Προς το περιεχόμενο

Distortion/Clean volume level


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια γενική ερώτηση: Πώς ρυθμίζετε τις εντάσεις του καθαρού/βρώμικου ήχου σας? Ίδιες, παραπάνω το καθαρό ή παραπάνω το βρώμικο?

 

Πάμε και στο ψητό

 

,έχω ένα θεματάκι.

 

Βάζω στο ίδιο volume (θεωρητικά) τα ντιστόρσια με το κλην του ενισχυτή. Όταν παίζω συγχορδίες στο κλην και βάζω ντιστόρσιον όλα καλά. Αν όμως παίζω οτιδήποτε βρώμικο και  πάω να παίξω μετά κανά άρπισμα η ληντ ασπούμε στο καθαρό χαντακώνομαι, και ας παίζω μόνος μου.

 

Χρειάζομαι κομπρέσες γιατρέ μου? Ή κανά κομπρέσορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας κομπρέσορας θα βοηθούσε στο να έχεις πιο ομοιόμορφη ένταση στο καθαρό κανάλι είτε παίζεις "τσουγκράνα" είτε αρπίσματα και σολιστικά μέρη. Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης να ανεβάσεις την ένταση στο καθαρό τόσο ωστε να ακούγονται καλά τα αρπίσματα πχ. και όταν παίζεις συγχορδίες ή να χτυπάς πιο απαλά τις χορδές ή να κατεβάζεις λίγο το volume στην κιθάρα σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή,θα δοκιμάσω με το volume της κιθάρας!

 

Ένα od πετάλι με ρυθμίσεις... clean (gain στο 0) κομπρεσσάρει τον ήχο άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενική ερώτηση: Πώς ρυθμίζετε τις εντάσεις του καθαρού/βρώμικου ήχου σας? Ίδιες, παραπάνω το καθαρό ή παραπάνω το βρώμικο?

 

Πάμε και στο ψητό

 

,έχω ένα θεματάκι.

 

Βάζω στο ίδιο volume (θεωρητικά) τα ντιστόρσια με το κλην του ενισχυτή. Όταν παίζω συγχορδίες στο κλην και βάζω ντιστόρσιον όλα καλά. Αν όμως παίζω οτιδήποτε βρώμικο και  πάω να παίξω μετά κανά άρπισμα η ληντ ασπούμε στο καθαρό χαντακώνομαι, και ας παίζω μόνος μου.

 

Χρειάζομαι κομπρέσες γιατρέ μου? Ή κανά κομπρέσορ?

 

Bασικά το distortion είναι από πετάλι?

Αν ναι όσο αφαιρείς gain προσθέτεις σε volume μέχρι την επυθιμητή ένταση και το αντίστροφο όταν προσθέτεις gain.

 

Το ίδιο μπορείς να κάνεις αν είναι το distortion από ενισχυτή και έχει το δικό του volume. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντα εχω τα καθαρα προγραματα(σε πεταλιερα) πιο δυνατα απο τα γκαζερα. ο λογος ειναι οτι στα καθαρα συνηθως splitαρω το μαγνητη οποτε χαμηλωνει το output + το θεμα με τα αρπισματα που συνηθως χανωνται στη μιξη αν δεν ειναι δυνατα να βγαινουν μπροστα. Για ολες τις αλλες περιπτωσεις απλα χαμηλωνω....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα od πετάλι με ρυθμίσεις... clean (gain στο 0) κομπρεσσάρει τον ήχο άραγε?

 

Εξαρτάται από το πετάλι... συνήθως ελάχιστα, αλλά θα έχεις άλλες παρενέργειες όπως κάποιον πιθανόν άσχημο χρωματισμό του σήματός σου (πχ. να γίνει πιο μουντό). Το θέμα σου πάντως δεν είναι μόνο επιπέδου έντασης αλλά και συχνοτικό. Αν δεν βολευτείς ρυθμίζοντας την ένταση του παιξίματός σου είτε από το χέρι, είτε από το volume της κιθάρας σου, δοκίμασε κομπρέσσορα σε ρύθμιση volume boost. Kαι αν κάτι εξακολουθεί να λείπει, χρησιμοποίησε κι ένα πεταλάκι eq.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι υπάρχει eq εννοείς πετάλι ή απλά το eq του ενισχυτή? Αν εννοείς του ενισχυτή και αυτό είναι ξεχωριστό για τα 2 κανάλια, προφανώς ρυθμίζεις και ξεχωριστά το κάθε eq άρα μάλλον δεν είναι ξεχωριστό για τα 2 κανάλια.. Αν απλά εννοείς ότι ο ενισχυτής σου έχει eq (κοινό) τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι..

 

Αν έχεις πετάλι eq τότε μπορείς με ένα Α/Β looper να το χρησιμοποιείς μόνο για τα καθαρά σου.. Ίσως μπορείς και χωρίς A/B looper να το κάνεις να "φανεί" περισσότερο στο καθαρό όπως λες, βάζοντας το eq πριν το distortion και πειράζοντας αντιστοιχα το eq του πεταλιού σου...

 

Πάντως πιστεύω πως η λύση στο πρόβλημά σου δεν είναι ο κομπρέσσορας.. Ο κομπρέσσορας ίσως σε βοηθήσει στο πώς θα ακούγονται τα καθαρά σου (πιο ομαλά και ομοιόμορφα) αλλά όχι στο θέμα της έντασης όπως το φαντάζεσαι... Εκτός κι αν τον τοποθετήσεις μετά το πεταλάκι distortion και έτσι φέρνει στα ίσα κάπως τη διαφορά των εντάσεων, δεν ξέρω όμως αν θα σου αρέσει ο ήχος σου μετά... Το θέμα σου πάντως είναι συχνοτικό μάλλον, αλλιώς θα είχες καταφέρει λογικά να το ξεπεράσεις πειράζοντας τα volume όπως πρέπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πετάλι, εντάξει όταν ανεβάζω τα μεσαία στο eq νιώθω πώς βελτιώνεται λίγο η κατάσταση (placebo?), αλλά δε θέλω να πολυμπλεχτώ με α/β, τα καλώδια είναι πολλά και ο χώρος μικρός...

Η 'βλακεία' είναι ότι δε θα θελα να πολυπειράζω και το βόλιουμ, θέλω να ακούω όλα τα τζιτζικίσματα του ντιστόρσιου  :D

 

Όταν λέτε συχνοτικό, ποιες συχνότητες βοηθάνε να βγει η κιθάρα μπροστά στο καθαρό? Τα μεσαία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεσαία είναι η πιο πολύτιμη περιοχή της ηλεκτρικής κιθάρας - κυρίως εκεί "ζει". Το μυστικό βέβαια είναι να βρεις την συχνοτική σου περιοχή στο μιξ της μπάντας χωρίς να προχωράς σε πολέμους θορύβου με τους υπόλοιπους, αλλά και παράλληλα χωρίς να θυσιάζεις τις δυναμικές σου μεταξύ σιγανών και δυνατών μερών. Θέλει εξάσκηση και πολλές πρόβες για κάτι τέτοιο (και μια δίκανη πρόχειρη για τον ντράμερ και τον μπασίστα). Αλλά δεν είναι καθόλου placebo το γεγονός πως "βγαίνεις" λίγο παραέξω. Διάλεξε αυτό που σου κάθεται καλύτερα στο αυτί, χωρίς να σε αναγκάζει να χορεύεις συνεχώς κλακέτες... (σε παραπέμπω σε αυτά που έγραψε ο Noizy).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου