Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ίσα-ίσα πολλοί επιβεβαίωσαν ότι αυτό το "όλοι" δεν ισχύει καθόλου. Οπότε, η αμέσως επόμενη λογική εκτίμηση είναι ότι "ναι", οι μέτριοι είναι περισσότεροι από τους άριστους και ότι "όχι" δεν μπορεί ο καθένας να γεμίσει με μουσική το ΟΑΚΑ (ηχητικώς μιλώντας).

 

 

+1000

 

Είπαμε... ACDC από της «Καλατραβο εμφανίσεις»- για να μην πάω τόσο πίσω στους Floyd, που ήταν ασκεπείς. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το "όλοι" είναι δικό σου φραστικό σχήμα.. ίσα-ίσα πολλοί επιβεβαίωσαν ότι αυτό το "όλοι" δεν ισχύει καθόλου. Οπότε, η αμέσως επόμενη λογική εκτίμηση είναι ότι "ναι", οι μέτριοι είναι περισσότεροι από τους άριστους και ότι "όχι" δεν μπορεί ο καθένας να γεμίσει με μουσική το ΟΑΚΑ (ηχητικώς μιλώντας).

 

Άλλωστε - αν και ήλπιζα ότι δε θα χρειαστεί να το γράψω αυτό - αυτή η υποχώρηση της ηχητικής ποιότητας στους RHCP είναι προφανής ακόμη και στο στούντιο πόνημά τους (το τελευταίο, εννοώ), οπότε - ειλικρινά - τι περιέργο υπάρχει ότι την εμπειραθήκατε και ζωντανά;

 

 

 

 

 

Καταρχην,δεν ειμαι φαν της συγκκριμενης μπαντας,οποτε δεν εχω κανεναν λογο-κολλημα να υπερασπιστω τις παικτικες τους ικανοτητες (ή οτιδηποτε αλλο καλο μπορει να εχουν).

Αλλα πες μου εσυ,στο συγκεκριμενο θεμα του ηχου στο μετακαλατραβα ΟΑΚΑ,ποια μεγαλη (ή και μικρη) μπαντα απολαυσες απροβληματιστα? (χωρις δηλαδη να σου αποσπασει -αρνητικα- την προσοχη "κατι" που δεν πηγαινε καλα στον ηχο).

 

Οι ανακλασεις του χωρου πλεον και η ηχητικη του συμπεριφορα δημιουργουν σοβαρα προβληματα στο χαμηλομεσαιο φασμα,και ως τωρα δεν ετυχε να ακουσω εκει καποιο ειδος μουσικης που δεν το χρειαζεται αυτο...

 

Αυτο ειναι το θεμα του ΟΑΚΑ.

 

Το θεμα των RHCP και του  αν παιζουν καλα ή δεν παιζουν καλα,αν βαριουνται ή εχουν ορεξη,του αν εχουν μελλον ή παρελθον δεν μπορω να το σχολιασω γιατι δεν παρακολουθω στενα την πορεια τους. Παντως το sex,blood κλπ ηταν ωραιο αλμπουμ. Και ηχητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Είπαμε... ACDC από της «Καλατραβο εμφανίσεις»- για να μην πάω τόσο πίσω στους Floyd, που ήταν ασκεπείς.   

 

 

Και στους ACDC τα ιδια συνεβαιναν ειδικα στα lowmid.

 

Αχετα αν το θεμα το εσωζε ο κορυφαιος malcolm (και παικτικα,και με ενα ολοκληρο PA να τον εχει σε πρωτο ρολο)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην,δεν ειμαι φαν της συγκκριμενης μπαντας,οποτε δεν εχω κανεναν λογο-κολλημα να υπερασπιστω τις παικτικες τους ικανοτητες (ή οτιδηποτε αλλο καλο μπορει να εχουν).

Αλλα πες μου εσυ,στο συγκεκριμενο θεμα του ηχου στο μετακαλατραβα ΟΑΚΑ,ποια μεγαλη (ή και μικρη) μπαντα απολαυσες απροβληματιστα? (χωρις δηλαδη να σου αποσπασει -αρνητικα- την προσοχη "κατι" που δεν πηγαινε καλα στον ηχο).

 

Ούτε εγώ είμαι φαν, γι' αυτό μην ανησυχείς μήπως με θίξεις :) :) :)

Απαντώ πάντως ότι δεν πηγαίνω πια σε συναυλίες και όταν αρχίσω να ξαναπηγαίνω δε θα ξεκινήσω με στάδια (βλέπε άποψη Χασοδίκη και λοιπών), ούτε με τους RHCP.

 

ΟΜΩΣ... πολλοί άλλοι πηγαίνουν και δεν επιβεβαιώνουν την άποψη περί άλυτων προβλημάτων με το ΟΑΚΑ, ενώ - αντίθετα - επιβεβαιώνουν ότι η νέα φάση των RHCP έχει προβλήματα μόνη της (για να το πω κομψά).

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΟΜΩΣ... πολλοί άλλοι πηγαίνουν και δεν επιβεβαιώνουν την άποψη περί άλυτων προβλημάτων με το ΟΑΚΑ, ενώ - αντίθετα - επιβεβαιώνουν ότι η νέα φάση των RHCP έχει προβλήματα μόνη της (για να το πω κομψά).

 

:)

 

 

 

 

 

Οπως ειπα και νωριτερα,διαχωριζω τα "μπαντικα" προβληματα που ενδεχομενως εχουν (ειτε αυτοι,ειτε καποιοι αλλοι) απο τα ηχητικα προβληματα του συγκεκριμενου χωρου,και ως ηχοληπτης προφανως δινω περισσοτερη σημασια σε αυτα που εντοπισα (οχι μονο εγω) στο ΟΑΚΑ και οπως ειπα αποφασισα να μην ξαναδω εκει συναυλια αλλα να βρισκω εμφανισεις σε γειτονικες χωρες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και στους ACDC τα ιδια συνεβαιναν ειδικα στα lowmid.

 

Αχετα αν το θεμα το εσωζε ο κορυφαιος malcolm (και παικτικα,και με ενα ολοκληρο PA να τον εχει σε πρωτο ρολο)  ;)

 

Ε, εντάξει μπορεί να υπήρχαν κάποιες «ατέλειες», αλλά δεν μπορώ να πω ότι εκείνο το βράδυ φεύγοντας μου πέρασε από το μυαλό το «χμ... μου έλειπαν οι κιθάρες»  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εντάξει μπορεί να υπήρχαν κάποιες «ατέλειες», αλλά δεν μπορώ να πω ότι εκείνο το βράδυ φεύγοντας μου πέρασε από το μυαλό το «χμ... μου έλειπαν οι κιθάρες»  ;D

 

 

Αχ αυτος ο malcolm ειναι σεμιναριο απο μονος του  ;D

 

Μπορει πχ να εφευγε ο μπασιστας,να εδενε το κορδονι του ο ντραμερ,να επαιρνε ο υπνος τον τραγουδιστη,να επεφτε απ τη σκηνη ο αδερφος του,αλλα οσες χιλιαδες κοσμο και να ειχε κατω αρκει να επαιζε μονος του και θα χοροπηδουσαν σαν τρελοι μεχρι να σταματησει ;D

Η λεξη βραχος ταιριαζει απολυτα και στο παιξιμο και στον ηχο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αχ αυτος ο malcolm ειναι σεμιναριο απο μονος του  ;D

 

Μπορει πχ να εφευγε ο μπασιστας,να εδενε το κορδονι του ο ντραμερ,να επαιρνε ο υπνος τον τραγουδιστη,να επεφτε απ τη σκηνη ο αδερφος του,αλλα οσες χιλιαδες κοσμο και να ειχε κατω αρκει να επαιζε μονος του και θα χοροπηδουσαν σαν τρελοι μεχρι να σταματησει ;D

Η λεξη βραχος ταιριαζει απολυτα και στο παιξιμο και στον ηχο του.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι ο βράχος που επάνω του πατά όλη μπάντα. Πάντως δεν μου έλειψε ούτε το αδερφάκι του- αν και συμφώνησα για το θέμα των συχνοτήτων.

 

Πάντως η ουσία είναι ότι φύγαμε από εκείνη την συναυλία με χαμόγελο... Durex  ;D ;D

 

Και δεν υπήρξε κιχ αν «αυτό θα μπορούσε να ήταν έτσι ή αλλιώς ή μου έλειψε αυτό»   :D

Φύγαμε ευτυχισμένοι από αυτό που είδαμε και ακούσαμε  8) Γεμάτοι από την απίστευτη ενέργεια που υπήρξε στην ατμόσφαιρα.  8) 8)

 

Και για αυτό την θεωρώ συναυλία αναφοράς  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ με την σειρά μου την γνώμη μου.

Ας ξεκινήσω με την Sunny...Παιδιά πραγματικά έλεος..Ότι πιο άθλιο έχω ακούσει στη ζωή μ ου...Δεν θα ασχοληθώ ούτε με ήχο ούτε με παραφωνίες ούτε με τίποτα...Ήταν απλά Α-Θ-Λ-Ι-Ο και αλήθεια θέλω να ξέρω γιατί εμφανίστηκε ενώ είχε επιλεγεί άλλη μπάντα...ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ!!!!

Μετά οι AAAK...Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η μπάντα στο είδος τους...Ηχάρα,καλύτερος ήχος απ τους R.H.C.P άποψη και τρελή ενέργεια...

Και τέλος οι Peppers...Στην αρχή έψαχνα κιθάρα..άθλιος ήχος overall με το μπάσο και την μπότα να πετάνε κώλο!!!!στα μεσαία...απίστευτο για το μέγεθος της συναυλίας..και την κιθάρα πολύ χαμηλά...μετά το 3ο κομμάτι ανέβηκε η κιθάρα αλλά και πάλι ο ήχος ήταν απαράδεχτος..Μπήκα στο τρυπάκι να το συγκρίνω με το the wall πέρυσι αλλά λέω άστο..Κλειστό ανοικτό,έτσι το συγκρινά με το D.S.O.T.M toor του Waters στη Μαλακάσα...Παιδιά πραγματικά ο ήχος ήταν απαράδεχτος...αν είσαι μουσικός και έχεις κάποιες γνώσεις βασικές ξενερώνεις..Εν συνεχεία ο κιθαρίστας..Αποτυχημένος κλώνος του προηγούμενου..Φράσεις μηδέν τοποθέτηση χάλια άποψη καμία χαρακτήρας στη μπάντα μηδαμινός...Ήταν δεν ήταν ένα και το αυτό καθώς ο Flea πλέον παίζει και τα ακόρντα και τον ρυθμό και την μελωδία.Να πούμε όμως ότι ενορχηστρωτικά ήταν άψογος και η μπάντα πολύ μελετημένη.Ο Flea μου φάνηκε ο ίδιος εδώ και 20 χρόνια,κάποιες φράσεις ήταν διαφορετικές,berklee?????? ο Kiedis αξιοπρεπέστατος επαγγελματίας με τα όλα του και τέλος ο Smith..Η αποκάλυψη της βραδιάς...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ drummer...Βασιλιάς...έλεγχε όλη την μπάντα..groovαρε απίστευτα..έπαιζε με τον ρυθμό..όπου μπορούσε το έσπαγε...Μέχρι και πολυρυθμικό σόλο έκανε!!!Κάποια κρούστα του όμως εκεί που έπαιζε με τον κρούστο ήταν ξεκούρδιστα...Απίστευτος όμως respect...Φοβερή ενέργεια της μπάντας 2 γεμάτες ώρες φοβερή συναυλία...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο χαιρομαι που αναφερθηκε το θεμα γιατι κι εγω ετσι θυμομουν.μιλαω για εκεινη την αηδια που μας ταλαιπωρησε γυρω στις 7+ .αλλη μπαντα δεν ειχε βγει στον διαγωνισμο?τι ****χωρα ειναι αυτη  με την ξεφτιλισμενη ψωναρα χωρις πατο?τι κριμα για τις μπαντες που τους κλαπηκε η ευκαιρια να ανεβουν εκει πανω αντι αυτου του ξερατου .και ημουν σιγουρος παο την στιγμη που ειδα το ονμα στους υποψηφιους οτι με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα ηταν αυτοι που θα "κερδιζαν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου