Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας συμφωνήσουμε στην σταθερά ότι στο μέρος αυτό που ζούμε και ανεξάρτητα από ποιους, δημιουργήθηκε κάτι διαφορετικό, κάτι που όμοιό του ο κόσμος, όσο μπορούμε να ξέρουμε μέχρι τότε δεν γνώριζε.  

 

εννοεις δηλ. κατι σαν τον διαφωτισμο στην Γαλλια που ειναι η βαση του συγχρονου ευρωπαϊκου πολιτισμου (και που η αποχη των νεων-Ελληνων απο αυτον φαινεται ξεκαθαρα?)

 

ή μηπως εννοεις την βιομηχανικη επανασταση στην Αγγλια που χωρις αυτην θα τρωγαμε ο ενας τον αλλον απο την πεινα και θα ψοφαγαμε σαν τα σκυλια απο...γριπη?

 

ή μαλλον  εννοεις την Βαβυλωνια που εφηύρε τα μαθηματικα,την αστρονομια και τοσα αλλα...

 

ή ισως εννοεις τον αρχαιο Κινεζικο πολιτισμο (φιλοσοφια,στρατηγικη,τεχνες,θρησκεια)

 

ή την αρχαια Αιγυπτο.....? (ιατρικη,μαθηματικα,αστρονομια)

 

μηπως εννοεις και την Ρωμαϊκη αυτοκρατορια? (νομοθεσια,)

 

αρα ΟΛΟΙ οι λαοι εχουν τεραστια επιτευγματα και ολοι σε καποια.....γλωσσα τα πετυχανε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η λογική της παραπομπής στέκει παρά τον εκτεταμένο αρνητισμό σου.

Αν σε χαλάει τόσο, βάλε το "δυτικό πολιτισμό" στη θέση "κόσμος" και είσαι απόλυτα μέσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η γλώσσα - κατά τη γνώμη μου - δεν είναι front end, αλλά ο ΚΩΔΙΚΑΣ. Front-End είναι αυτό που ανέφερες ως "πολιτισμικό πλαίσιο".

 

Νομίζω ότι συμφωνώ μ' αυτό.

Εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι εγώ φταίω που σας μπέρδεψα. Έκανα σε κοντινά ποστ δύο παραλληλισμούς, έναν απλό και έναν μπλεγμένο.

 

Στον έναν εννοώ ότι ο άνθρωπος έχει εγγενή βιολογική-βιοχημική-νευρωνική υποδομή που του επιτρέπει να μιλάει, να γράφει κλπ. Αυτό είναι το low level, το hardware που τρέχει με κώδικα μηχανής κλπ.

 

Η γλώσσα πάλι είναι μια εκδήλωση υψηλότερου επιπέδου, σαν μια γλώσσα προγραμματισμού που πατάει πάνω στο low level. Επομένως η γλώσσα είναι πιο front end από την εγγενή δυνατότητα ομιλίας.

 

Τώρα, στον δεύτερο παραλληλισμό, όπου έγινε και το μπέρδεμα, η δυνατότητα για πολιτισμό είναι ένα ευρύτερο πεδίο που τρέχει κάτω από τη γλώσσα σαν κώδικας και η γλώσσα αντλεί από την κουλτούρα αυτή για να διαμορφωθεί. Για αυτό οι Έλληνες λέμε μολύβι και οι Άγγλοι pencil και οι Εσκιμώοι otinane.

 

Αν η γλώσσα ήταν σάιτ, κάθε λαός θα έβαζε άλλο front end στον ίδιο κώδικα. Επίσης οι λαοί με "λεφτά" θα έφτιαχναν πιο ελκυστικό front end από τους "φτωχούς".

 

Η γλώσσα δηλαδή είναι ένα συμβατικό όχι ντετερμινιστικό σύστημα που οι ήχοι της και τα ονόματα που δίνει στα πράγματα διαμορφώνονται από τις πολιτισμικές προσλαμβάνουσες. Σε άλλες κουλτούρες ακούγεται πιο εύηχο το πένσιλ και σε άλλες το μολύβι. Οι λόγοι είναι τυχαίοι, αυθαίρετοι, κλιματολογικοί, ιστορικοί κλπ κλπ, αλλά οπωσδήποτε διαμορφώνονται ελεύθερα και όχι προδιαγεγραμμένα.

 

Ομολογώ ότι δεν είναι πολύ πετυχημένο το παράδειγμά μου για να δείξω τη συμβατική αυτή σχέση και το μη ντετερμινισμό της γλώσσας. Πάντως αυτό εννοούσα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα μπορουσε να λεγεται  (αντι για "μολυβι") "τηγανι", "μπαουλο", "πετσετα", "κιθαρα", "τασακι", "καπελο" κλπ, αλλα καποτε καποιοι συμφωνησαν οτι το "μολυβι" τους "καθεται" καλυτερα στ'αυτια οποτε το ειπαν "μολυβι"... ::)

Χαρακτηριστικο της Ελληνικης γλωσσας ειναι η σχεση μεταξυ σημαινοντος και σημαινομενου, κατι που δεν παιζει και πολυ σε αλλες γλωσσες.

 

Ακριβώς. Θα μπορούσε να λέγεται ό,τιδήποτε από αυτά που είπες, πρόσθεσε και το θοκαλκίνι (για να βρώ μια φωνολογικά πιθανή λέξη στα ελληνικά που δεν υπάρχει). Δυστυχώς τα emoticons δε βοηθάνε στην ανασκευή του επιχειρήματος. Τώρα πως το "μ", το "ο", το "λ", το "υ", το "β" και το "ι" συνδέονται αιτιακά με αυτό το εργαλείο με το οποίο γράφουμε, μυστήριο. Περί σημαίνοντος και σημαινομένου τα έχεις μπερδέψει, αν θες διάβασε τη θεωρία του γλωσσικού σημείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Πέρα από τα γνωστά επιχειρήματα του ότι θα μπορούσαν υποθετικά και οι ινδιάνοι ή οι φοίνικες ή όποιος άλλος λαός να το έχει επιτύχει γιατί απλά θέλοντας και μη δεν ισχύουν παρά μόνο σε έναν υποθετικό παράδεισο όπου όλα χαίρουν ίσης μεταχείρισης θα δεχτούμε ότι σε αυτό το πολιτισμικό ανεπανάληπτο συνέβαλε και η γλώσσα;

Και αν το δεχτούμε αυτό δεν θα ήταν λογικά επόμενο να αποδεχτούμε και μια αν δεν θέλετε να την πούμε ανωτερότητα έστω ιδιαιτερότητα ή κύρος της γλώσσας αυτής της στενά συνυφασμένης με τον πολιτισμό μας. Δηλαδή τους. Είναι το πρόβλημα στην καθεαυτή ανωτερότητα μιας γλώσσας ή στο ότι κάποιοι επιχειρούν να την καπηλευτούν για τους δικούς τους σκοτεινούς και άξεστους λόγους;

 

 

 

Όπα. Δεν είπα "αν οι Ινδιάνοι ανακάλυπταν όσα οι Αρχαίοι" αλλά "αν οι Αρχαίοι μιλούσαν ινδιάνικα." Η διαφορά των πιθανοτήτων είναι ευδιάκριτη νομίζω. Στο "πολιτισμικό αυτό ανεπανάληπτο" η γλώσσα ως σύστημα δεν συνέβαλε. Δηλαδή τι, η ύπαρξη δοτικής έκανε τον Πλάτωνα να εμπνευστεί το Συμπόσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί σημαίνοντος και σημαινομένου τα έχεις μπερδέψει, αν θες διάβασε τη θεωρία του γλωσσικού σημείου.

Ακριβως: Θεωρια. Saussure, Baley, Μπαμπινιώτης κλπ. Αποψεις.

Αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη πανω στο θεμα αυτο, και δεν ειναι λιγοι. Ποιον θα πιστεψει ο καθενας ειναι αλλη ιστορια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Επειδή τους άλλους εχω δεν τους έχω ακούσει/διαβάσει, αν θες εξήγησέ μου την άποψή τους, ή δώσε μου ένα λινκ, μια βιβλιογραφία να ενημερωθώ. Μόνο μη με βάλεις να δώσω λεφτά για να αγοράσω κανένα "Έλλην Λόγος" της Άννας Τζιροπούλου-Ευσταθίου, λυπήσου με  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κύκλωπα

Όπως και να το κάνουμε, μπορεί όλες οι φυλές να είναι ίσες μεταξύ τους, και προσωπικά δεν αναγνωρίζω καμία φυλετική ανωτερότητα και κατωτερότητα, αλλά δεν είναι η προσφορά όλων πολιτισμών η ίδια στην παγκόσμια ιστορία.

 

Πιθανόν.

 

Ακόμα πάντως και αν διαπιστώσουμε ότι ένας λαός προσέφερε περισσότερα στον παγκόσμιο πολιτισμό από κάποιον άλλο πρέπει ΠΑΝΤΑ να κοιτάμε υπο ποιές συνθήκες κατάφερε να ακμάσει τόσο.

 

Πολύ σημαντικό να σκεφτούμε όλες τις  παραμέτρους.Αν δεν τις λάβουμε υπόψη πολύ πιθανό να ασπαστούμε ρατσιστικά ιδεολογήματα.(υποσυνείδητα μάλιστα)

 

Φωτιά πήρε το θέμα...εκουράσθει λίγο από την τροπή που πήρε.Με χαροποίησε ιδιαίτερα το γεγονός ότι η επιχειρηματολογία και ο σεβασμός προν τον συνομιλούντα δεν έλειψε από κανέναν.  :)

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν είναι η προσφορά όλων πολιτισμών η ίδια στην παγκόσμια ιστορία.

 

Μπορει αλλα με ποια κριτηρια μπορει καποιος να ...μετρησει την προσφορα?

 

Για τον 16χρονο ανηψιο μου που λειωνει ολη μερα στο facebook ο σημαντικοτερος πολιτισμος ειναι ο...βρεττανικος γιατι εφηυρε το Internet,για τον Μπαμπινωτη ο αρχαιος Ελληνικος γιατι μας εδωσε τον Πλατωνα και για εμενα ο αμερικανικος γιατι εβγαλε τον... James Brown & τον Leo Fender... ;D,για καποιον γιατρο  μπορει να ειναι ο ...βρεττανικος γιατι μας εδωσε τον Φλεμινγκ και την πενικιλινη και δεν ψοφαμε σαν τις μυγες ....ενω για εναν...παππα μπορει να ειναι ο βυζαντινος που εγκαθιδρυσε το θεοκρατικο κρατος το οποιο πληρωνει τα μισθα του....

 

Βλεπεις λοιπον οτι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ειναι πολυ δυσκολο να "μετρησεις" την προσφορα των πολιτισμων στην ιστορια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου