Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ανάλυση MIDI αρχείων


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι το 50% δεν είναι αρκετό. Πρέπει σε αρκετές περιπτώσεις να πάει πολύ κάτω...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά αλλά το υλικό έχει δοθεί στα πλαίσια αυτής της έρευνας και δεν θα ήθελα να το διακινήσω στο δίκτυο πριν ζητήσω κάποια σχετική άδεια.

Νομίζω ότι το κλειδί του προβλήματος θα βρίσκεται στο πρόγραμμα με το οποίο επεξεργάστηκαν αυτά τα αρχεία και μάλλον θα ψάξω προς τα εκεί.

Μιλάμε για αρχεία των αρχών της προηγούμενης δεκαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Όχι το 50% δεν είναι αρκετό. Πρέπει σε αρκετές περιπτώσεις να πάει πολύ κάτω...

Κανένα πρόβλημα, όμως υπάρχουν και όρια, εξαρτάται βέβαια και από το πρόγραμμα αναπαραγωγής (για το πολύ κάτω).

Το λέω αυτό διότι από τα γραφόμενά σου μπορεί οι ταχύτητές σου να μην είναι ακέραιες - ακριβώς, ασχέτως τι μπορεί να εμφανίζει το πρόγραμμα αναπαραγωγής. Μου έχεις δώσει την εντύπωση, υποψιάζομαι δηλαδή ότι η εγγραφή έγινε άνευ συγχρονισμού ή με κάποιο τρόπο που είχε ως αποτέλεσμα αστάθεια στον συγχρονισμό.

 

Άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό Master Clock ή ακόμα και κάποιο controller έτσι ώστε να ελέγξεις σε πραγματικό χρόνο (real time) την ταχύτητα. Αν διαβάσεις λιγάκι περί Midi θα τα καταφέρεις, δεν είναι τίποτα.

Όπως καταλαβαίνεις, ο παραπάνω τρόπος δεν θα αλλάξει τις ταχύτητες μόνιμα μέσα στο αρχείο αλλά μόνο κατά την ώρα της αναπαραγωγής. Αυτό που ζητάς (με πολλές γραμμένες ταχύτητες μέσα στο ίδιο το κομμάτι), είναι καλύτερα να γίνει μέσα στο ίδιο το smf αρχείο.

 

Ερώτηση, τα αρχεία είναι δικά σας ή τα βρήκατε από κάπου;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά αλλά το υλικό έχει δοθεί στα πλαίσια αυτής της έρευνας και δεν θα ήθελα να το διακινήσω στο δίκτυο πριν ζητήσω κάποια σχετική άδεια.

Σωστό και λογικό. Αν και σ'αυτές τις περιπτώσεις αυτό που θα έστελνες (σ'εμένα δηλαδή) μπορεί να ήταν όλα τα tempi με μία νότα μόνο!!!, αλλά τέλος πάντων  8)

 

Νομίζω ότι το κλειδί του προβλήματος θα βρίσκεται στο πρόγραμμα με το οποίο επεξεργάστηκαν αυτά τα αρχεία και μάλλον θα ψάξω προς τα εκεί.

  ::)

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τα αρχεία είναι ή δεν είναι SMF ?

 

Μιλάμε για αρχεία των αρχών της προηγούμενης δεκαετίας.

Δηλαδή υπάρχει κάποια διαφορά; Είναι ή δεν είναι SMF ?

 

Καλή συνέχεια

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω αυτό εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα. Μου είπαν ότι το Logic Pro θα μπορούσε να κάνει αυτά που ζητάω στο αρχικό post. Δεν έχω πρόσβαση με Mac ούτε κάποιον φίλο να το χειρίζεται. Η ερώτηση είναι η εξής:

Ξέρουμε κάποιο studio κοντά σε Αθήνα Πειραιά που να έχει Logic Pro και θα μπορούσα να νοικιάσω με την ώρα για να πειραματιστώ με το πρόγραμμα; Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει και κάποιος που να το χειρίζεται και να μου δείξει όλα όσα θέλω να δοκιμάσω στην ώρα αυτή.

Αν θεωρείται διαφήμιση να απαντήσετε εδώ, στείλτε μου pm. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω απο studio,αλλα αυτο που θα προτεινα θα ηταν να προτιμησεις να προσπαθησεις να περασεις το συμβατο με τον επεξεργαστη/μητρικη σου λειτουργικο της apple(macintosh,με αυθεντικο dvd των 30 ευρω ολα μια χαρα νομιμα ειναι),απλα θες λιγο κοπο ή καποιον που να ξερει.Απο κει και περα λειτουργεις το logic pro,πιο βολικο μου φαινεται(και κυριως πιο οικονομικο εναντι της ενοικιασης σε studio)

 

Το Ableton live εχει πολλαπλους παραμετρους για 1 καναλι,για πολλα δεν γνωριζω,τσεκαρε οτι daw εχεις κ δεν εχεις

Καλο κουραγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάθη θέλω πρώτα να βεβαιωθώ ότι όλα θα μπορούν να δουλέψουν σωστά σε ένα μηχάνημα που το χειρίζεται επαγγελματίας και μετά ο φίλος που κάνει το project εξετάζει και την αγορά ενός μεταχειρισμένου Mac αν χρειαστεί ώστε η εργασία να γίνει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάθη θέλω πρώτα να βεβαιωθώ ότι όλα θα μπορούν να δουλέψουν σωστά σε ένα μηχάνημα που το χειρίζεται επαγγελματίας και μετά ο φίλος που κάνει το project εξετάζει και την αγορά ενός μεταχειρισμένου Mac αν χρειαστεί ώστε η εργασία να γίνει σωστά.

Kαι καλά κάνεις γιατί ο φίλος Στάθης, φαίνεται είχε μοναξιές στις 4.00 το πρωί και ξεχνάει βασικά πράγματα...

Απο κει και περα λειτουργεις το logic pro,πιο βολικο μου φαινεται(και κυριως πιο οικονομικο εναντι της ενοικιασης σε studio)

...εκτός εάν το χαρίζουν πιά το Pro...και δεν το έχω καταλάβει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να έχεις σχέση με midi μουσικά προγράμματα και χειρισμό - προγραμματισμό γενικότερα.

 

Απεικόνιση λίγο πολύ όλα τα προγράμματα διαθέτουν και σε όλες τις πλατφόρμες (PC/MAC).

Καλό θα είναι να καταλάβει ο επαγγελματίας που θα βρεις (θα κάνει τον χειρισμό για λογαριασμό σου), τι ακριβώς ζητάς και γιατί. Ίσως σου δώσει κάποιες χρήσιμες ιδέες - συμβουλές.

 

Εάν αυτό που ζητάς είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο όπου αφορά για παράδειγμα εκπαιδευτικό ή ερευνητικό σκοπό, δεν ξέρω αν σε καλύψουν και κατά πόσο τα υπάρχοντα προγράμματα. Δες κι ανάλογα αποφασίζεις.

 

Όπως σου είπα και πιο πάνω, εάν θέλεις να κάνεις και edit ακριβείας πάνω σε ένα midi file για παράδειγμα, μπορεί να μην βρεις ακριβώς αυτό που θες αλλά κάτι παραπλήσιο που ίσως σου βγάλει κάποιες αποκλίσεις, για παράδειγμα στην ταχύτητα.

Για να κάνεις edit ακριβείας σε ένα midi file θα πρέπει να γνωρίζεις την δομή του midi file αλλά και το midi σαν πρωτόκολλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι καλά κάνεις γιατί ο φίλος Στάθης, φαίνεται είχε μοναξιές στις 4.00 το πρωί και ξεχνάει βασικά πράγματα......

Αν ειχα μοναξιες δεν θα ειμουν στο noiz.gr... :)

 

εκτός εάν το χαρίζουν πιά το Pro...και δεν το έχω καταλάβει.

Ειμαι κατα καποιο τροπο υπερ της πειρατειας ;)

 

Δεν εγινα πληρως κατανοητος,εννοουσα να γινει η εγκατασταση mac λειτουργικου σε pc (εφικτο)με το αυθεντικο dvd και απο κει και περα η εγκατασταση του προγραμματος.Απλα σαν δοκιμη μου φαινεται καλη ιδεα,απο κει και περα μπορει να γινει  αγορα υλικου-λογισμικου κ ουτε πειρατια ουτε ζημεια...Μια αποψη ειπα,αν καποιος τη θεωρει ηλιθια θα προτιμουσα να την προσπερασει κ να μην ειρωνευεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγινα πληρως κατανοητος,εννοουσα να γινει η εγκατασταση mac λειτουργικου σε pc

Δεν ξέρεις ούτε από Μac..ούτε από Logic...περιμένω να δώ τι άλλο θα γράψεις για να "βοηθήσεις" ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εφικτη η εγκατασταση mac σε pc,εχω δει pc να τρεχει mac,τι να πω?Το οτι δεν ξερω απο mac k logic αν και περιττο, ισχυει γι αυτο κ δεν εγραψα τιποτα αλλο παρα μονο αυτο το τεκνασμα,να δω τι αλλο θα πεις για να μου την πεις!Αηντε να σας αδειασω την γωνια ε...χωρις παρεξηγηση.Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου