Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είδες τη τελετή έναρξης των Εγγλέζων?

 

Σουπερ ητανε,βιομηχανικη επανασταση,Clash,Weller & Beatles,James Bond & Ιπταμενη Βασιλισσα...τι σου ελειψε? Το μουλικο μεσα στο χαρτινο καραβακι ή τα καρπουζια,οι αθιγγανοι και η Vissi? ;D

 

Και δεν μας επρηξαν με την...μεγαλυτερη αυτοκρατορια ολων των εποχων που ειχανε μεχρι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ (φαντασου να ειχαμε και  εμεις μια  τοσο μεγαλη αυτοκρατορια ποσο ακομα περισσοτερο ψωνισμενοι θα ημασταν τωρα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

(ο διορισμός στο δημόσιο, οι λαμογιές και οι μίζες δεν πιάνονται)

Οπως στις περισσοτερες χωρες αυτου του πλανητη. Αλλα δεν βλεπω να το εχεις παρει χαμπαρι.... ;D

Αν παλι ειμαστε ΚΑΙ σε αυτο καλυτεροι, ε τι αλλο θες? :D Be proud for your country my son! ;D

 

Βρήκα και αυτό ως απάντηση

http://vasargyr.blogspot.gr/2008_04_16_archive.html

Μπορουμε να αραδιαζουμε "απαντησεις" ως το βραδυ. Δεν βλεπω να βγαινει κατι.

Απλα σημειωσε οτι "τα βιβλία του κ. Κρασανάκη για την ελληνική γλώσσα και ελληνική γραφή έχουν εγκριθεί,  σύμφωνα με τις αρ. πρωτ. Γ1/4/3-2-1992 και Γ2/1105/12-2-1992 αποφάσεις του Υπουργού Παιδείας (ύστερα από πρόταση των Δ/νσεων Σπουδών της Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης), για αγορά προς εμπλουτισμό των βιβλιοθηκών όλων των Δημοτικών Σχολείων και όλων των Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδος."

 

Αν αυτο λεει κατι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες τη τελετή έναρξης των Εγγλέζων?

Όχι... Θα έπρεπε?

(οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες από ΑΓΓΛΟΥΣ δεν ξεκινήσανε το 1896 ή κάνω λάθος?)

 

Οπως στις περισσοτερες χωρες αυτου του πλανητη. Αλλα δεν βλεπω να το εχεις παρει χαμπαρι.... ;D

Αν παλι ειμαστε ΚΑΙ σε αυτο καλυτεροι, ε τι αλλο θες? :D Be proud for your country my son! ;D

Είμαι περήφανος για τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ μου, και για τις ΠΡΑΞΕΙΣ μου... Για το που με γέννησε η μάνα μου δεν μπορώ να είμαι περήφανος... Αγαπάω την χώρα μου επειδή είναι η χώρα μου! Θα την αγαπούσα όποια χώρα και να ήταν... Για την αρχαία Ελλάδα αισθάνομαι περήφανος ως ΆΝΘΡΩΠΟΣ κι όχι ως Έλληνας...  Αλλά δεν απάντησες στην ερώτησή μου... ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο νεοέλληνας τι πολιτισμό έχει προάγει?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Be proud for your country my son!

 

με το ΖΟΡΙ?

 

κομματακι δυσκολο αρχηγε μου...και επειδη η χωρα μου (το κρατος μου και το εθνος μου)  δεν ειναι η....Αθηνα του Περικλη αλλα μια Ελλαδα ηλικας 185 ετων  ειναι παρα πολυ δυσκολο να ειμαι υπερηφανος για μια χωρα που για να λεμε και του στραβου το δικιο δεν εχει να επιδειξει και κανεναν πακτωλο πολιτισμου και προσφορας στην ανθρωποτητα...αντιθετα ,απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου τουλαχιστον,ειναι μονιμα   με ενα τσιγκινο τενεκεδακι στο χερι, βρωμικη και τρισαθλια ,καθισμενη στα σκαλια του μετρο της Ευρωπης και ζητιανευει δεκαρες....(τα βραδια τα σπαει στα καφενεια κομπαζοντας οτι "εχτισε τους Παρθενωνες" για να ξεχναει την θλιβερη  πραγματικοτητα της)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο νεοέλληνας τι πολιτισμό έχει προάγει?

Ο ΝεοΕλληνας φιλε μου (μια και το τραβας ασχετα...) δεν χρειαζεται να προαγει κατι, τοσες χιλιαδες χρονια αυτο καναμε. Κουραστικο. ::) Ασε και κανενα αλλο λαο να κανει κατι. Ειναι η σειρα τους. 8)

(τετοιος ανθελληνισμος παντως, μονο στην Ελλαδα. ΚΑΙ εκει πρωτοποροι! ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανθελληνισμος

 

ακομα μια ΜΟΝΑΔΙΚΗ λεξη σε ΟΛΕΣ τις γλωσσες του κοσμου....

 

ΜΟΝΟ οι Ελληνες εχουν ΕΙΔΙΚΗ λεξη που χωριζει τους....αλλους λαους (οι οποιοι ειναι βεβαια..κατωτεροι απο αυτους) σε...φιλελληνες και ανθελληνες....δεν εχω ακουσει ποτε μου για....αντιγερμανους,αντιεγγλεζους,αντικινεζους ,αντι(βαλτε οτι εθνος θελετε...).... ;D

 

Αλλα οταν λεει ο λαος οτι "Πρώτα πεθαίνει ο άνθρωπος και μετά το χούι" κατι ξερει... ::)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ριχάρδε το +1000 νομίζω θα το βάλω στην υπογραφή μου χάριν συντομίας  ;D

 

Ελα βρε Ριχαρδε, εκει ειναι το Google, μη βαριεσαι νεο παιδι. :P

Κοιτα για Κρασανάκη, Βασδέκη κλπ.

Μα είμαστε σοβαροί, είναι ο Κρασανάκης σοβαρή πηγή για τη γλώσσα, για να την προτείνεις για διάβασμα σε σπουδασμένο άνθρωπο; Τα δικά σου διαβάσματα μόνο αυτά είναι; Και ποιος σου είπε ότι οι πολιτισμοί είναι διαγωνισμός; Πάντως αν παίζαμε civilization, μάλλον μας σκίζουν λίγο οι Τούρκοι. Ξεκινήσαμε δυνατά αλλά μετά "κάτσαμε" λίγο.

 

Απροπό, με καλύπτεις απόλυτα  SF, δεν υπάρχουν κριτήρια σύγκρισης πολιτισμών, ούτε υπάρχει κάποιος που κερδίζει με υπερ-ατού! Και ο οθωμανικός ήταν ανθηρότατος, θαυμάσιος πολιτισμός.

 

Έστω να κόψουμε τον ομφάλιο λώρο που μας συνδέει με τους παλιούς κανένα πρόβλημα.

Ατρέου καταλαβαίνω πολύ καλά ότι αναζητάς μια νηφάλια άποψη χωρίς ακρότητες. Κι εγώ το ίδιο. Κάνεις όμως το λάθος να ορίζεις την άποψη που παραθέτω (μια περίληψη κρατουσών επιστημονικών θέσεων) σαν το άκρο.

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν υφίσταται καμία σχέση της νεοελληνικής με την αρχαία. Ίσα ίσα. Ανήκουν στην ίδια εξελικτική αλυσίδα. Είναι και οι δύο κρίκοι της. Η μία είναι απόγονος της άλλης. Γιατί ζητάμε κάτι παραπάνω από αυτό;

 

Το πρόβλημα είναι όταν δεν μας αρκεί που υπάρχει καταγωγή, αλλά θέλουμε η αρχαιότητα να ζει στο σήμερα. Αυτό είναι παράλογο, μεγαλομανές και μεγαλοϊδεατικό.

 

Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα η γλώσσα έχει περάσει πολλά στάδια. Οι ενδιάμεσοι κρίκοι δεν μπορούν να πεταχτούν στα σκουπίδια. Υπάρχει ελληνιστική κοινή, μεσαιωνική ελληνική, νέα ελληνική. Το κάθε στάδιο έχει δικά του υποστάδια. Δεν υπάρχει μια μαγική γέφυρα που να μπορεί να μας ενώσει με ό,τι υπήρχε πριν από 2500 χρόνια, παραλείποντας κάθε τι ενδιάμεσο. Ήδη τα αρχαία δεν ήταν κατανοητά μόλις μερικούς αιώνες μετά, πόσο μάλλον τώρα.

 

Σήμερα όταν λέμε ότι τα αρχαία ελληνικά είναι νεκρά, δε εννοούμε ότι πέθανε η ελληνική γλώσσα στο σύνολό της, αλλά ότι δεν υπάρχει κανείς που να έχει την αρχαία ελληνική μητρική του γλώσσα. Κανείς δεν γράφει λογοτεχνία ή επιστήμη σε αυτή τη γλώσσα. Κανείς δεν ξέρει πώς προφερόταν και κανείς δεν θα καταλάβαινε έναν Έλληνα του 5ου αιώνα π.Χ.

 

Σάμι, αυτό που έλεγες ότι καταλαβαίνεις από τα κείμενα που παρέθεσα, είναι ακριβώς τα στοιχεία που η ελληνική κληρονόμησε από την αρχαιότητα. Κανείς δεν είπε ότι δεν υπάρχουν αυτά. Μη φαντάζεστε πράγματα που δεν είπα(με).

 

Αλλά όσο πολλά και να είναι, δεν είναι αρκετά για να καταλάβεις το κείμενο με την αυτόματη άνεση που καταλαβαίνεις τη νεοελληνική. Και οι διαφορές είναι περισσότερες από τις ομοιότητες.

 

Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι η γραφή είναι απλώς μια έκφανση της γλώσσας. Αν αυτό το κείμενο, που λες ότι ψιλοκαταλαβαίνεις, στο διάβαζε ένας αρχαίος Έλληνας, σου εγγυώμαι ότι δεν θα καταλάβαινες γρυ, καθότι η προφορά έχει αλλάξει δραματικά.

 

Είναι δύσκολο να γίνουν κατανοητά αυτά μέσα σε ένα θέμα του noiz. Προσωπικά τα κατάλαβα μέσα από την πορεια των σπουδών μου, αναγνωρίζω ότι είναι μερικές φορές δυσκολοχώνευτα, αλλά είναι και η μέινστριμ άποψη επιστημονικά. Δεν είναι κάποιο διεθνιστικό μανιφέστο.

 

Προσωπικά δεν είμαι φίλος του ρηχού κοσμοπολιτισμού, που λέει ότι κανείς δεν είναι τίποτε. Όλοι κάτι είμαστε. Εγώ Έλληνας είμαι. Αλλά δεν είμαι αρχαίος Έλληνας. Όπως δεν είμαι ο προπαππούς μου. Όταν πάψουμε να τα συγχέουμε αυτά, θα γιάνουμε.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ξαναποστάρω το λινκ για την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας από την προϊστορία μέχρι σήμερα. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το κομμάτι της φωνολογίας και της προφοράς.

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/studies/history/thema_13/index.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχάρδε προσπαθώ ειλικρινά να σε ακολουθήσω στον συλλογισμό σου αλλά νιώθω ότι υπάρχει βαθιά αντίφαση σε αυτά που λες.

 

Λόγω του ότι ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός υπήρξε μια από τις κυριότερες πηγές του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού (οι άνθρωποι σκέφτηκαν και ανέπτυξαν πράγματα αδιανόητα για την εποχή τους) το όχημα αυτού του πολιτισμού, η ελληνική γλώσσα δηλαδή επηρέασε (κυρίως λεξιλογικά) πολλές από τις γλώσσες του δυτικού κόσμου.

 

Στο "πολιτισμικό αυτό ανεπανάληπτο" η γλώσσα ως σύστημα δεν συνέβαλε.

 

Αλλά θεωρώντας περισσότερο έγκυρη την τελευταία κουβέντα του καθενός ας πούμε ότι καταλήγουμε στον διαχωρισμό ενός πολιτισμού από το εκφραστικό του μέσο.

Ομοίως θα προχωρήσουμε και στον διαχωρισμό της πληρότητας ή όχι των εκφραστικών μέσων στην μουσική της εποχής του Μπετόβεν και θα αποφανθούμε ότι αυτός ούτως ή άλλως θα έγραφε την μουσική που έγραψε;

Και  πρέπει από αυτό το βάθρο μιας εξειδίκευσης που μέχρι τα τρίσβαθα της είναι δογματική ενώ ο ρόλος της μόνο συμπληρωματικός μπορεί να είναι, να είμαστε αναγκασμένοι να βουτήξουμε μόνο προς το μέρος που αυτή ορίζει;

Ενίοτε και δεμένοι χειροπόδαρα;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου