Προς το περιεχόμενο

Αισθητική-Σφακιανάκης, διπλό ημίχρονο-τελικο.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεος πια..

Μας κλέβουν οι κσένοι ακόμη και τις καρέκλες και μετά τις παρουσιάζουν ως δικές τους.

 

 

 

Αυτό το καρεκλάκι είναι μία φτηνή αντιγραφή του θρόνου που ξεκουράζει τα οπίσθιά του ο Νότης. >:( >:( >:( >:(

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικά και είναι, απλά δεν είναι το ίδιο αντικειμενικά - το ένα εκφράζεται με απλούς αριθμούς που ποσοτικοποιούν την σχέση επένδυσης - κέρδους, ενώ τα άλλα εκφράζονται με άλλους πιο προσωπικούς γνώμονες (αν και ευτυχώς όχι 100% προσωπικούς μιας και η ιστορία της τέχνης θέτει μερικά στοιχειώδη θεμέλια). Το αιώνιο, σκοτωμένο και βαρετό πια ντιμπέιτ εστιάζεται κυρίως στο ότι δυστυχώς μερικοί έχουν την τάση να ταυτίζουν εσφαλμένα αυτά τα δυο, και να προσπαθούν να πείσουν και τους άλλους για την ορθότητα της αντιμετώπισής τους.

 

Κοίτα να δεις ,αυτή τη στιγμή που εμείς αερολογούμε περί Νότη και αντικειμενικών-υποκειμενικών κριτηρίων στη τέχνη και τις πωλήσεις ,κάποια μύρια ανθρώπων στη γηραιά ήπειρο και αλλού ,παρακολουθούν 22 αργόσχολους γεωπόνους που εξετάζουν τη ποιότητα του γκαζόν ,κάνωντας παλαβές πωλήσεις παγκοσμίως και τσεπώνωντας μύρια από ανθρώπους που θέλουν να ''χαλαρώσουν'' θέλωντας να παρακολουθήσουν ένα υπερθέαμα .

Εγώ λέω πως όσο ακόμα παρακολουθούμε τόπια ,θα μας έχουν για να τους φουσκώνουμε τις μπάλλες ............δλδ ΤΡΟΜΠΕΣ και αυτή είναι μια εντελώς υποκειμενική εκτίμηση  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπ τα σχόλια  των παρισταμένων ,αντιλαμβάνομαι πως τον βρίσκεται τουλάχιστον γελοίο

 

Εγώ θεωρώ ότι είναι ένας από τους πλέον αντιπροσωπευτικούς αηδούς  της καγκουρονεολληνικής βλαχομαγκιάς.Καρτούν και γραφικός.

 

Παραταύτα ,κάποιοι τον θεωρούν ''θεό''

 

Το πρόβλημα είναι όταν θεωρεί ο καλλιτέχνης τον εαυτό του θεό.

Σαν φοιτητής δούλεψα σε live καλλιτεχνών του "έντεχνου" στρατόπεδου.

Η αλήθεια είναι ότι τους περισσότερους τους εκτίμησα και πίσω από τα φώτα της σκηνής.

 

Κάποιοι όμως έχαναν την λάμψη τους μόλις έσβηναν τα φώτα.

Αν θυμάμαι κάτι έντονα ήταν o μονόλογος γνωστού καλλιτέχνη που μετά από live μου είπε:

"...Μα και εγώ...Γιατί όχι;...Φυσικά είμαι θεός..Δηλαδή τι παραπάνω έχουν από εμένα ο Dylan και ο Clapton..."

 

Θυμάμαι και κάποιους άλλους ιδεολόγους στη σκηνή,αλλά φραγκοφονιάδες στα παρασκήνια..

 

Δε βαριέσαι,καλύτερα που είδα και την άλλη όψη τους..

 

 

@Waterfall-K Τώρα είδα την αισθητική σου παρέμβαση ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικό off topic.

Μου αρέσει και η φωνή του, και ο τρόπος ερμηνείας του (ναι είμαι βιτσιόζος) σε συγκεκριμένα πράγματα.

 

Πχ

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "σφακιανακης θα πειιιιιι" απο τον Σεφερλη... να το βαλω εγω δηλαδη πρεπει... ;D

 

οκ

 

 

[flash=200,200]

 

λεβεντομ^&κας μεγαλος ο Σφακ... IMHO ...

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epitaph - αλλαγή :Φάνης - αλλαγή: Soldier of Fortune - αλλαγή καπάκι : μια ματιά σου μόνο φτάνει (αεροπλάνο να με κάνει)... :P

Για κάποιον με τέτοιο confusion, είναι τουλάχιστον ειρωνικό να τραγουδάει "confusion will be my epitaph"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epitaph - αλλαγή :Φάνης - αλλαγή: Soldier of Fortune - αλλαγή καπάκι : μια ματιά σου μόνο φτάνει (αεροπλάνο να με κάνει)... :P

Για κάποιον με τέτοιο confusion, είναι τουλάχιστον ειρωνικό να τραγουδάει "confusion will be my epitaph"...

Καθόλου ειρωνικό. Λέγεται αυτογνωσία. ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν και αγαπητέ Neeq ο Σφακατάκ μάλλον εύσημα αξίζει για κάτι διαφορετικό - έστω και τόσο λίγο. Δεν λέω φυσικά να αρχίσουμε τα κλασσικά ηλίθια νεοελληνικά "πςςςςς ρε συ τι παίζει η μορφή" κλπ. κλπ., αλλά από την άλλη η σνομπαρία για μια τέτοια κίνηση μου φαίνεται εξίσου κενή.

 

Μαλλον αγαπητέ Σπύρο, δεν προσεξες τον γκοθ-θρόνο, τις φωτιές στην οθόνη, τη μετάφραση των στίχων στα ελληνικά, την αθλια ερμηνεία και την αθλια διασκευή. Δεν ειναι αυτοσκοπός το κάτι διαφορετικό. Kαι τελικά τι διαφορετικό ακουσαν? Παλι korg laikous ixous ακουσαν να παιζουν κατι ξένα.

 

Και φυσικά η κριτική ΔΕΝ είναι σνομπαρία. Ούτε ο οίκτος για την καταντια μερικών ανθρωπων όπως ο Notis :)

 

Τα μεγέθη στη ''τέχνη'' δυστυχώς είναι συγκρίσιμα μόνο στις πωλήσεις και όχι στη ποιότητα και την αισθητική

 

Θα μπορούσες να είσαι και πιο λάθος, αλλά θα χρειαζόταν τεράστια προσπάθεια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγέθη στη ''τέχνη'' δυστυχώς είναι συγκρίσιμα μόνο στις πωλήσεις και όχι στη ποιότητα και την αισθητική

 

Αυτό το πρόσεξα μετά το post του neeq.

Η τέχνη δεν είναι συγκρίσιμο αριθμητικό μέγεθος.

Ένας καλλιτέχνης κρίνεται από την ποιότητα του παραγώμενου έργου,την συμβολή του έργου του στην κοινωνία,την διαχρονικότητα...

 

Ο αριθμός πώλησης των cd's,ειδικά με πειρατεία και κρίση,τεχνάσματα των δισκογραφικών,δεν είναι για να βγάζουμε συμπεράσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αγαπητέ Σπύρο, δεν προσεξες τον γκοθ-θρόνο, τις φωτιές στην οθόνη, τη μετάφραση των στίχων στα ελληνικά, την αθλια ερμηνεία και την αθλια διασκευή. Δεν ειναι αυτοσκοπός το κάτι διαφορετικό. Kαι τελικά τι διαφορετικό ακουσαν? Παλι korg laikous ixous ακουσαν να παιζουν κατι ξένα.

 

Ο γκοθ-θρόνος... οκ, ένα κιτς στοιχείο που προσθέτει μια Α ατμόσφαιρα, όχι απαραίτητα κακή. Οι φωτιές στην οθόνη, ένα φαντεζί περιτύλιγμα που per se δεν έχει τίποτα το μεμπτό. Η μετάφραση των στίχων στα ελληνικά γιατί να είναι κακή? Η ερμηνεία και διασκευή είναι του γενικού ύφους που θα συναντούσες σε μια οποιαδήποτε cover band... μια επανεκτέλεση χωρίς έμπνευση αλλά και χωρίς πχ. να είναι κάποιο τσιφτετελοβλαχομπαρόκ έπος. Νομίζω πως αντιδράς κάπως υπερβολικά λόγω της ήδη υπάρχουσας βδελυγμίας για το στυλ (την οποία έχω κι εγώ), και πως η όλη περίπτωση ανήκει στο "πολύ κακό για το τίποτα". Από εμένα πάντως έχει ένα στοιχειώδες thumbs up που το συμπεριέλαβε σε ένα πρόγραμμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου