Προς το περιεχόμενο

Fender 70's USA reissue


taq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε τί μ'αρέσει? Που στο forum αυτό ασχολείστε (κι εγώ μαζί σας) πιο πολύ με όργανα που δεν είναι τόσο συνηθισμένα όσο πχ Ibanez' date=' Jackson, μεταλλοκιθάρες γενικά και Gibson, αλλά κιθάρες πιο "ψαγμένες" και πρωτότυπες με κάποια ιστορία "περίεργη" και πολλές ιδιαιτερότητες τόσο στην εμφάνιση όσο και στον ήχο τους...βλ. Tele, Jaguar, Squier51, Rockinger κλπ που δεν τις βλέπεις κάθε μέρα... :wink:[/quote']

 

Εντάξει Όμηρε, υπάρχει... κι'άλλο φόρουμ που έχει επωμιστεί τις αναζητήσεις για τέτοιες μεταλλοκιθάρες... αυτό που αποτελείται από ειδήμονες της λάμπας και... του φαναριού. :P :lol: :lol:

 

Αλλά τι ξέρω εγώ... ένα Κοινός Γλωσσο-λόγος είμαι... :roll: :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως οι γιαπωνεζικες Jag & Jazz ειναι ΠΟΛΥ κατωτερες των αμερικανικων (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ μαγνητες,δεν ειναι καν jag η jazz αλλα φτηνοι μαγνητες strat στο casing των αυτθεντικων),κακης ποιοτητας γεφυρα & λαθος σχεδιασμενα "σελακια" (πολυ μικρα και με πολυ μακριες βιδες intonation),κακοφτιαγμενο τρεμολο & βεβαια λαθος διαστασεις στο σωμα.

 

Ειναι δυστυχως μπελαλιδικες κιθαρες και οι γιαπωνεζικες ακομα περισσοτερο.

 

Τα μπρατσα τους εξακολουθουν να ειναι φανταστικα βεβαια.

 

Οι αμερικανικες επειδη φτιαχνονται με το original tooling που βρηκαν σε μια γωνια στο εργοστασιο της Fender :lol: οι χαρτογιακαδες που εχουν την εταιρεια τωρα ειναι απιστευτα καλοφτιαγμενες & προσεγμενες .

ΚΑΜΜΙΑ σχεση..παιζει βεβαια και ρολο οτι πουλιούνται και φτιαχνονται αστειες ποσοτητες σε σχεση με τις strat & tele..

(και αυτο απο καποιον φανατικο Fender τζαπανιστα! :lol: )

 

Παντως ειναι οι τελευταιες vintage Fender που μπορει πια να αγορασει κανεις (οι Jaguar γιατι οι Jazzmaster εχουν ξεφυγει πια) σε "λογικη τιμη"

μια original sunburst (το φθηνοτερο χρωμα) απο το 1962-1968 θα τη βρεις γυρω στα $2500-$3500, τις ξαναβαμμενες γυρω στα 1100-1500 & τα original custom colors περιπου στις 3πλασιες εως 6πλασιες τιμες απο τις sunburst.

 

να και δυο ξαναβαμενες σε καλη τιμη

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&item=250013602462&rd=1&sspagename=STRK%3AMEWA%3APIC&rd=1

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=009&item=190014985458&rd=1&sspagename=STRK%3AMEBI%3APIC&rd=1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει... κι'άλλο φόρουμ που έχει επωμιστεί τις αναζητήσεις για τέτοιες μεταλλοκιθάρες... αυτό που αποτελείται από ειδήμονες της λάμπας και... του φαναριού. :P :lol: :lol:

 

Αλλά τι ξέρω εγώ... ένα Κοινός Γλωσσο-λόγος είμαι... :roll: :P :D

 

Καταλαβαίνεις απόλυτα λοιπόν τί είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

SF: Πολύ κρίμα για τις Japan Jaguar, και νόμιζω ότι κάποια στιγμή άξιζε τον κόπο να χτυπήσει κανείς μια τέτοια...

 

Θα ζητήσουμε από τη Rockinger/Diego να βγάλει και καθαρίσαμε κι από Jaguar!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF: Πολύ κρίμα για τις Japan Jaguar, και νόμιζω ότι κάποια στιγμή άξιζε τον κόπο να χτυπήσει κανείς μια τέτοια...

 

δεν ειναι κακιες αλλα αμα προσθεσεις τους καινουργιους μαγνητες που θα χρειαστεις και την γεφυρα & τη βαλιτσα (η αμερικανικη εχει μια καταπληκτικη βαλιτσα η γιαπωνεζικη τιποτα) καλυτερα να παρεις μαι αμερικανικη μεταχειρισμενη απο το ebay (η οποια εχει και μεταπωλητικη αξια) πιο φθηνα θα σου ερθει..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τύχει να παίξω με αμερικάνικη Jazzmaster ή Jaguar και επομένως όταν πέσουμε στη σύγκριση ο Superfunk μπορεί να έχει δίκιο για να το λέει τόσο κάθετα ότι οι γιαπωνέζικες δεν συγκρίνονται όσον αφορά στην ποιότητα κατασκευής με τις αμερικάνικες.

Έχω όμως παίξει αρκετά με μια Japan Jazzmaster (όχι δική μου :( ) με αλλαγμένους μαγνήτες (αν θυμάμαι καλά ένα set Seymour Duncan είχε πάνω, αλλά δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες) και την βρήκα και βολική στο παίξιμο και με ωραίο ήχο και μια χαρά κατασκευασμένη...Ούτε τριξίματα, ούτε ξεκουρδίσματα και τώρα που το σκέφτομαι και το τρέμολο μια χαρά ήτανε. Από sustain δεν έσκιζε βέβαια, αλλά είχε δική της προσωπικότητα η κιθάρα και μια χροιά που εμένα μου άρεσε πολύ. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα και γιαπωνεζικη & αμερικανικη jazzmaster (μια του 69) & οταν τις εβαζες διπλα-διπλα δεν υπηρχε συγκριση,εννοειται οτι αν η Jazzmaster που επαιξες ειχε αλλαγμενους μαγνητες (ειδικα αν ηταν οι vintage jazzmaster sd) θα ειχε μια χαρα ηχο,τα μεταλλικα της μερη & το hardware ειναι κακης ποιοτητας ομως.. (και παλι βεβαια με ενα καλο σετ-απ μαζευονται οχι ομως τοσο ευκολα οσο της αμερικανικης)

 

Sustain & Jaguar-Jazzmaster εννοειται οτι ειναι σχημα οξυμωρο (αλλωστε ολη η μαγεια του ηχου τους ειναι η ΕΛΕΙΨΗ sustain.. :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Superfunk, Συγνώμη αν σε ενοχλώ παλι, αλλά δεν θέλω να το κάνω θέμα και να μπαχαλευτεί(η να σβηστεί και να μου ανεβάζει τη πίεση :oops: )! Μπορεί να έσβησες την ερώτηση (σχετικά με japan jazz/jag) για δικούς σου λόγους, (υποθέτω οτι τη θεώρησες προβοκατορικη), αλλά η ερώτηση εξακολουθει να έχει ουσία, και να μην είναι κακοβουλη γιατί πραγματικά στο προηγούμενο θέμα για jazz/jag πέρα απ'τους μαγνήτες δεν είχε ειπώθεί κάτι για "κακης ποιοτητας γεφυρα & λαθος σχεδιασμενα "σελακια" (πολυ μικρα και με πολυ μακριες βιδες intonation),κακοφτιαγμενο τρεμολο & βεβαια λαθος διαστασεις στο σωμα "

Μπορεί βέβαι να κάνω και λάθος (μιας και δε λειτουργεί το 'ανζήτηση') οπότε με μια απλή παράθεση της προηγούμενης συζήτησης μπορεί να τελειώσει. γιατί όμως σβήσιμο κατευθείαν?

Τωρα αν το θέμα έχει και άλλες προεκτάσεις όπως το αν χωράει η πολιτική στο Φόρουμ, όπου έχω αντίθετη γνώμη, ...άντε πές μου πως μπορώ να μπαχαλέψω καταστάσεις με 0 posts!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην καλως ορισες! 8)

 

κατα δευτερον τι σβυσιματα μου τσαμπουνας?? 8O

 

κατα τριτον εσυ οταν μπαινεις για πρωτη φορα σε ενα σπιτι δεν συστηνεσαι? 8O

 

κατα τεταρτον ξαναδιαβασε καλα το ποστ μου για να καταλαβεις τι γραφω :roll:

 

κατα πεμπτον οι γιαπωνεζικες ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ κιθαρες (αλλα οι αμερικανικες ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ περισσοτερο γιατι ειναι πιο καλοφτιαγμενες με την εννοια οτι ειναι 100% period correct & με σωστους μαγνητες & τελικα φθηνοτερες.... ) αλλα τι να κανουμε αυτα που γραφω ΙΣΧΥΟΥΝ (αν βαλεις διπλα-διπλα μια γιαπωνεζικη & μια αμερικανικη κιθαρα του τυπου αυτου),δεν σημαινει βεβαια αυτο οτι οι γιαπωνεζικες ειναι κακες κιθαρες...απλα οι αμερικανικες ειναι πιο "σωστες" και η διαφορα στη γεφυρα ΥΠΑΡΧΕΙ (δεν μπορω να μετρησω τις γεφυρες που εχω "στειλει" :wink: ,αλλαζοντας τες με γεφυρες απο mustang, σε γιαπωνεζικες που μου εφεραν γιατι ετριζαν, ενω στις αμερικανικες με λιγο γρασσο το προβλημα λυνεται αμεσως μια και τα σελακια ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ μεταξυ τους κανοντας την ολη κατασκευη πιο σταθερη ενω οι βιδες για το ιντονεισιον ειναι κοντες και δεν βρισκουν πανω στις χορδες :wink: )

 

κατα εκτον παλι καλως σε βρηκαμε, χρειαζομαστε παντα νεα μελη με γνωσεις & αποψη :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμερικάνικες συμφέρουν στο ότι με τα λεφτά που πέρνεις μια Japan στην Ευρώπη μπορείς να πάρεις μια usa από Αμερική!...

 

Bomeg καλωσόρισες! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου