Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ότι η σχέση της λέξης "μολύβι" με το αντικείμενο "μολύβι" είναι "τεχνητή" και όχι αιτιακή. Κοινώς δεν υπάρχει κάποια αναγκαιότητα να ονομάσουμε το μολύβι έτσι, απλά έτσι το "συμφωνήσαμε". Αυτό είναι χαρακτηριστικό της ελληνικής όπως και όλων των γλωσσών.

Δηλαδη θα μπορουσε να λεγεται  (αντι για "μολυβι") "τηγανι", "μπαουλο", "πετσετα", "κιθαρα", "τασακι", "καπελο" κλπ, αλλα καποτε καποιοι συμφωνησαν οτι το "μολυβι" τους "καθεται" καλυτερα στ'αυτια οποτε το ειπαν "μολυβι"... ::)

Χαρακτηριστικο της Ελληνικης γλωσσας ειναι η σχεση μεταξυ σημαινοντος και σημαινομενου, κατι που δεν παιζει και πολυ σε αλλες γλωσσες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου αρεσει ρε Sfaku που συνεχιζεις την προσπαθεια... ;D

 

Ρε τιποτενιο σκουληκι... ;D..ποτε θα μαθεις ρε κακομοιρη οτι ΜΟΝΟ οι Ελληνες ειναι οι καλυτεροτεροι του πλανητη? ;D

 

Εχουν την ωραιοτερη χωρα (ως γνωστον οι αλλες χωρες ειναι κακασχημες),τον ωραιοτερο ηλιο (σε ολες τις αλλες χωρες χιονιζει 300 μερες το χρονο και ο ηλιος βγαινει μονο 3 ωρες καθε Πεμπτη),τον παλαιοτερο και φυσικα ωραιοτερο πολιτισμο (οι κατοικοι των αλλων χωρων τρωγανε βελανιδια οταν εμεις χτιζαμε Παρθενωνες),τις ωραιοτερες γκομενες (οι ξενες ως γνωστον ειναι ολες φολες),το ωραιοτερο φαϊ (μια και οι ξενοι τρωνε ακομα βαλανιδια),τα ωραιοτερα σπιτια (οι ξενοι ζουνε σε καλυβες) και το ωραιοτερο κρασι (τι να μας πουνε οι ξενοι με τα ξυδια που πινουνε...)

 

Αρα ειναι 100% ΦΥΣΙΚΟ και ΣΙΓΟΥΡΟ οτι εχουν και την καλυτεροτερη και ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ γλωσσα...

 

Και επειδη το ΞΕΡΟ σου κεφαλι δεν παιρνει απο λογια ,ας προσπαθησω να σε πεισω με μια ΕΙΚΟΝΑ (γιατι ως γνωστον μια εικονα=1000 λεξεις).

 

Πες μου ρε συ γιατι θα τρελλαθω...εχεις δει ποτε σου ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ απο αυτη?

 

glossa.jpg  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση για τους γνώστες. Όλες οι γλώσσες δεν εχουν κάποια μακρά συνέχεια; Υπάρχει δηλαδή κάποια γλώσσα η οποία ξαφνικά και πρόσφατα γεννήθηκε από παρθενογένεση; Κάποιοι κάπου είπαν στο ξεκάρφωτο "Και δεν βρίσκουμε καινούργιες λέξεις και συντακτικό τελείως δικά μας και ξέχνα ότι μιλούσαμε πρίν.";

 

Επίσης, η γλώσσα είναι ένα εργαλείο, είναι ένα μέσο, φορέας νοήματος, δεν είναι το νόημα το ίδιο. Γι' αυτό και η ποίηση και η λογοτεχνία έχουν να παρουσιάσουν εξαιρετικά παραδείγματα σε όλες τις γλώσσες του κόσμου. Δημιουργός αυτών είναι ο ανθρώπινος νους, όχι η γλώσσα που χρησιμοποιεί.

 

Ακόμα μια ερώτηση για τους γνώστες. Στην επιστημονική κοινότητα γίνονται επίσημες συζητήσεις για την "ανωτερότητα" μιάς γλώσσας και αν ναί, ποιά είναι εκείνα τα κριτήρια που θα καθορίσουν τον νικητή; Πάντα σε επιστημονικό πλαίσιο, όχι σε πολιτικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια ερώτηση για τους γνώστες. Στην επιστημονική κοινότητα γίνονται επίσημες συζητήσεις για την "ανωτερότητα" μιάς γλώσσας και αν ναί, ποιά είναι εκείνα τα κριτήρια που θα καθορίσουν τον νικητή; Πάντα σε επιστημονικό πλαίσιο, όχι σε πολιτικό.

 

Γνωστης δεν ειμαι αλλα ψαχνοντας στο google για "the world's most superior language is" βρηκα μονο εναν παλαβο Κορεατη να ισχυριζεται οτι τα...Κορεατικα ειναι η..καλυτεροτερη γλωσσα....

 

 

http://gypsyscholarship.blogspot.gr/2011/12/korean-is-worlds-most-superior-language.html

 

Παντως σκεπτομενοι..ΛΟΓΙΚΑ μπορουμε ευκολα να αντιληφθουμε οτι ειναι κομματακι δυσκολο για καποιον να ειναι 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι η μητρικη του γλωσσα ειναι η...καλυτερη για τον απλο λογο οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γνωριζει ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ τις ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ..2345 γλωσσες του πλανητη ωστε να τις συγκρινει....

 

Καλος ο κος Μπαμπινιωτης αλλα αν δεν γνωριζει ΤΕΛΕΙΑ αραβικα,ιαπωνικα,κινεζικα,αγγλικα,ισπανικα,ινδονησιακα,ρωσικα  και ινδικα (αναφερω τις γλωσσες που ομιλουνται απο τους περισσοτερους ανθρωπους στον πλανητη) ΠΩΣ μπορει να γνωριζει οτι η Ελληνικη ειναι...ανωτερη?

 

Αρα ξαναερχομαστε μαλλον στα ιδια δηλ. οτι ενας,κατα κοινη ομολογια πληρως αποτυχημενος λαος τοσο ηθικα και κοινωνικα  οσο και οικονομικα ,ο οποιος μαλιστα πνιγεται..απλα πιανεται απο τα μαλλιά του μπας και σωθει...και οπως εχει συμβει εκατονταδες φορες στην ιστορια και σε αλλους λαους,τα..μαλλια του ειναι το "ενδοξο παρελθον" και ο "ανωτερος" πολιτισμος του.

 

Για να μην παρεξηγηθω ,φυσικα και ειμαστε οι θεματοφυλακες ενος μεγαλου αρχαιου πολιτισμου μια και ζουμε στον χωρο στον οποιο αυτος μεγαλουργησε και μιλαμε μια σχετικη με τη δικη του  γλωσσα ,αυτο ομως δεν μας δινει το δικαιωμα να απαξιωνουμε ΟΛΟΥΣ τους αλλους πολιτισμους και να εχουμε κομπλεξ ανωτεροτητας,ποσο μαλλον οταν η ΤΩΡΙΝΗ μας κατασταση ειναι κατι χεριοροτερο απο ΤΡΑΓΙΚΗ σε ΟΛΑ τα επιπεδα (πολιτιστικα,κοινωνικα,οικονομικα και ηθικα).Ας φτιαξουμε το ΣΗΜΕΡΑ  λοιπον και οταν τα καταφερουμε κομπαζουμε και για το "παρελθον" μας ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σκεπτομενοι..ΛΟΓΙΚΑ μπορουμε ευκολα να αντιληφθουμε οτι ειναι κομματακι δυσκολο για καποιον να ειναι 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι η μητρικη του γλωσσα ειναι η...καλυτερη για τον απλο λογο οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γνωριζει ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ τις ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ..2345 γλωσσες του πλανητη ωστε να τις συγκρινει....

 

Η αποτίμηση της καλυτερότερης γλώσσας δε γίνεται σε ιδιωτικό επίπεδο, αλλά σε ακαδημαϊκό. Οι γλώσσες που είναι παλαιότερες και - κυρίως - οι γλώσσες στις οποίες έχουν γραφτεί "ιερά" κείμενα (όπως τα Ευαγγέλια, το Ι-Τσινγκ, η Μπχάγκαβαντ Γκίτα κ.ο.κ.) θεωρούνται πιο εκλεπτυσμένες από τις σύγχρονες.

 

Τα Αρχαία Ελληνικά, η Κινεζική της εποχής και ασφαλώς η Σανσκριτική, θεωρούνται μητέρες των σύγχρονων γλωσσών και αυτό πιστοποιείται με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο.

 

My two cents

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γλωσσολόγος δεν είμαι ,πλην του ότι σαν ψάρι τη γλώσσα ξέρω να τη ξεχωρίζω αν είναι καλή  ;D

Όλος ο σαματάς γίνεται γιατί υπάρχουν οι παρακάτω κατηγορίες συμπολιτών μας ανεξαρτήτως βιοτικούς επιπέδου και μόρφωσης.

 

1. Όταν εμείς ΄κάναμε συμπόσια ,εσείς τρώγατε βελανίδια

 

2. αρχαίοι έλληνες και τρίχες κατσαρές ,τουρκαλβανοί γυφτομπαρόκ τύποι είμαστε που δεν μπορούμε να φτιάξουμε ούτε μια βίδα .

 

Κάπου στη μέση ,δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε? Οι μεν να κόψουν τη περηφάνεια και τον εγωισμό περί ανωτερότητας και οι δε τη μοιρολατρεία περί του ότι είμαστε ανύπαρκτοι?

 

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε κανέναν εκ των παρόντων προσωπικά ,γιατί κανείς εκ των συνομιλιτών εδώ μέσα δεν εξέφρασε τόσο ακραίες θέσεις ,όμως τελικά όλοι μας έστω και ξόφαλτσα βρισκόμαστε κοντά σε μία απ τις δύο πλευρές .

 

Σφακού δεν αποτελώ σίγουρα σημείο αναφοράς και όπως έχω αναφέρει ξανά δεν έχω ειδικές γνώσεις στο θέμα της γλώσσας ,πόσο μάλλον που δεν γνωρίζω γραμματική και συντακτικό, όσο κι αν σου ακούγεται απίστευτο .

Αίσωπο ή βίβλο, δεν είχα διαβάσει ποτέ ,αλλά και τα 2 κειμενάκια που παρέθεσες τα κατάλαβα αρκετά καλά και εκεί είναι που υποστηρίζω τη συνέχεια της γλώσσας.Διαβάζω αρχαία κείμενα με τη μετάφραση από δίπλα και κατανοώ με το φτωχό μου μυαλό ,σιγά σιγά μαθαίνω να μη χρειάζομαι μετάφραση.

Θα μπορούσα αυτό να το κάνω ,αν καθόμουν να διαβάζω ρώσικα κείμενα ,με τη μετάφραση από δίπλα?

Νομίζω όχι .Μπακαλίστικη η προσέγγισή μου, αλλά με το φτωχό μου το μυαλό ,θεωρώ πως υπάρχει συνέχεια μέσα στο χρόνο και πως η γλώσσα μας δεν είναι κατεψυγμένη  ;D

 

ΥΓ όταν λέω διαβάζω και κατανοώ τα αρχαία ,δεν σημαίνει πως ότι έχει πέσει στα χέρια μου το σκίζω ,πχ ο Ησίοδος μου είναι απίστευτα δυσνόητος ,όσο για τον Όμηρο ούτε κατά διάνοια ,το ίδιο θα μου συμβεί απ όσο με έχουν ενημερώσει γνωστοί με τη ποίηση γενικώτερα, αλλά η ποίηση έτσι κι αλλιός δεν είναι κάτι που με συγκινεί ούτε στα νεοελληνικά  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σκεπτομενοι..ΛΟΓΙΚΑ μπορουμε ευκολα να αντιληφθουμε οτι ειναι κομματακι δυσκολο για καποιον να ειναι 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι η μητρικη του γλωσσα ειναι η...καλυτερη για τον απλο λογο οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γνωριζει ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ τις ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ..2345 γλωσσες του πλανητη ωστε να τις συγκρινει....

 

Άλλο ένα τραγικό φαινόμενο της εποχής. Η κοινή λογική λέει για να βγάλεις συμπέρασμα για την ανωτερότητα μιάς οντότητας πρέπει να κάνεις ενδελεχή σύγκριση με τις άλλες οντότητες της ίδιας κατηγορίας. Αλλιώς απλά κουτσομπολεύεις. Λέμε και καμιά μ@λ@κία να περάσει η ώρα.  >:(

 

Εφόσον αμφιβάλω οτι οι συμμετέχοντες στην συγκεκριμένη συζήτηση έχουν καλή γνώση σε ένα σχετικά ικανοποιητικό εύρος διαφορετικών γλωσσών (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα), συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ την όποια γνώμη αβίαστα. Βέβαια, επειδή κανείς δεν μπορεί να εντρυφήσει σε βάθος επί παντός επιστητού, μπορεί να δεχτεί τα πορίσματα αυτών που έχουν εντρυφήσει. Εκεί όμως θέλει προσοχή τι επιλέγουμε σαν πηγή γνώσης. Και ναι, αυτοί που όντως το έχουν σπουδάσει, έχουν σαφές προβάδισμα, είτε μας αρέσει είτε όχι.

 

Ναι, τα ελληνικά είναι κομψά (στα δικά μας αυτιά), είναι πιο παλιά κι απ' τον Θεό (όχι τα νέα ελληνικά όμως, γι' αυτό λέγονται και...νέα), έχουν χρησιμοποιηθεί σαν όχημα για μερικές απ' τις πιο αξιοθαύμαστες ιδέες που έχει σχηματίσει ποτέ ο ανθρώπινος νούς, αλλά δεν μπορώ να βάλω στο μικρό μυαλουδάκι μου γιατί θα πρέπει να νιώθω περήφανος γι' αυτά. Εγώ τα εφηύρα;

 

Η αποτίμηση της καλυτερότερης γλώσσας δε γίνεται σε ιδιωτικό επίπεδο, αλλά σε ακαδημαϊκό.

 

Γίνεται όντως; Ψάχνουν κοινώς να βρούν την καλύτερη, την πιο γ@μ@τη; In the end it can be only one; Έχει κάτι τέτοιο (ακαδημαϊκό) νόημα;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικός δεν είμαι αλλα ψαχνοντας λιγακι βρήκα αυτον τον χαρτη με τις γλωσσες τους κοσμου

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f7/Human_Language_Families_Map.PNG

 

Εχει ενδιαφερον αν δει κανεις ποσες πολλες "φυλες" γλωσσων υπάρχουν και ποσο δυσκολο ειναι να τις συγκρινεις....

 

Τα Αρχαία Ελληνικά, η Κινεζική της εποχής και ασφαλώς η Σανσκριτική, θεωρούνται μητέρες των σύγχρονων γλωσσών και αυτό πιστοποιείται με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο.

 

Τι να πω.... ειδικος δεν ειμαι για να ειμαι σιγουρος οτι τα ελληνικα (μια ινδοευρωπαϊκη γλωσσα απο τις πολλες που υπαρχουν) ειναι απαραιτητα η μητερα των αγγλικων η οποια ειναι μια germanic γλωσσα (ινδοευρωπαϊκης προελευσης),δεν εχω το επιστημονικο και γνωστικο υποβαθρο για να εχω γνωμη.....επειδη ομως οσο και να εψαξα δεν υπαρχει καποια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μεθοδος με την οποια να ..μετριεται η...ανωτεροτητα μιας γλωσσας αναμενω μεχρι να....βρεθει και τοτε θα τοποθετηθω αναλογως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται όντως; Ψάχνουν κοινώς να βρούν την καλύτερη, την πιο γ@μ@τη; In the end it can be only one; Έχει κάτι τέτοιο (ακαδημαϊκό) νόημα;

 

Αν ψάχνουν; Όχι, έχουν καταλήξει προ πολλού (στη Σανσκριτική). Δίχως νέα στοιχεία είναι μάλλον απίθανο ότι θα αλλάξει ποτέ αυτό.

 

Αν έχει νόημα; Ασφαλώς, διότι η εξέλιξη των γλωσσών (από τη Σανσκριτική), είναι επίσης στοιχείο που συνδέεται με διάφορα γεγονότα (π.χ. λειτουργεί σαν ένδειξη για μετακινήσεις πληθυσμών, οι οποίοι κουβαλάνε τη γλώσσα τους μαζί τους, και την σμίγουν με τοπικές διαλέκτους, οπότε παρακολουθώντας αυτά τα στοιχεία καταλήγεις σε χρήσιμα συμπεράσματα για την Ιστορία της περιόδου κλπ).

 

Ιt appears that indeed, there is only one.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες, περί καλύτερης, ανώτερης; Γιατί όπως τα παρουσιάζεις συμπεραίνω περί πιο επιδραστικής, πιο παλιάς, περί γλωσσικών ριζών, πιο χρήσιμης ίσως για ακαδημαϊκού τύπου αναζητήσεις. Καλυτερότερη, σούπερ ντούπερ μαμάτη, όχι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου