, κατάλαβα ότι ότι το Ricofon κάνει λιγότερο κακό απο το καπνό που αναπνέεις σε χώρους καπνιστών...  ;D

 

Επίσης, αναφέρεται σε "σκόνη", δλδ θρυμματισμένο Ricofon ή σε κατάσταση διάλυσης.

 

Ίσως κάποιος να μας πει περισσότερα.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το πιστοποιητικό που ανέφερες, κατάλαβα ότι ότι το Ricofon κάνει λιγότερο κακό απο το καπνό που αναπνέεις σε χώρους καπνιστών...  ;D

 

Ναι, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει και να το αναπνέουμε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απο το πιστοποιητικό που ανέφερες, κατάλαβα ότι ότι το Ricofon κάνει λιγότερο κακό απο το καπνό που αναπνέεις σε χώρους καπνιστών...  ;D

 

Ναι, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει και να το αναπνέουμε  :)

 

Σωστά  :)

 

Σε σχέση με το technofoam υπάρχει μια επιφανειακή θερμική κατεργασία που κλείνει τους πόρους δημιουργώντας μια επιφανειακή "επιδερμίδα". Υποτίθεται ότι με αυτό τον τρόπο και λιγότερο λερώνεται αλλά και λιγότερα σωματίδια απελευθερώνει. Έχω την αίσθηση ότι πωλείται και σε αυτή τη μορφή (από τον ίδιο προμηθευτή). Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται η αποτελεσματικότητά του.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει σημασία μόνο το τι -εν δυνάμει- μπορεί να προκαλέσει το κάθε τι που καταναλώνουμε εισνέουμε κλπ, αλλά και τι ποσότητες από αυτό δεχόμαστε. Αν θέλεις να είσαι πολύ προσεκτικός, θα πρέπει να βρείς μετρήσεις/προδιαγραφές για τη συγκέντρωση των "ύποπτων" σωματιδίων για διαφορετικές μορφές του προϊόντος και με διαφορετικούς τρόπους εγκατάστασης (καλυμμένη επιφάνεια, εξαερισμός κλπ) και να συγκρίνεις τις εκτιμώμενες συγκεντρώσεις στο χώρο σου με τις μέγιστες επιτρεπτές.

Να στο πω κι αλλιώς... άλλο να βάλεις ένα κομματάκι ρικοφόν και άλλο να ντύσεις τα πάντα.  :)

 

Βέβαια, αν αρχίσεις να "την ψάχνεις" ιδιαίτερα.... θα χρειαστεί να κόψεις ένα σωρό απλά καθημερινά πράγματα, όπως το "κανονικό" φαγητό.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα...

 

Σωστός φίλε harilatron,

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει σημασία μόνο το τι -εν δυνάμει- μπορεί να προκαλέσει το κάθε τι που καταναλώνουμε εισνέουμε κλπ, αλλά και τι ποσότητες από αυτό δεχόμαστε.

 

και επιπρόσθετα "πόσο επιρρεπής είναι ο οργανισμός μας σε αυτό και για πόσο χρονικό διάστημα θα το αναπνέπουμε"

 

Δεν μπορώ να πω κατα πόσο είναι επιβλαβής, αλλά ούτε να το καθαγιάσω...

 

Πάντως επειδή την ψάχνω πολυ τελευταία για panels για ακουστική χώρου, σίγουρα έχω απορρίψει τον πετροβάμβακα και γυαλοβάμβακα (άσχετο αλλά...)

 

Από κει και πέρα το ricofon θα πρέπει να κάνει λιγότερη ζημιά από τα παραπάνω (γι' αυτό τα ανέφερα :))

 

Έτσι κι αλλιώς από τη στιγμή που η επιφάνεια του τοίχου που θα καλυφθεί απο υλικό που θα επιτρέπει να καθίσει έστω και η οικιακή σκόνη (λόγο κατασκευής και μόνο) μπορεί να προκαλέσει εν καιρό: αλλεργίες, αλλεργική ρινίτιδα κ.ο.κ

 

Όσοι δεν καπνίζετε να σας απασχολήσει ιδιαίτερα, οι υπόλοιποι μανιακοί καπνιστές...ε, λίγο παραπάνω, δεν τρέχει και τίποτα ;D (με αγάπη και καλή καρδιά- μην παρεξηγηθώ...)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.

 

θα ηθελα μια μικρι βοηθεια ρε παιδια. Με την ευκαιρια του θεματος για τα Ρικοφον εχει ιδεα κανεις ππου μπορω να βρω στη θεσσαλονικη Ρικοφον ??

Μικρη ποσοτητα περιπου 2χ2.

αν καποιος γνωριζει και μπορουσε να μου προτινει καποιο καταστημα με ευκολη προσβαση-ευχαριστω. : )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αυτά που λέτε με ενδιαφέρουν.Σπουδάζω μεν Ιατρική και έχω διαβάσει για παθήσεις πνευμόνων σε σχέση με την εργασία και το περιβάλλον και από την άλλη παίζω drums σε ένα δωματιάκι που έχω κατασκευάσει και έχω επενδύσει με ricofon.Διαστάσει περίπου 2χ2χ1,5 ύψος.Δεν παίζω πολλές ώρες εκει μέσα.Σχεδόν ποτέ πάνω από 1 ώρα.Ίσα να κάνω την καθημερινή εξάσκηση.

 

Είχα ψαχτεί πολύ πριν καιρό για ηχομονωτικά υλικά.Φυσικά πετροβάμβακας και υαλοβάμβακας σε άμεση επαφή με τον αναπνεόμενο αέρα είναι ανθυγειινά λόγω των ινών που έχουν.Εισπνέονται , κάθονται στα περιφερικά βρογχιόλια και προκαλούν φλεγμονή και ίνωση.Ανεπανόρθωτη βλάβη αν και χρειάζεται πολλά χρόνια άμεσης επαφής.

Το θέμα με το ricofon όμως είναι ότι δεν έχει ίνες.Θεωρητικά μόνο αν θρυμματιστεί και εισπνευστεί θα υπάρχει πρόβλημα.Άλλο κάτι που είπατε και είναι σωστό είναι για τον εγκλωβισμό της σκόνης άρα και μικροβίων σε αυτό.Αποτέλεσμα περισσότερες πιθανότητες για νοσήματα αναπνευστικού.Αν όμως αερίζεται ο χώρος....κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν έχετε δει πουθενά κάποια αναφορά ή έχετε ακούσει για περιστατικό άλλης αρρώστιας που να είχε σχέση με το ricofon.Να ξέρει κανείς υπεύθυνα όμως τι κίνδυνοι ενέχονται.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα.

Σε σχέση με το technofoam υπάρχει μια επιφανειακή θερμική κατεργασία που κλείνει τους πόρους δημιουργώντας μια επιφανειακή "επιδερμίδα". Υποτίθεται ότι με αυτό τον τρόπο και λιγότερο λερώνεται αλλά και λιγότερα σωματίδια απελευθερώνει. Έχω την αίσθηση ότι πωλείται και σε αυτή τη μορφή (από τον ίδιο προμηθευτή). Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται η αποτελεσματικότητά του.

 

Θα το κοιτάξω και αυτό. Στο σάιτ της άλτο πάντως γινόταν αναφορά σε μία τέτοια επεξεργασία με το όνομα "skin" (http://www.alto.gr/gr/products.asp?id=01.02.02.01&lv=004) χωρίς να ξέρω όμως αν είχε αποτελέσματα ως προς την "έκλυση" σκόνης ή μόνο ως προς την προστασία του υλικού από αυτή. Και πράγματι δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει αυτό στην αποτελεσματικότητά του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.

 

θα ηθελα μια μικρι βοηθεια ρε παιδια. Με την ευκαιρια του θεματος για τα Ρικοφον εχει ιδεα κανεις ππου μπορω να βρω στη θεσσαλονικη Ρικοφον ??

Μικρη ποσοτητα περιπου 2χ2.

αν καποιος γνωριζει και μπορουσε να μου προτινει καποιο καταστημα με ευκολη προσβαση-ευχαριστω. : )

 

Στην Αθήνα έχω βρει σε Praktiker. Αν έχει στη Σαλόνικα κατάστημα για δες το. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου