Προς το περιεχόμενο

Hendrix:Τελικα η μουσικη του αξιζει τοσο πολυ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα' date=' για την εξωπραγματικη τεχνικη του θα διαφωνησω καθετα! :wink: Παω στοιχημα οτι οι μισοι εδω μεσα εχουν καλυτερη τεχνικη απο τον Hendrix. Δεν εχει 'καθαρο' παιξιμο και στα μισα του solo ακους ξεμπαρκες νοτες. Βεβαια, αυτα ειναι μερος του feel και του groove που ειχε οποτε δεν μ'ενοχλουν καθολου. Αλλα οχι και εξωπραγματικη τεχνικη...απλα επαιζε καλα![/quote']

 

δεν εχω ακουσει πολυ hendrix, και απο το οσο εχω ακουσει δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει.σχετικα με το οτι εν ετει 2006 στο noiz υπαρχουν καλυτεροι τεχνικα κιθαριστες απο τον hendrix, αυτο δεν λεει τιποτα. παντα πρεπει να κρινεις καποιον με βαση την εποχη του.

ο hendrix επαιξε για πρωτη φορα καποια πραγματα, τα οποια ανθρωποι της εποχης μας μελετανε για να γινουν καλυτεροι. αυτοι καθορισαν τον ηχο που αρεσει σε εμας τωρα και θα ηταν πολυ δυσαρεστο να μην τους ειχαμε ξεπερασει μετα απο 40 χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενταξει, ας μην πουμε για το συναισθημα που εβγαζε, αυτο ειναι δεδομενο χωρις αμφιβολια..

 

συναίσθημα.

 

 

εμένα αυτό μου αρκεί και ο Hendrix to είχε και το συγκεκριμένο το έχεις ή δεν το έχεις το άτιμο :lol: και παρακάτω πας όταν μπορείς και εκφράζεις τα δικά σου συναισθήματα και όχι ιμιντασιόν, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει η μουσική ως τρόπος έκφρασης αλλά ως φιγούρα και τεχνική.

 

πάντα φιλικά και μουσικά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενταξει' date=' ας μην πουμε για το συναισθημα που εβγαζε, αυτο ειναι δεδομενο χωρις αμφιβολια..[/b']

 

συναίσθημα.

 

 

εμένα αυτό μου αρκεί και ο Hendrix to είχε και το συγκεκριμένο το έχεις ή δεν το έχεις το άτιμο :lol: και παρακάτω πας όταν μπορείς και εκφράζεις τα δικά σου συναισθήματα και όχι ιμιντασιόν, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει η μουσική ως τρόπος έκφρασης αλλά ως φιγούρα και τεχνική.

 

πάντα φιλικά και μουσικά :wink:

 

Συμφωνώ.

 

Αλλά επειδή και ο όρος συναίσθημα έχει γίνει αρκετά ελαστικός στις συζητήσεις για κιθαρίστες να προσθέσω και τον ήχο, προς θεού όχι τον ήχο που εννοούμε από ενισχυτή και πεταλάκια.Τέτοια αλητεία στο παίξιμο δεν βγαίνει από κανένα πετάλι και καμμία λάμπα.

 

Kαι κάτι για τις πεντατονικές.Παιδιά ,κλίμακες είναι ,δηλ νότες σε σειρά,δεν είναι μουσική.Πεντατονικές παίζουν οι πυξ λαξ ,πεντατονικές κι ο Keith Jarret.Δεν υπάρχουν «κακές κλίμακες» που να βγάζουν κακή μουσική.Έχει να κάνει με το πως τις χρησιμοποιείς,όπως και όλες τις υπόλοιπες νότες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο Hendrix είναι ένας από τους αρκετά παρεξηγημένους κιθαρίστες. Δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να τον θυμόμαστε μόνο για τα φασαριόζικα "χύμα" παιξίματα, κομμάτια όπως το Little wing, The wind cries Mary και Castles made of sand είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα και εξαιρετικά δύσκολα να παιχτούν με την ευαισθησία και το "υγρό" καθαροειδές παίξιμο του Jimi.

 

Η αλήθεια είναι ότι άργησα να καταλάβω τη μουσική του, κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου το Band of Gypsies και εκεί τα κατάλαβα όλα! Δώσε του και εσύ μια ευκαιρία :)

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω!Δεν αναφερομαι στην πρωτοπορια του και ουτε με ενδιαφερουν οι καταστασεις της εποχης μεσα στην οποια μεγαλουργησε' date=' μιλαω μονο για τις συνθετικες του ικανοτητες...Κι ενταξει, ας μην πουμε για το συναισθημα που εβγαζε, αυτο ειναι δεδομενο χωρις αμφιβολια..[/b']

 

Μα ακριβώς αυτά είναι που τον έκαναν μοναδικό.

 

Ανεξάρτητα με το αν αρέσει ή όχι σε κάποιον (παρεμπιπτόντως, εμένα μου αρέσει), είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι ήταν ένας από τους επιδραστικότερους ροκ μουσικούς, που άλλαξε ριζικά τον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας, επηρεάζοντας αμέτρητους μεταγενέστερους, πολλοί από τους οποίους πιθανότατα σ' αρέσουν.

 

Αν δεν είχε προηγηθεί ο Hendrix, δεν θα είχαν υπάρξει οι διάφοροι Page, Blackmore, Van Halen, Malmsteen, Vai, Petrucci κ.λπ., τουλάχιστον όχι με τον ήχο που τους γνωρίσαμε. Κυρίως γι' αυτό γίνεται όλη φασαρία, και όχι τόσο για την τεχνική ή τις συνθέσεις του.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορούμε να μιλάμε για τη μουσική σα να μιλάμε για παστίτσιο ή για την περιβόητη κολοκυθόπιττα. Κουβέντες όπως "μου αρέσει" ή "δεν μου αρέσει" δεν έχουν καμία αξία και όσοι μιλάμε με αυτό το τρόπο κάνουμε πολύ άσχημα. Η μουσική είναι μία από τις μεγάλες Τέχνες' date=' όχημα μεταφοράς γνώσης και διαμόρφωσης ήθους για τον άνθρωπο. Υπάρχουν λαοί και φιλοσοφικές παραδόσεις που την θεωρούν ικανή να θεραπεύσει ή να προκαλέσει ασθένειες, ενώ όλοι ξέρουμε ότι έχει αλλάξει τη ζωή μας και μάλιστα πάνω από μία φορά.

 

[/quote']

 

εντάξει ρε συ Wow!, δε χρειάζεται να το καις τόσο το θέμα. είπε ότι "δεν τον τρελλαίνει" ο τζιμάρας

Μήπως να έβαζες ένα ουσκάκι και να σκεφτόσουν τη διαφορά ανάμεσα στο "καλό-κακό" και το "μ'αρέσει-δε μ'αρέσει"; Εκτός κι αν δε σου αρέσει η κολοκυθόπιτα.

 

Όσον αφορά αυτό που λες για το "μ'αρέσει-δε μ'αρέσει", μου φαίνεται απλά αφελές. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάξεις τη δισκοθήκη σου και να σκεφτείς το γιατί έχεις αυτά που έχεις και δεν έχεις αυτά που δεν έχεις. ¶λλωστε πλάθοντας το λόγο σου σε αυτά που είπες παρακάτω στο μήνυμά σου, ή όπως διάολο λέγεται, ονόμασες το "μου αρέσει" ως "επηρεάστηκα", αλλά δεν πείθει και πολύ γιατί υπονοεί το ίδιο ακριβώς πράγμα...

 

Τέλος, η ανάλυση περί μουσικής είναι μάλλον άκαιρη. Δεν έθιξε τη μουσική ως τέχνη ή έννοια. Την προσωπική του γνώμη για έναν εκπρόσωπό της είπε, άσχετο αν κράσαρε το σύστημα. Και επειδή το ξέρω το παλικάρι, και ξέρω τι κάνει σχετικά με τη μουσική και ξέρω ότι γουστάρει και ξέρει να σέβεται αυτά που αξίζουν, είναι και ο λόγος που σου απαντάω. Αν δεν τον ήξερα, απλά θα σε αγνοούσα γιατί βαριέμαι το τυπικό noiz και τον κάθε τυπά που κράζεται.

 

P.S.: Στο δρόμο που μένω υπάρχει μια γιαγιά στην απέναντι πολυκατοικία η οποία μένει στο 2ο και πετάει σαπουνόνερα όταν κάποιο αυτοκίνητο παρκάρει κάτω από το μπαλκόνι της. Θλιβερό, δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S.: Στο δρόμο που μένω υπάρχει μια γιαγιά στην απέναντι πολυκατοικία η οποία μένει στο 2ο και πετάει σαπουνόνερα όταν κάποιο αυτοκίνητο παρκάρει κάτω από το μπαλκόνι της. Θλιβερό' date=' δε νομίζεις;[/quote']

 

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

respect στον iorana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ρε συ Wow!' date=' δε χρειάζεται να το καις τόσο το θέμα. [/quote']

 

Τι να κάνουμε φίλε μου, καλώς ή κακώς εγώ έτσι σκέφτομαι. Ίσως στο γραπτό λόγο να νομίζει κάποιος ότι απλά ποζάρω, αλλά η αλήθεια είναι ότι όντως έτσι σκέπτομαι. Και πριν και μετά το ουίσκυ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου