Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O.κ.

 

Ωραία δουλειά στο μπράτσο πάντως. Όταν είδα τα abalone inlays στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν θα ταιριάζουν χρωματικά, αλλα τελικά έγινε πολύ ωραίο. Και σου υπενθυμίζω ότι όταν την τελειώσεις πρέπει να την δούμε απο κοντά. ;D

 

Θα βάλεις σταθερή γέφυρα ή χορδιέρα και μετακινούμενο καβαλάρη σαν τον E.G?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

O.κ.

 

Ωραία δουλειά στο μπράτσο πάντως. Όταν είδα τα abalone inlays στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν θα ταιριάζουν χρωματικά, αλλα τελικά έγινε πολύ ωραίο. Και σου υπενθυμίζω ότι όταν την τελειώσεις πρέπει να την δούμε απο κοντά. ;D

 

Θα βάλεις σταθερή γέφυρα ή χορδιέρα και μετακινούμενο καβαλάρη σαν τον E.G?

Οκ με το καλό να τη δούμε απο κοντά!

Για τη χορδιέρα δεν το έχω μελετήσει ακόμα αλλά σίγουρα θα βάλω μεταλική γέφυρα γιατι θέλω καλοκουρδισμένο όργανο σε όλες τις θέσεις!

Το ίδιο έκανα σε μια epiphone joe pass που έχω και μαζί με το neck μαγνήτη που άλλαξε σε gibson paf μιλάμε για άλλο όργανο!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια στο πρότζεκτ με κατασκευή των φιλέτων που κολλιούνται απο μέσα για να μεγαλώσουν την επιφάνεια επαφής- κόλησης των πλαινών με τα καπάκια στο σώμα.

Κολάμε τα φιλέτα αφού έχουμε ισιώσει τα πλαινά να έρχονται ακριβώς στο επίπεδο του center block.

DSC_0111.thumb.JPG.2276a73fb2d74e51ee4acd89ce87ef35.JPG

DSC_0112.thumb.JPG.6a1680260f7284d1bf27c6118e16d044.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nasok

Ερωτηση - αυτα τα φιλετα τα φτιαχνεις εσυ ? ή υπαρχουν ετοιμα ? και απο τι ξυλο ειναι ?

επισης αν ειναι ετοιμα ποσο κοστιζουν στο περιπου ?

 

Μια χαρα προχωραει το προτζεκτ και με σταθερα βηματα  ;)

 

Μην ξεχνιωμαστε ετσι ? την "παλιά" σου την θελω εγω  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nasok

Ερωτηση - αυτα τα φιλετα τα φτιαχνεις εσυ ? ή υπαρχουν ετοιμα ? και απο τι ξυλο ειναι ?

επισης αν ειναι ετοιμα ποσο κοστιζουν στο περιπου ?

 

Μια χαρα προχωραει το προτζεκτ και με σταθερα βηματα  ;)

 

Μην ξεχνιωμαστε ετσι ? την "παλιά" σου την θελω εγω  ;D

 

Αυτά τα φιλέτα υπάρχουν στο εμπόριο συνήθως στους προμηθευτές για είδη οργανοποιίας και είναι απο έλατο ή μαόνι ή basswood ή απο κάποιο άλλο μαλακό ξύλο.

Εγώ τα φτιάχνω μονος μου απο έλατο κόβοντας ξύλο που το κάνω τριγωνικού προφίλ με ροκάνι ή ρούτερ και το χαράζω με το σύστημα της ανάποδης σέγας που παραθέτω..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση ηλεκτρικών εργαλείων τα δακτυλάκια μας τα θέλουμε όλα..

 

Οσο για τη παλιά μου θα μπείς και συ στη σειρά..

DSC_0109.thumb.JPG.11989e116bebe261c69fd57beb222ee8.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα φιλέτα υπάρχουν στο εμπόριο συνήθως στους προμηθευτές για είδη οργανοποιίας και είναι απο έλατο ή μαόνι ή basswood ή απο κάποιο άλλο μαλακό ξύλο.

Εγώ τα φτιάχνω μονος μου απο έλατο κόβοντας ξύλο που το κάνω τριγωνικού προφίλ με ροκάνι ή ρούτερ και το χαράζω με το σύστημα της ανάποδης σέγας που παραθέτω..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση ηλεκτρικών εργαλείων τα δακτυλάκια μας τα θέλουμε όλα..

 

Οσο για τη παλιά μου θα μπείς και συ στη σειρά..

 

Απλό και ωραίο!!! Μπράβο! Δίνεις ωραίες ιδέες!!  :D :D :D

 

Τη βλέπω να γίνεται δυναμίτης !!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Συνέχεια στο πρότζεκτ με το σώμα της κιθάρας έτοιμο να δεχτεί τα καπάκια πάνω και κάτω (χρειάζονται ακόμα μερικές ψιλοδουλειές-πρέπει να σκαφτεί το main block για να περάσουν αργότερα τα pots) φτιάχτηκαν και οι σχετικοί σφηκτήρες που θα χρησιμέψουν αργότερα στο δέσιμο του σώματος :D

DSC_0114.thumb.JPG.148b56e0079f69407415a2ac5b30aeea.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τούς σφιχτήρες πως τους έφτιαξες?  βασικά αυτό τ στρογγυλά τ είναι ξύλο ?  

είναι ξύλο, κοντραπλακέ  19χιλ που κόπηκε κυκλικό με ειδικό προσάρτημα στο τρυπάνι.

Τα υπόλοιπα ειναι ντίζα  6 χιλ με σπείρωμα , πεταλούδες και ειδικά παξιμάδια που σφηνώνουν στο ξύλο, αν δεν τα βρείς μπορείς να βάλεις πεταλούδες πάνω και κάτω, τα χρειαζόμουνα πολύ καιρό, έχω μοντάρει κάποιες κιθάρες χωρίς αυτά και έχω παιδευτεί αρκετά  ...

 

ξέχασα να πώ οτι κανονικά χρειάζεται και επίστρωση από φελό στη μέσα μεριά των ξύλων για να μήν τραυματίζονται τα καπάκια απο έλατο-κέδρο γιατι ειναι πολύ μαλακά στο σημείο επαφής..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου