Προς το περιεχόμενο

RMS και db Peak Level


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα για τη σωστή ηχογράφηση οργάνων σε ένα mix και όλα καταλήγουνε στο εξής standard:  -6db με -3db Maximum Peak Level και -20db με -30db Average RMS Level.

Δοκιμάζοντας να εφαρμόσω αυτό τον κανόνα σε ένα mix κάνω τα εξής: Ανοίγω Guitar Rig, καρφώνω κιθάρα πάνω και σετάρω τα IN-OUT Levels στα -6db. Αυτή η ρύθμιση στο Cubase μου δείχνει το Track Peak Level να τερματίζει περίπου στα -5.6db, οπότε όλα καλά μέχρι εδώ.

Αναλύοντας την κυμματομορφή μετά το Recording, βλέπω ότι παρόλο που έχω κόψει τον ήχο από πλευράς έντασης, το Peak Level είναι 0db και το Average RMS στο -16,53db.

Η απορία μου είναι, γιατί δεν κρατήθηκε το -6db που θέλω και να ρωτήσω αν χαμηλώσω  κι άλλο την ένταση, δεν θα χάσω δυναμικές και χροιά ήχου; Γιατί μιλάμε για πολύ χαμήλωμα του οργάνου για να φτάσω το -6db στην τελική ανάλυση της κυμματομορφής.

Επίσης, επειδή δουλεύω με midi αρκετά, ήθελα να ήξερα με ποιο τρόπο τσεκάρω τα παραπάνω σε ένα midi track;

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Analyzer.PNG.54e668fc4c5651e6fb782356df6ded2a.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω Guitar Rig, καρφώνω κιθάρα πάνω και σετάρω τα IN-OUT Levels στα -6db. Αυτή η ρύθμιση στο Cubase μου δείχνει το Track Peak Level να τερματίζει περίπου στα -5.6db, οπότε όλα καλά μέχρι εδώ.

 

 

Καθόλου καλά. Η έξοδος του G.R. βγάζει - 5.6. Στην είσοδο όμως τι παίρνει;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από την στιγμή που η έξοδος είναι καλή(-5.6db) δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει η είσοδος του G.R. αλλά η "επικοινωνία" εξόδου G.R. - εισόδου καναλιού Cubase!!

 

Δυστυχώς δεν έχω το Guitar Ring για να βοηθήσω περισσότερο...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από την στιγμή που η έξοδος είναι καλή(-5.6db) δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει η είσοδος του G.R. αλλά η "επικοινωνία" εξόδου G.R. - εισόδου καναλιού Cubase!!

 

Για την είσοδο του Cubase εννοούσα :)

SoK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την είσοδο του Cubase εννοούσα :)

 

 

Ίσως δεν κατάλαβα εγώ καλά αλλά έτσι όπως το γράφει ο φίλος manosx καταλαβαίνει κανείς για την είσοδο του G.R.!!  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ και καταλαβαίνοντας καλύτερα τι κάνεις,απ'την στιγμή που όπως είπες το gr έδειχνε -6 κ το cubase -5.6,το πρόβλημα δεν είναι στην "επικοινωνία" G.R. - Cubase(όπως είπα πριν)!!

 

Οπότε,μήπως όταν έκανες το check έπαιζες με μία Α δυναμική,-6db δηλαδή και μετά στο rec έπαιξες λίγο πιο δυνατά?? Γιατί δεν μπορώ να το εξιγίσω αλλιώς... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tribal αν πιστεύεις ότι η είσοδος ενός plugin προηγείται από την είσοδο του... host που το φιλοξενεί, θα πρέπει να κάνεις λίγο homework ακόμα.

 

Όχι μόνο προηγείται η είσοδος του Host, αλλά και η κυματομορφή που καταγράφεται αφορά το σήμα της εισόδου.

 

Οπότε θα πρέπει να τσεκάρει ο ΟΡ την πραγματική στάθμη που καταγράφει, απενεργοποιώντας το G.R.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου