Προς το περιεχόμενο

FireWire to USB


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Εχω την καρτα focusrite pro 24 dsk η οποια εχει σινδεσει firewire.

προσφατα αγόρασα ενα λαπτοπ το οποιο δεν εχει firewire και ουτε PCMCIA για να αγοράσω καποια εξοτερικη firewire κάρτα... υπαρχει καποιος αλλος τροπος να την σινδεσω στο λαπτοπ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω αν υπαρχουν καλωδια-ανταπτορες απο usb σε fw (καθως ειναι διαφορετικα πρωτοκολλα) αλλά

 

επειδη εχω μια focusrite 10io, μεχρι να τη συνδεσω στο λαπτοπ μεσω PCMCIA που μου εδινε κανονικες 6pin fw,οσο και να προσπαθουσα με την "μικρη" 4pin fw θυρα του λαπτοπ,αποτελεσμα δεν ειχα,συνεπως δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος.   :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτό http://www.meritline.com/ieee-firewire-pin-female-adapter---p-43546.aspx τρόπος υπάρχει. Το θέμα τώρα είναι πού θα βρεις τον αντάπτορα αυτό.

Θεωρώ πως θα το βρεις στο ebay αν ψάξεις.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Περιμένω αύριο τον αντάπτορα από εδώ: http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=144_90&products_id=5704

 

Η πλάκα είναι πως όλα τα "διάσημα" μαγαζιά δεν είχαν ιδέα για την ύπαρξη του μετατροπέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Περιμένω αύριο τον αντάπτορα από εδώ: http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=144_90&products_id=5704

 

Η πλάκα είναι πως όλα τα "διάσημα" μαγαζιά δεν είχαν ιδέα για την ύπαρξη του μετατροπέα...

 

Βέβαια αν το είχα ψάξει καλύτερα θα έβλεπα ότι ο αντάπτορας είναι άχρηστος για μεταφορά ήχου και εικόνας. Λειτουργεί μόνο σε περιπτώσεις μεταφοράς data όπως πχ για σκληρό δίσκο!!

 

Τραγικό να μην μπορείς να συνδέσεις μια m audio firewire κάρτα σε ένα mac book!!!

 

Οπότε ή αλλάζουμε κάρτα ή υπολογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αν το είχα ψάξει καλύτερα θα έβλεπα ότι ο αντάπτορας είναι άχρηστος για μεταφορά ήχου και εικόνας. Λειτουργεί μόνο σε περιπτώσεις μεταφοράς data όπως πχ για σκληρό δίσκο!!

 

Τραγικό να μην μπορείς να συνδέσεις μια m audio firewire κάρτα σε ένα mac book!!!

 

Οπότε ή αλλάζουμε κάρτα ή υπολογιστή!

 

Συγνώμη πως ακριβως το έψαξες ?  Το 6 pin firewire απλώς εχει και τροφοδοσία 12 Volt.. Το 4-pin δεν εχει.. Κατα τα αλλα ειναι ακριβως ίδιο.. Έχω πεσει σε χαλασμενο αντάπτορα όμως που τον αλλαξαν και δουλεψαν ολα. ( Μαγαζι στην στουρναρη εχει ανταπτορες πάντως και θυμαμαι οτι τον πηρα  2 ευρω περιπου) . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, αν ο υπολογιστης δεν εχει PCMCIA ούτε PCI-E port ,δεν θα μπορεσεις να συνδεσεις την κάρτα.

 

Οι ανταπτορες τυπου USB  σε FIREWIRE.. δεν ειναι απλα συρματακια εχουν κυκλωματακι που δεν υποστηριζει το πρωτοκολλο 1394

 

 

Γιαννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη πως ακριβως το έψαξες ?  Το 6 pin firewire απλώς εχει και τροφοδοσία 12 Volt.. Το 4-pin δεν εχει.. Κατα τα αλλα ειναι ακριβως ίδιο.. Έχω πεσει σε χαλασμενο αντάπτορα όμως που τον αλλαξαν και δουλεψαν ολα. ( Μαγαζι στην στουρναρη εχει ανταπτορες πάντως και θυμαμαι οτι τον πηρα  2 ευρω περιπου) . 

 

Εννοουσα παθητικο ανταπτορα,εσυ εννουσες απο usb σε firewire .. Ειναι οπως τα λες.. μονο δεδομενα οχι audio,video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ...Αντάπτορας θα υπάρχει όπως είπε και ο φίλος,δες στο ebay.Εμένα πάντως το πρώτο και τελευταίο κριτήριο στην αγορά του λάπτοπ μου θα ήταν να έχει firewire.Παίζει σε καμιά 10αρια χρόνια τα usb να αποτελλούν παρελθόν για τις κάρτες ήχου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου