Προς το περιεχόμενο

Kurzweil sp3x + laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Οταν μιλαω για software αναφερομαι αποκλειστικα στο professor(το αλλο με τρομοκρατει καπως).

Ότι πεις. Αν κι εμένα μου έκανε πολλά κλικ το άλλο για πολλούς και διάφορους λόγους. Ότι πεις.

Κάπου πιο πίσω σου είχα πει να κοιτάξεις αν το software που θες κάνει κάποια πράγματα δρομολόγησης με το midi. Αν ναι, μπορείς να δουλέψεις μόνο με το Kurzweil σαν controller και ξεμπερδεύεις δίχως επιπλέον hardware. Αφού μπορεί να στείλει το Kurzweil Program Changes, μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη.

 

Οσο για το merge δεν το δοκιμασα γιατι ειναι σε διαφορετικα σπιτια το rs και το sp.

Να το δοκιμάσεις πρώτα για να είσαι σίγουρος.

 

Παντως με το pcr m1 που δοκιμασα να κανω κατι τετοιο το kurzweil Πηρε κανονικα τον ηχο.. οποτε ειναι οκ?

Αυτό το ξέρω χωρίς να μου το πεις, εννοείται ότι το PCR έστειλε σωστά και το Kurzweil διάβασε επίσης σωστά τα Program Changes.

 

Εσύ όμως από τη στιγμή που υπάρχει μόνο ένα midi in bus στην συγκεκριμένη συνδεσμολογία - στο σύστημά σου - στο laptop σου, θες:

PCR-M1 (midi out) > Kurzweil (midi in)

Kurzweil (midi out) > laptop (midi in)

 

1. Στο Kurzweil, θα πρέπει να υπάρχει λειτουργία Midi Soft Thru έτσι ώστε να στέλνει από το Midi Out ότι παίζει το κλαβιέ του συν (merge) αυτά που λαμβάνει από το midi in του (δηλαδή τα Program Changes του PCR-M1).

 

2. Αυτά που λαμβάνει το Κurzweil στο midi in του (από το PCR-M1), θα πρέπει όπως είπα στο (1) να τα στέλνει μέσω soft thru στο midi out, με την μόνη διαφορά να μην τα εκτελεί στον εαυτό του εσωτερικά, διότι όταν θα στέλνεις Program Change από το PCR-M1 στο Kurzweil, θα αλλάζουν - επηρεάζονται και οι ήχοι του Kurzweil, κάτι που δεν το θέλεις. Τώρα κατάλαβες;

 

Διαφορετικά θα πρέπει να γίνει με κάποιο άλλο τρόπο μέσω USB αν διαθέτει USB κάποιο μηχάνημα από τα δύο ή και τα δύο, δεν μπορώ να το κοιτάξω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τα δυο διαθετουν usb.Χωρις να ειμαι απολυτος εμενα μου κανε κλικ αυτο που μπορεσα και εβγαλα ακρη  8)

Τη δοκιμη θα την κανω και θα σου πω.Οσο για το ενδεχομενο να δουλεψω μονο το kurzweil τα κουμπια μπορουν να ανατεθουν σε program change σαν ενα εξειδικευμενο master keyboard η απλα ειναι για να αλλαζεις τους ηχου του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τα δυο διαθετουν usb.Χωρις να ειμαι απολυτος εμενα μου κανε κλικ αυτο που μπορεσα και εβγαλα ακρη  8)

Μην λέμε πάλι τα ίδια. Περί ορέξεως...

 

Οσο για το ενδεχομενο να δουλεψω μονο το kurzweil τα κουμπια μπορουν να ανατεθουν σε program change σαν ενα εξειδικευμενο master keyboard η απλα ειναι για να αλλαζεις τους ηχου του?

Kurzweil είναι, Setups έχει, να φανταστώ πως ναι.

Μην ρωτάς τέτοια πράγματα, μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To sp ειναι σε ενα σπιτι μονο του οπου δεν υπαρχει ιντερνετ και για αυτο ρωταω εδω για να παω εκει και να ψαχτω...ομως σημερα δεν το βλεπω καθως πρεπει να ετοιμαστω για ενα extra  (χωρις vst + laptop)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To sp ειναι σε ενα σπιτι μονο του οπου δεν υπαρχει ιντερνετ

Στο σωστό μέρος.  ;D

 

...πρεπει να ετοιμαστω για ενα extra  (χωρις vst + laptop)  ;)

Ότι καλύτερο κι ασφαλέστερο. Πάντα τέτοια  ;D

 

Ερώτηση.

Τι είδος μουσική παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εκεινο ειναι το σπιτι "γενικου ενδιαφεροντος"  8) και μελετης..

Ελληνικα παιζω κυριως (σε μπουζουκια μπαρακια ταβερνες το καλοκαιρι..οταν προλαβαινω κανα πανυγυρι..κανα γαμο) χαμος δλδ.Αλλα ψαχνομαι και με αλλες μουσικες...τελευταια επαιζα με ενα γκρουπ ελληνικο και ξενο κυριως rock,jazz, εναλακτικη μουσικη γενικα και οχι τοσο mainstream..και ολο αυτα παραλληλα με τα μπουζουκια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι ως μια εναλακτικη η και αντικατασταση των ηχων που παιζω στο kurzweil (σου ειχα αναφερει παραπανω τη χρηση του) Για λαικα δεν ασχοληθηκα ποτε με το pc δεν εχω ιδεα αν και τι κυκλοφορει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oχι ως μια εναλακτικη η και αντικατασταση των ηχων που παιζω στο kurzweil (σου ειχα αναφερει παραπανω τη χρηση του)

Ως εναλλακτική - παράλληλη, ναι το καταλαβαίνω, δε λέω έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Ως αντικατάσταση τρομάζω και μόνο στην ιδέα.

Δηλαδή αν κολλήσει το laptop/windows την ώρα του live... θα παίξεις solo σφυρίχτρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα αυτο και αν θα ειναι ενδιαφερον..ετσι και αλλιως παντως δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι με ενα οργανο σε δουλεια που θα ειχα μαζι και τετοιο εξοπλισμο..

Και δεν ειναι τυχαιο που επιμενω στο kurzweil ας πουμε ως master (το θελω επειδη εχει ηχους και σε μια στραβη θα μπορουσε να με καλυψει αμεσα)..θα συνδεμενο εννοειται στο pa αλλα με κλειστη ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου