Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Διάβασα όλο το θέμα. Εξαιρετικά σημαντικό, όχι μόνο για τους εκατοντάδες μουσικούς, επαγγελματίες και ερασιτέχνες αλλά κατ επέκταση για κάθε άλλο τομέα της καθημερινής μας ζωής. Δυστυχώς σφαιρικά δε λύνεται εύκολα. ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να αποφασίζει που πανε τα χρήμα του με γνώμονα το συμφέρον του, ελεύθερος απο ηθικά διλληματα.

 

Παλιότερα, οι μαγαζάτορες (κάθε είδους) μπορούσαν να μας κοροϊδεύουν και να τη γλυτώσουν. Σήμερα μπορούμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας τις κακές αλλα και τις καλές εμπειρίες και να επιβραβευουμε η να καταδικάζουμε. Βοηθάμε ο ένας τον άλλο για να είμαστε πιο προσεκτικοί στις επόμενες επιλογές μας. Αν το καταλάβουν οι έμποροι και προσαρμοστούν έχει καλώς. Διαφορετικά θα μείνουν με τα μαγαζιά άδεια.

 

Τα μαγαζιά του. Ίντερνετ (όχι μόνο ο "Θωμάς", όπως τον γράφετε εδώ αλλα και ότι eBay, ακόμα και οι αγγελίες του Noiz) είναι μια πραγματικότητα και δεν αλλάζει με αφορισμούς. Τα ντόπια μαγαζιά πρέπει να μάθουν να συνυπάρχουν μαζί τους και να παλεύουν εκει που έχουν πλεονέκτημα. Εγώ προσωπικά και η εταιρεία μου, αγοράζουμε συχνά είδη που έχουν σχέση με ηλεκτρονικά ήχου (και εγώ, μουσικά). Επειδή λόγω δουλειάς είμαι συνέχεια στην Αγγλία και Αμερική, μου είναι πολύ εύκολο να διαλέξω τι αγοράζω απο που. Δεν θέλω να κουράσω με παραδείγματα (εμπειριες άνω της δεκαετίας) αλλα σήμερα έχουμε πια αποφασίσει τι αγοράζουμε απο το Θωμά χωρίς κάν να ψάξουμε εδώ (οι λόγοι έχουν αναλυθεί πλήρως στα σχόλια των συν-φορουμιτών) και τι όχι.

 

Εγώ παντως κρίνω πως υπάρχουν μαγαζιά όπως του Τριμη (και αυτό δεν είναι διαφημιση, έχω αγοράσει ελαχιστα πραγματα απο το κατάστημα) στο οποίο οπότε έχω παει έχω βρει ευγενική συμπεριφορά. Όταν έψαχνα για μια Ibanez με έβαλαν να δοκιμάσω κάμποσες όσο και αν ήταν προφανές πως δεν ήμουν έτοιμος να αγοράσω. Τελικά αγόρασα (και με βάση όσα έμαθα στην επίσκεψη μου) μεταχειρισμένη μία καταπληκτική AS85 (παλιοτερο μοντελο απο τα τρεχοντα) απο το Noiz. Απο τον Τριμη πήρα μόνο μια μαλακή Θηκη! Έχασε; Με βεβαιότητα όχι. Μίλησα σε πολύ κόσμο για την εμπειρία μου και ένας φίλος μου ψωνησε για το γιο του "πακέτο" πολλαπλασιας αξίας απο την AS95 που δεν πήρα εγώ. Άλλο παράδειγμα, ο φίλος μου (περί αυτού πρόκειται πλέον) ο Δημήτρης που έχει την ARCO στη Γλυφάδα. Πρώτο-αγόρασα μια Am Std Strat απο το κατάστημα το 1991! Απο τότε έχω παει εκατοντάδες φορές, τις περισσότερες για κουβεντουλα και για μένα είναι πλέον μέρος φιλικό. Δοκιμάσω όργανα, ενισχυτες, πετάλια, ότι τραβάει η ψυχή μου και που και που χάσω τα λογικά μου και αγοράζω κάτι (όπως σε εποχές προ κρίσης που "τρελαθηκα" και αγόρασα ένα tweed blues deluxe επι τόπου!). Ο Δημήτρης πριν πει τιμές, μπαίνει στο Θωμά, βλέπει τιμή για το προϊόν, τη λέει στον πελάτη και μετά κάνει την προσφορά του.

 

Με έπιασε η φλυαρία, ζητώ συγνώμη,  αλλα το μήνυμα ειναι: ο Θωμάς και ΣΙΑ, είναι εδώ "to stay". Με αφορισμους και πατριωτικά μηνυματα (που είναι εις βάρος μας τελικά) δεν θα χαθούν. Ας κάνουν ο μαγαζάτορες τη δουλειά τους όπως πρέπει (ποικιλια, εξυπηρετηση, τιμες,after sales) και εμείς θα τους προτιμησουμε. Και κυρίως, ας ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο για τα καλα (για να τα προτιμούμε) και τα κακά (για να τα αποφεύγουμε).

 

Όσο παντως ένα σετ Texas Specials στο κέντρο της Αθήνας κάνει σχεδόν διπλάσια απο όσο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ στο eBay, θα μένει να διακοσμει τη βιτρίνα, μέχρι το μαγαζί να μετατραπεί σε fast-food-άδικο.

 

Την Καλημέρα μου σε όλους σας

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, να στηρίξουμε την ντόπια αγορά αλλά ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γιατί η όλη νοτροπία "στηρίζω τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ προιόντα" που κυριαρχεί το τελευταίο διάστημα καταντά μια βλακεία...

 

Διαφωνώ με ηλίθιες τοποθετήσεις του τύπου "εγώ ψωνίζω από Βερόπουλο που είναι ελληνικό και όχι από τους γερμανούς, τα Lidl" ή "εγώ πίνω Λουξ και όχι Κόκα-Κόλα".. Δηλαδή ρε καραγκιόζη, έλληνα ανθρωπάκι, τι σχέση έχει ο Βερόπουλος και ο κάθε Βερόπουλος με εσένα ή τον διπλανό σου που είναι άνεργος ή δουλεύει σαν δούλος και φυτοζωεί? Ποιος ο λόγος να τον προτιμήσω από τα Lidl? Μήπως στα Lidl δε δουλεύουν Έλληνες? Μήπως ο Φ.Π.Α. δεν αποδίδεται στην Ελλάδα?

 

οφφ τόπικ αλλά επειδή γίνεσαι προκλητικός:

 

Το ότι, επιχειρηματικά, το Lidl είναι γερμανικών συμφερόντων, δεν σου λέει τίποτε, να υποθέσω;

 

Το ότι τα περισσότερα προϊόντα έρχονται από Γερμανία, το ίδιο;

 

Θα σου πρότεινα να το ψάξεις περισσότερο αλλά βλέπω πως έχεις βγάλει ήδη τα (λανθασμένα λόγω ανιδεότητας) συμπεράσματά σου και το 'χεις ρίξει και στο βρισίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι, επιχειρηματικά, το Lidl είναι γερμανικών συμφερόντων, δεν σου λέει τίποτε, να υποθέσω;

 

Εμένα όχι..

 

Όπως έγραψα και πριν,τι διαφορά έχει το "εθνος" των συμφερόντων για τον εργαζόμενο του καταστήματος ή εμένα τον καταναλωτή.

Επωφελείται κανείς από εμάς με οποιονδήποτε τρόπο;

Δηλαδή ο Έλληνας επιχειρηματίας,επαναπροωθεί το κέρδος του στην αγορά,αυξάνει τους μισθους των εργαζομένων,μειωνει τις τιμές στα προϊόντα;

 

OXI φυσικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να βγαίνει πλούτος έξω από τη χώρα, αντί να μένει εντός αυτής, δεν σημαίνει κάτι για σένα...

 

Κράτα και μια πισινή όμως, κάποια στιγμή κάποιος θα σου το κουβεντιάσει το θέμα και θα σου ανοίξει τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο να αγοράζεις από την Ελλάδα ένα προϊόν ξένης προέλευσης δεν έχει πολύ νόημα. Πόσο καλύτερα θα ήταν αν αγοράζαμε πχ ελληνικούς λαμπάτους προενισχυτές? (το ξέρω OFF TOPIC)  Πριν ένα χρόνο σύγκρινα έναν προενισχυτή κατασκευής Boby (Έλληνας Ηλεκτρονικός και πολλά άλλα, τον αγόρασα από τον ίδιο 175 ευρώ),  με ένα VoxΒox του Μanley κατασκευασμένο στην Καλιφόρνια αγορασμένο μεταχειρισμένο 2000 ευρώ. Ποιος λέτε να ήταν καλύτερος? Αν αυτό το ελληνικό προϊόν πουλιόταν σε διάφορες μορφές πχ οκτακάναλο, με οπτικό compression όπως και το VoxBox δεν βλέπω γιατί να μην το αγοράσω έτσι ώστε η υπεραξία να παραμείνει στην Ελλάδα και να δημιουργηθούν και καινούργιες θέσεις εργασίας που να έχουν σχέση με την παραγωγή και όχι μόνο με το εμπορικό κομμάτι. Έτσι θα μπορούσα και εγώ που δεν θέλω να δουλέψω πωλητής να βρω κάτι στα ενδιαφεροντά μου μέσα στην Ελλάδα που έτυχε να γενηθώ. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τους ενισχυτές κιθάρας. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει στην Ελλάδα μία μικρή εταιρία που να βγάζει ποιοτικούς ενισχυτές κιθάρας σε λογικές τιμές? Γιατί τα τύμπανα του Γαβρήλου δεν έχουν επικρατήσει στην ελληνική αγορά? Προφανώς το υπάρχον κλίμα στην χώρα δεν επιτρέπει σε ένα κατασκευαστή να διευρύνει την παραγωγή του με φτηνά ανταγωνιστικά προϊόντα και έτσι δεν γίνεται το άλμα από την βιοτεχνία στην βιομηχανία. Γιατί δεν κατασκευάζουμε στην Ελλάδα κύμβαλα. Στην Τουρκία κατασκευάζονται ένα σορό κύμβαλα (έχετε δει πως κάνουν τα Turkish ? αλλά τι λέω οι Τούρκοι κατασκευάζουν αυτοκίνητα για όλη την Ευρώπη, κύμβαλα δεν θα φτιάξουν?). Στην Κίνα παράγουν χρόνια τώρα ribbon μικρόφωνα. Στην Αμερική υπάρχουν άνθρωποι που επαγγελματικά τα τροποποιούν και τα μεταπουλάνε με βελτιωμένα χαρακτηριστικά, τελευταία ανακάλυψα και έναν στην Λευκορωσία που τα παράγει μόνος του εκτός του μετασχηματιστή. Στην χώρα μας υπάρχει μεγάλη παράδοση στην κατασκευή οργάνων η οποία τελειώνει εκεί που αρχίζει ο ηλεκτρισμός στον ήχο. Σωστό το αίτημα  να αγοράζουμε από Ελλάδα αλλά παραθέτω και το αίτημα να αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα και όπου αυτά δεν υπάρχουν να βρούμε σιγά σιγά τρόπο να τα κάνουμε.  OFF TOPIC αλλά δεν κρατήθηκα συγνώμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να βγαίνει πλούτος έξω από τη χώρα, αντί να μένει εντός αυτής, δεν σημαίνει κάτι για σένα...

 

Κράτα και μια πισινή όμως, κάποια στιγμή κάποιος θα σου το κουβεντιάσει το θέμα και θα σου ανοίξει τα μάτια.

 

Αυτό που σου λέω είναι ότι ο πλούτος πάλι βγαίνει εξω από τη χώρα..

 

Λίστα του ΣΔΟΕ με 1.770 Έλληνες που έβγαλαν έξω 23 δισ ευρώ!

http://www.gazzetta.gr/koinonia/article/321866-lista-toy-sdoe-me-1770-ellines-poy-ebgalan-ekso-23-dis-eyro

 

και ότι χρήμα μένει εδώ,οι επιχειρηματίες το κάνουν  μεζονέτες και πολυτελή αυτοκίνητα

για ΠΑΡΤΗ τους.

 

Ο καταναλωτής ή ο εργαζόμενος στις επιχειρήσεις αυτές,δεν επωφελείται στο ελάχιστο.

 

Έχεις αντίρρηση πάνω σε αυτό;

 

 

Υ.Γ. Τώρα ποιος θα ανοίξει τα μάτια σε ποιον είναι προφανές νομίζω..

 

Πριν ένα χρόνο σύγκρινα έναν προενισχυτή κατασκευής Boby (Έλληνας Ηλεκτρονικός και πολλά άλλα, τον αγόρασα από τον ίδιο 175 ευρώ),  με ένα VoxΒox του Μanley κατασκευασμένο στην Καλιφόρνια αγορασμένο μεταχειρισμένο 2000 ευρώ. Ποιος λέτε να ήταν καλύτερος?

 

Συνέκρινες τον VoxBox του Μanley που κοστίζει κανούργιος 4600 δολλάρια με ένα προενισχυτή που αγόρασες λιανική 175 ευρώ...

Και για πες;Ποιος ήταν καλύτερος; ;D ;D ;D

 

Και ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες επαγγελματίες στο χώρο που δεν χαίρουν εκτίμησης και διαθέτουν ευρύ πελατολόγιο;

Υπάρχουν,κανείς δεν τους απαγόρεψε να έχουν μέρος από την "πίτα".

Αλλά μόνο γιατί τα προϊόντα τους "αξίζουν",όχι επειδή είναι "ελληνικά"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέω είναι ότι ο πλούτος πάλι βγαίνει εξω από τη χώρα..

 

Λίστα του ΣΔΟΕ με 1.770 Έλληνες που έβγαλαν έξω 23 δισ ευρώ!

http://www.gazzetta.gr/koinonia/article/321866-lista-toy-sdoe-me-1770-ellines-poy-ebgalan-ekso-23-dis-eyro

 

Εντάξει, αφού ΚΑΠΟΙΟΙ βγάζουν τα λεφτά τους έξω, ΟΛΟΙ βγάζουν τα λεφτά τους έξω. Κατάλαβα.

 

Η ισοπέδωσης, της ισοπέδωσης, τον Αλέξη, ω Αλέκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αφού ΚΑΠΟΙΟΙ βγάζουν τα λεφτά τους έξω, ΟΛΟΙ βγάζουν τα λεφτά τους έξω. Κατάλαβα.

 

Η ισοπέδωσης, της ισοπέδωσης, τον Αλέξη, ω Αλέκα.

 

Ποιος Αλέξης και Αλέκα;;; ;D ;D ;D

 

Καλά,τότε δείξε μου ποια ελληνική επιχείρηση από τις προαναφερθείσες αύξησε τους μισθούς των υπαλλήλων ή βελτίωσε τις εργασιακές συνθήκες.

Ή που μείωσε τις τιμές των προϊόντων.

 

Οι εταιρείες που προασπίζεσαι αγοράζουν 20 λεπτά  το κιλό,το σιτάρι από τον αγρότη και εσύ αγοράζεις 1 ευρώ τα 400γρ ψωμί, από το ράφι τους.

Και πολλά άλλα...

Και οι αλλοδαπών συμφερόντων επιχειρήσεις στο ίδιο μοτίβο κινούνται,δεν διαφωνώ.

 

Ο εργαζόμενος και ο καταναλωτής κανένα όφελος δεν έχουν από όλα αυτά..

 

Οπότε ο καταναλωτής πρέπει να επιλέγει μονάχα με γνώμονα την ποιότητα και την ανταγωνιστικότητα,γιατί κανείς δεν νοιάστηκε ποτέ για αυτόν.

Έλληνας ή μη..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν λογιστή γνωρίζεις;

 

Αν ναι, ρώτησέ τον γι' αυτό που συζητάμε...

 

Δεν χρειάζομαι λογιστή..

 

Φτάνει που ξέρω ότι φίλος μου που δουλεύει σε super market,όπως και όλοι οι εργαζόμενοι της αλυσίδας πληρώνονται με καθυστερηση 2 μηνών ενώ ο ιδιοκτήτης το παίζει άπλας πρόεδρος ΠΑΕ.

 

Φτάνει που ξερω ότι γνωστή, αλλοδαπών συμφερόντων, αλυσίδα πρότεινε 280 ευρώ το 4 ωρο σε υπαλλήλους της ενώ ακμάζει σε χρηματιστήριο του εξωτερικού..

 

Οπότε δεν έχει νόημα η αγορά με γνώμονα την εθνική ταυτότητα.

Αλλά με το καλό-κακό προϊόν,καλή-κακή υπηρεσία..

 

Υ.Γ.Νομίζω ότι είμαι αρκετά post off topic,ότι είχα να πω το έχω γράψει..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου