Προς το περιεχόμενο

Ενότητα Μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@bloody_sunday

 

Ο KostasP έγραψε πως ήθελε να παίξει μπάλα εδώ, και στις αγγελίες και στο φόρουμ αλλά λόγω αυτού που εσύ αποκαλείς "ομοιογένεια" κι εγώ "σαλάτα", αναγκάστηκε να στραφεί αλλού.

 

Δεν ξέρω αν στη νέα ενότητα θα βολτάρουν tumbleweeds, όπως ήδη κάνουν στην ενότητα πνευστών και εγχόρδων κι ο ουρανός δεν μας έχει πέσει - ακόμη - στο κεφάλι, αλλά να γράφουν λιγώτεροι περί μπάσου από ό,τι τώρα το θεωρώ απίθανο.

 

Η Διαχείριση μετά απο πέντε σελίδες τηρεί σιγή. Βάσει πρότερων εμπειριών, ποντάρω πως σύντομα θα μπει και θα τραβήξει το χειρόφρενο στην πρόταση. Άλλος;;;

 

ΥΓ Κέρδισα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παίδες αφού είστε απο τα πιό δυσεύρετα όργανα... καθε μπάντα έχει απο 2 κιθάρες και υπάρχουν άλλοι τόσοι κιθαρίστες ακόμη στα αζήτητα. Κι εσείς παίζετε σε 2-3 μπάντες ο καθένας και είστε και ακριβοθώρητοι.

Αρχηγέ μόνο μία παρατήρηση... Άτομα που παίζουν κιθάρα υπάρχουν πολλά... Κιθαρίστες όχι και τόσοι... Τέσπα σε κάθε μία των περιπτόσεων εσύ κανονίζεις οπότε εμάς δεν μας πέφτει και λόγος  ;) Απλά προτάσεις κάνουμε  ;) Πάντως σαν αρχειοθέτηση πιστεύω πως θα έκανε καλό... Τώρα τι να πω... Δεν έχω δει τα θέματα που είναι αμιγώς μπασιστικά αλλά δε νομίζω πως είναι πολύ λιγότερα από πλήκτρα ή ντραμς... Κι όσο για την συγκένεια μεταξύ μπάσου και κιθάρας... Και η γάτα και το λιοντάρι αιλουροειδή είναι...  8)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όσο για την συγκένεια μεταξύ μπάσου και κιθάρας... Και η γάτα και το λιοντάρι αιλουροειδή είναι...  8)

Και το 4χορδό μπουζούκι κιθάρα είναι...

Αλλά...

Πιστεύεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν πολλά άτομα που μπορούν να καταλάβουν τις διαφορές μπάσου-κιθάρας πέρα απο τις διαφορές τους σαν κιθάρες,που αυτό είναι και τα δύο όργανα-ενισχυτές-πετάλια???

Τουλάχιστον αν γίνει μια ξεχωριστή ενότητα για το μπάσο θα μπορούμε να το αναλύσουμε περισσότερο αυτό χώρις καθέ τρεις και λίγο να μας λέει κάποιος,κάτσε ρε φίλε...μπάσο παίζεις..τι το θές το delay?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δευτερολογώ και λέγω (εμμένονταs στο σχίσμα) :-P ότι το bass είναι cooler than guitar...και απο σήμερα ώs τον Δεκεμβριο δηλώνω μπασίσταs B-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τώρα σοβαρά συγκρίνεις fora της μεγαλύτερης αγοράς μουσικών οργάνων του κόσμου με ένα μουσικό forum της Ελλάδας; Ακόμα και τα basschat ή το musiker board ή το bassmarkt (για αγγελίες) να δεις, δεν έχουν καμία σχέση με Ελλάδα και λογικό.

 

Συγκριση με το TalkBass δε μπορει να γινει, ουτε και με το BassChat στο οποιο επισης γραφτηκα. Με το TGP ομως κανω. Εχουν πολλες κατηγοριες για κιθαρα και μια για μπασο. Ας εχει το 1/10 των θεματων της κιθαρας, ειναι εκει για οποιον τη θελει. Κυριως για κιθαριστες που αρχιζουν να ασχολουνται με το μπασο.

 

Η αναζητηση στο Noiz δεν ηταν κατι που θα με βολευε. Οταν μετα απο πολλα χρονια ενασχολησης με τη κιθαρα ηθελα να ασχοληθω με το μπασο δεν ειχα κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου για να ψαξω. Απλα ηθελα να αρχιζω να διαβαζω για μπασα, μια ξεχωριστη κατηγορια θα το εκανε δυνατο. Στις αγγελιες ειναι ακομα χειροτερο. Το εκανα τοτε, εψαξα γυρω στις 50 σελιδες για να βρω μπασα μεσα στις κιθαρες αλλα δε νομιζω να το ξανακανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ κι εγώ στο ότι το μπάσο αξίζει να έχει την δική του κατηγορία. :)

 

Πες τα αγοράρα μου, που μας έχουν του πεταματού  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, στις διακοπές τέλειωσα το My Bass and other animals του Guy Pratt και το Riding Shotgun του Gerry McAvoy. Αμφότερα ενδιαφέροντα, με προτίμηση (όχι μουσική βέβαια) στο πρώτο.

 

Το My Bass and other Animals βρίσκεται σπίτι μου και με περιμένει να γυρίσω από τις διακοπές μου.

 

Θα μπει κάποιος στη διαδικασία να μετρήσει τα σχετικά θέματα μπάσου για να δούμε αν όντως υπάρχει ανάγκη; Διότι με την αναζήτηση αλλά και τα "Σχετικά θέματα" είναι εύκολο να βρεις κάτι αν ξέρεις τι ζητάς ακόμα κι αν βρίσκεται μαζί με τις κιθάρες. π.χ. "spector, precission, κλπ".

 

Αν κάποιος ψάξει για precission, μαύρο φίδι που τον έφαγε! :)

 

Πάντως, θα βοήθαγε και τους 6χορδους μια ξεχωριστή κατηγορία για μπάσο, για να καταλαβαίνουν την λογική μας και όχι να προσπαθούν να την μαντέψουν μέσα από ένα κιθαριστικό θέμα.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Your wish is our command, γκρινιάρηδες.

 

Bass and amps

Θέματα που αφορούν τις χαμηλές συχνότητες.

 

Σύντομα θα μεταφερθούν όλα τα θέματα. Μια καλή αρχή έγινε ήδη.

 

Ακονίστε τα πληκτρολόγια και δώστε μας όλα αυτά τα ειδικά θέματα για το μπάσο!

 

 

Υ.Γ. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα διαφοροποιηθεί απο την κιθαροκατηγορία...  :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Your wish is our command, γκρινιάρηδες.

 

 

 

Πω πω... τι αμεσότατη ανταπόκριση ήταν αυτή. Αυτά κάνεις και μας σκλαβώνεις  8)

 

Αν δε, διαχωριζόντουσαν τα μπάσα από τις κιθάρες στις αγγελίες... Ε, τότε θα γινόσουν ο ήρωας μας    ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου