Προς το περιεχόμενο

ιδανικη οθονη TFT για music production...?


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε κι εγώ πιστεύω στον νόμο του Μέρφυ. Απλώς αναφέρθηκα σε αυτόν για να πω ότι ορισμένες φορές, όταν έχουμε αγοράσει κάτι (μετά πολλών βασάνων), λίγες μέρες μετά βλέπεις τυχαία μια τρομερή προσφορά για το ίδιο (ή παραπλήσιο) προϊόν, που θα ήταν καλύτερα, αν περιμέναμε λίγο.

 

Εν πάση περιπτώσει, σχετικά με τις LG, να σημειώσω κάτι: ΞΕΧΑΣΤΕ το απόλυτο μαύρο. Δυστυχώς, η οθόνη το απεικονίζει σαν σκούρο γκρι (με όποια ρύθμιση και να κάνεις). Αυτό μπορεί να μην ισχύει, βέβαια, μόνο με τις LG, αλλά γενικά με τις TFT. Απλά, καλό θα είναι να το έχει αυτό υπόψη κάποιος που θα πάει από CRT σε TFT.

Κάποια στιγμή είχα δει μια Sony TFT (X-Black νομίζω λεγόταν) που είχε το απόλυτο μαύρο, αλλά έπρεπε να τα σκάσεις...

Ίσως σήμερα τα πράγματα να έχουν βελτιωθεί, βέβαια.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν συνέκρινα την ποιότητα εικόνας την LG με κάποια μοντέλα από Sony και Eizo' date=' η LG ήταν σαφώς χειρότερη, ΑΛΛΑ έχει zero pixels warranty και μάλιστα on site (σου φέρνουν νέα στο σπίτι σου). Επίσης, γενικά οι LG έχουν ΟΚ τιμές ;)[/quote']

 

 

Για μουσική παραγωγή έτσι κι αλλιώς, η ποιότητα εικόνας δεν είναι το ζητούμενο! :wink:

 

Πάντως, μέχρι κάποιο διάστημα, zero pixel warranty η LG έδινε μέχρι και τα 19'' μόνιτορ. Ίσως να ισχύει ακόμα, οπότε καλό είναι να το τσεκάρει κανείς πριν αγοράσει 20-άρα LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μουσική παραγωγή έτσι κι αλλιώς, η ποιότητα εικόνας δεν είναι το ζητούμενο!

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν είναι όμως κρίμα να έχεις μια 19άρα ή 20άρα και να μην μπορείς να απολαύσεις μια ταινία;...

 

Απλώς το ανέφερα κι από κει και πέρα ας το λάβει υπ' όψιν πας ενδιαφερόμενος. :wink: :D

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ μια LG (συγκεκριμένα flatron L1950S) εδώ και ένα χρόνο και δουλέυω με αυτήν ωραιότατα (έφυγε και το humming από την ηλεκτρική μου όταν ηχογραφούσα)....

 

Ακριβώς το ίδιο μοντέλο έχω και εγώ αλλά και τέσσερεις ακόμα φίλοι που ασχολούνται με μουσική στο pc. :)

Το πήρα πριν από ένα χρόνο

 

Τι έγινε ρε παιδιά; Τείνει να γίνει μόδα αυτό το μοντέλο η απλά από σύμπτωση το πήραν όλοι. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις σας να χρησιμοποιησει καποια tft τηλεοραση???ελεγα να παρω μια 32'',για να βλεπω ταινιες,και σκεφτηκα,δεν θα ταν ωραιο να συνεδεα το laptop μου,και να ειχα ενα cubase σε μισο μετρο οθονη???ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι παντελώς άσχετος επ' αυτού.

 

¶κου όμως κάτι που μου έκανε εντύπωση (μάλλον επειδή είμαι άσχετος :D :lol: ):

 

Ένας γνωστός μου συνέδεσε μια τέτοια τηλεόραση με το pc του και δεν μπορούσε να ανεβάσει ανάλυση πάνω από 640x480.

Έφταιγε η συγκεκριμένη τηλεόραση;

Η τεχνολογία αυτών των τηλεοράσεων;

(πάντως η κάρτα γραφικών του ήταν ΟΚ).

 

Κάποιος πιο σχετικός από μένα (έστω και ελάχιστα... :) , φαντάζομαι ότι θα γνωρίζει.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις κοιτα σε LCD

http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_crystal_display

 

Βρισκεις σε καλες αναλυσεις 1280Χ768 και 26 αρες με 800e.(απο καλες εταιρειες)

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ομως για πολλες ωρες ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος οτι κανει για Sequencer klp

 

Παντως καλες φενονται κοιτα και απο PHILIPS kai LG

Εντομεταξυ πολλες φορες στην αγορα για να ριξουν τιμη οντως φερναν μονο 640Χ480(αυτο ηταν το παλιο format για TV)

Τωρα πια με το ψηφιακο οι αναλυσεις για παρομοιες περιπτωσεις εχουν ανεβει στα 1024X768 και 1280Χ768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
εχει δοκιμασει κανεις σας να χρησιμοποιησει καποια tft τηλεοραση???ελεγα να παρω μια 32''' date='για να βλεπω ταινιες,και σκεφτηκα,δεν θα ταν ωραιο να συνεδεα το laptop μου,και να ειχα ενα cubase σε μισο μετρο οθονη???ε???[/quote']

 

Ωραίο θάταν, αλλά όπως όλα τα ωραία κρύβει και παγίδες...

Πριν αγοράσεις λοιπόν καλό είναι να πας στο κατάστημα και πριν την αγορά

να συνδέσεις το laptop σου στην "υποψήφια" για να σιγουρευτείς ότι το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί, αποφευγοντας δυσάρεστες εκπλήξεις,,,

Οι περισότερες tv lcd παρουσιάζουν το φαινόμενο του overscan ("κόβουν" περιμετρικά ένα μικρό ποσοστό από την ορατή επιφάνεια εργασίας χωρίς να δίνουν την δυνατότητα auto calibration όπως τα pc monitor) και κατά δευτερον έχουν μικρότερη ευκρίνεια και μείωση της λεπτομέρειας (λόγω μεγαλύτερης απόστασης των pixel μεταξύ τους) με αποτέλεσμα οι γραμματοσειρές κάποιες φορές να είναι δυσανάγνωστες...

Τα artifacts αυτά δεν υπάρχουν σε όλες στο ίδιο ποσοστό (πχ κάποιες -λίγες δυστυχώς- κλειδώνουν άψογα το "κάδρο" χωρίς overscan...), οπότε επανερχόμαστε στην αρχή... δοκίμασε πριν αγοράσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου