Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

guyz, δεν υπαρχει κανενα reason να το γυρισουμε στα politics. παρακαλώ stay on topic. ευχαρισthanks.

 

Κανονισμοί

1. Γράφουμε ελληνικά με πεζούς χαρακτήρες ακόμα και τον τίτλο του μηνύματος. Οχι μόνιμη χρήση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ, όχι greeklish.

 

...αμ πως......  ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα αγγλικά που λες ότι προτιμάς περιέχουν πολλή περισσότερη αρχαϊκή ορθογραφία από ό,τι νομίζεις. Όταν βλέπεις ought και προφέρεις όουτ, πρέπει να ξέρεις ότι σε παλιότερο στάδιο της γλώσσας τα σύμφωνα ght προφέρονταν κανονικά, άρα ήταν όουγκχτ.

 

Αλλά οι Άγγλοι διατηρούν αυτή τη γραφή γιατί υπάρχει και το oat. Κάπως πρέπει να ξεχωρίζουν. Οι ομόηχες λέξεις ξεχωρίζουν από τα συμφραζόμενα στον προφορικό λόγο, αλλά στο γραπτό λόγο που καλούμαστε να πούμε πολύ πιο σύνθετα πράγματα, θα ήταν φοβερά κουραστικό να ανατρέχουμε συνέχεια στα συμφραζόμενα. .

Πως προφέρεται το ghoti; Σύμφωνα με τον Bernard Shaw όπως το fish  ;D ;D

http://www.englishclub.com/esl-articles/199909.htm

 

Ανάλογες "απλοποιήσεις" έχει προτείνει και ο Mark Twain...... :) :)

 

Recovering Sounds from Orthography

Brush up Your English

 

I take it you already know

Of tough and bough and cough and dough.

Others may stumble but not you,

On hiccough, through, lough and through.

Well done! And now you wish, perhaps,

To learn of less familiar traps.

 

Beware of heard, a dreadful word

That looks like beard and sounds like bird,

And dead--it's said like bed, not bead.

For goodness's sake, don't call it deed!

Watch out for meat and great and threat:

They rhyme with suite and straight and debt.

 

A moth is not a moth in mother,

Nor both in bother, broth in brother,

And here is not a match for there,

Nor dear and fear for bear and pear,

And then there's dose and rose and lose--

Just look them up--and goose and choose,

And cork and work and card and ward,

And font and front and word and sword,

And do and go and thwart and cart.

Come, come, I've hardly made a start.

 

A dreadful language? Man alive,

I'd mastered it when I was five.

 

T.S.Watt (1954)

 

 

 

Ασχετο εν μέρει αλλά υπέροχο παράδειγμα διαχωρισμού της γλώσσας και του γραπτού λόγου είναι τα Τούρκικα (ωχ, ωχ).

Ο γραπτός λόγος άλλαξε ριζικά όταν ο Ατατούρκ αποφάσισε να αλλάξει σε λατινικό αλφάβητο τον γραπτό τους λόγο. Στη γλώσσα τι άλλαξε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γραπτός λόγος άλλαξε ριζικά όταν ο Ατατούρκ αποφάσισε να αλλάξει σε λατινικό αλφάβητο τον γραπτό τους λόγο. Στη γλώσσα τι άλλαξε;

Αναρωτιέμαι αν έβγαινε κάποιος εδώ και το έλεγε αυτό τι θα κάναμε? Στην Τουρκία τον είπανε πατέρα όλων των Τούρκων... Στην Ελλάδα πως θα τον λέγαμε? (δεν υποστηρίζω να έχουμε λατινικό αλφάβητο, απλά αναρωτιέμαι πως θα αντιδρούσαμε)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα εξαιρετικά και πανέξυπνα παιδιά μαθητές μου, που ήταν ανορθόγραφοι. Δεν σχημάτισα άποψη για αυτούς από αυτό. Για να το συζητάς με τέτοια επιμονή προφανώς είναι κάτι που του αποδίδεις πολύ μεγαλύτερη σημασία από ό,τι του δίνουν οι άλλοι. Εσύ ξέρεις γιατί γίνεται αυτό, και αν δεν ξέρεις αξίζει να το ψάξεις. Κάτι σε τρώει με αυτή την ιστορία, για να ανοίγεις μια τόσο ειδική κουβέντα σε φόρουμ μουσικών, δεν νομίζεις;

φιλε sfaku σε ευχαριστω για την παρηγορια σχετικα με την νοημοσυνη μου, εισαι συγκινητικος. ;D  δεν νομιζω οτι εχω καμια εμμονη παντως, ξερω ομως οτι δεν υπαρχει παλαβος που να  κοιταζει τον καθρεπτη και λεει, ποσο αρρωστια μπορει να ειμαι? εχουν πληρη αγνοια…

 

το θεμα κραταει, και γραφω την σκεψη μου, δεν ανατρεχω σε καμια θεωρια οπως λες. οπως θα εχεις καταλαβει απο  τα δυσκολα παιδικα μου χρονια που εχουν βγει στη φορα, δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να πεισω, αφου ετσι και αλλιως με οτι και να πω απλως επιβεβαιωνω τις κακες εμπειριεσ μου στο σχολειο,   ο λογος που ανοιγω ασχετα, σε forum με θεμα την μουσικη, ειναι γιατι απαντατε, προσπαθειτε να βρειτε μια ακρη, οχι με τη νοοτροπια του ανωνυμου οι περισσοτεροι,  γιατι μαλλον ειστε επωνυμοι μεταξυ σας,  και εχει ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν έβγαινε κάποιος εδώ και το έλεγε αυτό τι θα κάναμε? Στην Τουρκία τον είπανε πατέρα όλων των Τούρκων... Στην Ελλάδα πως θα τον λέγαμε? (δεν υποστηρίζω να έχουμε λατινικό αλφάβητο, απλά αναρωτιέμαι πως θα αντιδρούσαμε)

Funky, το αλφάβητο δεν ήταν το μόνο που άλλαξε ο Κεμάλ στην Τουρκία του 20ού αιώνα. Θα πρότεινα να μην εξετάζεις το ζήτημα τόσο αποσπασματικά (δηλαδή εκτός ιστορικού πλαισίου), διαφορετικά θα προκύπτουν και άλλα αντίστοιχα αναπάντητα ερωτήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε sfaku σε ευχαριστω για την παρηγορια σχετικα με την νοημοσυνη μου, εισαι συγκινητικος. ;D  δεν νομιζω οτι εχω καμια εμμονη παντως, ξερω ομως οτι δεν υπαρχει παλαβος που να  κοιταζει τον καθρεπτη και λεει, ποσο αρρωστια μπορει να ειμαι? έχουν πληρη αγνοια…

 

το θεμα κραταει, και γραφω την σκεψη μου, δεν ανατρεχω σε καμια θεωρια οπως λες. οπως θα εχεις καταλαβει απο τις ψυχαναλυσεις που εχουν βγαλει τα δυσκολα παιδικα μου χρονια στη φορα, δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να πεισω, αφου ετσι και αλλιως με οτι και να πω απλως επιβεβαιωνω τις κακες εμπειριεσ μου στο σχολειο,   ο λογος που ανοιγω ασχετα, σε forum με θεμα την μουσικη, ειναι γιατι απαντατε, προσπαθειτε να βρειτε μια ακρη, οχι με τη νοοτροπια του ανωνυμου οι περισσοτεροι,  γιατι μαλλον ειστε επωνυμοι μεταξυ σας,  και εχει ενδιαφερον

 

Τίποτα δεν είναι άσχετο...Μουσικό-ξεμουσικό forum, εδώ γράφουμε Ελληνικά....αν ήταν έτσι θα στέλναμε νότες και παρτιτούρες... Και (δυστυχώς ή ευτυχώς) επειδή οι περισσότεροι ΔΕΝ γνωριζόμαστε μεταξύ μας, αλληλοκρινόμεθα από την συγκρότηση σκέψης-λόγου, από την συμβολή του εκάστοτε post και από (guess what) την ορθογραφία μας...

Εντελώς φιλικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ο λογος που ανοιγω ασχετα, σε forum με θεμα την μουσικη, ειναι γιατι απαντατε, προσπαθειτε να βρειτε μια ακρη, οχι με τη νοοτροπια του ανωνυμου οι περισσοτεροι,  γιατι μαλλον ειστε επωνυμοι μεταξυ σας,  και εχει ενδιαφερον

 

 

ναι, αλλα εσύ δε λες ούτε ηλικία ούτε ιδιότητα. Φυσικά διατηρείς αυτό το δικαίωμα, αλλά θα ήταν χρήσιμο να ονομάσεις την πηγή των ιδεών σου.

 

πχ λες οτι η γλώσσα δεν είναι μαθηματικοποιημένη. Μου δημιουργείς το ερώτημα αν ξέρεις πώς μαθηματικοποιείται κάτι και πόσο μαθηματικό είναι το μαθηματικοποιημένο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funky, το αλφάβητο δεν ήταν το μόνο που άλλαξε ο Κεμάλ στην Τουρκία του 20ού αιώνα. Θα πρότεινα να μην εξετάζεις το ζήτημα τόσο αποσπασματικά (δηλαδή εκτός ιστορικού πλαισίου), διαφορετικά θα προκύπτουν και άλλα αντίστοιχα αναπάντητα ερωτήματα.

Καλά δεν διαφωνώ σε αυτό... Απλά ήταν μία υπόθεση... Και ας μη γελιόμαστε... Τα κοινωνικά και ιστορικά πλαίσια είναι παρόμοια και για τις 2 χώρες... Ειδικά στον 20ο αιώνα... Οπότε θα μπορούσε να γίνει μία συσχέτιση... Η καθαρά δική μου άποψη είναι πως για να μπορέσει να έχει συνοχή το ελληνικό κράτος καλλιεργήθηκε η άποψη του "έθνους, ανωτερότητας, διατήρηση παλιών μεγαλείων" κλπ (τα λέω χοντροκομμένα), ενώ για να μπορέσει να έχει συνοχή το τουρκικό κράτος προσπάθησαν να καλλιεργηθούν οι δεσμοί με τη δύση! Για αυτό βλέπουμε λατινικό αλφάβητο, συνεργασίες με Γερμανία,εμμονή για είσοδο στην Ε.Ε. Τέσπα κουβέντα να γίνεται... Απλά αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν πριν 1000 χρόνια κάποιος το επέβαλε και είχαμε τώρα λατινικό αλφάβητο... Που θα πήγαινε η κουβέντα?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου