Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα κιθαρας στο αεροπλανο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω βιδωσει-ξεβιδωσει στις κιθαρες μου τα μανικια απειρες φορες ( σε στιγμες απιστευτης βαρεμαρας, απραξιας, σε χαλεπους καιρους κ.λ.π :D :D :D :D ) και ποτε δεν ειδα να χρειαζονται μετα σεταρισμα......τωρα αν μεσολαβησει ταξιδι σε αποθηκες ιστιοφορου πηγμενου στην υγρασα δεν ξερω........... :D :D :D

 

Οσον αφορα το θεμα αεροπλανου μια φορα μου εχει τυχει να επιστρεφω απο Ιταλια και να μου δημιουργησουν προβλημα στο να ανεβασω τη κιθαρα μου πανω: Κανε ιστορια,και θεατρικα του στυλ ειναι η αγαπημενη μου κιθαρα, δεν μπορω να την αφησω ασυνοδευτη :D :D κανει 4000¤(και ας ειναι squier) :D :D και ολο και καποιος (ισως και κιθαριστας) θα συμπασχει μαζι σου και θα σε αφησει....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδες καλησπερα,

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

Πεταω την Κυριακη πτηση AEGEAN για Αθηνα και θελω να παρω μαζι την στρατ. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν γινεται λεει στο αεροπλανο, εχουν αλλαξει οι νομοι και θα πρεπει η σαν αποσκευη (ΦΟΒΑΜΑΙ) η να της "βγαλω εισητηριο" (Ε, οχι κι ετσι).

Τι να κανω?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα,

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

Πεταω την Κυριακη πτηση AEGEAN για Αθηνα και θελω να παρω μαζι την στρατ. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν γινεται λεει στο αεροπλανο, εχουν αλλαξει οι νομοι και θα πρεπει η σαν αποσκευη (ΦΟΒΑΜΑΙ) η να της "βγαλω εισητηριο" (Ε, οχι κι ετσι).

Τι να κανω?

Τι νόμους εννοούν; Της εταιρίας ή των αεροδρομίων; Μη μου λες τέτοια...  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτην μαζί σου επάνω και πες τους ότι είναι πολύ σπάνια και ακριβή και στα εκδοτήρια σου είπαν ότι δεν μπορούν να στην ασφαλίσουν για €15.000 που κοστίζει... Σπάνια οι αεροσυνοδοί έχουν ιδέα τι γίνεται με τα εκδοτήρια... Συνήθως έχουν μέρος που βάζουν τα δικά τους πράγματα, θα την πάρουν και θα την βάλουν εκεί. Φυσικά εννοείται ότι δεν θα την πάρεις με καμιά θήκη της πλάκας. Μόνο σκληρή. Αλλιώς δεν πείθεις...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτην μαζί σου επάνω και πες τους ότι είναι πολύ σπάνια και ακριβή και στα εκδοτήρια σου είπαν ότι δεν μπορούν να στην ασφαλίσουν για €15.000 που κοστίζει... Σπάνια οι αεροσυνοδοί έχουν ιδέα τι γίνεται με τα εκδοτήρια... Συνήθως έχουν μέρος που βάζουν τα δικά τους πράγματα, θα την πάρουν και θα την βάλουν εκεί. Φυσικά εννοείται ότι δεν θα την πάρεις με καμιά θήκη της πλάκας. Μόνο σκληρή. Αλλιώς δεν πείθεις...

Κι αμα με στειλουν πισω?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρινα απο ένα μήνα πετουσα με lufthansa (η πρώτη πτήση προς Μοναχο ήταν operated by aegean airlines)και είχα κιθάρα μαζι, την έβαλα στο overhead ντουλαπάκι και δε μου είπανε τίποτα, ούτε στο αεροπλάνο ούτε στο check in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νομος που ισχυει

επιτρεπει τις κιθαρες , με βαρος λιγοτερο απο 10 κιλα

και ογκο τοσο οσο να περναει απο το μηχανημα ελεγχου,

οπως καθε χειραποσκευη.

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νομος που ισχυει

επιτρεπει τις κιθαρες , με βαρος λιγοτερο απο 10 κιλα

και ογκο τοσο οσο να περναει απο το μηχανημα ελεγχου,

οπως καθε χειραποσκευη.

 

 

 

Αυτό το καταραμμένο μηχάνημα ελέγχου χωράει μπάσσο ή την έχω βάψει?  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις προάλλες, σε πτήση της aegean Αθήνα-Ηράκλειο πήρα ως χειραποσκευή έναν peavey classic 30.  :o

 

Τον άφησα σε μια καφετέρια να τον προσέχει ένας φίλος μου, πήγα και έκανα check-in χωρίς τον ενισχυτή, είπα στην κοπέλα του check-in πόσο ταιριάζει το μολύβι που χρησιμοποιεί για τα μάτια της με το φουλάρι που φοράει (θα το έλεγα έτσι κι αλλιώς γιατί ήταν πολύ όμορφη) και φεύγοντας είπα:

"Α! Εχω ακόμα μια χειραποσκευή. Είναι λίιιγο πιο μεγάλη και λίιιγο πιο βαριά από αυτήν εδώ την τσάντα. (Και δείχνω την τσάντα μου.... μια από αυτές των laptop με τις ρόδες)"

"Δεν υπάρχει πρόβλημα, έξοδος Β18, κλπ κλπ"

 

Αφού τον πέρασα από τα σχετικά, ανέβηκα στο αεροπλάνο (από τους πρώτους) με τον ενισχυτή στο χέρι επιστρατεύοντας όλη μου τη δύναμη για να τον σηκώνω σαν να είναι 2 κιλά.  Όταν μπήκα, μια αεροσυνοδός προσεφέρθη να τον δέσει με μία ζώνη σε ένα άδειο κάθισμα στην business class. Όλα καλά.  ;)

 

Μια άλλη φορά έναν RIVERA (1.5 φορά σαν τον peavey) δεν κατάφερα να τον πάρω μαζί μου, αλλά τον έκανα "gate check". Τον κουβάλησα δηλαδή ΕΓΩ μέχρι την κοιλιά του αεροπλάνου (δηλαδή δεν μπήκε σαν αποσκευή/ιμάντες κλπ) και όταν τον παρέλαβα από εκεί και τον κουβάλησα πάλι εγώ. Gate check έχει τύχει να με αναγκάσουν να κάνω και κιθάρα μια φορά (από τις πολλές 10άδες φορές που έχω πάρει μαζί μου κιθάρα στην καμπίνα). Ηταν στην Αμερική νομίζω το 2003 ή -4.

 

Πάντως, μια πρακτική που εφάρμοσα την τελευταία φορά που κουβαλούσα ακριβό όργανο ήταν να έχω μαζί μου στη βαλίτσα (με τα ρούχα) ένα gig bag. Αν δεν με άφηναν να πάρω την κιθάρα με τη σκληρή θήκη στην καμπίνα, θα διαπραγματευόμουν να τη βάλω στο gig bag που πιάνει πιο λίγο χώρο. Και αν δεν με άφηναν κι έτσι, θα την έκανα gate check με τη σκληρή θήκη (εννοείται).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου