Προς το περιεχόμενο

Κάρτα UAD. Γιατί να την πάρω;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτρέψτε μου μία μικρή παρένθεση, τεχνικού τύπου: νομίζω ότι ο κύριος λόγος που η UAD πουλάει τα εφέ της αναπόσπαστα από το hardware της, είναι για να μην την ρημάξουν στην πειρατεία (όπως την Waves π.χ.). Δεν σημαίνει ότι είναι τεχνολογικώς απαραίτητο το hardware της για να τρέξουν αυτά τα εφέ, ή ότι αν έτρεχαν δίχως το hardware θα γονάτιζαν τον υπολογιστή. Επίσης, ας λάβει ο κάθε ενδιαφερόμενος υπ΄όψιν του ότι οι κάρτες αυτές είναι PCI, δηλαδή μία πόρτα που κοντεύει να κλείσει (τα νέα motherboard) δεν έχουν αρκετές PCI πόρτες για να πάει κάποιος να τις γεμίσει με UAD υλικό.

 

Τέλος παρένθεσης.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιτρέψτε μου μία μικρή παρένθεση' date=' τεχνικού τύπου: νομίζω ότι ο κύριος λόγος που η UAD πουλάει τα εφέ της αναπόσπαστα από το hardware της, είναι για να μην την ρημάξουν στην πειρατεία (όπως την Waves π.χ.). Δεν σημαίνει ότι είναι τεχνολογικώς απαραίτητο το hardware της για να τρέξουν αυτά τα εφέ, ή ότι αν έτρεχαν δίχως το hardware θα γονάτιζαν τον υπολογιστή. Επίσης, ας λάβει ο κάθε ενδιαφερόμενος υπ΄όψιν του ότι οι κάρτες αυτές είναι PCI, δηλαδή μία πόρτα που κοντεύει να κλείσει (τα νέα motherboard) δεν έχουν αρκετές PCI πόρτες για να πάει κάποιος να τις γεμίσει με UAD υλικό.

 

Τέλος παρένθεσης.[/quote']

 

Κατ αρχή δεν έκανες καμία παρένθεση,

επί του θέματος μιλάς, και μάλιστα πολύ σωστά.

 

Και εγώ αυτό φαντάζομαι,

ότι δηλαδή η κάρτα χρησιμεύει μόνον ως κλειδί

για την πειρατική αντιγραφή των προγραμμάτων.

Και από ότι διάβασα στο πόστ του TechnoPrisoner

δεν έχει και πολύ cpu. …

 

ενα πραμα ομως με χαλασε πολυ' date='το συγκεκριμενο μονδελο καρτας που ειχε ο φιλος,δε "αντεχε" να φορτωσει κ πολλα plugins την ιδια ωρα.δηλ.2-3 eq και 2-3 reverb και αυτο ηταν ως εκει.οποτε θελει συνεχεια bounce/mixdown.δε ξερω αν υπαρχει και πιο δυνατη καρτα uad.μπορεις να βαλεις κ 2 καρτες uad αλλα πολλα $$$$. [/quote']

 

 

Για αυτό λέω να την κάνουμε ένα τέστ με άλλα plugins

ώστε να μη χρειαστεί να την αγοράσουμε πρώτα

για να καταλήξουμε μετά να δουλεύουμε τα Waves,

και με την UAD να κοιμάται μέσα στο PC ….

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Here we go (again)...

No we don't...

 

Απαντήσεις τεκμηριωμένες ή με ουσία όπως αυτή του ghen πχ' date=' δεν έχουν καμμια σχέση με την προβοκατόρικη, ημιμαθή χωρίς τεκμήρια και ψυχολογίας του όχλου που έδωσε ο activeDI.

Και εδώ μέσα θέλουμε ουσία.[/quote']

 

Αν αναζητας την ουσια ξεκινα απο την αναβαθμιση του σιτε σου που ειναι ολο τρυπες.

 

Τα εχω και τα δυο .. που προαναφερθηκαν

UAD ειμαι κατοχος 4 χρονια

 

 

Και ασε εμας του ανουσιους και ανιδεους στο σκοταδισμο LOL

 

......και μην ξεχασεις το παραπανω που σου ειπα ουσιαστικε YAMETH

ειδικα αυτο για το σιτε γιατι τα μαιλ μας τα εχουν παρει σε ΟΛΟ το νετ με τουw hackers!!!!!!!!! εεεε ουσιαστικε yameth??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε activeDI, μπορώ να σου κάνω μια ερώτηση; Σε παρακαλώ μην παρεξηγηθείς, δεν εννοώ κάτι κακό.

 

Αυτό για τις τρύπες του site το λες γιατί μας έχουν χακέψει ξανά και ξανά ή γιατί όντως ασχολείσαι με το αντικείμενο και μπορείς όντως να αντιληφθείς τις αδυναμίες στην ασφάλεια ενός web site;

 

Και για να μείνω on-topic, μη μου πεις ότι για κάτοχος UAD έδωσες και τίποτα σοβαρές πληροφορίες για την κάρτα και τα plug-ins της. Μπορούσες να γράψεις 5 πράματα παραπάνω, δεν είναι και τόσο κούραση νομίζω.

 

Πάντα φιλικά... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοπροαιρετα παντα....θα ελεγα να πατε σε καμια παραλια να κανετε κανα μπανιο,που καθεστε καλοκαιριατικα σαββατιατικα μεσημεριατικα με νταλα ζεστη να λετε για χακερς κτλ κτλ

 

 

ΝΕΡΝΤΣ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε activeDI' date=' μπορώ να σου κάνω μια ερώτηση; Σε παρακαλώ μην παρεξηγηθείς, δεν εννοώ κάτι κακό.

 

Αυτό για τις τρύπες του site το λες γιατί μας έχουν χακέψει ξανά και ξανά ή γιατί όντως ασχολείσαι με το αντικείμενο και μπορείς όντως να αντιληφθείς τις αδυναμίες στην ασφάλεια ενός web site;

 

Και για να μείνω on-topic, μη μου πεις ότι για κάτοχος UAD έδωσες και τίποτα σοβαρές πληροφορίες για την κάρτα και τα plug-ins της. Μπορούσες να γράψεις 5 πράματα παραπάνω, δεν είναι και τόσο κούραση νομίζω.

 

Πάντα φιλικά... 8)[/quote']

 

Alchemist δεν εχεις αδικο θα μπορουσα να γραψω παραπανω (τη γνωμη μου ειπα με λιγα λογια ).

Αυτο το χρονο εχω να αφιερωσω τι να κανουμε δεν μπορω να κανω αναλυση ...και δε ζητησα κανα βραβειο για review

Aν δεν καλυπτεται καποιος απο αυτo μπορει να με αγνοησει καλυστα.

 

...παω οφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό φίλε μου, ο καθένας δίνει όσο χρόνο θέλει εδώ μέσα. Απλά είναι οξύμωρο να περιμένεις να ακούσει κάποιος σοβαρά τη γνώμη σου όταν λες και μόνος σου ότι θα μπορούσες να γράψεις παραπάνω (τουλάχιστον το παραδέχεσαι και μπράβο σου) αλλά δεν έχεις χρόνο να το κάνεις.

 

Η συμβουλή μου (φιλικά πάντα, μην παρεξηγηθούμε) είναι την επόμενη φορά που θα αναφέρεις τη γνώμη σου να φροντίσεις να έχεις λίγο παραπάνω χρόνο για να την αναπτύξεις περαιτέρω. Γιατί αν κάθε χρήστης με 4χρονη εμπειρία πάνω σε κάτι βαριέται να γράψει μερικές κουβέντες γι' αυτό, τότε δύσκολα θα υπάρξει πραγματική και πλήρης πληροφόρηση για οποιοδήποτε θέμα, το καταλαβαίνεις ελπίζω.

 

Και πάλι φιλικά...

 

TechnoPrisoner, είμαι στην παραλία και μπαίνω με 3G κάρτα internet και το laptop μου. Έτσι, για να ξέρεις! 8) 8) 8) :D :D :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ActiveDI το φόρουμ αυτό δεν είναι για να μπαίνει κάποιος "γνώστης " του βελινεκούς σου και να μεταφέρει γνώσεις τύπου "χεχεχε..." και...

Αυτο το χρονο εχω να αφιερωσω τι να κανουμε δεν μπορω να κανω αναλυση ...και δε ζητησα κανα βραβειο για review

Aν δεν καλυπτεται καποιος απο αυτo μπορει να με αγνοησει καλυστα.

 

Αυτά μπορείς να τα προσφέρεις σαν δωρεάν πληροφόρηση στους αδαείς στο audioworldmtc και στο "κατάστημα" σου που πουλάει σε τιμές "σούπερ" και κάνεις τον audio sales advisor (!!!) κύριε Παναγόπουλε. Μαζί και τα ψέματα για τα mail των μελών μας. Γιατί αν ήξερες πως γίνονται αυτές οι πειρατικές αποστολές που αναφέρεις, δεν θα μίλαγες.

 

Ο μόνος σου σκοπός εδώ μέσα είναι να μαζέψεις κανα φράγκο και κανα πελατάκο από τους νέους που μπαίνουν και προσπαθούν να μάθουν 2-3 πράγματα εδώ.

 

Δυστυχώς δεν έχεις ούτε ίχνος ήθους έστω και σαν έμπορος (που ξεκινας να γίνεις), για να παίξεις έντιμα και επί ίσης όρης, με τους πελάτες σου αλλά και τους συναδέλφους και ανταγωνιστές σου.

 

Εδώ μέσα δεν είσαι ευπρόσδεκτος γιατί απλά δεν ακολουθείς τους κανόνες του φόρουμ αλλά και της ηθικής μιας και για σένα ο μόνος θεός είναι το ευρώ.

 

Το ξέρω ότι θ' αλλάξεις πάλι username όπως έκανες κάθε φορά που σου ζητούσα να σταματήσεις και θα γίνεις κάποιο βαρύγδουπο αξεσουάρ ήχου, (όπως digipan, digipan2, Q, κλπ, κλπ) μόνο και μόνο για να κυνηγάς τους νέους και σε κάθε αφορμή να πουλάς με προσωπικά μηνύματα τις υπηρεσίες σου (με το αζημίωτο φυσικά...).

 

Φαντάσου να το έκαναν αυτό όλοι οι καταστηματάρχες...

Εσύ όμως είσαι ειδική περίπτωση!

Και γι αυτό προειδοποιώ τον κόσμο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος ξερει απο κοντα τον Παναγοπουλο οπως λες ρε χαζουλι ,, θα

 

διαπιστωσει ποσο λαθος εινια αυτα τα πραγματα που λες

 

...οποτε μαλλον δυσφημιση στον εαυτο σου κανεις μιας και θα βγεις αναξιοπιστος μετα.

 

Κατα τα αλλα τα παιδια θα σε ευχαριστισουν για την διαφημιση (εστω και αρνητικη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οσο για την κάρτα, (για να πούμε κάτι και για το θέμα) δεν τίθεται θέμα πειρατίας του software καθώς δεν λειτουργεί εκτός πλατφόρμας.

 

Η ιστορία αυτή με τις κάρτες φορτωμένες με DSP όπως της UAD της Creamware, και της TC έχει τα υπέρ και τα κατά της.

Ξεκίνησε την εποχή που τα plugin γονάτιζαν τους επεξεργαστές μας κάτι που σήμερα δεν ισχύει.

Από την άλλη όμως προσφέρουν dedicated horsepower και ποιοτικά εφε και σύνθια.

Βέβαια υπάρχουν εκδόσεις με 3-4 μέχρι και 12 DSP που σηκώνουν ανάλογο φορτίο.

Επίσης δεν μπορείς να αναθέσεις υπολογιστική δύναμη σε third party vst, εκτ'ος από αυτά που προσφέρονται μαζί.

Και αυτά που προσφέρουν είναι συνήθως κορυφαία.

Εδώ λοιπόν έχουμε να κάνουμε με μια λύση hardware και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Η μόνη διαφορά από κάποιο ξέχωρο κουτί είναι ότι αυτές παίζουν μέσα από τον υπολογιστή μας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου