Προς το περιεχόμενο

Hendrix:Τελικα η μουσικη του αξιζει τοσο πολυ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ομως ΑΥΤΑ ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δυσκολα να γραφτουν...στα ΑΠΛΑ ειναι τα ΔΥΣΚΟΛΑ... :wink:

 

+1000000000000000000000000000000^1000000000000

 

αυτό ακριβώς έλεγα και για το prog (σε άλλο thread ε; :oops:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να τα αριθμήσω για να οργανωθούμε :

 

1.Στο ερώτημα αν αξίζει η μουσική του,τελικά ειναι θέμα γούστου,ισως μερικά τραγουδια απτον πρώτο δίσκο να ακούγονται πολύ pop πολυ ψυχεδελικά ή στίχοι λιγο αστείοι(οι floyd γραφαν χειρότερους εκείνη την εποχή) αλλα είμαι σιγουρος οτι αν σου αρέσει αυτο το είδος μουσικής(blues-rock fusion που λεει κι η γιαγια μου) θα βρείς κομματια που σου αρέσουν,αν ψάξεις.

 

2.O hendrix ηταν μεγαλος συνθέτης για ένα ακομη λόγο,ενσωμάτωσε στον ήχο πολλά εφε διατηρώντας μια μουσικότητα.Συνέθεσε χρησιμοποιώντας το wah το τρεμολο, μεχρι και σολο και chord progression ηχογράφησε ανάποδα και μετα εγραψε πανω τους το υπόλοιπο κομματι στο are you experienced(τι εκανε ο άνθρωπας..)

 

τελος hendrix δε σημάινει μονο purple haze εμένα τα αγαπημένα μου είναι τα λιγότερο γνώστα:third stone from the sun,little wing,rainy day dream away και φυσικα ολο το αλμπουμ :blues. Πως στο διαολο βαζουν παραγράφους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν αντεχω' date=' αλλο θα πω την αμαρτια μου: Δεν μ'αρεσει καθολου ο Hendrix. Μα καθόλου!

 

Πριν πεσετε ολοι να με φατε, να ξεκαθαρισω κατι. Στο συγκεκριμενο post θα αναφερθω ΜΟΝΟ στη μουσικη του και οχι στο ποσο ξεχωριστος ανθρωπος ή ποσο πρωτοπορος ήταν. Οχι. Μονο για τα κομμάτια του, αντικειμενικά και στεγνα.

 

Λοιπον, δεν μπορω να καταλαβω τι εχουν παθει ολοι με τον Hendrix...Βεβαιως, μερικα riff-ακια του ειναι πολυ ωραια - εως γαμάτα - αλλα η πλειοψηφια των τραγουδιων του δεν πιστευω οτι εχει κατι το τρομερο να πει...Απλη blues-rock δομη και solo (τα περισσοτερα) παιγμενα σε απλες (ενταξει, οχι και τελειως απλες) πεντατονικες.

 

Οκ, μπορει να τον εκθειαζουν και τα μεγαλα ονοματα (Clapton, Townshend) αλλα εγω και παλι δεν βρισκω ακρη...Οποιος διαφωνει μαζι μου (οι περισσοτεροι λογικα) μπορει να μου εξηγησει τι το σπουδαιο εχουν τα κομματια του Jimi?

 

Επαναλαμβανω!Δεν αναφερομαι στην πρωτοπορια του και ουτε με ενδιαφερουν οι καταστασεις της εποχης μεσα στην οποια μεγαλουργησε, μιλαω μονο για τις συνθετικες του ικανοτητες...Κι ενταξει, ας μην πουμε για το συναισθημα που εβγαζε, αυτο ειναι δεδομενο χωρις αμφιβολια..[/b']

 

Θα συμφωνησω απολυτα , μπορει να ηταν απο τους πρωτους που εκαναν

καποια πραγματα αλλα η μουσικη για τα γουστα μου δεν ταιριαζει .Φυσικα

ουτε θελω ουτε μπορω να μειωσω τετοιο ονομα .Επισης ο ηχος του δεν

μου αρεσει επισης ,πραγμα που ισως να οφειλεται σε τεχνικες ατελειες της

εποχης ,αλλα και οτι μεγαλωσα με 80's ηχο που ηταν πιο 'επεξεργασμενος '. Αλλα με βρισκεις απολυτα συμφωνο με τα κομματια , δεν τα βρισκω με συνθετικο και μελλωδικο ενδιαφερον ,αλλα

κατι θα ειχε ,που ισως θα καταλαβω ποτε .

Εχω μια ισως 'αντιδραστικη-αιρετικη' αποψη ,οτι ισως καποιοι μεγαλοι καλλιτεχνες ,με το προωρο θανατο τους 'θρυλοποιουνται' (με την καλη εννοια ) ,και αποκτουν μεγαλυτερη υποσταση με αυτη που θα ειχαν αν

ζουσαν ακομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..[/b]

 

Εχω μια ισως 'αντιδραστικη-αιρετικη' αποψη ' date='οτι ισως καποιοι μεγαλοι καλλιτεχνες ,με το προωρο θανατο τους 'θρυλοποιουνται' (με την καλη εννοια ) ,και αποκτουν μεγαλυτερη υποσταση με αυτη που θα ειχαν αν

ζουσαν ακομα .[/quote']

 

Φοβαμαι τον θανατο της....Κοκκινου.....:cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου