Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση δύο parts σε ένα track (cubase)


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα..

 

Μια απορία..

Υπαρχει τρόπος στο Cubase (SX3) να ηχογραφησεις σε ένα Audio Track που εχει ήδη ηχογραφημενο ενα part, και ενώ αλληλεπικαλυπτονται -παλιό και καινούριο part- να ακουγονται και τα δυο? Μεχρι τωρα το κανω σε διαφορετικα tracks απλα θέλω να αποφύγω τον μεγάλο αριθμό τους  που με δυσκολευουν στο editing-μειξη κτλ

 

 

Υποερώτηση:

Hχογραφεις τον τραγουδιστη.. καπου κανει λάθος. Κοβεις την ηχογραφηση εκει και θες να συνεχισεις απο εκεινο το σημειο που σταματησες. Πως μπορει να γινει αυτο ομαλα χωρις να "κοβεται" αποτομα ή να ακουγεται αυτο το "κλικ" εκει που ενωνονται τα parts.(μιλάμε πάλι για ιδιο track)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να γίνετε στο ίδιο κανάλι να γράψεις 2 όργανα.Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά δε νομίζω να γίνετε.Όσο αφορά το άλλο στο σημείο που έχεις κόψει στην αρχή και στο τέλος του σημείου μπορείς να το μεγενθύνεις και να κάνεις προσεχτικό fade in και fade out.Ετσι σβήνουν τα διάφορα κλικς που υπάρχουν.Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος πάντως εγώ έτσι το κάνω και δουεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να γινοταν ουτε ειναι πρακτικο ουτε εχει νοημα αφου χανεις καθε δυνατοτητα περαιτερω τροποποιησης. Συνεχισε να το κανεις οπως τωρα.

 

Οσο για το δευτερο οτι ειπε ο προλαλησαντας.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις σε ένα audio track πολλές ηχογραφήσεις και να επιλέγεις ποια απο αυτες θα παίζει σε κάθε σημείο.

 

Αυτό γίνεται αλλάζοντας το record mode σε stacked.

 

Να παίζουν όλες μαζί δεν γίνεται και δεν έχει και νόημα.

 

 

 

 

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα clicks όπου κόβεις, οπωσδήποτε snap to zero (εικονίδιο). Αυτό κόβεο μόνο όπου η κυματομορφή έχει τιμή 0.

 

Για να ενώσεις δύο διαδοχικά audio, φρόντισε να αλληλοεπικαλύπτονται για λίγο, και κάνε crossfade.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις σε ένα audio track πολλές ηχογραφήσεις και να επιλέγεις ποια απο αυτες θα παίζει σε κάθε σημείο.

 

Αυτό γίνεται αλλάζοντας το record mode σε stacked.

 

Να παίζουν όλες μαζί δεν γίνεται και δεν έχει και νόημα.

 

 

 

 

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Οσο για τα κλικ, και εγώ δουλεύω με τα fade in ,fade out, σέρνοτας της κυματομορφή απο την πάνω αριστερή ή την πάνω δεξιά γωνία και δουλευει άψογα!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου