Προς το περιεχόμενο

Κάρτα UAD. Γιατί να την πάρω;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς μάγκες τα plug ins κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι για κλάματα.Ειναι υποκατάστατα της πραγματικότητας και χρειάζονται λίγα χρόνια ακόμα για να αξίζουν την προσοχή αλλά και το χρόνο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα έλεγα ότι κάνεις λάθος σε αυτό mindconspiracy ,κατα την προσωπική μου γνώμη πάντα :).

 

 

Στην πραγματικότητα τα plugins είναι ο εφιάλτης των κλασσικών ηχοληπτών σε studios και όχι μόνο μιας και πλέον με διάβασμα και όρεξη μπορείς να πετύχεις ποιότητα που δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει από ένα επαγγελματικό studio. Το πρόβλημα είναι σαφώς στην πειρατεία μιας και ένα studio οφείλει να αγοράζει τα πάντα ενώ σε ένα home studio η πλειοψηφία του software είναι πειρατική. Ποιος ερασιτέχνης έχει να δώσει $2000 για να αγοράσει ένα πλήρες πακέτο των Waves για παράδειγμα.

 

Για μένα όποιος αναλώνεται ,ακόμα, με το 'hardware > software' issue χάνει την ουσία και το μόνο που καταφέρνει είναι να παραμένει σε παλιομοδίτικες αντιλήψεις και χάνει την ευκαιρία να δουλέψει με μερικά εκπληκτικά plugins.

 

εν τέλει ο χρόνος θα δείξει...

:wink:

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποιος που έχει στην κατοχή του κάποιο Reverb plug in που είναι καλύτερο απο το Ensoniq DP4+, το οποίο το αγόρασα μεταχοιρισμένο γύρω στα 350€, του το χαρίζω.Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός ή να δημιουργήσω εντυπώσεις. Απλώς μη συμβιβαζόμαστε επειδή κυκλοφορούν 'τσάμπα'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μάγκες τα plug ins κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι για κλάματα.Ειναι υποκατάστατα της πραγματικότητας και χρειάζονται λίγα χρόνια ακόμα για να αξίζουν την προσοχή αλλά και το χρόνο μας.

 

προφανως κανεις πλακα ετσι δεν ειναι?? :lol: :lol:

εκτος κι αν βεβαια εχεις συνηθισει να δουλευεις αποκλειστικα με Urei/neve/teletronix & Lexicon.. :lol:

 

Πολυ γρηγορα σε βλεπω να αποχωριζεσαι το ensoniq σου :lol: (ολα τα reverbs των waves το "πατανε κατω" :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποιος που έχει στην κατοχή του κάποιο Reverb plug in που είναι καλύτερο απο το Ensoniq DP4+' date=' το οποίο το αγόρασα μεταχοιρισμένο γύρω στα 350€, του το χαρίζω.Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός ή να δημιουργήσω εντυπώσεις. Απλώς μη συμβιβαζόμαστε επειδή κυκλοφορούν 'τσάμπα'.[/quote']

 

To πολυεφφέ που έχεις, είναι ψηφιακό, σωστά; Δηλαδή κάποιος επεξεργαστής τρέχει συγκεκριμένους αλγόριθμους.

 

Λες λοιπόν ότι οι αλγόριθμοι των pluggins που τρέχουν από τον επεξεργαστή του PC ή από αφιερωμένο hardware είναι υποδεέστεροι αυτών του Ensoniq? Ότι το hardware του Ensoniq είναι καλύτερο? Γιατί τεχνικά πρόκειται για το ίδιο πράγμα ακριβώς.

 

Φράσεις όπως 'για κλάματα' σαφώς δημιουργούν εντυπώσεις, θα σε παρακαλούσα λοιπόν να απαντήσεις στα παραπάνω για να τις διαλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακουσε το wizooverbw2 οπως και τα καινουργια βαθη της IK MULTIMEDIA και ισως αλλαξεις γνωμη....ειμαι της αποψης οτι με καλους convertors,προενισχυτες,μικροφωνα,καποιο καλο χωρο και πολυ....γνωση μπορει να κανει κανεις θαύματα με τα plug-ins...

πιστευω επισης οτι οσο ανεβαινει η ισχυς των επεξεργαστων δεν θα αργησει η εποχη που ενα Plug-in reverb θα ανταγωνιζεται στα ισα ακριβα hardware reverbs...(lexicon 300 κ.α..) :lol: :lol: ...ισως να εχει ερθει αυτη η εποχη...ακου τα reverbs της IK MULTIMEDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk wrote:

 

προφανως κανεις πλακα ετσι δεν ειναι?? :lol: :lol:

εκτος κι αν βεβαια εχεις συνηθισει να δουλευεις αποκλειστικα με Urei/neve/teletronix & Lexicon.. :lol:

 

Πολυ γρηγορα σε βλεπω να αποχωριζεσαι το ensoniq σου :lol: (ολα τα reverbs των waves το "πατανε κατω" :wink: )

 

 

Φίλε μου επειδή όλοι αναφέρεστε στα waves τα οποία κοστίζουν πάνω από 2000ρικα ,δεν νομίζω απο τα 3000 + μέλη να τα έχει έστω και ενας αυθεντικά.Η επιβράβευση μιας εταιρείας δεν γίνεται με δύο καλά λόγια σε ένα φόρουμ αλλα με την αγορα του προίοντος της ,κάνοντας την εταιρεία να προχωρήσει μπροστά και να εξελιχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. με βαση αυτα που λες μια Φεραρι ειναι "για κλαμματα" μπροστα σε ενα Λαντα μια & κανενα απο τα 3000 μελη του φορουμ δεν μπορει να την αγορασει... :roll: :lol:

 

Πως εισαι σιγουρος οτι ΟΛΟΙ εδω μεσα εχουμε "κλεψει"¨τα Waves ?(προσωπικα εγω τα εχω original)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα δεν μίλησα προσωπικά σε κανένα.Αποφεύγω κάθε είδους αντιπαράθεση με άνθρωπο που δεν έχω γνωρίσει.Κατάθεσα την γνώμη μου αν δεν συμφωνείς δεν υπάρχει λόγος ουτε να σου αλλάξω γνώμη αλλά ούτε και εσύ εμένα.

 

Δεύτερον ποιο είναι η Φεράρι?Μήπως τα παραλέτε κύριε Superfunk.Τοτε αλλες εταιρείες όπως ΕΜS, PRISM, DRAWMER,SPL, EVENTIDE και άλλες τι είναι διαστημόπλοια ή ΑΤΙΑ?Ας μην δίνουμε χαρακτηρισμούς που μπορούν να χαρακτηριστούν ιεροσυλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε αρχηγε μου γιατι θα μας τρελλανεις!! 8O :lol:

 

Σου λεμε οτι τα Waves εχουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ reverbs απο το Ensonic & μας λες οτι δεν εχουν γιατι ειναι...ακριβοτερα....και γιατι οσοι τα χρησιμοποιουν ειναι πειρατες (αρα λοιπον αυτο επηρεαζει τον ΗΧΟ τους?? :lol: )

 

(τελικα κατα τη γνωμη σου πια ειναι καλυτερα απο τα δυο δεν μας ειπες)

 

Και ναι τα reverbs των WAVES ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με αυτα του Ensonic EINAI FERRARI... (Δεν τα συνεκρινα ουτε με ΕΜS, PRISM, DRAWMER,SPL ουτε με Lexicon ουτε με CARTIER ,ουτε με ROLEX!! :roll: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου