Προς το περιεχόμενο

Αισθητική-Σφακιανάκης, διπλό ημίχρονο-τελικο.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α γεια σου! 8)

Γι αυτο δεν υπαρχει ουτε μια live εκτελεση του "Τυχοδιωκτη" (btw ετσι μου το ειχε ζητησει ενας φιλος μου κι εκανα κανα 20λεπτο να καταλαβω ποιο κομματι εννοει... ;D ;D ;D) απο τους Deep Purple, ουτε μια στα πανω απο 100 official lives τους και καμια επισης απ'οσο ξερω στα απειρα bootlegs τους.

Κι αυτο γιατι ακουσανε την παραπανω εκτελεση και σκεφτηκαν οτι δεν τους παιρνει... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α γεια σου! 8)

Γι αυτο δεν υπαρχει ουτε μια live εκτελεση του "Τυχοδιωκτη" (btw ετσι μου το ειχε ζητησει ενας φιλος μου κι εκανα κανα 20λεπτο να καταλαβω ποιο κομματι εννοει... ;D ;D ;D) απο τους Deep Purple, ουτε μια στα πανω απο 100 official lives τους και καμια επισης απ'οσο ξερω στα απειρα bootlegs τους.

Κι αυτο γιατι ακουσανε την παραπανω εκτελεση και σκεφτηκαν οτι δεν τους παιρνει... :P

 

Παρε κι αυτο και ηρεμησε.. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ακουσει δυστυχως απο τον αδερφο μου.... ::) (μακρια απ'αυτον τετοια ακουσματα αλλα σαν DJ Pro απο το 1985 εχει μαζεψει και παιξει απιστευτα πραγματα.... :-X)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πως δεν βλεπεις καποια απαντηση? Ο Neeq ηταν σαφης.

Με λιγα λογια η απαντηση του ηταν "οποιος καταλαβε, καταλαβε." ;D

Συμφωνω. 8)

 

Η απάντησή σου σε συνδιασμό με την ''ειδησεογραφία'' που τρέχει σε διπλανό πόστ με αναγκάζουν να επανέλθω  :)

 

Δεν είδα κανέναν να υποστηρίζει με το ίδιο σθένος αυτά τα επιχειρήματα απέναντι σε ένα υπαρκτό πρόσωπο στυλ ''Σφακιανάκης'' .Το τι θα μπορούσα να απαντήσω εγώ στο Νικ ,ή στο ndNikola ,ή σε σένα παύει να έχει ενδιαφέρον ,καθότι το σπανακόρυζο μου αρέσει ,αλλά δεν μπορώ να σε πείσω ,ότι πρέπει να το εκτιμάς κι εσύ ..............Θα είχε πραγματικά μεγάλη πλάκα να έμπαινε ο Σφακ εδώ μέσα να μας έλεγε τη γνώμη του κι αυτός . Πραγματικά θα ήμουν περίεργος να δω ,με τι τρόπο θα του απαντούσατε ;D

 

Παρεπιπτόντως ,όσα τραγούδια-διασκευές του κι αν βάλατε ,μουσικά ,πλην φωνής είναι άψογα . Αν τα είχε ποστάρει κάποιο μέλοςτου φόρουμ σαν κλιπ-διασκευή ,δεν θα υπόκτω σε τέτοιο δημόσιο χλευασμό. Στη χειρότερη κάποιοι να έλεγαν , φίλε μουσικά είσαι άψογος ,πρόσεξε τα φωνητικά σου γιατί από προφορά δεν τα πας καλά .

 

Δεν υπάρχει βεβαίωση εκπαίδευσης στο καλό γούστο, για να αποδείξει κάποιος στον άλλο ότι το γούστο του είναι καλύτερο και να πείσει τον άλλο ότι έχει απαίδευτη κριτική ικανότητα.Στη τελική και οι κριτικοί τέχνης γι αυτό αμφισβητούνται, αν δε κάνω λάθος . Δεν είναι επιστήμονες ,δεν υφίσταται τέτοια επιστήμη, απλά τυχαίνει να έχουν επικεντρώσει τη προσοχή τους σε ένα τομέα ,χωρίς όμως κάποιο επιστημονικό έρεισμα ,απλά βλέπουν ,ακούν κλπ

 

Σίγουρα ο τομέας της Φιλοσοφίας που ασχολείται με την αισθητική της τέχνης, δεν χρησιμοποιεί κομπιούτερ να μετράει πωλήσεις ,αλλά δεν βγάζει και οδηγίες χρήσεως κολλημένες πάνω στα σιντι που ακούει ο κόσμος για να τον καθοδηγεί στο τι είναι σωστό ή λάθος ,μπας και ξεστραβωθούμε . Δεν διαθέτει την απαραίτητη πιστοποίηση του τι είναι διατροφικώς υγειινό και αποδεκτό για δημόσια κατανάλωση.

 

ΥΓ αυτό το μακριά από αυτόν ,αλλά δυστυχώς έχει μαζέψει και έχει παίξει απίστευτα πράγματα ,αλλά ήταν επαγγελματίας προμόσιον ντι τζέι ..........................συγνώμη κιόλας -με κάθε επίγνωση και για να αλλαφρύνω λίγο το πράγμα - μου θυμίζει το ''Η δουλειά δεν είναι ντροπή και η κόρη μας τάνα είναι ,αλλά δεν το διαφημήζουμε κιόλας''.  Είναι γνωστό ότι όλοι μας έχουμε κάνει πράγματα ''περίεργα'' κατά καιρούς ,ακόμα και η ακρόαση γελοίων'' τραγουδιών είναι στο πρόγραμμα ,όταν όμως είναι δουλειά μας να βάζουμε ''γελοία'' τραγούδια μας κατατάσσει στην ίδια κατηγορία με τον εν λόγω κύριο που λοιδωρίσαμε ,καθότι κι αυτός επαγγελματικά το κάνει . Οπότε........... :)

Πραγματικά χωρίς καμιά διάθεση να προσβάλω κανέναν

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, οι συγκεκριμενες διασκευες του Notis δεν με "χαλανε" οταν τις ακουω, με την εννοια οτι δεν τις ξεφτιλισε, και η μπαντα του τις παιζει Οκ (σε αντιθεση με τους...Rockαδες Metallica που πηδηξαν εντελως το "Blind Man" των DP σε προσφατη διασκευη τους), αυτο που με "χαλαει" ειναι η εκτελεση (ή "εκτελεση") τετοιων τραγουδιων σε σκυλαδικες πιστες και απεναντι σε ενα κοινο που περα απο το Smoke On The Water δεν ξερει τιποτα αλλο απο "ξενα" και δεν το ενδιαφερει κι ολας να μαθει.

 

Το να τραγουδαει ο οποιος Σφακιανακης King Crimson στο μαγαζι του ειναι το ιδιο με το να τραγουδαει ο Gillan Σφακιανακη live με τους Deep Purple. Γελοιες και οι δυο περιπτωσεις  απ'οπου κι αν το δεις.

Αν λοιπον καποια μερα ερχοταν στο φορουμ ο Σφακιανακης, θα του λεγαμε να αφησει τους King Crimson για το μπανιο του, εκει ας τραγουδαει οτι θελει. 8)

 

...όταν όμως είναι δουλειά μας να βάζουμε ''γελοία'' τραγούδια μας κατατάσσει στην ίδια κατηγορία με τον εν λόγω κύριο που λοιδωρίσαμε ,καθότι κι αυτός επαγγελματικά το κάνει...

Καμια σχεση. Ο ενας (DJ) παιζει οτι του επιβαλει το μαγαζι, ο αλλος παιζει οτι του κατεβει και ασχετα με το κοινο που εχει απο κατω. Ο DJ δεν μπορει να παιξει Weather Report σε ενα πανηγυρι γιατι θα φαει ξυλο, ουτε να παιξει Πετρελη σε ενα Jazz Club γιατι θα πεσει γιουχα το λιγοτερο, ο Σφακιανακης μπορει να παιξει απο σκυλαδικα μεχρι Santana και δεν θα του πει και κανεις τιποτα απο κατω (λες και ακουει κανεις απο κατω τι τραγουδαει, ρυθμο να εχει κι ας ειναι και...Bach ;D)

 

Τελος, οι DJs πολλες φορες ειναι σαν τους μουσικους στα σκυλαδικα, οι περισσοτεροι απ'αυτους δεν γουσταρουν ή δεν μπορουν να παιξουν οτι τους καπνισει, αλλα καπως πρεπει να ζησουν κι αυτοι. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τελος, οι DJs πολλες φορες ειναι σαν τους μουσικους στα σκυλαδικα, οι περισσοτεροι απ'αυτους δεν γουσταρουν ή δεν μπορουν να παιξουν οτι τους καπνισει, αλλα καπως πρεπει να ζησουν κι αυτοι. 8)

 

Άστο ,συννενοηθήκαμε ,όση ώρα βλέπω παράλληλα το ΧατζηΒΡΕΤΑΣ από δίπλα ,μεταννοώ που είπα να έμπαινε ο Σφακ στο πόρδουμ και να μας έλεγε τη γνώμη του  ;D ;D ;D ;D

 

ΣΦΑΚού ,εσύ θα τη πλερώσεις στο τέλος  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου