Προς το περιεχόμενο

SPIN's 100 Greatest Guitarists of All Time


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο Trucks είναι Ο κιθαρίστας αυτή την εποχή απο μουσική άποψη και όχι απλά τεχνική.

 

στα 50s,60s & 70s ισως αλλα σε...ΑΥΤΗ την εποχη μαλλον οχι μια και παιζει μια μουσικη που ειναι...λιγο.....παλαιωμενη ρε παιδι μου.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως αν έκανα εγώ λίστα, στους 100 θα έβαζα:

Eddie Hazel, Johnny Marr, Robert Fripp, Jimmy Nolen, Frank Zappa, Dave Navarro, Bernt Jansch, Adrian Belew, Mick Ronson, Shuggie Otis, Zoot Horn Rollo, Marc Ribot, J Mclauphlin, Nels Cline, oι οποίοι εμπεριέχονται κι' εδώ.

Και μην γελάτε βλέποντας τον Ζοοt ... των Magic Band, o τύπος είναι πολύ μεγάλος κιθαρίστας και όσοι τυχεροί έχουν τα άλμπουμ των Mallard μπορούν να το επιβεβαιώσουν. ;)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 50s,60s & 70s ισως αλλα σε...ΑΥΤΗ την εποχη μαλλον οχι μια και παιζει μια μουσικη που ειναι...λιγο.....παλαιωμενη ρε παιδι μου.. ;D

E!, και; στη μουσική όλα ανακυκλώνονται. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εντυπωσιασε η λιστα! ;D ηταν ενα ευχαριστο διαλειμμα μετα την EQ-διαμαχη!  :P

Ειναι παρα πολυ κοντα στα γουστα μου, επιτελους μια λιστα που κοιταζει ΚΑΙ την ουσια και οχι μονο ταχυτητα και τεχνικη.

 

Κατεξαιρεση θα εβαζα και τον Hetfield των metallica γιατι με το τροπο παιξιματος του επηρεασε ολους του μετεπειτα μεταλ κιθαριστες. Μα ολους.

βρειτε μου εναν που να μην χρησιμοποιει παρομοια τεχνικη με αυτον στον τροπο που παιζει τα ρυθμικα μερη στην μεταλ σκηνη.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκ γιου Νέστορα. Δεν τους ήξερα. Πολύ ωραίο κομμάτι και ένα από τα πιο ευφάνταστα σόλο κιθάρας που έχω ακούσει.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο δεν έχουν πουλήσει πολλούς δίσκους (αν και Virgin) oπότε λίγοι τους ξέρουν. Το σίγουρο είναι ότι μπορεί στους δίσκους του Βοιδόκαρδου να φάινονται χύμα, είναι όμως Παναγιά βόηθα. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα καν τη Λίτσα ,αλλά υποθέτω πως ως συν΄γθως ο Κιθ Ρίτσαρντς είναι πάλι ο Νο 1  ;D ;D ;D

.......................και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ,καθότι οι άλλοι ακολουθούν ασθμαίνωντας

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η λίστα είναι τόσο σε επιλογές όσο και σε σκεπτικό, γαμάτη (όσο γαμάτη μπορεί να είναι μια λίστα τουλάχιστον. Δεν είναι καλύτερη και από ένα καλό πιάτο παστίτσιο...).

 

Sage, Asheton, Young, Ali Farka Toure, κιθαρίστας Tinariwen, Albini, κιθαρίστες Fugazzi, Prince, κιθαρίστες Television και Birthday Party, Mick Ronson, Lenny Kaye, Thunders, Wayne Kramer και Fred Sonic Smith, Mould, Ribot, Cline, White, Greenwood, PJ Ηarvey...

 

Λερώνεσαι αν δεν προσέξεις...

 

Ακόμη, μπράβο που σε μία λίστα συμπεριλήφθηκαν και μουσικοί που δεν παίζουν ακραιφνώς ροκ. Οι Αφρικανοί κιθαρίστες συνήθως είναι εξαιρετικοί, δεν χρειάζεται να παίζουν όλοι κοκορέτσια και γαλοπούλες για να θεωρείται ότι έχουν αξία.

 

Και όμως σπανίως θυμόμαστε ότι ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι απαραιτήτως οι 3-4 μουσικές φόρμες που αρέσουν συνήθως στους κιθαρίστες (μουσικούς): ηλεκτρικό μπλουζ, χαρντ ροκ 67-75, σρεντομέταλ και φιούζιον.

 

Υπάρχουν και άλλα μουσικά είδη που παίζονται με το συμπαθές εξάχορδο, και αυτά έχουν το δικό τους hall of fame...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου