Προς το περιεχόμενο

Πόσο συχνά κουβαλάτε τα 88άρια σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά..επειδή μάλλον θα περάσω το κατώφλι των 20+ κιλών...και λυπάμαι για αυτο...

πόσο συχνά κουβαλάτε τα 88αρια...πώς τα κουβαλάτε...για πείτε εμπειρίες και τον πόνο σας.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω 88άρι αλλά όταν χρειάζεται και παίρνω το Korg pa1Xpro μαζί το βάρος ξεπερνάει τα 20Kg, ευτυχώς το έχω σε μαλακή θήκη.

 

Επίσης το Triton Classic 61 είναι από τα πιο βαριά όργανα όπως και το 01W/FD που είχα όλο σίδερο το καπάκι από κάτω. Αν τα συνδυάσεις με σκληρές θήκες στη μεταφορά γίνονται ακόμη πιο βαριά.

 

Στα 20 Kg+ χρειάζεται τροχήλατη θήκη, ή αν κουβαλάς 2 πλήκτρα μαζί μοιράζεις το βάρος στα δυο χέρια και είναι κάπως καλύτερα.

 

Το 76άρι pa1 με θήκη μου πιάνει όλο το πορτμπαγκάζ με καθίσματα κάτω οριακά, αν ήταν 88άρι θα έπαιρνε και τη μπροστινή θέση συνοδηγού για να χωρέσει  :P ::)

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προσωπικούς λόγους υγείας δεν κουβαλάω πάνω από 10-12κιλά σε κάθε χέρι.

Θα το συνιστούσα και για κάθε υγιή άνθρωπο αυτό που θέλει να προσέξει τη μέση και τα χέρια του.

Άλλωστε μετά από ένα οικοδομικό τετράγωνο με 20+κιλά στο ένα χέρι νομίζω έχεις χάσεις την όποια καλή τοποθέτηση και το χέρι έχει αρχίσει να κουράζεται πριν παίξει νότα, εκτός μερικών εξαιρέσεων ανθρώπων που αντέχουν κάτι τις παραπάνω.

 

Για 'μένα τα 20+κιλά προϋποθέτουν θήκη με ροδάκια, πάντα ασανσέρ, και στα δύσκολα (σκάλες, μανούβρες, στησίματα) να βοηθάει δεύτερο άτομο.

 

Καταλαβαίνω ότι για μερικούς το 20+κιλά είναι μέρος της δουλειάς τους (εννοώ ένα καλό βαρυκεντρισμένο) και είναι αναγκασμένοι να το κουβαλάν μόνοι τους,

αλλά και πάλι εγώ θα έκανα εκπτώσεις σε αυτό, καλύτερα να παίζω σε λίγο ελαφρύτερο κλαβιέ (βαρυκεντρισμένο πάντα) παρά να αποκτήσω μόνιμο πρόβλημα υγείας μακροχρόνια.

 

Μετά από πολύ σκέψη λοιπόν, αγόρασα προχθές το πρώτο μου 88άρι (controller).

Αν και κάνω το πολύ πολύ ένα live το μήνα (αν και ίσως αυτό αλλάξει λίγο στο μέλλον),

και στην ουσία το 88άρι προορίζεται 90% για μελέτη στο σπίτι, ηχογραφήσεις και πρόβες (περίπου μία την εβδομάδα), κατέληξα στο ελαφρύτερο βαρυκεντρισμένο 88άρι (10κιλά),

Studiologic Numa Nano (με κλαβιέ Fatar TP/100LR), στα χαρτιά είναι ίδια αίσθηση με αυτή του καινούργιου Nord Electro 3 HP αν και αυτό είναι 73άρι.

Λεφτά για Nord δεν παίζουν οπότε κατέληξα οικονομικά σε αυτό.

Μεταχειρισμένο από Γερμανία, το περιμένω από μέρα σε μέρα, δεν το βρήκα να το δοκιμάσω πουθενά Ελλάδα, όταν με το καλό έρθει θα σχολιάσω. Μερικοί λένε ότι πλησιάζει περισσότερο σε αίσθηση τα original Fender Rhodes παρά ένα πιανιστικό κλαβιέ, εννοώντας ότι είναι πιο ελαφρύ και πιο "γρήγορο" σε ανταπόκριση.

Πιο πολύ με νοιάζει να έχει καλά velocities δηλαδή να ανταποκρίνεται σε δυναμικές για να μπορώ να μελετάω και να ηχογραφώ χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα, είδομεν.

 

Βγαίνει και παρόμοιο μοντέλο (Numa Piano) στα 13,6κιλά με 12 βασικούς ήχους αλλά υπάρχουν και μερικά ακόμη βαρυκεντρισμένα 88άρια κάτω των 20κιλών με ήχους όπως π.χ.:

 

το παλαιότερο Roland RD-300SX (15,5 κιλά)

το RD-300GX (16,4 κιλά)

Kurzweil SP4-8 (17,7 κιλά)

Nord Stage 2 HA88 (18,5 κιλά)

 

και μερικά 73 ή 76 βαρυκεντρισμένα (τα θεωρώ αρκετά βολικά):

 

Nord Electro 3 HP (73άρι 11 κιλά!!!)

Nord Stage 2 HA76 (76άρι 16,5 κιλά)

Korg SV-1-73 (73άρι 17,5 κιλά)

 

Λες και θα αγοράσουμε πατάτες καταλήγουμε, με το κιλό τα μετράμε!

 

Πάντως επιλογές υπάρχουν και σχετικά καλές, δυστυχώς όχι επιπέδου Fantom, Motif, Kronos κλπ αλλά αξιόλογες. Και σε συνδυασμό με ένα rack ήχων ή λάπτοπ στο άλλο χέρι, δεν έχεις να ζηλέψεις κάτι...

 

Τέλος κάν'τε μετρήσεις στο αμάξι σας πριν πάρετε 88άρι, δυστυχώς το να το βάζεις στην θέση του συνοδηγού, ή στα πίσω καθίσματα (είτε ριγμένα είτε όχι) δεν είναι και πολύ ασφαλές, ειδικά αν θέλετε να το αφήσετε στο αμάξι για να κάνετε και καμιά άλλη δουλειά πριν ή μετά την πρόβα-λάιβ. Από την άλλη, είναι ελάχιστα τα αυτοκίνητα η μάλλον βανάκια που χωρά το 88άρι στο πορτμπαγκάζ ή γίνεται κάπως να κρυφτεί,

αν έχετε ανάγκη μικρού αμαξιού παρ'όλα αυτά, αγοράστε Honda Jazz και θα με θυμηθείτε στα κουβαλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δουλευα 3ημερα ή καθημερινά, είχα απηυδήσει με το 61ρι.

 

Ακόμα και τώρα που το αφησα στην ακρη το liveλικι, με κουραζει πολυ το κουβάλημα στις αραιες πρόβες.

 

Ως εκ τουτου, προσωπικά δε σκέφτομαι τίποτα μεγαλυτερο απο 61 πληκτρα.

Με κουραζει και ψυχολογικά το να πονάει το χερι μου πριν το παίξιμο, ή ο ώμος το βραδυ που ξαπλωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν έχουν φτιαχτεί ειδικές θήκες πλάτης,

ενισχυμένες με 2 χερούλια και κατάλληλη προσαρμογή ώστε να μην ενοχλεί,

ξέρω δεν είναι εύκολο κάτι τέτοιο

μιας και τα 88άρια δεν είναι κάτω του ενός μέτρου (όπως π.χ. τα μπάσα)

αλλά κατάλληλα υλικά υπάρχουν,

ακόμα και θήκη με συγκεκριμένη φόρμα για να στηρίζεται κάπως διαφορετικά στην πλάτη,

όλο και κάτι θα μπορεί να γίνει πιστεύω...

 

Το επόμενο βήμα για τις πληκτροεταιρίες είναι να βγάλουν

σπαστά πλήκτρα, που π.χ. να κλείνουν στα δύο!

Η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά και δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο,

ας είναι και με υποχωρήσεις σε κάποιον άλλο τομέα,

π,χ. να στηρίζεται με συγκεκριμένη δική του βάση και μόνο κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπιζω να  ειστε ολοι καλα με την μεση σας και τα χερια .Το θεμα του κουβαληματος ειναι χρονιο και λυση δεν εχει βρεθει.Τα 88 ειναι 20-25 κιλα αναλογα την εταιρεια και εδω που τα λεμε δεν ειναι λιγα τα κιλα.Αλλα σε συγκριση με τα παλια χρονια που κουβαλαγε το Γκρουπ οπωσδηποτε

Fender rhodes (65 κιλα το 73 και 72 το 88 στα μοντελα stage ) ,αρκετες φορες Ηammond + Leslie (L100 100κιλα περιπου +60 κιλα το LESLIE RV 122 ) τα σημερινα ειναι πουπουλα .

Οι καλυτερη εποχη που θυμαμαι με κουβαλημα πληκτρων ηταν 85-91 οπου με ενα DX7 εκανες

την δουλεια σου αξιοπρεπεστατα και τα μεροκαματα πηγαιναν συννεφο .

Εγω την ζημια στην μεση την επαθα απο αυτα τα κουβαληματα (παντα βοηθαγα τα παιδια με τα πληκτρα οπως και αυτοι με βοηθαγαν με τα τυμπανα.Προσοχη λοιπον ..... και ο nordius και o

Pliktrologos που γνωριζω προσωπικα εχουν θεμα με την μεση τους( φαινεται οτι ο nordius ομως κατι εχει βαλει στο ματι.)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο βήμα για τις πληκτροεταιρίες είναι να βγάλουν

σπαστά πλήκτρα, που π.χ. να κλείνουν στα δύο!

Εχει γινει ηδη... 8)

 

 

http://www.plugorama.com/product.php?id=678

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου