Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Yamaha AN1X


Rush1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αγόρασα από ebay ένα Yamaha ΑΝ1Χ. Είμαι νέος στον χώρο των VA synths και με το συγκεκριμένο ενθουσιάστηκα με τον παχύ αναλογικό - like ήχο του. Το σοκ ήρθε όταν το έβαλα να παίξει! Η παραμόρφωση είναι τρομερά έντονη σε βαθμό θορύβου. Το δοκίμασα όχι μόνο στον δικό μου ενισχυτή αλλά και σε φίλο πληκτρά οπότε το πρόβλημα είναι σίγουρα στο synth γιατί το πρόβλημα παρέμενε και σε άλλον ενισχυτή, με άλλα καλώδια κλπ...μετά από λίγο ακόμα ψάξιμο διαπίστωσα ότι οι lead ήχοι που δεν έχουν πολυφωνία παίζουν κανονικά ενώ οι πολυφωνικοί ήχοι του παραμορφώνουν απίστευτα. Τι μπορεί να φταίει; Παιδιά θέλω οπωσδήποτε τη βοήθεια σας γιατί αυτό το άσχημο μηχανηματάκι φαίνεται πολλά υποσχόμενο!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ναι το επανέφερα.... έχεις κάτι υπόψη σου τι άλλο θα μπορούσε να φταίει;

 

1) 'ισως να χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας.Δεν το πιστεύω όμως.

Tύπος μπαταρίας: 3v CR2450

2) Κάποιος κονέκτορας δεν κάνει σωστή επαφή.

???

3) Θέλει χέρι τεχνικού.

 

 

 

 

 

YAMAHAAN1X.jpg.fce9b2a884db7c65987de39229bd049a.jpg

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία λογικά δεν πρέπει να είναι... δεν είναι όμως περίεργο που το πρόβλημα εστιάζεται μόνο στους πολυφωνικούς ήχους και όχι στους lead? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία λογικά δεν πρέπει να είναι... δεν είναι όμως περίεργο που το πρόβλημα εστιάζεται μόνο στους πολυφωνικούς ήχους και όχι στους lead? 

Σίγουρα. Για αυτό και έγραψα και για τους κονέκτορες.

Νομίζω όμως πως πρέπει να το δει τεχνικός.

Περίμενε.Θα γράψουν κι άλλοι που είναι πολύ περισσότερο γνώστες σε τεχνικά θέματα.Ειδικά ο Μανώλης Χναράκης, τεχνικός Roland.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ υπέθεσα ότι είναι σοβαρότερο από κάποιες απλές ρυθμίσεις... Σε ευχαριστώ ούτως ή άλλως για την άμεση απάντηση και θα περιμένω και άλλες απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιθανόν να έχει μπεί χέρι από τον προηγούμενο κάτοχο, συμβαίνουν αυτά.

Πρέπει να το δεί τεχνικός που κατέχει για να σου πει τι ακριβώς συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ok! Δεν τον γλιτώνω τελικά τον γιατρό!  

Δεν είναι θέμα γιατρού ή τουλάχιστον μην το βλέπεις έτσι.

Από τη στιγμή που αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο, άσχετα από που, "παίζει" να συμβαίνουν διάφορα με το προϊόν. Όχι ότι ο πωλητής σε κορόϊδεψε ντε και καλά, αλλά μπορεί ο πωλητής - προηγούμενος κάτοχος να μην ήξερε καν εάν αυτό είναι πρόβλημα κλπ, τα έχουμε δει και αυτά. Επίσης μπορεί να συνέβηκε κάτι κατά την μεταφορά. Επίσης μπορεί να ήταν η ώρα να συμβεί και συνέβηκε στα δικά σου χέρια. Με τα μεταχειρισμένα όλα είναι πιθανά.

Εσύ ως αγοραστής μεταχειρισμένου πρέπει να τα γνωρίζεις αυτά, παίρνεις το ανάλογο ρίσκο.

Δεν είσαι ούτε ο πρώτος αλλά ούτε κι ο τελευταίος όπως φαίνεται.

 

Ερωτήσεις:

1) Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και από τ'ακουστικά;

2) Το τροφοδοτικό είναι το δικό του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου