Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο γραπτός λόγος άλλαξε ριζικά όταν ο Ατατούρκ αποφάσισε να αλλάξει σε λατινικό αλφάβητο τον γραπτό τους λόγο. Στη γλώσσα τι άλλαξε;

 

Τα..ΠΑΝΤΑ αλλαξαν....υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα μεταξυ των οθωμανικων τουρκικων (ενα μειγμα τουρκικων,περσικων και αραβικων) που ηταν η επισημη και "λογια" γλωσσα του Οθωμανικου κρατους  και των τουρκικων που μιλουνται σημερα (μια εξελιξη των "βαρβαρων Τουρκικων" που μιλουσε ο "λαος" ,ο οποιος ετσι κι αλλοιως ΔΕΝ ηξερε γραφη και αναγνωση)...η γιαγια μου ας πουμε (πλουσια Κωνσταντινοπολίτισσα της ανωτερης ταξης της Πολης ) εγραφε και διαβαζε τα παλια Τουρκικα αλλα τα ..νεα (αυτα της νεας γραφης) της ητανε ακατανοητα...επισης παρολο που σαφως μπορουσε να συννενοηθει με τους Τουρκους οταν πηγαιναμε στην πολη ολοι της ελεγαν οτι "εισαι απο τους παλιους Κων/πολιτες, ε?" και αυτο γιατι χρησιμοποιουσε πολλες....αγνωστες λεξεις ;D

 

Για να καταλαβεις οι λογοι του...ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΚΕΜΑΛ μεταφραστηκαν.....3-4 φορες μεσα στα χρονια για να τους..ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ οι νεες γεννιες... ;D  

 

Μη ξεχνας οτι οι διαφορες μεταξυ ΤΟΥΡΚΙΑΣ και Οθωμανικης Αυτοκρατοριας ηταν...(και ειναι) ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ...η Τουρκια ειναι ενα "μικρο" ΕΘΝΙΚΟ κρατος ενω η Οθωμανικη Αυτοκρατορια ενα τεραστιο ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΟ συνοθύλευμα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα..ΠΑΝΤΑ αλλαξαν....

Η καθομιλούμενη γλώσσα (πλεονασμός) μπορεί να επηρρεάστηκε αλλά δεν άλλαξε Νίκο καθότι δεν θα μπορούσε.

Σκέψου το.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου με μπρε που σε λεω ... ;D,κατι ξερω (μιλαω και εγω ολιγα Τουρκικα γιατι μου αρεσουν αλλα εχω και φιλους που τα εχουν σπουδασει ενδελεχως,τα οθωμανικα Τουρκικα εχουν σχεδον τοσο σχεση με τα μοντερνα οσο τα Αρχαια Ελληνικα με τα νεα... ;))

 

Να στο πω και αλλοιως :τα μοντερνα Τουρκικα (που ειναι η εξελιξη των "βρωμικων τουρκικων" της οθωμανικης αυτοκρατοριας)  ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΝ πριν το 1928,αρα δεν υπηρχε καποια "γραπτη παραδοση"  (λογοτεχνια,ποιηση,κρατικα εγγραφα) που να ΑΛΛΑΞΕ επειδη αρχισαν να γραφονται...αλλαξε ομως ο ΠΛΟΥΤΟΣ της γλωσσας (προς το χειροτερο)

 

Παρα πολλοι Τουρκοι ισχυριζονται οτι χαθηκαν μεγαλα κομματια λογοτεχνικου πλουτου εξαιτιας της αλλαγης μια και οι νεοι Τουρκοι δεν τα...καταλαβαιναν πλεον...ασε που ακομα και σημερα επικρατει πότε-πότε γλωσσικη ..Βαβελ..μεταξυ μορφωμενων και αμορφωτων Τουρκων...

 

Απο την αλλη βεβαια η σημερινη γραφη ειναι πολυ πιο καταλληλη για τα Τουρκικα μια και ταιριαζει με τα ΦΩΝΗΕΝΤΑ (εχει 8 ενω η αραβικη γραφη υποστηριζε μονο 3) της τουρκικης γλωσσας κατι που η αραβικη γραφη δεν ειχε,ο αναλφαβητισμος στην Τουρκια επεσε κατα 50% μεσα σε 10 χρονια απο την εισαγωγη του νεου συστηματος (βεβαια σε αυτο επαιξε και τεραστιο ρολο η τεραστια βαρυτητα που εδωσε ο Κεμαλ στην παιδεια)

 

Αν ενδιαφερεσαι υπαρχει ενα πολυ καλο βιβλιο που τα εξηγει σε βαθος

 

http://www.todayszaman.com/news-202858-was-the-turkish-language-reform-a-success-or-a-catastrophe.html  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα χαλαω την κουβεντα,  αλλα θελω να απαντησω στον κ blue

Να τους κάνεις μήνυση για λογοκλοπή. Από τέτοιο φιλοσοφικό βάθος μπορείς να βγάλεις χρήματα ;)

βαθος δεν εχω μετρησει, τουλαχιστον ομως δεν κανω κολοτουμπες, σου δινω πολυ συγκεκριμενη αποψη, που απλως δεν μπορεις να χορεψεις.

 

πχ λες οτι η γλώσσα δεν είναι μαθηματικοποιημένη. Μου δημιουργείς το ερώτημα αν ξέρεις πώς μαθηματικοποιείται κάτι και πόσο μαθηματικό είναι το μαθηματικοποιημένο :)

καποιος αλλος ανεφερε εκει πισω, οτι η ορθογραφια ειναι μαθηματικοποιημενη και αλλα τετοια, δεν θυμαμαι, δεν ειναι δικο μου, δεν θα πηγαινε ποτε το μυαλο μου, ;D εγω απλα διαφωνησα φυσικα,  πες μου πρωτα εσυ οτι η ορθογραφια μιας λεξης προκυπτει απο καποιο τυπο ξερω γω, για να ξαναδιαφωνησω ;D θα μπορουσα βεβαια απλα να σου απαντησω στο ιδιο υφος αλλα βαριεμαι

 

ναι, αλλα εσύ δε λες ούτε ηλικία ούτε ιδιότητα. Φυσικά διατηρείς αυτό το δικαίωμα, αλλά θα ήταν χρήσιμο να ονομάσεις την πηγή των ιδεών σου.

δεν υπαρχει πηγη, τις αποκτω εν κενω. Ειμαι ενηλικας (σε καποιο αλλο θεμα ειχα πει ψεματα αλλα με καταλαβατε) εχω παει στρατο δυστυχως, δεν εχω παει σχολειο γιατι εχω μεγαλωσει στην ελλαδα. δεν ειμαι έλληνας στην συνειδηση, εχω σκαλισει πολυ για να βρω αποδειξεις χειροπιαστες για το επωνυμο μου πολυ μακρια στο παρελθον,(γιατι η καταγωγη μου το επιτρεπει) μονο και μονο για να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελληνας. αλλα ειμαι εντιμο ατομο, οσοι με γνωριζουν, γνωριζουν και τις αποψεις μου  οι οποιες απο κοντα ειναι πολυ ποιο  στεγνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφέρει κάποιου είδους αντιπαράθεση, η άποψή σου είναι κατανοητή και την προσπερνάω για τους λόγους που αναφέρω στις προηγούμενες τοποθετήσεις μου.

 

τουλαχιστον ομως δεν κανω κολοτουμπες, σου δινω πολυ συγκεκριμενη αποψη, που απλως δεν μπορεις να χορεψεις.

 

η άποψή σου συνοπτικά είναι οτι η (όποια) γλώσσα είναι ένα τυχαίο σύστημα χωρίς σαφείς κανόνες?

 

καποιος αλλος ανεφερε εκει πισω, οτι η ορθογραφια ειναι μαθηματικοποιημενη και αλλα τετοια, δεν θυμαμαι, δεν ειναι δικο μου, δεν θα πηγαινε ποτε το μυαλο μου, ;D εγω απλα διαφωνησα φυσικα,

 

 

Εδώ είναι η ένστασή μου. Αυτός ο κάποιος που το είπε είχε επιχειρήματα, αλλά εσύ απλά διαφώνησες "φυσικά".

 

^αυτό φίλε είναι ύφος (attitude)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφέρει κάποιου είδους αντιπαράθεση, η άποψή σου είναι κατανοητή και την προσπερνάω για τους λόγους που αναφέρω στις προηγούμενες τοποθετήσεις μου.

 

η άποψή σου συνοπτικά είναι οτι η (όποια) γλώσσα είναι ένα τυχαίο σύστημα χωρίς σαφείς κανόνες?

 

 

Εδώ είναι η ένστασή μου. Αυτός ο κάποιος που το είπε είχε επιχειρήματα, αλλά εσύ απλά διαφώνησες "φυσικά".

 

^αυτό φίλε είναι ύφος (attitude)

 

 

 

 

δεν μπορω να μιλησω μονο για την ορθογραφια χωρις να παει και αλλου,  ειστε ικανοι να επαναφερετε το πολυτονικο μονο και μονο για να μην ξεχναμε ποιοι ειμαστε, δες λιγο 2 ποστ πισω τι εχω γραψει

 

αυτος που το ειπε δεν ειχε επιχειρηματα, τουλαχιστον εως το σημειο που του απαντησα...  

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να μιλησω μονο για την ορθογραφια χωρις να παει και αλλου,  ειστε ικανοι να επαναφερετε το πολυτονικο μονο και μονο για να μην ξεχναμε ποιοι ειμαστε, δες λιγο 2 ποστ πισω τι εχω γραψει

 

αυτος που το ειπε δεν ειχε επιχειρηματα, τουλαχιστον εως το σημειο που του απαντησα...  

 

 

 

 

 

Εσύ τώρα γιατί σκας τι θα κάνουμε εμείς οι ελληναράδες με τη γλώσσα μας ?Καθόλα σεβαστό το ότι δεν είσαι σε καταγωγή και δεν αισθάνεσαι  Έλληνας ,αλλά τι σε κόπτει εσένα κι αν πονώ ?Αφού θα έχω γίνει κρίνο ,φέρτε μου ένα μαντολίνο για να δείτε πως πονώ  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τώρα γιατί σκας τι θα κάνουμε εμείς οι ελληναράδες με τη γλώσσα μας ?Καθόλα σεβαστό το ότι δεν είσαι σε καταγωγή και δεν αισθάνεσαι  Έλληνας ,αλλά τι σε κόπτει εσένα κι αν πονώ ?Αφού θα έχω γίνει κρίνο ,φέρτε μου ένα μαντολίνο για να δείτε πως πονώ  ;D ;D ;D

 

Έλα, εδώ είσαι  ;D ;D

 

mini-sdc11629-648x486.jpg.cbbbfab230f25d1fc62e9f142f70d34a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τώρα γιατί σκας τι θα κάνουμε εμείς οι ελληναράδες με τη γλώσσα μας ?Καθόλα σεβαστό το ότι δεν είσαι σε καταγωγή και δεν αισθάνεσαι  Έλληνας ,αλλά τι σε κόπτει εσένα κι αν πονώ ?Αφού θα έχω γίνει κρίνο ,φέρτε μου ένα μαντολίνο για να δείτε πως πονώ  ;D ;D ;D

 

Oντως...γιατι σκας αφου δεν εισαι Ελληνας?

 

Ειναι σαν να σκαω εγω που στα γερμανικα σχολεια ειναι υποχρεωτικο για τους μαθητες να ενωνουν τα γραμματα οταν γραφουν αλλοιως χανουν βαθμους ή που οι αντωνυμιες του πληθυντικου ευγενειας στα γερμανικα γραφονται με κεφαλαιο το πρωτο γραμμα....

 

Τι με νοιάζει εμενα που ειμαι Ελληνας & απλα φιλοξενουμενος στην πολη?

 

Αστους να βγαλουν τα ματια τους....

 

(Φυσικα οταν πρεπει να γραψω κατι στα Γερμανικα το γραφω ακολουθωντας τους κανονες της Γερμανικης γραμματικης και ορθογραφιας γιατι αλλοιως  θα με παρουν με τις ντοματες...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... )

 

Επισης μια και αισθανεσαι ...Αγγλος (αυτο καταλαβα,αν καταλαβα λαθος διορθωσε με) θα ηθελα να μου απαντησεις στην ερωτηση που σου εκανα πριν απο μερικες σελιδες δηλ.αν στα αγγλικα ακολουθεις τους κανονες της ορθογραφιας ή γραφεις οπως σου κατεβει (καθως και τις αντιδρασεις των...συμπατριωτων σου σε αυτη σου την πρακτικη...).

 

δεν εχω παει σχολειο γιατι εχω μεγαλωσει στην ελλαδα

 

περιεργο ,νομιζα οτι η πρωτοβαθμια εκπαιδευση  ειναι υποχρεωτικη στην Ελλαδα απο το 1926 και η δευτεροβαθμια μεχρι την Γ' Γυμνασιου απο το 1964 ...ρε συ εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ζεις στην Ελλαδα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία θεωρία δεν μπορεί να ερμηνεύσει τα πάντα. Ούτε η αναρχική, ούτε η μαρξιστική, ούτε η καπιταλιστική.Και καμία θεωρία δεν πρέπει να έχει άποψη για τα πάντα, γιατί αυτό δεν είναι θεωρητική ολοκλήρωση, αλλά θεωρητικός ολοκληρωτισμός.

 

Δεν έχω λόγια...

+πολλά(μα πάρα πολλά)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου