Προς το περιεχόμενο

Η μουσική σαν μέσο θεραπείας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κορυφαια περιοδος του ανθρωπινου πολιτισμου...η σημερινη??? 8O

Τεχνολογικα ΙΣΩΣ.Αν και διαφωνω καθετα.

 

λεπτομέρειες πληζ μεσιέ...

 

Εκει ακριβως ειναι το θεμα που θελω να συζητησουμε..Το "πειραματικα".

Αφου εισαι ψαγμενος ισως μπορεις να πεις καμια καλη ιδεα :wink:

 

Το πιο απλό είναι κλινικές μελέτες, δεν είναι καμια λαμπρή ιδέα... δηλαδή συγκεκριμένα ακούσματα για κάποιο καιρό σε 1 ομάδα ασθενών, πλασίμπο χαπάκι σε μιά άλλη, και μέτρηση συγκεκριμένων δεικτών που δείχνουν την πορεία της ασθένειας. Τώρα το ποιά μουσική ποια ασθένεια ποιους δείκτες και πως, δεν έχω ιδέα, είμαι τελείως άσχετος...

 

Είμαι σίγουρος οτι θα έχουν γίνει πολλά τέτοια πειράματα, το θέμα είναι να βρούμε κανένα που ξέρει απο αυτά (καναν διδακτορικό βιολογίας/ιατρικής ή κάτι) να μας πει τι παίζει τελευταία...

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστω ειλικρινα για την ενθαρρυνση..Το διαβασα σαν αρθρο γιατι

μου αρεσε η συνταξη!!! :lol: Εχεις δικιο οσον αφορα τους πορους που

ισως θα χρειαστει να διαθεσω,αν και για την ωρα με ενδιαφερει μονο

θεωρητικα.Τουλαχιστον να εχω καποια γνωση πριν "μπλεξω"περισσοτερο.

Αφου ασχολεισαι κι εσυ με το θεμα ισως με p.m.να μπορεσεις να μου δωσεις

καποιες πληροφοριες παραπανω(οπως καποια mail των καθηγητων).

Θα τσεκαρω με το πρωτο φως της ημερας το link που ανεβασες...Αυτος

ακριβως ειναι ενας εκ των λογων που το ανεβασα σαν θεμα.Νομιζω

ειναι ο "απωτερος σκοπος"της μουσικης να μας κανει καλυτερους

ανθρωπους(γελασε κανεις...?)σε τελικη αναλυση.Απλα προσπαθω να

βρω συνδεσμους απο τον εναν στον αλλο τομεα που να με βγαλουν

σε καποιο χρησιμο συμπερασμα.Ε,και αν παρω και το νομπελ ευρεσιτεχνιας

για τη συσκευη που ανεφερα παραπανω θα το βγαλω φωτο και θα το

ανεβασω στο noiz να ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!!

 

PS:Με βοηθησες πολυ και ευχαριστω

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κορυφαια περιοδος του ανθρωπινου πολιτισμου...η σημερινη??? 8O

Τεχνολογικα ΙΣΩΣ.Αν και διαφωνω καθετα.

λεπτομέρειες πληζ μεσιέ...

Λεπτομερειες..?Χμ..Αν το καλοσκεφτεις,ο σημερινος ανθρωπος δεν εχει

αναπτυξει ουτε περισσοτερο,ουτε καλυτερα τον εγκεφαλο του..Ηθικα

ειμαστε το ιδιο (λιγοτερο?)ανεπτυγμενοι με τοτε.Απλα εχουμε dsl κινητο αμαξι

και κατι τρεχει στα γυφτικα...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερειες..?Χμ..Αν το καλοσκεφτεις' date='ο σημερινος ανθρωπος δεν εχει

αναπτυξει ουτε περισσοτερο,ουτε καλυτερα τον εγκεφαλο του..[/quote']

 

καλά σαφώς... απο αυτή την άποψη είμαστε λοιπόν ισοδύναμοι

 

Απλα εχουμε dsl κινητο αμαξι

και κατι τρεχει στα γυφτικα...

 

έχουμε πολάαααααααα πράγματα που δεν υπήρξαν ξανά ποτέ, και ως κοινωνική οργάνωση, και ως πολιτισμός, και τεχνολογικά. Αν αρχίσουμε να μετράμε...

 

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι πολύ έυκολο' date=' μια συνάρτηση μεταφοράς και τσουπ, πετάς όλεςτις συχνότητες στο ακουστό φάσμα. Πάντως το μεγαλύτερο μέρος του σύμπαντος είναι γεμάτο ησυχία, γιατί δεν υπάρχει μέσο μετάδοσης τουήχου...

Αυτό ισχύει για τη μουσική, αλλά οι απλές συχνότητες δεν νομίζω οτι μας κάνουν τίποτα, και επίσης μπορείς να το δεις εύκολα αυτό, παράγωντας όλες τις ακουστές συχνότητες με ακρίβεια πχ 1hz, και ακούγοντας τες. Εγώ το έχω κάνει και δεν δημιουργήθηκε κάποιο συναίσθημα... θα μου πεις βέβαια με τι ηχεία το έκανες, και τι δείγμα είναι αυτό, αλλά το λεω σαν ένδειξη.

Το πρόβλημα μου είναι οτι πολλά πράγματα μπορουν να μας κάνουν είτε νευρικούς είτε ήρεμους, όπως διάφορες εικόνες, οι άνθρωποι γύρω μας κτλ. Διαφέρει σε κάτι το συναίσθημα που νιώθουμε ανάλογα με το απο τι προέρχεται?Και αν ναι πως μπορούμε να το δούμε αυτό?Τέλος φτάνει η καλή διάθεση για να θεραπεύσει κάποιες ασθένειες?Ποιές?Έχουμε κανέναν της ιατρικής εδω μέσα?

Γιατι να μην ισχυει κατι αντιστοιχο και για

τον ανθρωπινο εγκεφαλο-αντεστραμμενο φυσικα!

Δεν καταλαβα τίποτα βασικά... μπορείς να το αναπτύξεις λίγο αυτό?

-Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω ηχογραφημενους απο ραδιοτηλεσκοπια καποιους "ηχους του διαστηματος"σε wav μορφη..

 

-Πριν δε μιλουσα για ακουστες συχνοτητες,το αντιθετο μαλιστα...

 

-Συναρτηση μεταφορας?Για λεγε...Οσο για αυτο που δεν καταλαβες

τιποτα..Ουτε εγω,φιλτατε.Κανω απλες υποθεσεις και σκεψεις που ισως

να με βοηθησουν να κατανοησω καλυτερα το θεμα.Αν καποιος φυσικα

ξερει κατι παραπανω,εγω γι αυτο ειμαι εδω.Διψαω για γνωση!!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω ηχογραφημενους απο ραδιοτηλεσκοπια καποιους "ηχους του διαστηματος"σε wav μορφη..

 

αυτοί οι "ήχοι" είναι ραδιοκύματα (και όχι ήχοι) απο διάφορες πολύ συγκεκριμένες πηγές' date=' στις οποίες έχουν κάνει συχνοτική μεταφορά στο ακουστό φάσμα του ήχου... ακριβώς αυτό που σου έλεγα πριν βασικά. Παίρνεις το φάσμα των συχνοτήτων, το ανεβάζεις ή κατεβάζεις ανάλογα στο ακουστό φασμα, και μετά "παίζεις" το σήμα και ακούς κάτι. Αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε σήμα.

 

-Πριν δε μιλουσα για ακουστες συχνοτητες,το αντιθετο μαλιστα...

 

ναι αυτό εννοούσα κι εγώ, μη ακουστές, και τις μεταφέρεις στις ακουστές, αλήθεια είναι πολύ ευκολο. Θα εκπλαγώ αμα δεν το κάνει και κάποια audio εφαρμογή. Σε MATLAB πρέπει να είναι 10 γραμμές κώδικα το πολύ.

 

Κανω απλες υποθεσεις και σκεψεις που ισως

να με βοηθησουν να κατανοησω καλυτερα το θεμα.Αν καποιος φυσικα

ξερει κατι παραπανω,εγω γι αυτο ειμαι εδω.Διψαω για γνωση!!

 

Δεν ξέρω κάτι παραπάνω...

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να ψάξεις στους κλάδους της φυσικής και της βιολογίας. Ξεκινάς με έναν απο τους δύο, κοιτώντας πρώτα ποιές είναι οι βασικές γνώσεις που πρέπει να έχεις, κι αυτό γίνεται έυκολα κοιτώντας τον οδηγό σπουδών ενος τμήματος βιολογίας, βλέπωντας ποια είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα, ή μαθήματα κορμού, τα οποία λογικά δεν θα είναι πάνω απο 2 χρονια δουλειά να τα βγάλεις. Μετά αγοράζεις (ή καλύτερα δανείζεσαι απο βιβλιοθήκες γιατί τα εγχειρίδια πάντα πάνε γύρω στα 50 ευρώ το ένα) τα αντίστοιχα βιβλία, είτε αυτά που χρησιμοποιεί το τμήμα, είτε ακόμα καλύτερα την αντίστοιχη "Βίβλο" του χώρου, που μπορείς να δεις ποια είναι μελετώντας τους οδηγούς σπουδών τμημάτων όπως το ΜΙΤ(το οποίο μάλιστα για πολλά μαθήματα βγάζει σημειώσεις και βίντεο των διαλέξεων στο σχετικό σαιτ του, το OCW(OpenCourseWare)), ή απλώς ψάχνωντας στο αμαζον και βλέποντας κριτικές και δημοφιλία. Τα περισσότερα εισαγωγικά ξεκινάνε απο το 0, το πολύ πολύ να πάρεις και τη χημεία, τα μαθηματικά, και τη βιολογία της δευτέρας και τρίτης λυκείου στην αρχή. Μετά αρχίζεις, και για απορίες ρωτάς φοιτητές, διδακτορικούς, ή κανεναν καλοπροαίρετο καθηγητή στις ώρες γραφείου του. Μετά απο αυτή τη δουλειά, θα μπορείς έστω στο περίπου να διαβάσεις τα πειπερς (δημοσιεύσεις σε επιστημονικά "περιοδικά") που είναι σχετικά με το θέμα, για να δεις τι ξέρουμε τώρα για το θέμα που σε απασχολεί (γιατί αυτά που γράφουμε εμεις οι άσχετοι, οι άλλοι τα έχουν ψάξει 100άδες φορές με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, και βγαίνουν σε κάποια εφημερίδα κατι χρόνια μετά και συνήθως παραποιημένα) ή ίσως να κάνεις κι εσύ ο ίδιος ερευνα, μέσα σε 3 χρόνια, άντε 4-5 άμα το πας λάου λάου.

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, όσον αφορά επεξεργασία σήματος καθαρά, και πειραματάκια με συχνότητες, ή να φτιάχνεις εφέ κτλ, μπορείς να μάθεις MATLAB και να παίξεις με το audio toolkit του. Γενικά για επεξεργασία σήματος μπορώ πιο έυκολα να σε βοηθήσω να βρεις πράματα, το σπούδασα, αν και δεν είναι ο τομέας μου και στην ουσία είμαι άσχετος (πήρα τελείως διαφορετική κατεύθυνση). Βέβαια υπάρχει ο Γεράσιμος εδω, που πιο σχετικός δεν γίνεται...

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω(γιατι ειμαι και λιγο newb)...Συχνοτητες που υπαρχουν

ας πουμε σε μια μεγαλη συγκεντρωση ιοντων σε καποιο διαλυμα ή

εναν "βομβαρδισμο"ηλεκτρονιων μεσω καποιου πυκνωτη ,μπορω να

τις ηχογραφησω,να μην ακουω τιποτα,να τις περασω σε ενα τετοιο

προγραμμα(ματλαμπ)και να τις μετατρεψω σε ακουστες?? 8O 8O 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω(γιατι ειμαι και λιγο newb)...Συχνοτητες που υπαρχουν

ας πουμε σε μια μεγαλη συγκεντρωση ιοντων σε καποιο διαλυμα ή

εναν "βομβαρδισμο"ηλεκτρονιων μεσω καποιου πυκνωτη ' date='μπορω να

τις ηχογραφησω,να μην ακουω τιποτα,να τις περασω σε ενα τετοιο

προγραμμα(ματλαμπ)και να τις μετατρεψω σε ακουστες?? 8O 8O 8O[/quote']

 

όχι να τις ηχογραφήσεις, να καταγράψεις το ηλεκτρομαγνητικό κύμα (γιατι περι αυτού πρόκειται, φως που δεν είναι στο ορατό φάσμα, ήχος "εκει έξω" δεν υπάρχει...) το φως δηλαδή, σε κάποιου είδους "φιλμ". Μετά παίρνεις το σήμα, το κάνεις ψηφιακό αν θες να το πετάξεις στο pc, στο MATLAB (αν και *νομίζω* τα "φιλμ" σήμερα κατευθείαν κάτι ψηφιακές συσκευές είναι) και μετά του κάνεις μια ανάλυση φουριέ και βλέπεις τις συχνότητες του σήματος, και μετά τις μεταφέρεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις ακόμα και με σήμα εικόνας απο το dvd σου (το οποίο δεν είναι εικόνα βέβαια, είναι κωδικοποιημένη εικόνα...), ή οτιδήποτε, και να ακούσεις το αποτέλεσμα μετά, το οποίο μάλλον πιστεύω σαν θόρυβος θα ακούγεται.... Σκέψου οτι και το μοντεμ (dial-up) σου αυτό κάνει, παίρνει κάποιο είδος διακριτών δεδομένων, και τα κάνει αναλογικά σε κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες για να μπορούν να περάσουν απο τη γραμμή του τηλεφώνου.

 

(Βέβαια στη "μεταφορά" και στον φουριέ παίζουν διάφορα πράγματα, η διάσταση του σήματος, τι επεξεργασία είναι "λογικό" να του κάνεις αλλά σε αυτή τη φάση...)

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου