Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Vox Tonelab SE στο PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Καταρχάς δεν είμουν σίγουρος αν έπρεπε να ανοίξω το θέμα εδώ ή στο Guitars, Bass & Amps για αυτό κάποιος πιο "σχετικός" ας με ενημερώσει αν είμαι λάθος...

Πριν από αρκετό καιρό έφτασε και στα δικά μου χέρια η πολυσηζητημένη πεταλιέρα, έχω κάνει αρκετά live και άπειρες πρόβες από τότε και ομολογώ πως μου έχει αρέσει αρκετά, πήρα την απόφαση λοιπόν αν και καθυστερημένα (κάλιο αργά παρά ποτέ) να αγοράσω ένα καλωδιάκι που βρήκα εδώ:

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&Product=100127

ώστε να την συνδέσω με το PC. Με το προγραματάκι της Vox για να κάνεις Tones έβγαλα άκρη και δουλεύει μια χαρά! Όταν όμως προσπάθησα να ηχογραφήσω με το Adobe Audition είχα πρόβλημα...

Δεν μπορώ να βρω τη πεταλιέρα με τίποτα! Για κάποιο περίεργο λόγο μόνο το πρόγραμα της Vox την βλέπει. Για κάρτα ήχου χρησιμοποιώ απλώς την ενσωματομένη που είχε η μητρική οπότε σκεύτηκα να κατεβάσω το ASIO4ALL αλλά πάλι δεν έβγαλα άκρη... Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Επίσης μπορώ μέσω του midi καλωδίου να έχω τον ήχο της κιθάρας μου σε πραγματικό χρόνο απ τα ηχεία του PC;

Γιατί με το POD X3 που είχα ,μέσω του USB μπορούσα να το κάνω...

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και συγγνώμη για την μακρηγορία (ελπίζω να μη το σκότωσα στην ορθογραφία :Ρ)

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε  μου, επειδη εχω (και λατρευω) την ιδια πεταλιερα, το καλωδιο midi το χρησιμοποιω μονο για τα patches και για να ηχογραφω την βαζω κανονικα σαν line in στην καρτα ηχου, απο το output της πεταλιερας, οπου εχει mono ή stereo επιλογη. Αν καταλαβα καλα εσυ θες να παιρνεις τον ηχο μεσω του midi; Δεν ξερω αν γινεται αυτο..

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θυμάμαι καλά η tonelab SE δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν audio interface. Το καλώδιο που έχεις είναι για να διαχειρίζεσαι τα patches. Ο τρόπος να ηχογραφήσεις απ ευθείας στον υπολογιστή είναι αυτός που λέει ο roussos: Ηχογραφεις τις audio εξόδους (L για mono ή τα L R για stereo) στέλνοντάς τις σε κάποια είσοδο line in. Δεν χρειάζεσαι προενισχυτή, οι έξοδοι είναι low Z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έυχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν "περνάει" (να μιλήσουμε και επιστημονικά) ήχος από τα καλώδια midi σωστά;

Άρα αν θέλω να ηχογραφίσω θα χρειαστώ κάρτα ήχου γιατί όπως ανέφερα ποιό πριν χρησιμοποιώ την on-board κάρτα ήχου της motherboard... (1)

Αλλά μάλον χλωμό το κόβω με το budget που διαθέτω (2)

Από (1),(2)=> (πωπω αυτά τα μαθηματικά τελικά μου κάνουν κακό :Ρ) αν θέλω να ηχογραφήσω θα πηγαίνω στο studio!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και γιατί δεν το βάζεις στην on-board? Μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι το καλύτερο δυνατό, αλλά -εν πάσει περιπτώσει- θα ηχογραφήσεις. Μην το απορρίπτεις σαν λύση χωρίς -καν- να το ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν "περνάει" (να μιλήσουμε και επιστημονικά) ήχος από τα καλώδια midi σωστά;

Ακριβώς.

Το Midi δεν μεταφέρει ήχο με την έννοια του audio. Το Midi μεταφέρει μηνύματα, για παράδειγμα ποιό patch επέλεξες, πόση ένταση έδωσες στο patch που επέλεξες ή ποιά νότα έπαιξες με ποιά δυναμική πόση διάρκεια έπαιζε η νότα κλπ., σε μορφή μηνυμάτων και όχι πραγματικού ήχου. Αυτά τα μηνύματα, τα λαμβάνει το τμήμα της πεταλιέρας ή άλλου μηχανήματος που έχει τμήμα αναπαραγωγής ήχου μέσω Midi και με την σειρά του τα μεταφράζει σε πραγματικό ήχο.

 

Εξαιρούνται κάποιες πεταλιέρες, που έχουν USB και μέσω ειδικού λογισμικού τους, χρησιμοποιούν το USB για δύο διαφορετικούς τρόπους μεταφοράς δεδομένων, α) μεταφορά Midi μηνυμάτων και β) μεταφορά πραγματικού ήχου (audio). Στην β περίπτωση, ναι η ίδια η πεταλιέρα λειτουργεί από μόνη της και σαν εξωτερική κάρτα ήχου, δηλαδή μπορείς να γράψεις τον ήχο της κιθάρας σου άμεσα στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το απορρίπτεις σαν λύση χωρίς -καν- να το ακούσεις.

Την έχω ακούσει γι αυτό το λέω... Βασικά δεν υπήρχε και τεράστιο θέμα ποιότητας μια χαρά ακούγονταν αλλά υπήρχαν καθυστερήσεις.

Δεν μπορούσα να ηχογραφήσω σε πραγματικό χρόνο χωρίς να χάσω ποιότητα.

Τώρα δεν ξέρω αν έφταιγε η κάρτα ήχου ή ο επεξεργαστής στην προκειμένη περίπτωση πάντως με το POD τέτοιο θέμα δεν είχα!

Και πάλι ευχαριστώ!!!

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

Το Midi δεν μεταφέρει ήχο με την έννοια του audio. Το Midi μεταφέρει μηνύματα, για παράδειγμα ποιό patch επέλεξες, πόση ένταση έδωσες στο patch που επέλεξες ή ποιά νότα έπαιξες με ποιά δυναμική πόση διάρκεια έπαιζε η νότα κλπ., σε μορφή μηνυμάτων και όχι πραγματικού ήχου. Αυτά τα μηνύματα, τα λαμβάνει το τμήμα της πεταλιέρας ή άλλου μηχανήματος που έχει τμήμα αναπαραγωγής ήχου μέσω Midi και με την σειρά του τα μεταφράζει σε πραγματικό ήχο.

 

Εξαιρούνται κάποιες πεταλιέρες, που έχουν USB και μέσω ειδικού λογισμικού τους, χρησιμοποιούν το USB για δύο διαφορετικούς τρόπους μεταφοράς δεδομένων, α) μεταφορά Midi μηνυμάτων και β) μεταφορά πραγματικού ήχου (audio). Στην β περίπτωση, ναι η ίδια η πεταλιέρα λειτουργεί από μόνη της και σαν εξωτερική κάρτα ήχου, δηλαδή μπορείς να γράψεις τον ήχο της κιθάρας σου άμεσα στον υπολογιστή.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Τώρα ξεκαθάρισε το θέμα με τα midi!!!

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε εγω την LE την συνδεω μεσω του headphones της πεταλιερας στον υπολογιστη με ενα καλωδιο που εχει μικρα stereo καρφακια στις μεριες του σαν αυτα των ακουστικων απο τα walkman.

 

Παει κατευθειαν stereo και δεν ειχα καποιο προβλημα ή αλλαγη στον ηχο περα απο το στερεο.

 

Το καλωδιο το ειχα παρει ή 3 ή 5 ευρο επιδη ειναι ποιοτητας μπορεις να φτιαξεις και μονος σου.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου