Προς το περιεχόμενο

Στυλ κιθαριστών και οπτικές


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, διότι για να πετύχεις στη μουσική βιομηχανία ΠΛΕΟΝ δεν χρειάζεται να είσαι καλός μουσικός αρκεί να έχεις έναν καλό manager (που να έχει φράγκα και καλά "κονέ") και μετά ακόμα και με διασκευή της "Παπαλάμπρενας" χτυπάς χρυσό

 

εννοουσα στην μουσικη βιομηχανια ως ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ (session,να μπεις σε μια μπαντα της προκοπης  κτλ)

 

αν και ΕΥΤΥΧΩΣ παρα πολλοι καλλιτεχνες πετυχαινουν μια χαρα στη μουσικη βιομηχανια/βιοτεχνια ακομα και σημερα χωρις αυτα που γραφεις (ενω αλλοι αποτυγχανουν ακομα και με αυτα που γραφεις)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το θεωρω αναγκαιο να μπορεις να παιξεις αρκετα γρηγοροτερα απο το κομματι που θες να βγαλεις. Και το ιδιο πραγμα ακριβως μου ειπε και ο δασκαλος μου καποια στιγμη οποτε το θεωρω πια σιγουρο.

 

Ακομα και αργο αυτοσχεδιασμο να θες να κανεις ή αργο ρυθμο, πρεπει να χεις εξασκηθει σε αρκετα παραπανω bpm.

+1000

Σωστή και πετυχημένη μέθοδος, αρκεί να θυμηθείς μετά να ξανακατεβάσεις τον μετρονόμο ;D

 

εννοουσα στην μουσικη βιομηχανια ως ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ (session,να μπεις σε μια μπαντα της προκοπης  κτλ)

 

αν και ΕΥΤΥΧΩΣ παρα πολλοι καλλιτεχνες πετυχαινουν μια χαρα στη μουσικη βιομηχανια/βιοτεχνια ακομα και σημερα χωρις αυτα που γραφεις (ενω αλλοι αποτυγχανουν ακομα και με αυτα που γραφεις) 

Έτσι είναι, γιατί εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα (ευτυχώς).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα και η μουσικη,γενικοτερα εγω εχω μαθει πως ειναι εκφραση συναισθηματων.... Ποσο μαλλον το σολο που ειναι μια καπως πιο "προσωπικη" στιγμη οπου ο καθε σολιστας βγαζει τα εσωψυχα του στο οργανο!  :P (Ειδικα αν ειναι αυτοσχεδιασμος)  Το shredding χρειαζεται μονο γρηγορα χερια,αντε και λιγο μυαλο για να σκεφτεις γρηγορα που πρεπει να πατησεις!(και εμπιρεια και τεχνικη φυσικα!)... η ψυχη και το συναισθημα που ειναι....?  :-\  Μπορει να ειναι πολυ "ρομαντικη" ή και βλακωδης η σκεψη μου αυτη αλλα δεν μπορει κανεις να μου αφαιρεσει το δικαιωμα να το λεω και να το πιστυω!  ;D

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα και η μουσικη,γενικοτερα εγω εχω μαθει πως ειναι εκφραση συναισθηματων.... Ποσο μαλλον το σολο που ειναι μια καπως πιο "προσωπικη" στιγμη οπου ο καθε σολιστας βγαζει τα εσωψυχα του στο οργανο!  :P (Ειδικα αν ειναι αυτοσχεδιασμος)  Το shredding χρειαζεται μονο γρηγορα χερια,αντε και λιγο μυαλο για να σκεφτεις γρηγορα που πρεπει να πατησεις!(και εμπιρεια και τεχνικη φυσικα!)... η ψυχη και το συναισθημα που ειναι....?  :-\   Μπορει να ειναι πολυ "ρομαντικη" ή και βλακωδης η σκεψη μου αυτη αλλα δεν μπορει κανεις να μου αφαιρεσει το δικαιωμα να το λεω και να το πιστυω!  ;D

 

Μαλιστα...για πες μας τωρα στα...ποσα.. bpm χανονται η ψυχη και το συναισθημα ::)?Μηπως οι ταχυτητες ειναι οπως στο αμαξι?να πηγαινεις δηλαδη μεχρι τριτη βια(θα το καψεις 8))?Η γραφικη παρασταση των συναισθηματων με  την ταχυτητα ειναι αντιστροφως αναλογη? δηλαδη αμα κραταω μια νοτα στην αιωνιοτητα τοτε ειμαι...ψυχαρα ;D?Πες μας please θελουμε να μαθουμε 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνικη, ειναι απαραιτητη για να μπορεις να εκφρασεις καλυτερα, το ειναι σου ,επανω στα οργανα,(βλεπε coltrane πχ ή dgango.CHARLIE PARKER!!) ;D

Το θεμα ειναι οτι βγαινουν τοσοι, και βγαζουν καινουργιες τεχνικες και πατεντες πανω στο οργανο.πχ κιθαρα ,8αρχη ή ξερω γω πως χορδες που παιζεται μονο με ταπινγκ στο δεξι κτλ.

Νταξει αυτο ειναι κιθαρα?(περισσοτερο μοιαζει με πιανο η αλλο οργανο)

Απλα αυτο που βλεπω συνηθως(στο θεμα μας τωρα)με τις πολυ τεχνικες μουσικες(οχι ολα βεβαια) ειναι μια τεχνοκρατιστικη αποψη ,που προσωπικα δεν ειναι καθολου του γουστου  μου.

Αλλα περι τα γουστα του καθενου...δεν εχω τπτ να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραφικη παρασταση των συναισθηματων με  την ταχυτητα ειναι αντιστροφως αναλογη? δηλαδη αμα κραταω μια νοτα στην αιωνιοτητα τοτε ειμαι...ψυχαρα ?Πες μας please θελουμε να μαθουμε .
 χαχαχαχαχαχαχαχαχα! Ναι,ισως δεν το εθεσα ακριβως ετσι οπως ηθελα! :P Θα μιλησω με παραδειγματα που ολοι γνωριζετε!! Εχουμε τον "τυπα" απο δω
   8)   ο οποιος ειναι ξεκαθαρο πως την εχει καταβρει και ειναι φτιαγμενος για τα καλα! :P Το βλεπεις ρε παιδι μου οτι ειναι καθαρο συναισθημα! Και κανει και τα shredακια του! Και εχουμε και αυτον εδω...
Τον οποιον βεβαια εκτιμω πολυ λογω της τεχνικης του και της ταχυτητας του την οποια πιθανοτατα ποτε δε θα αποκτησω! Ωραιο και εντυπωσιακο ειναι και αμα ημουν σε καμια συναυλια του θα χτυπιομουν στο mosh-pit σαν το κατσικι  :P  αλλα αυτο μονο και μονο για να ικανοποιησω ενα απο τα ζωωδη ενστικτα π εχουν ολοι οι ανθρωποι! :P Απο κει και περα εμενα σαν ανθρωπο δεν εχει να μου δωσει κατι αυτο!  Δε με "γεμιζει" ψυχικα ουτε εχει κατι συγκεκριμενο να πει.... Ελπιζω να εγινε πιο κατανοητο αυτο π θελω να πω....  :)

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος ειναι ξεκαθαρο πως την εχει καταβρει και ειναι φτιαγμενος για τα καλα! :P Το βλεπεις ρε παιδι μου οτι ειναι καθαρο συναισθημα! Και κανει και τα shredακια του!

 

συγνωμη αλλα αυτο το.... χτενισμα της κωμης που κανει στο 3:05 με το καθε χερι εναλλαξ και το αλλο να παιζει παπαδες, εμενα σε σικε  :P συναισθημα μου κανει.... 8) 8)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

  Και εχουμε και αυτον εδω...

 

Α πα πα πα... κρίμα το παιδί. Τόση ταλαιπωρία να κουβαλάει τόσα κιλά κιθάρα  ;D  Δεν του είπε κανείς ότι αυτά τα κάνεις πιο εύκολα και ξεκούραστα με ένα harmonizer;  ;D ;D ;D

 

IMHO το να γουστάρει κάποιος «μπούρο- μπούρου σρέντερς» είναι ίδιον την ηλικίας (μέσες άκρες).

 

Όσο λιγότερο κατέχεις το όργανο σου (σε νεαρότερη ηλικία δηλαδή) τόσο πιο πολύ ψαρώνεις με τα εκατομμύρια νότες. Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας (και μουσικά), το ενδιαφέρον μεταθέτεται σε πιο «ουσιαστικά» παιξίματα, τα οποία όμως δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι ένα... σήκωμα  ;D Μπορεί να υπάρχουν και εκεί δεκάδες νότες, όμως υπάρχει άλλη «ποιότητα», μουσικότητα κλπ...

 

Ας πούμε... Όταν ήμασταν μικροί πολλοί θεωρούσαν κορυφαίο μπασίστα τον Joey DeMaio των Manowar (πιπέρι στο στόμα)  ;D

 

Προσωπικά τον θεωρώ... μπουζουξή. Έπαιζε όμως δεκάδες νότες και ήταν ψαρωτικός- όμως μόνο για το απαίδευτο αυτί/χέρι.

 

Μεγαλώνοντας και καθώς απομυθοποιούμε πράγματα, αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε που υπάρχει η «ουσία», τόσο στις λίγες άλλα και όσο στις πολλές νότες (βλέπε jaco, Geddy, Marcus, Stanley κλπ)  ;D ;D ;D

 

             

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα αυτο το.... χτενισμα της κωμης που κανει στο 3:05 με το καθε χερι εναλλαξ και το αλλο να παιζει παπαδες, εμενα σε σικε  :P  συναισθημα μου κανει....   8) 8)

 

Αυτο π λες εσυ π οντως ειναι καπως "ποζερικο" αν αυτο εννοεις ειναι σωστο....δες απο το 4.35 ομως μεχρι το 5.05 ειναι ξεκαθαρο το ποσο την εχει βρει μονος του! :P Ακομα και το ψωνιο απο μεσα του,του βγαινει....  :P 

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες σκόρπιες σκέψεις...

 

1) το κομμάτι που έβαλες στην αρχή αγαπητέ slapgas μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο. όπως αδιάφορα μου φαίνονται όλα αυτά τα κομμάτια με όλα αυτά τα περίεργα time signatures...ωραία είναι για να τα θαυμάζεις σαν μουσικός, αλλά σαν ακροατής εμένα προσωπικά δεν μου βγάζει κάτι. και φαντάσου ότι εγώ και καλά παίζω μουσική και μπορώ να εκτιμήσω αυτό που κάνει η μπάντα. ο κόσμος όμως? ο κόσμος - το κοινό, θέλει να ακούει μουσική που να καταλαβαίνει, ανεξαρτήτου είδους (rock, ''ελληνικό'' ροκ, funk, pop κ.τ.λ.).

 

αν υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε 2 μαγαζιά δίπλα δίπλα, και στο ένα παίζει η μπάντα που παρέθεσες στο αρχικό ποστ, και στην άλλο μια μπάντα που παίζει ένα χ-ψ είδος (rock, pop) και έχουν έναν παρλαπίπα κιθαρίστα, ο οποίος δεν ξέρει να παίζει και τίποτα ιδιαίτερο από ρυθμούς (αλλά ξέρει να παίζει μια χαρά τους νορμάλ ρυθμούς που καταλαβαίνει ο απλός κοσμάκης ώστε να διασκεδασει) και στο σόλο του ..μαμάει τη μάνα, όπως καταλαβαίνεις το πρώτο μαγαζί θα ήταν άδειο (άντε να είχε 1-2 μουσικούς μέσα) και το άλλο γεμάτο. ο κόσμος δεν νομίζω ότι θα κάτσει να ''παρεξηγήσει'' ένα shredding solo. τον κόσμο τον νοιάζει να ακούσει τα τραγούδια που ξέρει... αν εσύ θες σε αυτό το κομμάτι να βάλεις ένα σόλο με 5 ή με 500 νότες, μεγειά σου με χαρά σου...φυσικά καλό είναι ό,τι και να κάνεις να το κάνεις με μέτρο...

 

2) αυτό που είπε ο manosx, ότι πολλοί κιθαρίστες ούτε θέλουν σώνει και καλά να συνθέσουν ούτε να αλλάξουν τον ρου της μουσικής ιστορίας... είναι συνειδητοποιημένοι, ξέρουν ότι είναι π.χ. κιθαρίστες σε coverbands και αυτό είναι όλο, κάνουν το χόμπυ τους και τέλος. όσο πιο πολύ καλυτερεύουν σε τεχνική, τόσο πιο πολύ θα πλησιάζουν στο να αναπαράγουν καλύτερα τη μουσική των ινδαλμάτων τους (εξαρταται ποιό είναι το ίνδαλμά τους βέβαια..)

 

3) υπάρχει shreding και shreding... shreding είναι να ξεκινάς την λα μινόρε κλίμακα από την ανοιχτή λα και να καταλήγεις στα τελευταία τάστα της μι καντίνι σε 5'', μη δίνοντας σημασία τί παίζει η μπάντα από πίσω και ποιές είναι οι συγχορδίες που αποτελούν το σόλο. shreding όμως είναι και να παίζεις πολλές νότες αλλά με δυναμικές, που να ακολουθούν την αρμονία του κομματιού κ.τ.λ. και οι παίχτες που το κάνουν αυτό σίγουρα ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους που απλά παίζουν μπουλμπουλήθρες, χωρίς να χρειάζεται να είσαι master zen ή να έχεις κάποιες ιδιαίτερες μουσικές γνώσεις για να το αντιληφθείς: καταλαβαίνεις δηλαδή ότι παρότι και οι 2 παίζουν πολλές νότες, ο πρώτος παίζει απλά μπουλμπουλήθρες και ο δεύτερος κάτι που ''αρμονικό'' που δένει πολύ καλά με το backing track ή την μπάντα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου