Προς το περιεχόμενο

MAZ-18 Jr. 2x12 Combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις θέμα με την ένταση στο σπίτι παρτον μαζι με attenuator. +210 ευρώ κοστίζει σαν εξτρα επιλογή από ότι βλέπω στο site.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ερώτημα είναι πρόταση για ενισχυτή(λαμπατο, ποιοτικό τύπου MAZ, ας είναι και ακριβότερη κατηγορία) για να μπορεί καπιος σε διαμέρισμα να ανοίξει το βολιουμ(πεταλακια ...) χωρίς να αρχίσουν οι γείτονες να βαράνε τους τείχους.

 

 

τι σχέση έχει το άνοιγμα της έντασης με τα πεταλάκια;  ???

 

δεν υπάρχει ενισχυτής που να ακούγεται δυνατά μέσα στο δωμάτιο και, με κάποιο μαγικό τρόπο, αδύναμα στους έξω, αυτό το πετυχαίνεις μόνο με καλή ηχομόνωση, η οποία στοιχίζει πολύ, και για την οποία θα βρεις πάμπολλες πληροφορίες στο φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα μου δεν είναι και και. Όταν πηγαίνω στο εξοχικό δεν έχω πρόβλημα μήπως ενοχλήσω. Στο διαμέρισμα όπως καταλαβαίνουμε υπάρχει θέμα, άλως λιγότερο η περισσότερο. Η αγορά του MAZ 18 δεν έχει να κάνει με την ερώτηση, είναι διαφορετικό θέμα. Δεν παίζω live διότι δεν νομίζω πως μπορώ, είμαι χομπιστας. Επίσης δεν γνωρίζω καλά το αντικείμενο και απευθύνομε στο forum για περισσότερη γνώση και αποφυγή άστοχων αγορών. Το είδος μουσικής που μου αρέσει είναι srv,hendrix,mayer,και γενικά blues.

Το ερώτημα είναι πρόταση για ενισχυτή(λαμπατο, ποιοτικό τύπου MAZ, ας είναι και ακριβότερη κατηγορία) για να μπορεί καπιος σε διαμέρισμα να ανοίξει το βολιουμ(πεταλακια ...) χωρίς να αρχίσουν οι γείτονες να βαράνε τους τείχους. Μια απάντηση θα μπορούσε να είναι πάρε 2wat (στην τύχη, όπως προανέφερα δεν γνωρίζω καλά το θέμα). Επισκέπτομαι τακτικά το forum, δυστυχώς δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο και σχετικό.

Βοιθιστε εαν νομιζεται πος δεν τοποθετιθικα σοστα.

 

 

ωπα,ωπα...ΦΡΕΝΟ!!

 

Ο ενισχυτης σε διαμερισμα,σε κανονικο διαμερισμα αθηναϊκης πολυκατοικιας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να μπορεσει να ανοιχτει πανω απο το 1 με 1,5  ενταση στην οποια ειναι ηδη ΔΥΝΑΤΑ δηλ. δυσκολα θα γινει ανεκτη ,να καταλαβεις εγω παιζω στο 2 στο στουντιο και ΖΩΝΤΑΝΑ........ και ειναι ΠΟΛΥ δυνατα ,στο 3 δηλ. οι περισσοτεροι ηχολήπτες εχουν προβλημα  ;)

 

Οποτε καλο θα ειναι για σπιτι να ακολουθησεις τη συμβουλη για το attenuator.

 

 

Τωρα αυτο με το volume & τα πεταλακια δεν το καταλαβα και πολυ καλα...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πως ανοίγοντας τον ενισχυτή στο 1,5 και παίζοντας με τα ρυθμιστικά τις κιθάρας όλα είναι καλά. Στο 1,5 του ενισχυτή και προσθέτοντας καπιο πεταλακι (fuzz,scrimer,distortion, .. όχι όλα μαζί), και πειράζοντας το volium της κιθάρας ο ήχος είναι διαφορετικός σε κάθε επίπεδο. Θέλω να πω πως το πεταλακι αποδίδει όταν η κιθάρα είναι στο 6-7 και άνω(ωραία κατάσταση αλά γίνετε χαμός), και όταν το χαμηλώνω στο 3-4 το πεταλακι σαν να μην υπάρχει και αν το χαμηλώσω και άλω(στο 2 παράδειγμα) ο ενισχυτής μου μεταδίδει αγώνες  δηλαδή ακούω ραδιόφωνο. Μήπως ΔΕΝ ΚΆΝΩ ΚΆΤΙ ΣΩΣΤΆ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις η κιθαρα ειναι στο 7 με 8?

 

Τα ποντεσιομετρα της ,ειδικα το volume, πρεπει να ειναι παντα στο τερμα για να εχεις ισοροπημενο ηχο ΕΙΔΙΚΑ οταν παιζεις με πεταλια,αλλοιως κλεβεις σημα απο τους μαγνητες... (ειδικα αν παιζεις με μονους τυπου Fender) & φυσικα εχεις θορυβο απο τα πεταλια στα οποια εχεις υψηλα την ενταση και το gain.

 

Με τι κιθαρα παιζεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν ήδη,δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξεις λαμπάτο ενισχυτή σε διαμέρισμα πάνω από το 2-3  -κατά μέσο όρο- χωρίς να δημιουργήσεις πρόβλημα...Κατά τη γνώμη μου,η μόνη ρεαλιστική λύση είναι να αγοράσεις και ένα attenuator,αλλά και πάλι μην νομίζεις οτί θα φτάσεις τον ενισχυτή "στους κόφτες".Το καλό της υποθέσεως είναι,οτί ΔΕΝ χρειάζεται απαραιτήτως να "τσιτάρεις" έναν λαμπάτο ενισχυτή για να βγάλεις πολύ ωραίο ήχο.

 

Επίσης,λάβε υπόψη σου πολύ σοβαρά το γεγονός οτί ένας 2Χ12 ενισχυτής είναι βαρύς.Μακροπρόθεσμα,μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά η μέση σου!

 

 

και άλω

 

Εάλω η ορθογραφίς...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με strat SRV και EJ. Με τέρμα το volium της κιθάρας και ενισχυτή 2 η 5 watt μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα. Αν λέω καμιά κουταμάρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέρμα το volium της κιθάρας 

 

γράψτο καλύτερα "βόλιουμ" ή "ένταση" γιατί σε λίγο θα χρειαστούμε κάνα valium...  ;)

 

και ένα βατ να είναι ο λαμπάτος, αν τον τερματίσεις θα ενοχλήσεις τους γείτονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω την εντύπωση ότι έχεις μπερδευτεί κάπου.

Κατ' αρχήν όπως προείπαν και τα υπόλοιπα παιδιά που είναι και περισσότερο γνώστες από ' μένα, δεν υπάρχει περίπτωση ν' ανοίξεις έναν λαμπάτο ακόμα και 5w τέρμα σε διαμέρισμα και να μην ενοχλήσεις. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να τσιτώσεις έναν λαμπάτο για να βγάλεις ΗΧΟ. Τα ανωτέρω στα είπαν αλλά τα συνοψίζω.

Στην συνέχεια, θέλεις τον βρώμικο σου ήχο από πετάλια ή από τον ενισχυτή μόνο; Αν ισχύει το πρώτο υπάρχουν υπέροχοι μικροί λαμπάτοι (βλέπε vht special6 και πολλοί άλλοι) οι οποίοι θα σου δώσουν έναν πολύ ωραίο καθαρό ήχο ως βάση για να βάλεις πάνω τα πεταλάκια-πεταλιέρα σου και να κάνεις την δουλειά σου. Αν ισχύει το δεύτερο πιστεύω ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να τερματίσεις τον οποιοδήποτε λαμπάτο πάνω από 2w (δεν αναφέρω καθόλου την περίπτωση attenuator) και να μην έχεις πρόβλημα, όχι μόνο με τους γείτονες αλλά και με την ακοή σου ή τους συμπαίκτες σου.

Τέλος αφού όπως λες είσαι χομπίστας, δεν είναι λίγο πολλά τα χρήματα για έναν τέτοιο ενισχυτή όπως τον maz18; Δηλαδή εννοώ ότι, φυσικά ο ενισχυτής είναι ΥΠΕΡΟΧΟΣ και τα χρήματα είναι δικά σου και τα κάνεις ότι θες, αλλά μήπως θα έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα πρωτού προβείς σε μια τέτοια αγορά;

Αυτά τα λέω εντελώς φιλικά καθώς μπορεί να κάνεις την δουλειά σου με πολύ ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα καθώς οι εποχές είναι δύσκολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λίγο άπειρος ή μπερδεμένος φαίνεσαι (και λογικό είναι, και καλά κάνεις και ρωτάς), να πούμε οτι είναι λογικότατο όταν κατεβάζεις το  βόλιουμ της κιθάρας να φεύγει η παραμόρφωση (είναι άλλωστε κάτι που το κάνει κανείς εξ επι τούτου) γιατί χάνει "δύναμη" το input που παίρνει το πεταλάκι ή ο ενισχυτής (το υπόλοιπο σήμα γενικά).

Μετά απο αυτό, και έχοντας διαβάσει περίπου τι ειπώθηκε η ταπεινή μου άποψη θα ήταν για έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή με master volume που θα μπορείς και να βάλεις πετάλι μπροστά αλλά και να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυση του ίδιου για το overdrive που θέλεις (αν θέλεις) και να έχεις σπιτική ένταση.

Στα λεφτά που διαθέτεις υπάρχουν πάρα πολλοί (και άλλοι εδώ μέσα είναι αρμοδιότεροι στο να προτείνουν συγκεκριμένο) αλλά νομίζω οτι για σπίτι (και για λαιβ) θα σε βολεψει περισσότερο.

Σε ότι αφορά το "τι έιναι καλύτερο" απλά θα σου πώ: κολοκυθόπιτα ;D!! κάνε μια βόλτα να ακούσεις με τα αυτιά σου καλύτερα πολλούς ενισχυτές και μην πας με το τι είναι καλύτερο για κάποιον άλλο.

γενικά οι τρεις (4) σχολές είναι:

1. δυνατός (σε ένταση και watt) λαμπάτος χωρίς μάστερ αλλά με πεταλάκια

2. σχετικά αδύνατος λαμπάτος χωρίς μάστερ και τον "σπας" με το volume (όχι πεταλάκια - εκτός ειδικών για να "σφίξει") αλλά θέλει μεγάλη ένταση (γι' αυτό βγαίνουν και οι 2 watt κτλ) τόση που δεν πάει για σπίτι

3. λαμπάτος με μάστερ και χρησιμοποιείς το drive κανάλι του με χαμηλό master volume (και ίσως και κανένα πετάλι μπροστά να "σφίξει").

((4. modeling and monitor)) :-X

 

o ΜΑΖ ανήκει ουσιαστικά στην πρώτη κατηγορία.

ps. η χρήση attenuator ουσιαστικά (απλοϊκά) είναι παρόμοια με το master volume αν και εδώ χωράει τρελή συζήτηση

καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου