Προς το περιεχόμενο

Μουσική ....τότε και σήμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μήπως μιλάει η μπύρα; ;D

 

Έλα υπερβολικέ, αφού ο Στράτος σιχαίνεται την μπύρα (για ξεκάρφωμα είναι το avatar)  ;D ;D ;D

 

Κατά τα άλλα  συμφωνώ με τον gdevelek  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπιστευτο..μολις θα παρεθετα το ιδιο.. ;D

Με αλλο σχολιο... ;)

 

Το τι μιλάει μέσα μας εξαρτάται πρώτα από μας, και το ποιοί είμαστε και πώς είμαστε.

Συμφωνω. ;)

 

Αλλα θα θελα να μου πει ο Νεστορας,ως φανατικος μουσικοφιλος και οχι ως μουσικος:

Πιστευεις οτι στη μουσικη του σημερα υπαρχουν τα στοιχεια της μουσικης του τοτε?

Ξερεις για ποια μιλαω και για ποτε.Για αυτα που σε ''μεγαλωσαν''.

 

Το μεγαλωμα δεν γινεται σε ολους με τον ιδιο τροπο,τα ιδια ερεθισματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μιλάει η μπύρα; ;D

Όχι βρε Νέστορα, εγώ μιλάω!

Ήρθα πριν λίγο απ' την δουλειά, και είμαι εντελώς στεγνός. ;)

Αύριο όμως θα επανορθώσω. ;D

 

Πιστευεις οτι στη μουσικη του σημερα υπαρχουν τα στοιχεια της μουσικης του τοτε?

Ξερεις για ποια μιλαω και για ποτε.Για αυτα που σε ''μεγαλωσαν''.

Απαντώ εγώ, ξεκάθαρα όχι.

Πώς θα μπορούσε άλλωστε. Άλλος κόσμος, με άλλους κώδικες και μέσα έκφρασης των ίδιων όμως φόβων, επιθυμιών, ονείρων, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ εγώ, ξεκάθαρα όχι.

Πώς θα μπορούσε άλλωστε. Άλλος κόσμος, με άλλους κώδικες και μέσα έκφρασης των ίδιων όμως φόβων, επιθυμιών, ονείρων, κλπ.

Σηκωνουμε χερι... :P ;D

 

Εγω δε θα σταθω στο ροκ.Ατελειωτη κουβεντα χωρις νοημα.

Θα σταθω στη χορευτικη μουσικη.

Αυτα που ακουω σημερα ως χορευτικη μουσικη,ναι τα mainstream οπως και του τοτε,ειναι ενα τιποτα.

Δε μ αρεσει η απολυτοτητα αλλα αυτο ακουω ο εριφης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα θα θελα να μου πει ο Νεστορας,ως φανατικος μουσικοφιλος και οχι ως μουσικος:

Πιστευεις οτι στη μουσικη του σημερα υπαρχουν τα στοιχεια της μουσικης του τοτε?

Ξερεις για ποια μιλαω και για ποτε.Για αυτα που σε ''μεγαλωσαν''.

Σίγουρα τα πράγματα που με "μεγάλωσαν" παραμένουν στη καρδιά μου. Αλλά με την ίδια άνεση πάω και στο πιο παρελθόν και ακούω Coltrane, όπως και στο τώρα και ακούω αυτό

 

 

και παίρνω συναφή ευχαρίστηση. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα mainstream οπως και του τοτε,ειναι ενα τιποτα.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά αυτό είναι απλώς το προσωπικό μου γούστο, που έχει διαμορφωθεί από τα ακούσματά μου και τους δικούς μου ηχητικούς κώδικες έκφρασης.

 

Για παράδειγμα σε ένα νέο παλληκάρι που ακούει βοθρ-metal (και "μεγάλωσε" με αυτό το άκουσμα), ο Hendrix μπορεί να είναι εντελώς light pop.

 

Σίγουρα τα πράγματα που με "μεγάλωσαν" παραμένουν στη καρδιά μου. Αλλά με την ίδια άνεση πάω και στο πιο παρελθόν και ακούω Coltrane, όπως και στο τώρα και ακούω αυτό

Kaiser Chiefs EveryDay I Love You Less And Less Live in Leeds[/url]

 

και παίρνω συναφή ευχαρίστηση. ;)

Αφτώ δεν ίνε mainstream χωρεφτηκί μουσηκή. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ κάτι σαν αυτό που λέει ο gdevelek πιστεύω αλλά ρε γμτ δεν μπορώ να καταπιώ με τίποτα οτι οι Nirvana είναι το αντίστοιχο των Τokyo Hotel ή οτι οι Μέλισσες αντικαθιστούν τα Ξύλινα Σπαθιά... Δεν βγαίνει λογικά :)

 

Ενώ συμφωνώ λοιπόν, "δεν βγαίνουν τα νούμερα" και σε διαφορετικά πεδία (πχ πωλήσεις δίσκων, προσέλευση κόσμου σε συναυλίες κλπ), έστω για διαφορετικούς λόγους, οπότε αφήνω και μια πιθανότητα ανοιχτή να συγκλίνει η κατάσταση προς μια διαφορετική σχέση μουσικής-κοινωνίας από αυτή που υπήρχε παλιότερα (που είναι και λογικότερο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παίρνω συναφή ευχαρίστηση. ;)

Εεεεε...εεις ξεφυγ... :P

Εισαι πολυ προχω.

Υποχωρω.. :D

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά αυτό είναι απλώς το προσωπικό μου γούστο, που έχει διαμορφωθεί από τα ακούσματά μου και τους δικούς μου ηχητικούς κώδικες έκφρασης.

Κατσε,δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχουν ψηγματα αντικειμενικοτητας.

Εξω απο ερεθισματα,κοινωνιες,επαναστασεις,κινητρα.

 

Δηλαδη δε μπορουμε να συγκρινουμε το I will survive ας πουμε,με ενα σημερινο,απο μουσικης αποψεως?

Και να πω και το αλλο,αν σε κατι(κοινωνια,ανθρωπο,μουσικη)χρειαζεται να ψαξεις για να βρεις τα διαμαντια,ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι...

Eδω νομιζω συγκρινουμε την ποιοτητα με βαση ποσοτικα δεδομενα.

 

Και στο Μεσαιωνα υπηρχαν ζωγραφοι αλλα στην Αναγεννηση εβριθε ο τοπος και μαλιστα σε υψηλοτερο επιπεδο.

Πιστευω στην ευημερια και τη δημιουργικοτητα των εποχων.

Αυτο μας διδασκει η ιστορια και δεν αναλυουμε τωρα το γιατι.

Το ιδιο κατα τη γνωμημου ισχυει και στη μουσικη. :)

 

εδιτ:Και επειδη η Αναγεννηση ηταν ΜΕΤΑ το Μεσαιωνα,για να μην υπαρξει αντιστοιχια δημιουργικοτητας-μελλοντος,υπαρχει η αρχαια Ελλαδα ως παραδειγμα,στα ποδια μας...

 

εδιτ2:Εχω ξεφυγει,το ξερω.. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δε μπορουμε να συγκρινουμε το I will survive ας πουμε,με ενα σημερινο,απο μουσικης αποψεως?

Σαφώς και μπορούμε, και το I will survive υπερισχύει.

Αλλά και ο Mozart υπερισχύει του I will survive (από μουσικής απόψεως πάντα).

Και για να μην πάω τόσο πίσω, στην δεκαετία του '30 μεσουρανούσε ο Duke Ellington, και ο Louis Armstrong! ;)

Όσο πιο παλιά, τόσο πιο καλά, άσχετα με το με τι εμείς μεγαλώσαμε.

 

Και να πω και το αλλο,αν σε κατι(κοινωνια,ανθρωπο,μουσικη)χρειαζεται να ψαξεις για να βρεις τα διαμαντια,ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι...

Δυστυχώς και πάλι έχεις δίκιο! ;)

 

εδιτ2:Εχω ξεφυγει,το ξερω.. ;D ;D

Εγώ να δεις! ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι οι Nirvana είναι το αντίστοιχο των Τokyo Hotel ή οτι οι Μέλισσες αντικαθιστούν τα Ξύλινα Σπαθιά... Δεν βγαίνει λογικά

 

φυσικα και δεν βγαινει μια και ουτε οι Tokyo Hotel ειναι το αντιστοιχο των Nirvana (τι σχεση εχει μια παρεα Ανατολικογερμανων πιτσιρικαδων που μεσω εξαιρετικου μαρκετινγκ πετυχαν εμπορικα και ανταγωνιζονται τον Justin Bieber με τους Nirvana? :o ουτε φυσικα εχουν σχεση οι ,εξαιρετικες,Μελισσες (που BTW εχουν τον καλυτερο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ που εχω ακουσει ποτε μου σε ΕΛΛΗΝΙΚΗ μπαντα),με τα ΞΣ μια και ειναι μια ποπ/dance μπαντα που δεν εχει καμμια σχεση,ακομα και "ιδεολογικα",με τα ΞΣ.

 

αν τωρα απλα θες να πεις οτι εχει καιρο να βγει μια μπαντα που να ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (οπως εκαναν οι Nirvana) μη βιαζεσαι....τετοιες μπαντες βγαινουν καθε 15-20 χρονια και συνηθως σε περιοδους που η μουσικη πνεει τα...λοισθια....(οπως τα ...επνεε οταν εσκασαν μυτη οι Nirvana) αυτη τη στιγμη μια χαρα μουσικη βγαινει παντου,φτανει να την ψαξεις...

 

τωρα για την ΕΜΠΟΡΙΚΗ επιτυχια του..ΡΟΚ που λες αυτο που διαφευγει απο την...αντιληψη των....παλιογερων  ;D σαν και εμας (που μαλιστα ζουν σε μια χωρα....που ειναι πολυ μακρια απο τις εξελιξεις στο χωρο της μουσικης) ειναι οτι ειναι τοσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ η επιτυχια του hip hop & r&b στις ΗΠΑ που ΕΛΑΧΙΣΤΟ χωρο αφηνει στο να σκασουν μυτη και να κανουν τεραστια επιτυχια MAINSTREAM "ROCK"  παραγωγες αυτο ομως δεν μπορεις να το αποφυγεις ειδικα απο τη στιγμη που το μεγαλυτερο ακροατηριο στις ΗΠΑ ειτε ΕΙΝΑΙ μαυροι ,ειτε ΘΕΛΟΥΝ να ειναι...μαυροι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου