Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για τη δημιουργία ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει πως θα βγαλω τον ιδιο ηχο απο αυτο το κομματι

για το σολο που κανουν τα πληκτρα στο 0:42... Εχω κ εγω το korg microkorg που χρησιμοποιεί κ αυτος ο πληκτρας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να τον φτιάξεις με κυματομορφή τύπου sine ή triangle.Χρησιμοποίησε λίγο delay εφέ,βάλε amplitude release ποσοστά και ίσως πρέπει να τον κάνεις μονοφωνικό ενεργοποιώντας την ρύθμιση mono.Επίσης μάλλον θα χρειαστεί να πειράξεις λίγο το pitch πρός τα πάνω.Δεν έχω το microkorg αλλά σε οποιοδήποτε σύνθ μπορεί να φτιαχτεί αυτός ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για εύκολη και γρήγορη λύση.

Στα περισσότερα synth θα βρεις στην κατηγορία των LEAD τέτοιους ή παρόμοιους ήχους, έτοιμους.

Επιλέγεις κάποιον που να είναι κοντά σ'αυτό το "ηχόχρωμα" και με κάποιες ρυθμίσεις, ίσως, όπως για παράδειγμα

... μονοφωνικος ηχος με πορταμεντο και delay...
είσαι στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Υ.Γ.

Μπορεί και να βρεις τον ίδιο ακριβώς ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

δυσκολα παιδια δεν καταφερα ακομα να τον βγαλω τον ήχο... λογικα εχει 2 OSC σωστα? και στον 2ο OSC πρεπει να εχουμε SIN wave σωστα? παρακατω ομως δν ξερω τι αλλο να προσθεσω. να σημειωσω οτι εχω ακριβως το ιδιο πληκτρο με τον πληκτρα του παυλιδη KORG MICROKORG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... εάν ήτανε κανα σκυλοlead για Triton θα στον έστελνα να ξεμπερδεύαμε... τώρα θα φάμε εδώ μέχρι τα Χριστούγεννα και εάν τον πετύχουμε ;D ;D ;D :P ::) 8)

 

δεν έχω το microkorg αλλά από ότι θυμάμαι στα specs του δεν έχει και τόσο μεγάλη βιβλιοθήκη pcm rom αν πειραματιστείς με τους ήχους και τα εφφέ θα τον πετύχεις...λογικά ::)

 

εκτός αν το έχει midi σε καμια άλλη συσκευή και παιδευόμαστε άδικα... δεν φαίνονται και τα καλώδια έχει σκοτάδι.

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Στα τυφλά, χωρις να εχω συνθ μπροστα μου. Απλα πως το σκεφτομαι ετσι οπως το ακουω.

 

1ος osc, Square. Aυξησε την τιμη του PW (pulse width). Πχ αν πηγαινει απο το -100 μεχρι το +100, περίπου στο +60

 

2ος osc, Saw. Αυξησε την τιμή του Fine tuning αρκετα (περιπου 70-80%), ώστε να ξεκουρδιστει σε σχεση με τον πρωτο. Αυτο ειναι το κυριο χαρακτηριστικό του ήχου αυτου.

 

Τον κανεις μονοφωνικο, με πορταμεντο.

 

Στα εφφέ βαζεις chorus και delay.

 

Αρκετο resonance στα φίλτρα και παίζεις με το cutoff.

 

Καπου εκει πιστευω θα το βρεις.

 

Ο saw osc προτιμηθηκε γιατι συμπεριφερεται "καλυτερα" στο ξεκουρδισμα και τα φίλτρα. Πειραματισου και με αλλες κυμματομορφες για τον ξεκουρδιστο osc ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου