Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλία, Αργύρη ναι υπάρχει αυτο το σχέδιο που σταματάει το center block έως κάτω απο τη γέφυρα ειναι και αυτό στα υπόψιν, απλά παλιότερα είχε πέσει στα χέρια μου μια es 335 πολύ παλιό μοντέλο, τότε δεν ήμουν τόσο ψαγμένος, που το πάνω καπάκι δεν ακουμπούσε σε όλη του την επιφάνεια στο center block αλλά σε πολύ λιγότερο με αποτέλεσμα η συγκεκριμένη κιθάρα να έχει λίγο παραπάνω ακουστικό ήχο.Δυστηχώς δεν υπάρχει τρόπος να την ερευνήσουμε γιατι πουλήθηκε και ο νέος κάτοχος ειναι εκτός Αθηνών.

Εχω σκεφτεί ήδη εναν τρόπο αλλα σειρα έχει τώρα η standard έκδοση  ;D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νασο ξεχασα να σου πω οταν σκαψεις και τα δυο καπακια μεχρι να τα τοποθετησεις θα πρεπει να τα σφιξεις το ενα πανω στο αλλο γιατι οταν αφαιρεις ξυλο εχουν την ταση να σκευρωνουν. σου παραθετω φωτο απο τα καπακια που ειχα φτιαξει.

eskapakia.thumb.jpg.6ddbff75befbc843f5810a465cb3e302.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο ξεχασα να σου πω οταν σκαψεις και τα δυο καπακια μεχρι να τα τοποθετησεις θα πρεπει να τα σφιξεις το ενα πανω στο αλλο γιατι οταν αφαιρεις ξυλο εχουν την ταση να σκευρωνουν. σου παραθετω φωτο απο τα καπακια που ειχα φτιαξει.

Οκ κατάλαβα, τι πάχος έχουν περίπου τα καπάκια? οταν παίζεις σε δυνατές εντάσεις με καποιο πετάλι overdrive συντονίζει καθόλου το σύστημα?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα εφτιαξα γυρω στα 5-6μμ. απο την στιγμη που την εφτιαξα την εδωσα στον δασκαλο μου να μου πει την γνωμη του αλλα την εχει ερωτευτει και ηχογραφει με αυτην. ετσι δεν την εχω ξαναδει απο τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα εφτιαξα γυρω στα 5-6μμ. απο την στιγμη που την εφτιαξα την εδωσα στον δασκαλο μου να μου πει την γνωμη του αλλα την εχει ερωτευτει και ηχογραφει με αυτην. ετσι δεν την εχω ξαναδει απο τοτε

Σε βλέπω να φτιάχνεις άλλη :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζουμε με το μπράτσο, κόβουμε και με ρούτερ και template ξεγυρίζουμε γύρω γύρω τα χοντρά και σκάβουμε το κανάλι για τη βέργα.

DSC_0029c.thumb.JPG.3a79b3a464dc5d2c246cb757f224c5d1.JPG

DSC_0033b.thumb.JPG.716f2a61a053debb4550107d06136822.JPG

DSC_0034b.thumb.JPG.74cc4921f65dee7212a2698e5b0b00dd.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολάμε τα αυτάκια για το headstock , τα διαμορφώνουμε στο σωστό ύψος και με τη βοήθεια άλλου template, αφού κόψουμε τα χοντρά με τη σέγα, με το ρούτερ δίνουμε τη τελική διαμόρφωση :D

Στη τελευταία φωτο με τη ταστιέρα τοποθετημένη και όχι κολημένη στο μπράτσο ;D

DSC_0036b.thumb.JPG.ca4dd3e1cf7b8420109e259156509ec5.JPG

DSC_0039b.thumb.JPG.f86b8a1e182eb9fb1bd3230784b603b8.JPG

DSC_0041b.thumb.JPG.a980041097eec34921244e570415521f.JPG

DSC_0043b.thumb.JPG.3e1bd4a38c9335671959f45c952d470c.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να δώσω δυο φωτο απο τον αφανή ήρωα.. το ρούτερ, ειδικά για τον Αργύρη-Argytar  :D

Vintage  Makita  με αλλαγμένο το πλαστικό της βάσης σε διαφανές plexiglas για καλύτερη ορατότητα ;D

DSC_0030.thumb.JPG.fda6f65bbb2b2977612cdbe0ab39ea0a.JPG

DSC_0031.thumb.JPG.9596c0f4589decb2a121ab0d0e3aebbc.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ δεν εισαι καλλιτεχνης τοτε δεν ειναι κανενας αλλος .Μπραβο ρε φιλε οχι μονο για την δουλεια που κανεις αλλα και για το χρονο που ξοδευεις τραβωντας φωτο και ανεβαζοντας τις στο forum.Eισαι μαστοραρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ δεν εισαι καλλιτεχνης τοτε δεν ειναι κανενας αλλος .Μπραβο ρε φιλε οχι μονο για την δουλεια που κανεις αλλα και για το χρονο που ξοδευεις τραβωντας φωτο και ανεβαζοντας τις στο forum.Eισαι μαστοραρα.

Thanks Περικλή και συ δεν πας πίσω με τις αναπαλαιώσεις των Rhodes :D

Οταν βαρεθώ τις κιθάρες θα δοκιμάσω και κανα ταμπούρο, έπαιζα και τύμπανα κάποτε..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου