Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση

ο φίλος μας ο SF έχοντας μια τεράστια βάση δεδομένων η οποια ενημερωνετε καθε μερα

 

ε,καλα δεν ειμαστε δα και το....Nashville... ..ΠΟΣΕΣ πια αγγλοφωνες δισκογραφικες  παραγωγες κυκλοφορουν καθε...μηνα στην Ελλαδα?

 

παντως αν θες στειλε μου πραμα και ευχαριστως να το..κανω...forward δεν ειναι και τιποτα να στειλω ενα e-mail...  

 

αν και θα επρεπε να αναρωτηθεις πως ειναι δυνατον με τοσο ...φεϊς-μπουκι και μαϊσπεϊσι και τοσο bandcamp & γενικα τοσο αμεση "εκθεση" στο διεθνες μουσικο...στερεωμα πως ρε διαολε γινεται και δεν βλεπουμε ουτε μια προταση σε ενα ελληνικο γκρουπ για...διεθνη καριερα?

 

ή εχουν ..αλλα φεϊς-μπουκια στο Αμερικα και εμας δεν μας θενε?     

 

Όπα μάστορα μην με παρεξηγεις, δεν θέλω ρουσφέτι .....θα βρω και εγώ τον δρόμο μου it's all good , ευχαριστώ πάντως  :)

 

Αυτο που λες πάντως αν καί δεν είναι το θέμα του topic μπορώ να στο απαντήσω παλι βάση δικιας μου εμπειρίας.....το net έχει βοηθήσει έλληνες να κάνουν βηματα που στην εποχή σου ήταν ανηκουστα.....και απο το δικο μου stoner group αλλα και απο φίλους του είδους , τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει άλματα σε αυτο τον τομέα.....στο φετινό rock wave έχουμε παράδειγμα απο group που τελικα έκανε τον γύρο της Ευρώπης πάνω απο μια φορά για να το καλέσουν τελικα στο φετινό rock wave....μικρό παράδειγμα αλλα μια καλή αρχη....τα αποτελέσματα των social media σε αυτα τα πράγματα πιστεύω ότι έχουν καιρο ακόμα για δείξουν καινούργια παραδείγματα σαν και αυτο που σου προαναφερα.....

 

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρομαι που υπάρχει και κάποιος που έχει περάσει κάτι ανάλογο ......

 

και εγω με το γκρουπ μου περασαμε κατι....αναλογο...εμεις μαλιστα ειχαμε βγαλει και δισκο με μεγαλη πολυεθνικη (στα....εγγλεζικα) και μαλιστα..πουλησε κι ολας.....αλλα επειδη μας φοβηθηκαν οι Duran Duran μας εφαγαν τα μεγαλα εγχωρια...κυκλωματα...τα οποια φοβηθηκαν οτι θα χανανε τα ..εκατομμυρια απο τις πωλησεις μας στο εξωτερικο και για αυτο μας...εθαψαν ωστε να μην κανουμε ...καθολου πωλησεις.....

 

οτι κανουν δηλ. ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι των πολυεθνικων στην Ελλαδα (με το που τους δινεται η ευκαιρια να ξεχωρισουν και να κανουν show off στη μαμα εταιρεια....ΚΛΩΤΣΑΝΕ την τυχη τους....!!! :o)

 

ΑΔΙΚΙΑ δηλαδη... ;D

 

(edit:τo πρωτο δηλ. το οτι ειχαμε βγαλει δισκο ισχυει,το δευτερο..το οτι δηλ. μας φοβηθηκαν τα μεγαλα κυκλωματα και οι...DURAN DURAN ....νομιζω πως....οχι... ;D)

 

Ρε παιδια...για να σοβαρευτουμε και λιγακι...

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να τα πιστευουμε ΣΟΒΑΡΑ αυτα τα πραγματα? :o

 

Ειναι δυνατον ενα στελεχος πολυεθνικης εταιρειας να μην θελει να αναδειχτει στα αφεντικα του στο εξωτερικο στελνοντας τους ενα μεγαλο ταλεντο?..ΕΛΕΟΣ δηλαδη....!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα των στίχων μπορεί να το δει κανείς είτε λογοτεχνικά είτε ως κομμάτι του συνολικού έργου που υπηρετεί, δηλαδή του τραγουδιού. Κατά τη γνώμη μου, η λογοτεχνική προσέγγιση είναι άτοπη. Συχνά παρατηρούμε πως στίχοι π.χ. του Ντύλαν ή του Κοέν "στέκονται" αυτοτελώς, αλλά τι έχει αυτό να μας πει για τους ελληνικούς αγγλόφωνους στίχους, που συχνά υπολείπονται σε λογοτεχνική αξία; Δεν έχει να πει τίποτα, αν εξετάζουμε τους στίχους ως ένα από τα συστατικά του τραγουδιού. Παιδαριώδεις, άκομψοι και άγαρμποι στίχοι, πολύ συχνά λειτουργούν θαυμάσια, είτε τους γράφους Έλληνες είτε Ινδοί, είτε Τεξανοί. Συνοψίζοντας, δεν κρίνεται η αγγλομάθεια του στιχουργού, αλλά η ικανότητά του να γράφει τραγούδια.  

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά η ικανότητά του να γράφει τραγούδια

 

εκει σε θελω καβουρα να περπατας στα καρβουνα.... ;D

 

δυστυχως εθιξες το μεγαλο προβλημα των,περισσοτερων, εγχωριων αγγλοφωνων συγκροτηματων....

 

they don't know how to write GOOD songs (για να μιλησω και στη γλωσσα τους... ;D)

εννοιες οπως το hook & το ρεφραιν ειναι αγνωστες για τα περισσοτερα απο αυτα...

 

ειναι πολυ δυσκολο να εισαι αυθεντικος τραγουδοποιος αν δεν τραγουδας στη γλωσσα σου....και δυστυχως ολη η ιστορια με την καλη τραγουδοποιϊα ξεκινα απο εκει...(απο την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ δηλαδη.....και ποσο...ειλικρινης μπορει να ειναι καποιος που απευθυνεται στους...συμπατριωτες του σε μια ...ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ γλωσσα απο αυτη που μιλανε καθημερινα  δεν ξερω... ;))

 

υπαρχουν φυσικα και εξαιρεσεις αλλα αυτες απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα...και φυσικα εξακολουθω να πιστευω οτι ακομα και αυτες πρεπει να φυγουν απο την Ελλαδα αν θελουν να κανουν κατι ΣΟΒΑΡΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα των στίχων μπορεί να το δει κανείς είτε λογοτεχνικά είτε ως κομμάτι του συνολικού έργου που υπηρετεί, δηλαδή του τραγουδιού. Κατά τη γνώμη μου, η λογοτεχνική προσέγγιση είναι άτοπη. Συχνά παρατηρούμε πως στίχοι π.χ. του Ντύλαν ή του Κοέν "στέκονται" αυτοτελώς, αλλά τι έχει αυτό να μας πει για τους ελληνικούς αγγλόφωνους στίχους, που συχνά υπολείπονται σε λογοτεχνική αξία; Δεν έχει να πει τίποτα, αν εξετάζουμε τους στίχους ως ένα από τα συστατικά του τραγουδιού. Παιδαριώδεις, άκομψοι και άγαρμποι στίχοι, πολύ συχνά λειτουργούν θαυμάσια, είτε τους γράφους Έλληνες είτε Ινδοί, είτε Τεξανοί. Συνοψίζοντας, δεν κρίνεται η αγγλομάθεια του στιχουργού, αλλά η ικανότητά του να γράφει τραγούδια.  

 

Με κάλυψες απόλυτα, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν θαυμάζω τα προσεγμένα και καλογραμμένα-στιχουργικά πάντα- κομμάτια (πάρα πολλά των Pink Floyd πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χιλιοπαιγμένη άντε να το δεχτώ, το "άσχημη" όμως πως το λες?

 

ρε παιδια δεν θελω να δωσω συγκεκριμενα παραδειγματα οταν λεω ασχημη εννοω αδιαφορη ,οχι τιποτα το σπουδαιο ,τα ακους και μετα απο μια ωρα τα εχεις ξεχασει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα δεν ειμαστε δα και το....Nashville... ;D..ΠΟΣΕΣ πια αγγλοφωνες δισκογραφικες  παραγωγες κυκλοφορουν καθε...μηνα στην Ελλαδα?

 

παντως αν καποια αγγλοφωνη εγχωρια μπαντα ειχε ...γραψει το νεο ...Dark Side of the Moon θα το ηξερα..δεν θα το ηξερα? ;D

 

παντως αν θες στειλε μου πραμα και ευχαριστως να το..κανω...forward δεν ειναι και τιποτα να στειλω ενα e-mail... ;)

 

αν και θα επρεπε να αναρωτηθεις πως ειναι δυνατον με τοσο ...φεϊς-μπουκι και μαϊσπεϊσι και τοσο bandcamp & γενικα τοσο αμεση "εκθεση" στο διεθνες μουσικο...στερεωμα πως ρε διαολε γινεται και δεν βλεπουμε ουτε μια προταση σε ενα ελληνικο γκρουπ για...διεθνη καριερα?

 

Υπαρχει αλλα ειναι κυριως στη μεταλ...μην ειμαστε απολυτοι!!!

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μέρα που έτυχε να ακούσω αυτό (εδώ να σημειώσω οτί δεν κατάφερα να το ακούσω ώς το τέλος...) μάλλον δεν θα άκουγα ελληνικό συγκρότημα με αγγλικό στίχο ούτε υπό την απειλή όπλου... (όπως θα λεγε και ο αγαπητός Kpeyos  :))  ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ,το θεμα μου φαινεται πηγε σε μια απαξιωση των αγγλοφωνων ελληνικων γκρουπ με την οποια διαφωνω.

Εδω μεσα εχω ακουσει αξιολογοτατες δουλειες που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απολυτως απο σημερινες δουλειες του εξωτερικου.

Ουτε καν στην προφορα της αγγλικης που ποναει αλλα εχει ατομα να την υπηρετησουν 100%.Που εχουν ζησει,οικειοποιηθει,παιδεψει την αγγλικη.. ;)

 

Και για  να επιχειρηματολογησω..

Ετυχε να ακουμε ντεμο απο ελληνοφωνο σχημα με Αγγλο γνωστο κιθαριστα(στο αυτοκινητο) και τον ρωτησα αν τον ξενιζει κατι,ακομα και η προφορα,(για μενα ηταν μετρια παρεπιπτοντως..)και μου ειπε ''οχι,αλλα εχουμε στην Αγγλια πολλα τετοια γκρουπ''.

Και εκει ειναι νομιζω το θεμα...

Γιατι καποιος ξενος παραγωγος να ρθει Ελλαδα να επενδυσει οταν εχει κερασιες στον κηπο του?

Εκει ειναι η γενετειρα του υφους και μεις απλα το μιμουμαστε...

Και το λεω και για μενα που ως γνωστον εις το φορουμ,μαιμουδιζω ''Keep on rockin magkes in south Petralona..'' ;D

 

Πιστευω οτι γινονται φοβερες δουλειες στη χωρα μας πλεον αλλα...δεν υπαρχει ουτε το αγοραστικο κοινο,ουτε η παραδοση που θα εκανε ενα γκρουπ να αναγνωριστει.

Γλωσσικη,μουσικη,συναισθηματικη.

 

Αυτο που πρεπει να ψαξουμε ημεις οι ερασται του αγγλικου στιχου,ειναι το γιατι τον προτιμαμε.

Θα κανω μια παρακινδυνευμενη εικασια:Μηπως φοβομαστε να ξεγυμνωθουμε?

Μηπως η αγγλικη ειναι μια κρυψωνα?

Ή εχει απλα να κανει με το γκρουβ των φωνηματων στους αμερικανοαγγλοσαξωνικους ρυθμους?

Φυσικα διερωτωμαι και για τον εαυτο μου κι ας εχω γραψει αρκετα ελληνικα.. :-X ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Freerock:

 

To είπες και εσύ όπως και πολλοί άλλοι:ΔΕΝ υπάρχει αγοραστικό κοινό.Τόσο απλά...

 

Μερικοί πρέπει να συνειδητοποιήσουν πως είμαστε μιά μικρή χώρα με 10,000.000 (?) ιθαγενείς (και...άλλους τόσους λαθρομετανάστες που δεν νομίζω οτί στη λίστα των προτεραιοτήτων τους υπάρχουν τα...ελληνόφωνα συγκροτήματα με αγγλικό στίχο ;D :'( ;D)

 

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι η ελληνική μουσική βιομηχανία...

 

Ποιά;  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου