Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δινει σταθερότητα στο μπράτσο ώστε αν το κάνεις απόλυτα ίσιο να μην επηρεάζεται τόσο στις μεταβολές της θερμοκρασίας και υγρασίας .

Ενας δευτερος λόγος ειναι πιό γερό στο σημείο που ξεκινά το headstock, μου έχει σπάσει μπράτσο εκεί με ένα απλό πέσιμο γιατί ήταν one piece neck!

 

Καλά βλέπω το εργαστήριο και γουστάρω στις φωτό!!! Πόσα radius sanding blocks έχεις???

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δινει σταθερότητα στο μπράτσο ώστε αν το κάνεις απόλυτα ίσιο να μην επηρεάζεται τόσο στις μεταβολές της θερμοκρασίας και υγρασίας .

Ενας δευτερος λόγος ειναι πιό γερό στο σημείο που ξεκινά το headstock, μου έχει σπάσει μπράτσο εκεί με ένα απλό πέσιμο γιατί ήταν one piece neck!

 

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση  :)

θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα  ! κελεμπεκι εδώ στην περιοχή μου δεν μπορώ να βρω μήπως ξέρετε κανένα κατάστημα που να μπορεί να μου στείλει ?θα πάρω βέβαια γουρούνι στο σακί αλλά τ να κάνουμε !!! 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βλέπω το εργαστήριο και γουστάρω στις φωτό!!! Πόσα radius sanding blocks έχεις???

 

Σήμερα όλη τη μέρα-έχω άδεια-προσπαθούσα να βάλω τάξη στο εργαστήρι και άλλαξα θέση στα εργαλεία και το σουλούπωσα λίγο...

Έχω 7.25 και 9 in ξύλινα και 12 in αλουμινένιο μεγάλο που κυρίως χρησιμοποιώ :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση  :)

θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα  ! κελεμπεκι εδώ στην περιοχή μου δεν μπορώ να βρω μήπως ξέρετε κανένα κατάστημα που να μπορεί να μου στήλη ?θα πάρω βέβαια γουρούνι στο σακί αλλά τ να κάνουμε !!! 

Φίλε Ratman νομίζω είσαι απο Έυβοια, δεν ξέρω κάποιον να στέλνει αλλα αν κατέβαινες Αθήνα με κάποιο μέσο θα μπορούσες να βρείς, είναι ξύλο που υπάρχει σε πολλές ξυλαποθήκες, να θυμηθώ λίγο απο που τα εχω πάρει να σου δώσω καποιο τηλ ,μήπως και σε εξυπηρετήσουν

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ratman νομίζω είσαι απο Έυβοια, δεν ξέρω κάποιον να στέλνει αλλα αν κατέβαινες Αθήνα με κάποιο μέσο θα μπορούσες να βρείς, είναι ξύλο που υπάρχει σε πολλές ξυλαποθήκες, να θυμηθώ λίγο απο που τα εχω πάρει να σου δώσω καποιο τηλ ,μήπως και σε εξυπηρετήσουν

 

οκ ! βασικά έχουμε ξυλαποθήκη εδώ στη περιοχή μας και είναι και τεράστια μπορω να πω , αλλά μου είπαν πώς τ κελεμπεκι δεν τ δουλεύουν εδώ οι μαραγκοί και γενικά δεν φεύγει εύκολα, και γιαυτό τον λόγο δεν έχει φέρει !!  τ τιμές έχει τ κελεμπεκι?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Νάσο, φωτιές μ' ανάβεις (όχι μανάβης). Έχουν περάσει εξαιρετικές semi από τα χέρια μου (Gibson Es333, Es135) και δεν μου έμεινε καμία.

Επίτηδες το κάνεις?

Σκέψου μόνο ότι κάτι Παρασκευές βράδι γυρνώντας απ' τη δουλειά, ανοίγω μπύρα και χαζεύω στο Ebay κάτι τέτοιες κούκλες.

Μπράβο σου. Θέλω να δω το τελικό αποτέλεσμα.

Αχ!

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ! βασικά έχουμε ξυλαποθήκη εδώ στη περιοχή μας και είναι και τεράστια μπορω να πω , αλλά μου είπαν πώς τ κελεμπεκι δεν τ δουλεύουν εδώ οι μαραγκοί και γενικά δεν φεύγει εύκολα, και γιαυτό τον λόγο δεν έχει φέρει !!  τ τιμές έχει τ κελεμπεκι?

αν θυμάμαι καλά γυρω στα 1,2Κ euro το κυβικό μ. για ένα μαδέρι που κόβω τώρα 20 Χ 5 Χ 240  η τιμή γύρω στα 35 euro  κάπου στο Περιστέρι και έγραφε πάνω Hard Rock Maple!!!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά γυρω στα 1,2Κ euro το κυβικό μ. για ένα μαδέρι που κόβω τώρα 20 Χ 5 Χ 240  η τιμή γύρω στα 35 euro  κάπου στο Περιστέρι και έγραφε πάνω Hard Rock Maple!!!

ooooooo  :o πιστεύατε πως είναι ποιο ακριβό από τ μαόνι !!!!

θα ρωτήσω κάτι ακόμα , βλέπω σε διάφορες κιθάρες με κελεμπεκι το τοπ αλλα με νερά  που δεν μοιάζουν μεταξύ τους, και τοις βαφές πως της κάνουν  και φαίνονται από μέσα τ νερά πχ όπως η prs και πολλές άλλες εταιρείες ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Νάσο, φωτιές μ' ανάβεις (όχι μανάβης). Έχουν περάσει εξαιρετικές semi από τα χέρια μου (Gibson Es333, Es135) και δεν μου έμεινε καμία.

Επίτηδες το κάνεις?

Σκέψου μόνο ότι κάτι Παρασκευές βράδι γυρνώντας απ' τη δουλειά, ανοίγω μπύρα και χαζεύω στο Ebay κάτι τέτοιες κούκλες.

Μπράβο σου. Θέλω να δω το τελικό αποτέλεσμα.

Αχ!

 

Στράτο και γω το ίδιο έκανα μεχρι πριν κάτι μήνες , τώρα δεν με νοιάζει αν γράφει επάνω Gibson η κάτι άλλο αρκεί να παίζει το όργανο!

Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήρα απο τις αγγελίες μια epiphone joe pass μια κιθάρα πανέμορφη σε εξευτελιστική τιμή και χθές της άλλαξα τον neck μαγνήτη με έναν Gibson PAF του 1978 και επίσης έβαλα μεταλικό καβαλάρη γιατί ξεκουρδίζονταν και δεν ρυθμίζονταν στο 12ο τάστο, και έχω πάθει πλάκα  μεταμορφώθηκε!

 

Πάρε και μια φωτο της μίας και μοναδικής μου ακατανόμαστης!!

DSC_8943b.JPG.b08d2ef2440d0d59fcb206f1accba976.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ooooooo  :o πιστεύατε πως είναι ποιο ακριβό από τ μαόνι !!!!

θα ρωτήσω κάτι ακόμα , βλέπω σε διάφορες κιθάρες με κελεμπεκι το τοπ αλλα με νερά  που δεν μοιάζουν μεταξύ τους, και τοις βαφές πως της κάνουν  και φαίνονται από μέσα τ νερά πχ όπως η prs και πολλές άλλες εταιρείες ?

Είναι βαφές κυρίως νερού που τις περνούν απ ευθείας πάνω στο ξύλο με σφουγγαράκι-όχι Bob- και απο πάνω βάζουν διαφανές βερνίκι.

Ετσι το ξύλο απορροφά ανάλογα με τα νερά του αλού πιο πολύ αλού λιγότερο χρώμα και τα νερά δεν εξαφανίζονται, αλλά τονίζονται πιό πολύ :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου