Προς το περιεχόμενο

Οι ράτσες των πληκτράδων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O noeq με κάλυψε πλήρως και εμένα.Πάντα γούσταρα τον παλιό αναλογικό ήχο και ότι ήταν πιο κοντά σε αυτόν.Από εκεί και πέρα έχω βαρεθεί τα vs σε αυτό το αντικείμενο,ιδιαίτερα με τους δυο  osc του moog και τους 32 των yamaha romplers.Αν σας αρέσει ο ήχος των 32 της yamaha(korg-roland-(κάθε va synth)) πάρτε το.Εγώ που μπορώ (θα θελα) να διαθέσω 3χιλιάρικα για τον ήχο των moog γιατί να μην το πάρω?End of story

Πάρακατω να πούμε για τους "πληχτράδες " της ροκ σκηνής.Δεν συμμετέχω σε κανένα γκρουπ του είδους όχι επειδή δεν μου αρέσει το εκάστοτε είδος αλλά επειδή πολύ απλά οι κιθαρίστες οι μπασίστες και οι drummers θεωρούν ότι όλο το συχνοτικό φάσμα τους ανήκει.Αφού στην πραγματικότητα θέλετε τον πληκτρά ως "διακοσμητικό"γιατί τον ζητάτε?

Να μην αναφερθώ καν στους "ταλαντούχους" των ωδείων(μιας και το έφερε η κουβέντα) που τους παίρνεις την παρτιτούρα και ψάχνουν ψάχνουν και δεν βρίσκουν όχι συγχορδία και νότες αλλά ούτε καν τόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάρακατω να πούμε για τους "πληχτράδες " της ροκ σκηνής.Δεν συμμετέχω σε κανένα γκρουπ του είδους όχι επειδή δεν μου αρέσει το εκάστοτε είδος αλλά επειδή πολύ απλά οι κιθαρίστες οι μπασίστες και οι drummers θεωρούν ότι όλο το συχνοτικό φάσμα τους ανήκει.Αφού στην πραγματικότητα θέλετε τον πληκτρά ως "διακοσμητικό"γιατί τον ζητάτε?

Απλά τραγικό, μου έχει τύχει δυστυχώς και είναι ό,τι χειρότερο... Δε συμβαίνει πάντα όμως. Ιδίως σε περιπτώσεις cover bands, που να χρειάζονται φυσικά πλήκτρα, όπου θα πρέπει να υπάρχει τελικό αποτέλεσμα όσο το δυνατόν πλησιέστερο στο αυθεντικό, δε γίνεται να μη σεβαστείς τον πληκτρά, όπως και τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας.

 

Να μην αναφερθώ καν στους "ταλαντούχους" των ωδείων(μιας και το έφερε η κουβέντα) που τους παίρνεις την παρτιτούρα και ψάχνουν ψάχνουν και δεν βρίσκουν όχι συγχορδία και νότες αλλά ούτε καν τόνο.

Σε καταστάσεις live, αυτό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε φιάσκο. Κάτι να είναι εκτός παρτιτούρας, κάποιος αυτοσχεδιασμός κλπ, τόμπολα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρακατω να πούμε για τους "πληχτράδες " της ροκ σκηνής.Δεν συμμετέχω σε κανένα γκρουπ του είδους όχι επειδή δεν μου αρέσει το εκάστοτε είδος αλλά επειδή πολύ απλά οι κιθαρίστες οι μπασίστες και οι drummers θεωρούν ότι όλο το συχνοτικό φάσμα τους ανήκει.Αφού στην πραγματικότητα θέλετε τον πληκτρά ως "διακοσμητικό"γιατί τον ζητάτε?

Να μην αναφερθώ καν στους "ταλαντούχους" των ωδείων(μιας και το έφερε η κουβέντα) που τους παίρνεις την παρτιτούρα και ψάχνουν ψάχνουν και δεν βρίσκουν όχι συγχορδία και νότες αλλά ούτε καν τόνο.

 

Φιλέ  μου συγνώμη αλλά απ τα γραπτά σου φαίνεσαι ημιμαθής..Στη Ροκ σκήνη γίνεται το αντίθετο..ο Πληκτράς πλακώνεται με 2 χέρια και πέρνει όλες τις συχνότητες και όλα τα tension που μπορούν να υπάρξουν,να μήν πάω στους drummachine-ατους...Επίσης αυτό που λές για την παρτίτουρα δεν ισχύει στην καμία για του πληκτράδες...Ισχύει για τους πιανίστες που θέλουν να λέγονται πληκτράδες...Καμία σχέση το ένα όργανο απ το άλλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ  μου συγνώμη αλλά απ τα γραπτά σου φαίνεσαι ημιμαθής..Στη Ροκ σκήνη γίνεται το αντίθετο..ο Πληκτράς πλακώνεται με 2 χέρια και πέρνει όλες τις συχνότητες και όλα τα tension που μπορούν να υπάρξουν,να μήν πάω στους drummachine-ατους...Επίσης αυτό που λές για την παρτίτουρα δεν ισχύει στην καμία για του πληκτράδες...Ισχύει για τους πιανίστες που θέλουν να λέγονται πληκτράδες...Καμία σχέση το ένα όργανο απ το άλλο...

 

Διορθωση: Το οργανο παιζεται με τα 2 χέρια. Πολλη αστοχη και η κουβεντα που ειπωθηκε παραπανω "αν δω να βαζει αριστερο χερι μπλαμπλαμπλα".

 

Ερώτηση: Τι είναι τα tensions?

 

Επισημανση: Παραγουμε μερικες δεκαδες (στη χειρότερη) ήχους. Καθε κουβεντα περι 1-2 χεριών και περιοχων πρέπει να γινεται με βαση τον κάθε ήχο ;)

 

Ερώτηση 2: Τι κανουν οι ντραμασινάτοι? Βαζουν ντραμ λουπες ταυτοχρονα με τον ντραμμερ  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οργανο παιζεται με τα 2 χέρια

 

Ερώτηση: Τι είναι τα tensions?

 

Τώρα τι θά κάνουμε συζήτηση για ενορχήστρωση?

Όταν έχεις μπασίστα προσέχεις πολύ το αριστερό σου χέρι...Και εδώ είναι η μεγάλη διαφόρα του πληκτρά απ τον πιανίστα..ο πιανίστας ότι χωράει θα το περάσει,τα tensions της συγχορδίας δηλαδή,ο πληκτράς θα πέρασει όσα δεν περνάει ο μπασίστας ή ο κιθαρίστας με το ένα χέρι και με το άλλο θα κράτησει η τα χαλιά του η θα κάνει κάτι άλλο..Δεν θα πλακωθεί με τα δύο χέρια στο ακκόρντο...Δεν είναι η δουλεία του αυτή

 

Και ναι..Έχω δεί πληκτρά που έβαλε λούπα ενώ έπαιζε ο drummer...Εμένα πάντως μου άρεσε :p

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα έχω βαρεθεί τα vs σε αυτό το αντικείμενο,ιδιαίτερα με τους δυο  osc του moog και τους 32 των yamaha romplers.Αν σας αρέσει ο ήχος των 32 της yamaha(korg-roland-(κάθε va synth)) πάρτε το.Εγώ που μπορώ (θα θελα) να διαθέσω 3χιλιάρικα για τον ήχο των moog γιατί να μην το πάρω?End of story

Φιλε μου, οσο το ΝΟΙΖ θα ειναι ενα μουσικο τεχνικο φορουμ, θα δεις πολλα "Χ vs Ψ" ποστς.

Το προβλημα δεν ειναι τα οποια γουστα του καθενος απο μας. Δεν ενδιαφερει κανεναν αν εσενα σου αρεσει ο ηχος του Moog ή εμενα μου αρεσει ο ηχος του ARP, και αν εσυ ή εγω μπορουμε να χαλαμε τριχιλιαρα αγοραζοντας ρεπλικες προϊστoρικων synths.

Μας ενδιαφερει να μη μας πασαρουν μερικοι την φανατιλα τους σαν την απολυτη αληθεια και το Χ αρχαιο synth σαν την κορωνιδα των synths, μονο και μονο γιατι ειναι...αναλογικο, ή μονο και μονο γιατι φερει το ονομα Moog.

 

Σε ενα μουσικο τεχνικο φορουμ, πρεπει να γραφονται και 5 αληθειες, οσο και να μην αρεσουν αυτες σε καποιους.

Και μιλωντας για αληθειες, το οποιοδηποτε παλιο αναλογικο synth ειναι αντικειμενικα κατι ετη φωτος υποδεεστερο απο την πλειοψηφια των σημερινων synths οποιασδηποτε κατηγοριας τιμης.

Καποιοι επιτελους πρεπει να το χωνεψουν. Να το χωνεψουν και να μην κρινουν ενα synth απο την τιμη του και το τυχον διασημο ονομα του.

 

Αφού στην πραγματικότητα θέλετε τον πληκτρά ως "διακοσμητικό"γιατί τον ζητάτε?

Για αυτον ακριβως το ρολο: "διακοσμητικο". Με λιγα λογια, διακριτικο.

Αναλογα την μουσικη που παιζει μια μπαντα, η θεση του πληκτρα ειναι εντονη ή διακριτικη, δεν παιζουν ολοι σαν τους Deep Purple, και οποιος πληκτρας θελει να εχει αναλογο ρολο σαν του Jon Lord ή ακομα "χειροτερα", σαν του Keith Emerson, δεν ψαχνει στις αγγελιες για θεση πληκτρα σε μπαντες ή σε σκυλαδικα, αλλα φτιαχνει μια δικια του μπαντα και με δικες του συνθεσεις, και εκει μπορει να παιζει μετα απ'το πρωι ως το αλλο πρωι, εχοντας σαν background την υπολοιπη μπαντα.

Κατι σαν τον Malmsteen δηλαδη, αλλα στην "πληκτραδικη" εκδοση του.... :P

 

Όταν έχεις μπασίστα προσέχεις πολύ το αριστερό σου χέρι...Και εδώ είναι η μεγάλη διαφόρα του πληκτρά απ τον πιανίστα..ο πιανίστας ότι χωράει θα το περάσει,τα tensions της συγχορδίας δηλαδή,ο πληκτράς θα πέρασει όσα δεν περνάει ο μπασίστας ή ο κιθαρίστας με το ένα χέρι και με το άλλο θα κράτησει η τα χαλιά του η θα κάνει κάτι άλλο..Δεν θα πλακωθεί με τα δύο χέρια στο ακκόρντο...Δεν είναι η δουλεία του αυτή

Και ποια ειναι ακριβως "η δουλεια του"? Να γεμιζει τη σκηνη απο πισω?

Τα παραπανω δεν ειναι κατα καμια εννοια κανονας και αλλαζουν αναλογα το μουσικο ειδος που παιζει μια μπαντα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το προβλημα δεν ειναι τα οποια γουστα του καθενος απο μας. Δεν ενδιαφερει κανεναν αν εσενα σου αρεσει ο ηχος του Moog ή εμενα μου αρεσει ο ηχος του ARP, και αν εσυ ή εγω μπορουμε να χαλαμε τριχιλιαρα αγοραζοντας ρεπλικες προϊστoρικων synths.

Μας ενδιαφερει να μη μας πασαρουν μερικοι την φανατιλα τους σαν την απολυτη αληθεια και το Χ αρχαιο synth σαν την κορωνιδα των synths, μονο και μονο γιατι ειναι...αναλογικο, ή μονο και μονο γιατι φερει το ονομα Moog.

 

 

 

Θα συμφωνησω...... το ονομα δεν παιζει ρολο... ο ηχος παιζει.... και το τι θες να φτιαξεις .....

 

δοξα το θεο απο επιλογες τη σημερον ημερα...1000αδες πραγματικα...

καθως και περι ορεξεως....κολοκυθοπιτα...

 

αυτο το καιρο μου αρεσει πολυ το Yamaha FS1R ας πουμε...

 

(οσο πιο digital γινεται ομως αλλα με πολυ "ψωμι" για ψαξιμο)

 

Αν και καποια παλια roland και oberheim με συγκινουν.....δεν το κρυβω  ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποια ειναι ακριβως "η δουλεια του"? Να γεμιζει τη σκηνη απο πισω?

Τα παραπανω δεν ειναι κατα καμια εννοια κανονας και αλλαζουν αναλογα το μουσικο ειδος που παιζει μια μπαντα.

 

Δεν μιλάω για μια μπάντα που δημιουργεί..η κουβέντα ήταν για μια cover band..Εκεί ο πληκτράς πρέπει να σεβαστεί τα μέρη του κάθε ενός και να μην πλακώνεται με όλα τα χέρια απλά και μόνο επειδή μπορεί...Απ την στιγμή που είναι μοιρασμένα σε κιθάρα μελωδία μπάσο αρμονία και πλήκτρα πλάτες έτσι θα μείνει...Διαφορετικά θα έχουμε φαινόμενα σκυλάδικου..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ο πληκτράς πρέπει να σεβαστεί τα μέρη του κάθε ενός και να μην πλακώνεται με όλα τα χέρια απλά και μόνο επειδή μπορεί...

Αυτο δεν ειναι θεμα πληκτρα. Ειναι θεμα ολων των μουσικων ασχετα με το τι οργανο παιζουν.

Ο οποιοσδηποτε μπορει να "καπελωσει" τον οποιοδηποτε ανεξαρτητα του αν παιζει κιθαρα/πληκτρα/ντραμς κλπ. Ο καθε μουσικος "πρέπει να σεβαστεί τα μέρη του κάθε ενός", ταρζανιες μπορει να κανουν ολοι. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου