Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι βαφές κυρίως νερού που τις περνούν απ ευθείας πάνω στο ξύλο με σφουγγαράκι-όχι Bob- και απο πάνω βάζουν διαφανές βερνίκι.

Ετσι το ξύλο απορροφά ανάλογα με τα νερά του αλού πιο πολύ αλού λιγότερο χρώμα και τα νερά δεν εξαφανίζονται, αλλά τονίζονται πιό πολύ :D

 

κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα κάνεις ε ? να φαίνονται κ τ νερά του ακόμα ποιο λαχταριστά!!!

στο θέμα με της ποικιλίες ξέρεις τ παίζετε ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα κάνεις ε ? να φαίνονται κ τ νερά του ακόμα ποιο λαχταριστά!!!

στο θέμα με της ποικιλίες ξέρεις τ παίζετε ?

Συνήθως μου αρέσει το φυσικό χρώμα του ξύλου, οταν θα φτάσω εκεί θα δούμε!

το μονο που παίζει ειναι ενα πορτοκαλί transparent περίπου το χρώμα της κιθάρας στο avatar και αυτό μόνο στο μπροστά καπάκι, πίσω πλαινά και μπράτσο natural.

 

τι εννοείς ποικιλίες?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως μου αρέσει το φυσικό χρώμα του ξύλου, οταν θα φτάσω εκεί θα δούμε!

το μονο που παίζει ειναι ενα πορτοκαλί transparent περίπου το χρώμα της κιθάρας στο avatar και αυτό μόνο στο μπροστά καπάκι, πίσω πλαινά και μπράτσο natural.

 

τι εννοείς ποικιλίες?

 

μου είχε πει ένας γνωστός πως υπάρχουν 2-3 ''κατηγορίες '' κελεμπεκια δεν ξέρω ακριβώς τ παίζετε, η αν ισχύει  http://www.guitaristjeffmiller.com/guitars.htm ρίξε μια ματιά στα νερά που έχει αυτό στη 2 εικόνα που είναι άβαφτο ακόμα! 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είχε πει ένας γνωστός πως υπάρχουν 2-3 ''κατηγορίες '' κελεμπεκια δεν ξέρω ακριβώς τ παίζετε http://www.guitaristjeffmiller.com/guitars.htm ρίξε μια ματιά στα νερά που έχει αυτό στη 2 εικόνα που είναι άβαφτο ακόμα! 

Εντάξει κατάλαβα εννοείς quilted, flame , birds eye maple  αυτά ειναι πανέμορφα και ακριβά, δεν έχουν διαφορά στον ήχο ειναι για την ομορφιά.

Δούλεψα πρόσφατα flame maple μπορώ να σου πώ δουλευεται πιο δύσκολα απο το φυσιολογικό γιατι έχει στριφνά νερά!

 

Καλό βράδυ.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κατάλαβα εννοείς quilted, flame , birds eye maple  αυτά ειναι πανέμορφα και ακριβά, δεν έχουν διαφορά στον ήχο ειναι για την ομορφιά.

Δούλεψα πρόσφατα flame maple μπορώ να σου πώ δουλευεται πιο δύσκολα απο το φυσιολογικό γιατι έχει στριφνά νερά!

 

Καλό βράδυ.

 

καλό βράδυ θα μας πάρουν τ χαράματα στο τέλος  :P

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βαφές κυρίως νερού που τις περνούν απ ευθείας πάνω στο ξύλο με σφουγγαράκι-όχι Bob- και απο πάνω βάζουν διαφανές βερνίκι.

Ετσι το ξύλο απορροφά ανάλογα με τα νερά του αλού πιο πολύ αλού λιγότερο χρώμα και τα νερά δεν εξαφανίζονται, αλλά τονίζονται πιό πολύ :D

Στο flame maple πχ  μπορείς να περάσεις αρχικά μια μαύρη ή σκούρα κόκκινη αναλίνη. Παίρνει κάποιο χρώμα. Τρίβεις με γυαλλόχαρτο να φύγεια από την επιφάνεια και περνάς κίτρινο ανοικτό. Βλέπει κανείς ότι τα νερά τονίζονται κόκκινα... Μετά με ένα ΚΑΛΟ βερνίκωμα το όργανο φαντάζει τρισδιάστατο είδικά αν είναι κανένα 5Α και έχει και carved top...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο flame maple πχ  μπορείς να περάσεις αρχικά μια μαύρη ή σκούρα κόκκινη αναλίνη. Παίρνει κάποιο χρώμα. Τρίβεις με γυαλλόχαρτο να φύγεια από την επιφάνεια και περνάς κίτρινο ανοικτό. Βλέπει κανείς ότι τα νερά τονίζονται κόκκινα... Μετά με ένα ΚΑΛΟ βερνίκωμα το όργανο φαντάζει τρισδιάστατο είδικά αν είναι κανένα 5Α και έχει και carved top...

Ετσι ακριβώς τα καπάκια απο maple παίρνουν αυτά τα καταπληκτικά χρώματα που μας αφήνουν άφωνους :D

Έχω ετοιμάσει ενα καπάκι flame maple με όχι τοσο έντονο flame αλλα θα δοκιμάσω πρώτα σκάψιμο στο κανονικό κελεμπέκι γιατί το flame λόγω του ότι έχει στριφνά νερά θέλει προσοχή,πας να σκάψεις και αν το εργαλείο δεν κόβει σαν ξυράφι, φεύγουν κομμάτια ολόκληρα και γίνεται εύκολα η ζημιά ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο flame maple πχ  μπορείς να περάσεις αρχικά μια μαύρη ή σκούρα κόκκινη αναλίνη. Παίρνει κάποιο χρώμα. Τρίβεις με γυαλλόχαρτο να φύγεια από την επιφάνεια και περνάς κίτρινο ανοικτό. Βλέπει κανείς ότι τα νερά τονίζονται κόκκινα... Μετά με ένα ΚΑΛΟ βερνίκωμα το όργανο φαντάζει τρισδιάστατο είδικά αν είναι κανένα 5Α και έχει και carved top...

 

δηλαδή όταν θα βάλεις κίτρινο χρώμα θα σου βγει κόκκινη , άμα θες να τ κάνης λέμε τώρα πράσινη τ χρώμα θα βάλεις ? σας τ έχω πρήξει με της ερωτήσεις μου  !!!

 

και κάτι ακόμα έχω δει σε κάποιες κιθάρες το προστατευτικό για τ χτυπήματα γύρο γύρο κάποιες φορές είναι σαν να παίρνει τ σχέδιο των νερών ξέρετε γιατί γίνετε αυτό ? 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή όταν θα βάλεις κίτρινο χρώμα θα σου βγει κόκκινη , άμα θες να τ κάνης λέμε τώρα πράσινη τ χρώμα θα βάλεις ? σας τ έχω πρήξει με της ερωτήσεις μου  !!!

 

και κάτι ακόμα έχω δει σε κάποιες κιθάρες το προστατευτικό για τ χτυπήματα γύρο γύρο κάποιες φορές είναι σαν να παίρνει τ σχέδιο των νερών ξέρετε γιατί γίνετε αυτό ?  

 

Δεν είναι προστατευτικό είναι το binding  και το χρησιμοποιούσαν στην αρχή πάνω από την ένωση καπακιού πλαϊνών για ομορφιά και για να 'κρατάει'/ Στην ηλεκτρική είναι κυρίως για ομορφιά ,(αν και έχουν σημειωθεί και εδώ περιπτώσεις που ήταν ανάμεσα στο καπάκι και το σώμα μάλλον για να μη φαίνεται η ένωση) . Αυτό που λες ότι φαίνονται τα νερά είναι κόλπο που κάνει η prs για να μην ξοδεύει χρόνο και χρήμα για binding οπότε απλά βάζει μια ταινία όταν βάφει και το μέρος εκείνο πριν το βερνίκωμα μένει άβαφο και έχει αυτή τη μορφή. Έξυπνη ιδέα θα έλεγα..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι προστατευτικό είναι το binding  και το χρησιμοποιούσαν στην αρχή πάνω από την ένωση καπακιού πλαϊνών για ομορφιά και για να 'κρατάει'/ Στην ηλεκτρική είναι κυρίως για ομορφιά ,(αν και έχουν σημειωθεί και εδώ περιπτώσεις που ήταν ανάμεσα στο καπάκι και το σώμα μάλλον για να μη φαίνεται η ένωση) . Αυτό που λες ότι φαίνονται τα νερά είναι κόλπο που κάνει η prs για να μην ξοδεύει χρόνο και χρήμα για binding οπότε απλά βάζει μια ταινία όταν βάφει και το μέρος εκείνο πριν το βερνίκωμα μένει άβαφο και έχει αυτή τη μορφή. Έξυπνη ιδέα θα έλεγα..

 

Σε ευχαριστώ Αργύρη  :D. Εγώ πιστεύα - φανταζόμουν  πως έβαζαν κάτι σαν διαφανές πλαστικό και πως έπαιρνε τ ανάλογο χρώμα από τ νερά του ξύλου  8)  8)  !!! 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου