Προς το περιεχόμενο

Οι ράτσες των πληκτράδων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε «κολλημένους» με hammond ή rhodes  ::)  Πως και έτσι; Δεν υπάρχει τέτοια ράτσα;

Υπαρχει πιο κολλημενος απο μενα με το Hammond εδω μεσα? Αμφιβαλω... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μιας και μιλάτε για DX/FM, υπάρχει και η εικονική εκδοχή όλων αυτών, το Native Instruments FM8. Δεν ξέρω τι λέει από δυνατότητες, αλλά απ' όσο ξέρω διαβάζει ήχους από DX. ;)

http://www.native-instruments.com/products/producer/fm8/?type=99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπαρχει πιο κολλημενος απο μενα με το Hammond εδω μεσα? Αμφιβαλω... :P

 

;D ;D

 

Σωστός  ;)

 

Πάντως δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια ράτσα στην Ελλάδα. Αντίθετα, όταν έπαιζα με έναν Αμερικάνο γέροντα- αυστηρά New Orleans R&B- αυτός έπαιζε μόνο Hammond (το Korg) και πιάνο και τίποτα άλλο.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε η κυματομορφη παραγεται απο VCO/DCO ειτε ειναι sampled, αυτο δεν εχει καμια σημασια.

 

Για σένα μπορεί να μην έχει. Για μένα έχει όμως.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cyclops, προσωπικα δεν ειμαι φιλος των soft synths, προτιμω το real thing.

Το ξερω το FM8 αλλα δεν το εχω ακουσει. Δεν αμφιβαλω οτι ειναι καλο και παιζει τους ηχους του DX7, αλλα το να παιζεις με ενα πραγματικο DX7 ειναι αλλη αισθηση. Απο το να το προγραμματιζεις μεσω της οθονης του μεχρι την αισθηση των πληκτρων του και το look του, μιλαμε για εντελως διαφορετικη εμπειρια απο ενα software στο pc μας.

Και με τις ξεφτιλα τιμες που ακομα και σημερα πουλανε τα DX7 (με 200 ευρω εχεις ενα IIFD) ειναι αμαρτια να εχεις το software και οχι το πραγματικο.

 

Οσο για το CS80 που ανεφερες παραπανω και τον Παπαθανασιου, ο τυπος αγορασε 8! συνολικα CS80, :P μερικα για lives και αλλα για ηχογραφησεις και ανταλακτικα. Η τιμη ενος CS80 τοτε ηταν (μονο) περιπου 7000$.

Και επειδη στην Αγγλια που ζουσε τοτε υπηρχε μια λιστα αναμονης 6 μηνων για την αποκτηση ενος CS80, για να αποφυγει την αναμονη αγορασε το πρωτο του απο Ιαπωνια και σταλθηκε Αγγλια με τραινο μεσω Ρωσιας. ::)

Κανενα προβλημα, "λεφτα υπηρχαν".... ;D

 

Πάντως δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια ράτσα στην Ελλάδα.

Για "ρατσα" δεν ξερω, δυσκολο. Μεμονωμένοι μουσικοι υπαρχουν, 2 ονοματα που μου ερχονται αμεσως στο μυαλο ειναι οι (Dr) Γιαννης Μόνος και Κοντραφουρης.

 

Για σένα μπορεί να μην έχει. Για μένα έχει όμως.  :)

Ναι, φαινεται απο το Voyager και το Andromeda που εχεις. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και καλα θα κανεις, μιλαμε υπαρχει πολυ βαθος σ'αυτο το synth, ειναι τερας στην FM συνθεση, πιο τερας ισως και απο το SY77. Το FS1R ειναι ενα 16-Operators / 88-Αlgorithms FM synth, και μονο η αναγνωση αυτων των αριθμων μπορει να προκαλεσει πονοκεφαλο σε οσους ξερουν απο FM. :-X

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι "Kalo Kouragio!" ;D ;D

Για αρχη παντως μπορεις να ψαχτεις με μερικες χιλιαδες ηχους του DX7, το FS1R τους παιζει ολους, και αυτο απο μονο του ειναι μεγαλο ατου για το synth.

Το editor για το FS1R ειναι εντελως απαραιτητο, ουτε να το σκεφτεις να προσπαθησεις να φτιαξεις ηχο μεσω της μικρης του οθονης.  

Ευχαριστω....

ευτυχως καποιοι καλοι ανθρωποι εχουν φτιαξει διαφορα editors για το FS1R ακομα και για το IPAD

αλλιως θα ηταν αλλη μια χαμενη ευκαιρια της yamaha... IMG_0143.PNG

δεν ανεφερες καθολου το formant sequencing επισης που κανει..

αλλο ψαξιμο αλλα και potential εκει...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν η κυματομορφή θα είναι από VCO/DCO ή sampled παίζει ρόλο ανάλογα με το τι ήχο θέλεις να φτιάξεις. Αν είναι ηλεκτρονικός ήχος, π.χ. ένα θανατηφόρο analog bass ή lead, σαφώς είναι προτιμώτερη η χρήση κάποιου synth με VCO/DCO, ενώ αν είναι κάποιος φυσικός ήχος, π.χ. κάποιο πιάνο, χορωδία, φυσικά τύμπανα κλπ, σαφώς και χρειάζεσαι κάποιο sample.

 

Πάντως όσον αφορά τους αναλογικού τύπου ήχους, πιστεύω ότι κάλλιστα γίνεται η δουλειά και με κάποια VA λύση (είτε πρόκειται για Access Virus είτε για το "ταπεινό" Sylenth1)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν η κυματομορφή θα είναι από VCO/DCO ή sampled παίζει ρόλο ανάλογα με το τι ήχο θέλεις να φτιάξεις. Αν είναι ηλεκτρονικός ήχος, π.χ. ένα θανατηφόρο analog bass ή lead, σαφώς είναι προτιμώτερη η χρήση κάποιου synth με VCO/DCO, ενώ αν είναι κάποιος φυσικός ήχος, π.χ. κάποιο πιάνο, χορωδία, φυσικά τύμπανα κλπ, σαφώς και χρειάζεσαι κάποιο sample.

 

Πάντως όσον αφορά τους αναλογικού τύπου ήχους, πιστεύω ότι κάλλιστα γίνεται η δουλειά και με κάποια VA λύση (είτε πρόκειται για Access Virus είτε για το "ταπεινό" Sylenth1)... ;)

 

Ακριβως. Είναι θέμα φυσικής, από τη στιγμή που ο ψηφιακός "ταλαντωτής", είναι μια πετσοκομμένη αναπαράσταση της φυσικής ταλάντωσης.

 

Και όσο για τη δουλειά που γίνεται. Με ένα βιολί των 2000€, όχι απλά γίνεται δουλειά, αλλά γίνεται και καλά για πολύ απαιτητικούς.

 

Ομως αν θες ήχο βιολιου του δεκαχίλιαρου, πρέπει να δώσεις δεκαχίλιαρο.

 

Κι εγώ θεώρησα πως η δουλειά μου γίνεται μια χαρά με το v-synth και έδωσα το moog. Αλλο η χρηστικότητα, αλλο το real thing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ανεφερες καθολου το formant sequencing επισης που κανει..

αλλο ψαξιμο αλλα και potential εκει...

Ε τι να πρωτοαναφερω? Εγω δεν το εχω, εσυ το εχεις. :P Πες μας και που το βρηκες, τη τιμη το πηρες κλπ.

Η Formant synthesis εχει πολυ καλα αποτελεσματα απ'οτι εχω ακουσει απο τους ηχους του FS1R.

 

Κατι που θα γουσταρα να κανει η Yamaha θα ηταν να βγαλει ενα mega-synth (ala Kronos) με τις sound engines των Motif XF, FS1R και VP1. Θα τα "εσπαγε" κανονικα ενα τετοιο synth. 8)

Δεν μπορω να φανταστω να βγαζει και αλλο Motif, ειναι ηδη 10-11 χρονια σειρα. Πολυ επιτυχημενη σειρα βεβαια αλλα πρεπει να βγαλει και κατι διαφορετικο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και με τις ξεφτιλα τιμες που ακομα και σημερα πουλανε τα DX7 (με 200 ευρω εχεις ενα IIFD) ειναι αμαρτια να εχεις το software και οχι το πραγματικο.

 

 

http://www.ebay.com/itm/YAMAHA-DX7-DIGITAL-SINTHESIZER-IN-EXCELLENT-CONDITION-/170884183097?pt=Keyboards_MIDI&hash=item27c97db439

 

;D ;D

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου