Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα

 

Πριν 1 μηνα πηρα μια ibanez σε στυλ les paul την art200fm καθως και τον fender mustang 2 να ξεκινησω να ασχολουμαι μιας και μεχρι στιγμης παιζω μονο κλασικη και ακουστικη.

Η κιθαριτσα, μου παρουσιασε προβλημα και αφου τους εξηγησα την δεχετε ο Thom πισω,και καλυτερα.

 

Τωρα θελω να παρω κατι καλυτερο και διαθετω μεχρι 600 ευρο.(330 εκανε η Ibanez).

 

θελω μια για metal(κυριως),rock αλλα με ενδιαφερει και ο καθαρος..

Ολα αυτα ομως  εχοντας υποψιν οτι εχω τον fender ενισχυτη 40w

 

θα θελα να μου προτεινετε κατα προτιμηση σε les paul αλλα και σε strat γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει...

(μαρεσε η epiphone prophecy και η ibanez arz700 αλλα απ οτι καταλαβα οι emg δε κανουν για τον ενισχυτη μου αλλα ουτε για all around κιθαρα)

 

τα φωτα σας!

 

Ευχαριστω πολυ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου παιζεις βγες να δοκιμασεις! Ειναι ο πιο ασφαλης τροπος επιλογης ;)

Τους emg θα τους απεφευγα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι emg γενικά όντως δεν κάνουν για all around,αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ και μόνο εσύ!

Σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα τις top κιθάρες της epiphone, ή αν έβρισκα (λίγο δύσκολο) μια γλυκιά γιαπωνέζα jackson.

Με 600 κατοστάρικα υπάρχουν πολλές εκπληκτικές κιθάρες.

 

Επίσης, το κυρίως metal αλλά γενικά all around είναι παράξενη φάση....Μπορεί να βρεις μεταλοσχήμα με all around ήχο και αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο, μην διστάσεις να πας σε bc rich.

Προσωπικά? Ενώ θα σου έλεγα με τα χίλια να πας για μια rr3 (τιμάμε το σπίτι μας χαχαχαχα) η κυριότερη πρότασή μου είναι μια γλυκιά epiphone les paul, κοντά στα 450-500 ευρώ.

Φυσικά βγαίνουν και κάτι εκπληκτικά special μοντελάκια στα λίγο πιο ακριβά (πάνω κάτω στη τιμή που ψάχνεις). Πάντως τους emg μη τους φοβάσαι :)

Καλή αγορά!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epiphone Zakk Wylde

http://www.dv247.com/guitars/epiphone-zakk-wylde-les-paul-custom-plus-bullseye--83593

 

εφόσον είπες πως θα παίζεις κυρίως metal...

 

αν θέλεις all around, τότε ναι, ψάξε για καμιά Strat με διπλό μαγνήτη στη γέφυρα.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη δικη μου,να κρατησεις την κιθαρα,αλλαξε ομως τον ενισχυτη...τον ειχα και γω τον mustang.ψαξε κατι σε λαμπατο για να παιζεις blues.

διαφορετικα μπορεις να δεις τις epi η τις esp ltd 256-400 klp...καλη συνεχεια απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα all around ειναι οι EMG αν βεβαια και ο υπολοιπος εξοπλισμος σου ειναι αυτο που λες all around. Βαλε σε μια κιθαρα που σαρεσει EMG 81TW και 89 και θα μπορεις να καλυψεις το μεγαλυτερο φασμα των ηχων.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη δικη μου,να κρατησεις την κιθαρα,αλλαξε ομως τον ενισχυτη...τον ειχα και γω τον mustang.ψαξε κατι σε λαμπατο για να παιζεις blues.

 

Να ξέρεις πως είσαι από τους απειροελάχιστους που έδωσαν τον Mustang και πήραν κάποιον Behringer VTX ή παρόμοιας κλάσης ενισχυτή, και δεν το μετάνιωσαν... Είναι σαν να λες "είχα Mercedes και την έδωσα και πήρα ΚΙΑ και επιτέλους βρήκα το αμάξι που ήθελα".

 

Ο Mustang για blues είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Για μέταλ, όχι τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 600 ευρώ στο χέρι βγες και κάνε μία γύρα στα μαγαζιά... Κλέφτες θα γίνουν οι άνθρωποι? Τιμές thomann έχουν και δεν περιμένεις κιόλας... Επίσης κοίτα και για καμιά μεταχειρισμένη Epi/Gibson... Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις τρελό όργανο (μεταχειρισμένο)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις πως είσαι από τους απειροελάχιστους που έδωσαν τον Mustang και πήραν κάποιον Behringer VTX ή παρόμοιας κλάσης ενισχυτή, και δεν το μετάνιωσαν... Είναι σαν να λες "είχα Mercedes και την έδωσα και πήρα ΚΙΑ και επιτέλους βρήκα το αμάξι που ήθελα".

 

Ο Mustang για blues είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Για μέταλ, όχι τόσο.

 

δε μου αρεσε καθόλου μα καθόλου....πολυ καλυτερος ο peavey vypyr...οσο για τον behringer...απλα σκοτωνει...για 15W.και εχει και bugera ηχειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου αρεσε καθόλου μα καθόλου....πολυ καλυτερος ο peavey vypyr...οσο για τον behringer...απλα σκοτωνει...για 15W.και εχει και bugera ηχειο...

 

Τις θετικότατες κριτικές που έχει πάρει η σειρά Mustang διεθνώς αλλά και στο φόρουμ τις έχεις διαβάσει; (με καραμπινάτη εξαίρεση βέβαια το fizz που πλήττει το μοντέλο ΙΙΙ κυρίως).

 

Ο Vypyr υπερέχει στο μέταλ, όπως είναι επόμενο.

 

Όσο για τη φήμη της Behringer στους ενισχυτές, άστο καλύτερα...  :-X  Όσοι κάνουν review ενισχυτών modelling, σπανιότατα περιλαμβάνουν καν κάποιο μοντέλο της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου