Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση στην πορτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μονοκατοικία είμαι.Είναι γραφείο δεν είναι υπνοδωμάτιο δεν θέλω να βάλω άλλη πορτα γιατί θέλει χρήματα πολλά αυτό με την ταινία είναι κάτι τέτοιο?

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=324

 

Δεν κατάλαβα όταν λές να κρεμάσω ρούχα δεν θα φαίνετ πολύ άσχημο?Αμα βάλω σε όλη την πόρτα μπρος πίσω αυτό το λάστιχο?δεν γίνεται ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου (εκτός απο΄τα λάστιχα στην υπάρχουσα πόρτα) θα δοκίμαζα ως πατέντα μια δεύτερη "φορητή πόρτα", με προσαρμογή μερικών πάνελ κάποιου απο τα υλικά που παραθέτει το μαγαζί αυτό σε ξύλινο πλαίσιο σαν σάντουιτς, και "σφήνωμα" του πλαισίου αυτού στην υπάρχουσα πόρτα. Το συγκεκριμένο υλικό μπορούν να στο προτείνουν αυτοί, προφανώς ειδικεύονται. Μάλλον θα πρέπει να εξασφαλίσεις πάχος όχι λιγώτερο από 5εκ, και να επιλέξεις υλικό υψηλής πυκνότητας.

 

Τα κρεμασμένα ρούχα θα καλύψουν μέρος μόνο της πόρτας, πιστεύω πως δεν θα προσφέρουν κάτι ουσιώδες ως ηχομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζάκι/κατάστημα που να υπάρχουν τέτοια υλικά για να μπορώ να τα δώ και να μιλήσω με κάποιον ειδικό??Π.χ Στο Praktiker Παιζει να έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Praktiker έχει ελαχιστα τέτοια υλικά και θα σε προτρέψουν να ψωνίσεις από αυτά, ψάξε κάτι πιο εξειδικευμένο οπως ο Λαζαράκης που πόσταρες παραπάνω, φαίνεται να έχει τα πάντα, μεταξύ άλλων έχει και λύσεις για πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις πάνω στο θέμα, χωρίς βέβαια να θέλω να φτιάξω καμια πόρτα!

 

Έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα έχω καταλάβει ότι τα κουφώματα είναι ένα απ τα πιο περίεργα και προβληματικά σημεία στην κατασκευή ενος studio!Πολλοί μάλιστα, τουλάχιστον με τα παράθυρα, αποφασίζουν να μην μπλέξουν καθόλου και τα κλείνουν αμέσως αμέσως μαζί με την υπόλοιπη κατασκευή(μιλάμε για room in a room)!

 

Όσον αφορά την πόρτα, την οποία δεν μπορείς να αποφύγεις τόσο έυκολα ;D, υπάρχουν πολλά είδη κατασκευών ώστε να επιτευχθεί η επιθυμητή ηχομείωση!Σίγουρα δεν διαφωνώ σε όσα έχουν γραφτεί με το σφράγισμα περιμετρικά της πόρτας(είναι όντως ένα βήμα αλλά όχι μόνο του), όμως ένα ακόμα επίσης σημαντικό κομμάτι είναι και η μάζα της πόρτας!

 

Σύμφωνα με διάφορα σχέδια κατασκευών, ένας από τους σημαντικότερους κανόνες(?) είναι η διατήρηση της μάζας της κατασκευής!Επομένως, θεωρητικά η πόρτα θα έπρεπε να έχει την μάζα που έχει και η υπόλοιπη κατασκευή(στην περίπτωσή μας οι τοίχοι του δωματίου)!Έλα όμως που οι πόρτες των δωματίων στα σπίτια δεν έχουν καν το ίδιο πάχος(μόνο το κάσωμα, εκτός αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις) με τους τοίχους...

Άρα με λίγα λόγια μήπως απλώς το σφράγισμα περιμετρικα της πόρτας, της κλειδαρότρυπας, κλπ δεν κάνει και πολλά από μόνο του;

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το εξής:

Αν δεν παίζει συγκεκριμένο budget, σχέδιο, μετρήσεις, μελέτη κλπ μήπως πρέπει να κατευθυνθούμε σε άλλες πιο αποτελεσματικές λύσεις;

Για παράδειγμα το να αφιερώσεις κάποια χρήματα, όρεξη και διάβασμα για την ακουστική διαμόρφωση του χώρου(εδώ δεν απαιτείται τόσο μεγάλο budget) μήπως είναι προτιμότερο;Μήπως αν ακούς σωστά στον χώρο σου δεν θα χρειαστεί ποτέ να τρελαίνεσαι με τις κιθάρες;Άλλωστε οι μεγάλες εντάσεις ποτέ δεν έκαναν καλό!

Και τέλος αν συμβιβαστείς λίγο με τις ώρες που παίζεις ώστε να μην ενοχλούνται και οι άλλοι!

 

Όλα που γράφω σίγουρα έχουν και τις εξαιρέσεις τους!Για παράδειγμα οι drummers που δεν μπορούν να προβάρουν εύκολα μέσα σε σπίτι ή υπάρχουν και σπίτια με τοίχους τσιγαρόχαρτα ή γείτονες που τρελαινονται με το παραμικρό ή κόσμος που δουλεύει όλη μέρα και έχει μόνο κενό σε ώρες κοινής ησυχίας...

 

Κάποιοι προβληματισμοί τους οποίους σίγουρα πιο έμπειρος κόσμος μπορεί να απαντήσει πολύ καλύτερα από μένα!Και εννοείται δεν αμφισβητώ ότι έχει γραφτεί μέχρι τώρα μιας και σε πρακτικό επίπεδο δεν έχω δει και πολλά πράγματα..Αλλά μιλάω σε θεωρητικό επίπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Neurotic έχεις δίκιο.

 

Η μόνωση είναι μια ακριβή κατασκευή που ιδανικά πρέπει να εγκλωβίσει τον αέρα (δια του οποίου μεταδίδεται ο ήχος) στον χώρο και παράλληλα να την αδρανοποιήσει ως προς τη μετάδοση των κραδασμών. Αν καταλάβουμε την αρχή αυτή, τα πράγματα πλέον έχουν λογική.

Αν ο τοίχος μας π.χ. αποσβένει 50db, ο πιο αδύναμος κρίκος μας θα είναι οι πόρτες και τα παράθυρα με τα κενά τους γύρω - γύρω αλλά και την μικρή τους μάζα. Σε πρώτη φάση λοιπόν θα πρέπει οι "τρύπες" αυτές να κλείσουν. Να αντικατασταθούν με αντίστοιχα που θα αποσβένουν και αυτά 50db. Διότι η μονωτική αξία ενός χώρου είναι ίση με αυτή που έχει το αδύναμο σημείο.

 

Οταν μιλάμε για σπίτι με οικογένεια ή το υπνοδωμάτιο μας είναι άτοπο συνήθως να προτείνουμε λύσεις υψηλού κόστους όπως πορτοπαράθυρα ηχομονωτικά ή κατασκευές που αλλάζουν την φυσιογνωμία/ντεκόρ του χώρου. Προσπαθούμε αρχικά να κρατήσουμε τον αέρα μέσα και να εκμεταλλευτούμε όσα ηχοαπορροφητικά υλικά υπάρχουν σε ένα κοινό δωμάτιο (ρούχα, καναπέδες, στρώματα, βαριές κουρτίνες) για να ρίξουμε την εσωτερική ένταση ή να διορθώσουμε τον ήχο. Παράλληλα χρησιμοποιούμε αντικραδασμικές βάσεις του εμπορίου για τους ενισχυτές και τα ηχεία.

 

Αν θέλουμε περισσότερα είναι μια τελείως διαφορετική συζήτηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω ψάξει με ντελιμπελόμετρο και ατο που είχα διαπιστώσει πολύ ποιο παλιά(με άλλο εξοπλισμό)οτι οι τοίχοι στο σποίτι μου είναι αρκετά μεγάλοι σε πάχος και δεν είχα προβλημα το μόνο πρόβλημα είναι απο την πόρτα δηλαδή άμα και η πόρτα ήταν τοίχος δεν θα ακουγόταν τίποτα:P Και ξαναλέω για ακουστική χώρου δεν με απασχολεί το έχω λύσει αυτό το θέμα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η πόρτα που την έχω αφήσει έτσι όπως είναι..Δεν είναι οτι παίζω τέρμα κλπ..Είναι οι ώρες που δουλεύω και ο ελεύθερος χρόνος μου είναι αργά το βράδυ που και να αναπνέεις ακούγεσ τη νύχτα:)Και πρέπει να το ρυθμίσω σύντομαι γιατί έχω παρατήσει και την μελέτη και το Cubase και την ξεχαρμανια με γκαζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να υπήρχε εύκολη και φτηνή λύση. Συνοψίζοντας αυτά που έχουν ειπωθεί ήδη:

 

(1) Σφράγισμα όλων των κενών (λάστιχα στα σημεία επαφής με την κάσα, μπάλωμα κλειδαρότρυπας-γέμισμα με κάτι και εξωτερικό κλείσιμο με υλικό μεγάλης επιφανειακής μάζας, π.χ. μολύβι, κατωκάσι πάλι με λάστιχο), συν το ότι βεβαιωνόμαστε ότι η πόρτα κλείνει πολύ καλά και εφάπτεται με όλα τα λάστιχα. Αν δεν γίνουν αυτά είναι μάταιο να σκεφτόματσε για περισσότερα, αλλά από μόνα τους, ενώ θα υπάρχει πιστεύω μετρήσιμη διαφορά, δύσκολο να σου καλύψει τις μονωτικές ανάγκες σε περίεργες ώρες και μεγάλες εντάσεις.

 

(2) Αύξηση μάζας της πόρτας: δύσκολο, αλλά μπορείς να βάλεις στρώση από μολύβι και από πάνω ένα φύλλο βαρύ mdf, από την "εξωτερική" πλευρά της πόρτας σε σχέση με το άνοιγμά της, δηλ. από την ανάποδη της κάσας. Κάνεις το MDF λίγο μεγαλύτερο έτσι ώστε να δημιουργήσεις και δεύτερη επιφάνεια σφραγίσματος, όπου βάζεις πάλι λάστιχα. Βεβαιώσου όμως ότι αντέχουν οι μεντεσέδες το επιπλέον βάρος (για απλή πόρτα, ξανά, δύσκολο). Αν βέβαια γίνει, θα έχεις σημαντικά κέρδη.

 

(3) Δες με κανέναν πορτά αν μπορείς να κάνεις πατέντα μια δεύτερη πόρτα στην ίδια κάσα (αν είναι ξύλινες, κάτι θα γίνεται), πάλι με σφραγίσματα και τα σχετικά. Όχι αναγκαστικά πανάκριβη, ας είναι κοινή, απλά διάλεξε κάτι βαρύ. Πάλι εννοείται, θα χρειαστεί όλα τα παραπάνω. Αν κάνεις ΚΑΙ τα τρία αυτά, σωστά, θα πλησιάζεις μονώσεις επιπέδου studio, σίγουρα θα φτάσεις και μπορεί να ξεπεράσεις και τα επίπεδα του τοίχου σου σε κάποιες συχνότητες.

 

(*) Για καλό και για κακό, φτιάξε και καμμιά αντικραδασμική βάση, εκτός του ότι βοηθάει στη μόνωση, πολλές φορές βοηθάει και στον ήχο... (κατά την προσωπική μου γνώμη αναλόγως, θέμα γούστου, αλλά τουλάχιστον μεγάλες καμπίνες φαίνεται να επωφελούνται από το dεcoupling στην ηχογράφηση -- τα combo είναι λίγο άλλο θέμα, αλλά και πάλι ανάλογα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με λίγα λόγια μήπως απλώς το σφράγισμα περιμετρικα της πόρτας, της κλειδαρότρυπας, κλπ δεν κάνει και πολλά από μόνο του;

 

Κάνει, αλλά όχι αρκετά. Είναι σωστό, αν και σχετικά δύσκολο χωρίς μεγάλο budget, ότι πρέπει να διατηρηθεί η ίδια μάζα παντού, αλλά αυτό συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ το σφράγισμα. Κοινώς, αν δεν γίνει, δεν αξίζει να σκεφτούμε τίποτα άλλο. Αλλά ναι, η λογική είναι αυτή που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου