Προς το περιεχόμενο

Επιλογη midi keyboard.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα εδωσα το Yamaha psr 2000 που ειχα μιας και δεν το χρησιμοποιουσα καθολου ως οργανο παρα μονο ως midi σε συνδεσμολογια με τον υπολογιστη και τα διαφορα vst και σκεφτομαι να παρω καποιο αλλο midi keyboard.

 

Σκεφτηκα το axiom 61 αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με κουρασουν τα πληκτρα του μιας και ειναι καπως πιο βαρια απο οτι τα πληκτρα του αρμονιου που παιζω χρονια. (Απο την εμπειρια σας τι λετε? Θα με κουρασει το συγκεκριμενο?)

 

Μετα ειδα το oxygen 61 που μου φαινεται καλη περιπτωση αλλα τα πληκτρα πρεπει να ειναι απλα οπως το προηγουμενο που ειχα και το σκεφτομαι.

 

Ειδα και ενα fatar vmk 88 αλλα δεν ξερω αν ειανι πολυ σκληρα και σε αυτο τα πληκτρα καθως και ενα keystation 88es αλλα και σε αυτο δεν ξερω για τα πληκτρα του.

 

Αυτο βασικα που θελω στην πραγματικοτητα ειναι ενα keyboard με το λιγοτερο 61 πληκτρα, ημιβαρυκεντρισμενα ή οτι αλλο σκεφτειται απλα να μην ειναι κουραστικο αλλα να εχει καλυτερη ευαισθησια απο τα απλα, πχ για καλυτερο πιανο, να εχει pitch bend και καποια ποντεσιομετρα που να μπορω να τα ρυθμισω με τα vst μου.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Edit: Aκομα μιλησα με Νακα και μου ειπε για ενα που εχει και ετοιμοπαραδοτο, το cme uf60 classic. Τι λετε και για αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα CME ειναι πολυ καλα. Να πας ομως να το δοκιμασεις απο κοντα. Το M-Audio Keystation 88es λεει οτι ειναι "semi-weighted", αλλα καθε εταιρεια εννοει διαφορετικα πραγματα οταν λεει "semi-weighted, weighted" κλπ. Αν δεν τα δοκιμασεις απο κοντα....

Το Fatar vmk 88 ειναι βαρυκεντρισμενο κλαβιε, δηλαδη σαν του πιανου, οποτε δεν σου κανει.

Σχεδον ολα τα 88ρια ειναι βαρυκεντρισμενα, κοιτα καλυτερα κατι σε 61/76 πληκτρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CME ειναι πολυ καλα. Να πας ομως να το δοκιμασεις απο κοντα. Το M-Audio Keystation 88es λεει οτι ειναι "semi-weighted", αλλα καθε εταιρεια εννοει διαφορετικα πραγματα οταν λεει "semi-weighted, weighted" κλπ. Αν δεν τα δοκιμασεις απο κοντα....

Το Fatar vmk 88 ειναι βαρυκεντρισμενο κλαβιε, δηλαδη σαν του πιανου, οποτε δεν σου κανει.

Σχεδον ολα τα 88ρια ειναι βαρυκεντρισμενα, κοιτα καλυτερα κατι σε 61/76 πληκτρα.

 

Να εισαι καλα για την αμεση απαντηση. Οποτε ενημερωνω οχι 88αρια... :)

 

Σιγουρα θα παω να δοκιμασω οτι ειναι πριν το παρω. Απο εκει και περα το cme το βλεπεις καλο ετσι? Και τα πληκτρα σαν αυτο που ψαχνω. Σωστα? Ειναι η classic εκδοση. Δεν ξερω αν εχει διαφορα απο το αλλο απλα το γραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω την αισθηση των πληκτρων του CME, σιγουρα δεν ειναι βαρυκεντρισμενα. Αλλα σαν Controllers/Mother Keyboards η CME εχει πολυ καλο ονομα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρκετή και πολύ κουραστική έρευνα στο ίντερνετ το μόνο για το οποίο δεν διάβασα τίποτα αρνητικό ήταν το roland a800 pro.

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=1096

Απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά φαίνεται αρκετά εύχρηστο, εκτός αν θέλεις semi-weighted ή weighted για κάποιο λόγο.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@waterfall

 

Α καταλαβα.

 

Απλα ξερεις, θελω κατι οχι πολυ σκληρο αλλα να μπορει να εχει μεγαλυτερη ευαισθησια απο τα απλα πληκτρα ωστε να βγαινει το πιανο πιο φυσικο.

 

@wildchild

 

Ωραιο φαινεται, αλλα πρωτα θελω να κοιταξω οπως λεω πιο πανω σε κατι ημι-βαρυκεντρισμενο για μεγαλυτερη ευαισθησια. Αν και απο την τιμη του βλεπω να ειναι στα 340 οποτε αν ειναι σε τετοια τιμη προτιμω το axiom 61 που εχει και τα πληκτρα που θελω (φανταζομαι) και εχει και καποια pads απανω για να φορτωνω εκει ηχους drums που θα με βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σαν κάτοχος του VMK-188, μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η αίσθηση των πλήκτρων, είναι καλή. Δεν είναι πολύ "σκληρά" αν και αυτό θα πρέπει να το διαπιστώσεις μόνος σου. Τίμιο εργαλείο.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βλεπουμε και αυτο λοιπον εαν δεν βρεθει κατι αλλο. Εγω θα παιζω ναι μεν σε αυτο πιανο αλλα θα παιζω και synth και βιολια κλπ.

 

Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το keystation 88es έχει ημι-βαρυκεντρισμένα πλήκτρα αλλά είναι λίγο πιό βαριά από τα πλήκτρα των σύνθ,δεν είναι βαρυκεντρισμένα.Επειδή ξέρω την διαφορά από το psr 2000 (είχα το psr 2100,ίδια πλήκτρα),το keystation 88es θα σου φανεί αρκετά πιο βαρύ αλλά όχι κουραστικό.Όταν το συνηθίσεις,θα το απολαύσεις.Οι πιανίστες,μείνετε μακρυά από το keystation 88es  ;D

Αν πάρεις το m-audio oxygen 61 πέσμου να σου στείλω να έχεις μία μητρική πλάκα ώς ανταλλακτικό για το oxygen,την έχω ρεζέρβα,ολοκαίνουρια,αχρησιμοποίητη απευθείας σταλμένη με το κουτί της από την εταιρεία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα.

τα CME εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα και καποτε ειμουν αναμεσα σε αυτα και της Novation

τσεκαρετα και αυτα απο κοντα αν μπορεσεις για να εχεις μια καλιτερη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου