Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα καλύτερος ο κέδρος από τον έλατο. ;)

Παναγία μου, αν κάποτε έχω χρήματα, μπορεί να σου παραγγείλω μία ακριβώς έτσι (με solid cedar top).

Καλή καρδιά χρειάζεται τίποτε άλλο!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλή καρδιά χρειάζεται τίποτε άλλο!

Με κολάζεις βρε! ;)

Θεά θα είναι. Και με πολύ jazzy, deep, αλλά και σκαστό ήχο. 8)

Και σίγουρα δεν φτάνει απλώς η "καλή καρδιά"!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αυτο το thread, και σε ενημερώνω προκαταβολικά ότι όταν την τελειώσεις θα έχεις απο εμένα μια κοινωνική επίσκεψη! ;D (Αθήνα δεν είσαι?)

Ευχαριστώ,Αθήνα είμαι.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φχαριστώ Γιώργο!

ρε σεις λύστε μου μια απορία και στο δικό σου αλλά και στου Στράτου το τετραγωνάκι που δείχνει συνδεδεμένος/αποσυνδεμένος έχει μια ουρίτσα σάν ποτήρι μπύρας μοιάζει, τι είναι?  :o

Mηπως βρε Νασο ειναι ποτηρι μπυρας? ;D

Ο Στρατ θα μας πει που ξερει απ αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

    Μετά απο αρκετό καιρό συνέχισα με το καπάκι για τη 335 απο κελεμπέκι και φινιρίστηκε με ξύσιμο απο την έξω πλευρά και σκάψιμο με σκαρπέλα και ξύστρα και λιγο dremel υποβοήθηση απο τη  μέσα πλευρά, στο κέντρο δεν σκάφτηκε γιατί θα κολήσει στο center block.

Επιτέλους μετά απο καιρό αυτό το κομμάτι ξύλο απόκτησε κάποια μουσικότητα, οταν το κτυπάς ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος της chambered κιθάρας  :D

DSC_0006.thumb.JPG.b9b74b45378cd91d3e8955fb8624b386.JPG

DSC_0008.thumb.JPG.0c87675365156f0d224c68bee732f1cf.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κέντρο δεν σκάφτηκε γιατί θα κολήσει στο center block.

Απλά η γνώμη μου. Είναι μια υπέροχη archtop, αν κολλήσεις τη μέση του καπακιού (δεν το σκάψεις από την ανάποδη) στο center block, θα είναι ακριβώς αυτό που είπες, chambered.

Κρίμα δεν είναι να χάσεις μέρος του ακουστικού ήχου και του αέρα που βγαίνει από τις f-holes?

Εκτός και το πας το πράγμα για τέτοιο (chambered) ήχο.

Δηλώνω άσχετος και αυτές είναι μόνο απορίες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η γνώμη μου. Είναι μια υπέροχη archtop, αν κολλήσεις τη μέση του καπακιού (δεν το σκάψεις από την ανάποδη) στο center block, θα είναι ακριβώς αυτό που είπες, chambered.

Κρίμα δεν είναι να χάσεις μέρος του ακουστικού ήχου και του αέρα που βγαίνει από τις f-holes?

Εκτός και το πας το πράγμα για τέτοιο (chambered) ήχο.

Δηλώνω άσχετος και αυτές είναι μόνο απορίες.

Στράτο ίσως δεν το εξήγησα καλά, αυτό είναι ένα απο τα δύο καπάκια που θα έχει η κιθάρα, ένα απο τα δύο θα έχει φυσικά f-holes ανοίγματα , δέν θα είναι όπως η Lucile .

Εχω σκοπό να φτιάξω παραπάνω απο μία τέτοια κιθάρα αλλά με διαφορετική διαμόρφωση στο σημείο σύνδεσης στο center block γιατί θέλω λίγο παραπάνω ακουστικό ήχο :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σκοπό να φτιάξω παραπάνω απο μία τέτοια κιθάρα αλλά με διαφορετική διαμόρφωση στο σημείο σύνδεσης στο center block γιατί θέλω λίγο παραπάνω ακουστικό ήχο :D

Μ' έσκισες! :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο εισαι ωραιος, μου θυμιζεις τα παλια καλα σκαψιματα  ;D . θελω να προσθεσω οτι με το να κολληθει στο center block δεν γινεται chambered. ετσι γινεται η κατασκευη της. υπαρχει μια ακομα "προταση" που απλα το center block δεν φτανει μεχρι το πισω μερος (μετα τη γεφυρα και μεχρι το strap button ειναι κουφια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο εισαι ωραιος, μου θυμιζεις τα παλια καλα σκαψιματα  ;D . θελω να προσθεσω οτι με το να κολληθει στο center block δεν γινεται chambered. ετσι γινεται η κατασκευη της. υπαρχει μια ακομα "προταση" που απλα το center block δεν φτανει μεχρι το πισω μερος (μετα τη γεφυρα και μεχρι το strap button ειναι κουφια)

 

Σωστός Ηλία το είδα και εγώ να κυκλοφορει σε σχέδια , άραγε στις παλιές ES 335 ποιό από τα δύο εφήρμοζαν????

 

NASO είσαι ωραίος μαν χαρά στο κουράγιο σου!! Τέλειωσέ το και παίρνω και εγώ σειρά...  ;)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου