Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως τη βλεπετε? ???

 

 

Την εχω παιξει σε ενα μαγαζι για λιγο.Μου φανηκε αρκετα all-around οργανο.

Εχει 2 χοτ χαμμπακερς για τα γκαζια σου αλλα και οι θεσεις 2-4 στον επιλογεα σου δινουν κλασικους ηχους στρατ.Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει floating bridge.

 

Παντως δεν μας ειπες τι προβλημα σου εβγαλε η κιθαρα σου και την γυρισες πισω.

Επισης INMHO μεγαλη διαφορα στον ηχο σου θα την δεις περνωντας ενα πραγματικα καλο ενισχυτη.Ο Φεντερ καλος ειναι....αλλα για μεταλ οχι τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαριε εννοεις τον emg89 απ οτι καταλαβα αλλα μη μπλεχτω να αλλαζω και μαγνητες φιλε.

 

loki αυτο το μοντελο μαρεσει αλλα εδω και μηνες δε το χει φερει ο γερμαναρας..

εχει και εβενο ταστιερα..

για τους emg ολα σχετικα ειναι απ οτι καταλαβα..πρεπει να δω μονος μου

 

Οσο για την ibanez που τη γυρισα σε 3 μερες εκανε παρασιτα στην υποδοχη του βυσματος.μιλαμε για πολυ θορυβο .αλλαξα 3 καλωδια αλλα το προβλημα υπηρχε..επρεπε να μη κουνιεμαι και να πειραζω το καλωδιο ωστε να σταματησει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρισε και αυτην εδω αν θελειςhttp://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_demon_6_fr_sbk.htm

την εχει κολλητος και καθε φορα που παω σπιτι του την λιωνω,αλλα μεσα απο μια voodovalve roctron ,δεν μπορω να σου πω πως θα ακουγεται απο τον fender σου!

και τα καθαρα της ειναι αρκετα καλα και ακομα πιο καλες οι βρωμιες.

με χαλαει το σατινε φινιρισμα της γιατι ,οταν ηταν φρεσκαδουρα ηταν μαματο ,μετα απο λιγο καιρο ,στα σημεια που ακουμπαει το σωμα σου αρχιζει να γυαλιζη λογω τριβης,και φαινονται λιγο καπως  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες επανερχομαι στο θεμα μετα απο αρκετο ψαξιμο

 

εχω σχεδον καταληξει σε αυτην

 

http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Tribute-Les-Paul-Standard.aspx

 

σχολια δεκτα!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την εχω ακουση...αν μη τι αλλο ειναι ομορφη..αλλα...

θελω μια για metal(κυριως)

αυτη εχει PAF μαγνητες με al.ni.co. 2 μπαρες δεν ξερω κατα ποσο θα σε ικανοποιησουν για μεταλ.

διαβασε εδω http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson%20gear/pickups/_57%20classic%20humbuckers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την εχω ακουση...αν μη τι αλλο ειναι ομορφη..αλλα...αυτη εχει PAF μαγνητες με al.ni.co. 2 μπαρες δεν ξερω κατα ποσο θα σε ικανοποιησουν για μεταλ.

διαβασε εδω http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson%20gear/pickups/_57%20classic%20humbuckers/

 

 

οπως και να χει παιζοντας αλλα ειδη τοσα χρονια η metal μου κεντρισε το ενδιαφερον..

Δε νομιζω οτι ειμαι και σε θεση ακομα να καταλαβω αν με καλυψει κατι η οχι οποτε παω για κατι πιο all around..

Αν ηταν μονο για metal θα παιρνα τη prophecy.η tribute απ οτι διαβασα ειναι πιο ολοκληρωμενη.δυστυχως εδω δε βρηκα να τη δοκιμασω..εχω παιξει με τις απλες μονο,αλλα διαβασα καλα πραγματα για τους 57αριδες..

 

εχει και coil split η συγκεκριμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θεωρώ κατά την γνώμη μου ότι με μια καλή διαχείριση μπορείς να έχει έναν αξιοζήλευτο εξοπλισμό αν θες. Δεν γνωρίζω τον ενισχυτη που έχεις από εμπειρία. Εχω διαβάσει κάποια καλά σχόλια. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι δεν θα μπορεί να φτάσει την ηχητική ποιότητα ενός λαμπατου ενισχυτη. Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να πουλήσω και τον μαστανγκ λοιπόν με σκοπό την αγορά ενός καλού ενισχυτη που κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό του καλού ήχου. Ένας καλός και φθηνός ενισχυτης είναι ο μπουγκερα 6262. Με 2 χ 12 μεγάφωνα και ώντας κόπια του πιβι 6505+ όπου έχουν παίξει από βαν αλλεν μέχρι τα πιο ακραία συγκροτήματα θα είσαι κάλυμενος σε ότι μουσική θελήσεις να παίξεις. Με ότι περισεψει σου υποθέτω θα είναι κάπου στα 3 κατοστάρικα πάρε μια μεξικανική φεντερ από τις αγγελίες που είναι σοβαρό όργανο. Έστω και με 3 μόνους για αρχή και αργότερα αλλάζεις έναν μαγνήτη. Μην σου φενεται βουνό. Τώρα έχεις τα λεφτά και τώρα είναι η ευκαιρία σου να αποκτήσεις έναν σοβαρό εξοπλισμό που σίγουρα πρέπει να περιέχει έναν λαμπατο ενισχυτη πριν από όλα... Από κιθάρες μπορείς να κοιτάξεις ότι σου αρέσει. Να αποφύγεις κιθάρες με φλόιντ ρόουζ σε αυτα τα χρήματα καθώς και τις επιφον για εμένα γιατί Στα 300 ευρώ οι φεντερ οι μεξικό(μτχ) είναι αξεπέραστες. Όχι ότι είναι κακές αλλά αφού μπορείς και καλύτερα από άποψη ποιότητας βέβαια γιατί από ήχο διαφέρουν και αυτό είναι προσωπικό γούστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οπως και να χει παιζοντας αλλα ειδη τοσα χρονια η metal μου κεντρισε το ενδιαφερον..

Δε νομιζω οτι ειμαι και σε θεση ακομα να καταλαβω αν με καλυψει κατι η οχι οποτε παω για κατι πιο all around..

Αν ηταν μονο για metal θα παιρνα τη prophecy.η tribute απ οτι διαβασα ειναι πιο ολοκληρωμενη.δυστυχως εδω δε βρηκα να τη δοκιμασω..εχω παιξει με τις απλες μονο,αλλα διαβασα καλα πραγματα για τους 57αριδες..

 

εχει και coil split η συγκεκριμενη

 

Μια χαρά κιθάρα είναι η epi tribute ! 'Εκανα σετάπ στην tribute ενός φίλου πρόσφατα που την έχει για metal μόνο... Βέβαια, επειδή ήθελε να παίζει και κανένα καθαρό σημείο σε κάποια κομμάτια, οι '57 καλύπτουν πλήρως. Είναι και πολύ ποιοτική κιθάρα, πολύ ανώτερη των απλών standard σε ξυλεία, neck joint, γέφυρα, ηλεκτρικά κλπ.

  Σε randall rh50 tube ενισχυτή, μια χαρά metal riff και σόλο παίζαμε με τους gibson 57. Είναι πιο δυνατοί απ τους στοκ epi lp standard μαγνήτες και πιο μπασομεσσαίοι ώστε να καλύπτουν για heavy stuff χωρίς βέβαια να χάνεται εντελώς το clarity των νοτών(δεν μπουκώνουν τόσο το od).

 

Με το fender mustang2, δεν ξέρω αν θα είναι ό,τι πρέπει για metal stuff αλλά ίσως με ένα booster πεταλάκι να καλυφθείς πλήρως.  Αρχικά, θα τα ακούσεις μαζί, θα ρυθμίσεις καλά τον mustang για τη νέα κιθάρα και θα δεις.

Το παν στους modelling ενισχυτές, από behringer έως Tech21 και line6, είναι η ρύθμιση των καναλιών. Όποιος πάει να παίξει μόνο με τα αρχικά κανάλια, έχει δει μόνο το 50% του ενισχυτή του ή πολύ λιγότερο (π.χ. τα χάλια αρχικά κανάλια των line6 που θέλουν άμεσα ρύθμιση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παν στους modelling ενισχυτές, από behringer έως Tech21 και line6, είναι η ρύθμιση των καναλιών. Όποιος πάει να παίξει μόνο με τα αρχικά κανάλια, έχει δει μόνο το 50% του ενισχυτή του ή πολύ λιγότερο (π.χ. τα χάλια αρχικά κανάλια των line6 που θέλουν άμεσα ρύθμιση).

 

 

όπου "κανάλια"  <--  presets  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου