Προς το περιεχόμενο

Η μουσική σαν μέσο θεραπείας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαίνει να έχω διαβάσει ένα σχετικό βιβλιό.

Δρ. Μακρής Ιωάννης,Δρ. Μακρή Δήμητρα: Εισαγωγή στη Μουσικοθεραπεία,Εκδόσεις Γρηγορη

 

Δεν είναι καθόλου μεταφυσικό το θέμα,αφορά εναλλακτικούς τρόπους θεραπείας και είναι επιστημονικό όσο επιστήμη είναι και η ψυχολογία.

Εφαρμόζεται κανονικότατα και είναι διαδεδομένο σχεδόν όσο η ομοιοπαθητική ,η αρωματοθεραπειά και άλλες εναλλακτικές μορφές ιατρικής.Μάλιστα το προαναφερθέν βιβλίο είναι σχολικό,μάθημα επιλογής από το ΤΕΙ νοσηλευτικής.

 

Το εξαιρετικά ενδιαφέρον όσον αφορά στη Μουσικοθεραπεία είναι οτι δεν λειτουργεί στους μουσικούς με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί στους υπόλοιπους ανθρώπους(πχ απλοϊκή μουσική για μη μουσικό=ωραία,ηρεμη,οικεία κλπ ενώ για τον μουσικό βαρετή και ενοχλητική).Αυτονόητο θα μου πείτε,αλλά είναι πιο κομψό σαν άποψη όταν έχει προκύψει από έρευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να ευχαριστηθείς την μουσική, δεν πρέπει να παίζεις μουσική.

 

Η να παίζεις όσο πιο απλά μπορείς. :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ευχαριστηθείς την μουσική' date=' δεν πρέπει να παίζεις μουσική.Η να παίζεις όσο πιο απλά μπορείς. :lol:[/quote']

+1000000 Ατακα της εβδομαδος

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό έγραψα απλοϊκή.Τέσπα την τελευταία αυτή παράγραφο από το προηγούμενό μου ποστ δεν ξέρω αν τη μετέφερα σωστά σαν γνώση,γιατί πάνε χρόνια που είχα ασχοληθεί.

Μπορεί να μην το έχω διαβάσει καν και να έχω μεταφέρει μια άποψη κάποιου από συζήτηση :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να έχω διαβάσει ένα σχετικό βιβλιό.

Δρ. Μακρής Ιωάννης' date='Δρ. Μακρή Δήμητρα: Εισαγωγή στη Μουσικοθεραπεία,Εκδόσεις Γρηγορη

[/quote']

Μηπως τυγχανει να θυμασαι τον τιτλο του βιβλιου αυτου?...Ακυρο

ειμαι αλλου.σορυ ! 8)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου