Προς το περιεχόμενο

Κάτου Στα Ρόδα - ΠΑΡΑΔΟΞΟΝ - Νέο Videoclip


paradoxologos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιτίας της μάνας μου έλκω καταγωγή απ τη Θράκη και καθότι έχω μάθει απ τη καλή κι απ την ανάποδη τα πράγματα και καθόσον δεν υπήρξα ποτέ ξενοφοβικός ,ή τουρκοφάγος ,θα σου πρότεινα φίλε Τρόλει-με κάθε σεβασμό προς το πρόσωπό σου- να ξανακούσεις τους στίχους και να μην είσαι τόσο προσβλητικός .

Στην οικογένεια της μάνας μου -μια και το έριξες στα προσωπικά παραδείγματα -υπήρχε λοιπόν μια γυναίκα που ερωτεύτηκε έναν βούλγαρο αξιωματικό τη περίοδο της κατοχής. Με την απελευθέρωση ,έφυγε μαζί του. Δεν ξανάδε ποτέ τη πατρίδα της ,ο ίδιος της ο αδελφός τη θεωρούσε μιαρή που πήγε με το κατακτητή και εμπόδισε κάθε προσπάθεια που έκανε να επισκεφθεί έστω και μια φορά τα πατρογονικά της χώματα . Ακόμα κι αυτό το γεγονός μπορεί να έχει πολλαπλές αναγνώσεις ,καθότι η θρακιώτικη κοινωνία των αρχών του 20 αιώνα ,αλλά και πιο μετά , ΗΤΑΝ πολυπολιτισμική ,αλλά οι πόλεμοι και οι αλλαγές των συνόρων με το αίμα και το κυνηγητό που έπεσε σημάδεψε γενιές ανθρώπων ,μέχρι και πολύ μετά τη μεταπολίτευση.Προσπάθησε να είσαι πιο ευγενικός με καταστάσεις που ίσως δεν γνωρίζεις καλά και μην είσαι τόσο απόλυτος. Οι θρακιώτες έχουν ταίσει τη ξενιτιά με μεγάλα ποσοστά μεταναστών ,είναι μάλλον άτοπο να κατηγορείς ανθρώπους που γεννήθηκαν σε ένα σταυροδρόμι λαών και συγχρόνως ζήσαν στο πετσί τους ξεριζομούς από πολέμους και ανέχεια να τους κατηγορείς σα ξενοφοβικούς .

 

Το αν η νύφη δεν θέλει το ξένο που θα τις φορέσει χάντρες ,δε σημαίνει επουδενί πως είναι ξενοφοβική ,μάλλον η προτροπή του πατέρα της στο να πάρει το ξένο λεφτά θα έπρεπε να σε ανησυχεί .

 

Προς το παληκάρι που έκανε αυτή τη προσπάθεια με το τραγούδι θερμά συγχαρητήρια και καλό κουράγιο στη προσπάθειά σας

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαιρετικό. Μπράβο.

 

 

Kάνετε λάθος παιδιά και στέλνετε σε εμένα τα e-mail για το τραγούδι vclip ''κάτου στα ρόδα'' εγώ απλώς επικρότισα την

προσπάθεια των ανθρώπων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@samy

 

Κατ' αρχήν, προς ποιον είμαι "προσβλητικός"; Προς ένα τραγούδι; Ε, ας μου κάνει μήνυση. Μπορεί να είναι εκτίμησή σου ότι υπάρχει καλλιτεχνικό πεπραγμένο και "τοποθέτηση" στο βίντεο, αλλά εγώ διαφωνώ και δε νομίζω ότι είμαι ο μόνος. Το βίντεο παρασχέθηκε προκειμένου να γίνει αντικείμενο κριτικής, και η δική μου είναι διαφορετική (ευτυχώς).

 

Κατά δεύτερον, δεν είπα και δεν εννόησα ότι δεν μπορώ να εκτιμήσω το περιεχόμενο του τραγουδιού στο ιστορικό πλαίσιο που το γέννησε. Ίσα-ίσα, είμαι ένας από τις ελάχιστες εκατοντάδες που αγόρασαν εκείνη τη συλλογή με παραδοσιακά τραγούδια, ακριβώς για να τα μελετήσω. Όμως... άλλο εκείνο το ιστορικό πλαίσιο, και άλλο το σημερινό πλαίσιο στο οποίο καλούμαστε να το εκτιμήσουμε και να το διαδώσουμε (σύμφωνα με την προτροπή του OP). Στο σημερινό πλαίσιο, είναι βέβαιο ότι κάτι τέτοια θα γίνουν σημαία στα χέρια ανθρώπων που δεν έχουν καμία απολύτως κατανόηση για την πολυ-πολιτισμικότητα, και μάλλον έχουν σοβαρό πρόβλημα κατανόησης της αναγκαιότητος αυτής.

 

Ακόμη και δίκηο αν είχες όμως - που δεν έχεις - το περιεχόμενο του τραγουδιού έχει ιστορικά ακυρωθεί, καθότι αποδείχθηκε ότι και τον έρωτα των ξένων δεχθήκαμε, και τις χάντρες τους και πολλά άλλα δικά τους. Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.

 

Υ.Γ. : Παρότι προβάλλεις το φραστικό κλισέ του "σεβασμού" προς το πρόσωπό μου, δε βλέπω και πολύ σεβασμό, όταν επιχειρείς τη μείωση της άποψής μου ένεκα "προσβλητικότητος" ή του ότι το "έριξα σε προσωπικά παραδείγματα". Σέβομαι αρκετά το φόρουμ ώστε να γράφω τις απόψεις μου στην πληρότητά τους.. αν έκανα αυτό που έκαναν οι περισσότεροι άλλοι σε αυτό το thread (δηλαδή να εκφράσω μονολεκτικά την άποψή μου) θα είχα γράψει κάτι σαν "πω,πωωω... μεγάλη μπούρδα". Θα ήταν καλύτερο αυτό; Λιγότερο προσβλητικό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kάνετε λάθος παιδιά και στέλνετε σε εμένα τα e-mail για το τραγούδι vclip ''κάτου στα ρόδα'' εγώ απλώς επικρότισα την

προσπάθεια των ανθρώπων. :)

 

Ε τότε απλά εξαιρετικό χωρίς μπράβο.

 

ΥΓ. Δηλαδή τρολευ με το στανιό θα την παντρέψουμε την κόρη;

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Trolley  σίγουρα αναφερόμαστε στο ίδιο τραγούδι με αυτούς τους στίχους?

 

ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΡΟΔΑ, ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΡΟΔΟΠΟΥΛΑ

ΞΕΝΟΣ ΑΓΑΠΗΣΕ ΜΙΑ ΡΩΜΙΟΠΟΥΛΑ

Η ΡΩΜΙΟΠΟΥΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝΕ ΘΕΛΕΙ

 

- ΠΑΡΤΟΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΞΕΝΟ ΑΝΤΡΑ

ΘΑ ΣΕ ΦΟΡΕΣΕΙ ΦΛΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΧΑΝΤΡΑ

 

- ΔΕΝ ΤΟΝΕ ΘΕΛΩ, ΔΕΝ ΤΟΝΕ ΠΑΙΡΝΩ

ΔΕΝ ΤΟΝΕ ΘΕΛΩ ,ΤΟΝ ΞΕΝΟ ΑΝΤΡΑ

ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΦΟΡΕΣΕΙ ΦΛΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΧΑΝΤΡΑ

 

 

Θα μπορούσε βέβαια να συνεχίσει ο στιχουργός με αναφορές σε ξένους με 4 πέη που πνίγουν αράχνες ,δεν πίνουν ποτέ νερό και μολύνουν το ανόθευτο ελληνικό αίμα σπέρνοντας απογόνους που μακροπρόθεσμα θα λατρέψουν τον αντίχριστο ,αλλά δυστυχώς το τραγούδι τελειώνει στο ότι η κοπελίτσα χ@στηκε για το καραγκιόζη που θα της φορέσει φλουριά και χάντρα .

 

Υποθέτω πως θα ήταν καλύτερα να απαντήσεις μονολεκτικά ,πως δεν σου αρέσει και όχι να προσθέσεις στίχους που φαντάστηκες πως θα ταίριαζαν για τη συνέχεια ενός κόνσεπτ με τη ρωμιοπούλα και το ξένο .

 

Φιλικά και με κάθε σεβασμό ,όσο κι αν δεν εννοείς να το καταλάβεις

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δυστυχώς το τραγούδι τελειώνει στο ότι η κοπελίτσα χ@στηκε για το καραγκιόζη που θα της φορέσει φλουριά και χάντρα

 

Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις με τον πιο καθοριστικό τρόπο το ότι έχω απόλυτο δίκηο: που στην ευχή το είδες ή άκουσες ότι ο άνθρωπος είναι "καραγκιόζης";

 

Το μόνο που του προσάπτεται σε ολόκληρο το τραγούδι είναι ότι είναι "ξένος", χωρίς κανέναν υπαινιγμό για βιαιότητα χαρακτήρα, ή πνευματική υστέρηση, ή χαρτοπαικτικές τάσεις ή οτιδήποτε άλλο επιλλήψιμο. Για τον στιχουργό, το ότι είναι "ξένος" φαίνεται να είναι αρκετό για την απόρριψή του από την ιερή κλίνη της κόρης - το ότι ο πατέρας της έχει επίγνωση του ότι ο γαμπρός είναι πλουσιότερος και το ότι θα εξασφαλίσει στην κόρη του μία πιο άνετη ζωή, είναι ΕΞΙΣΟΥ επιφανειακό και ρατσιστικό με την οπτική της ίδιας της κόρης.

 

Κοντολογίς, μαλακίζονται οικογενειακώς: απορρίπτουν έναν άνθρωπο (ή τον ισοπεδώνουν στο επίπεδο του χορηγού) ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή είναι ξένος. Σου θυμίζει τίποτε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντολογίς, μαλακίζονται οικογενειακώς: απορρίπτουν έναν άνθρωπο (ή τον ισοπεδώνουν στο επίπεδο του χορηγού) ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή είναι ξένος. Σου θυμίζει τίποτε;

 

Φιλως μωνω ι ελινες ινε καλη!Δαιν τω ξερις?

 

Οι λόγοι που βρίσκομαι στην Γερμανία... είναι μεγάλη κουβέντα

 

Κατσε εκει που εισαι και μη το λες ουτε του παππα.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κοντολογίς, μαλακίζονται οικογενειακώς: απορρίπτουν έναν άνθρωπο (ή τον ισοπεδώνουν στο επίπεδο του χορηγού) ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή είναι ξένος. Σου θυμίζει τίποτε;

 

 

 

Ναι φίλε μου ,μου θυμίζει πολλά που μάλλον έχεις ξεχάσει .

Μουθυμίζει τη συχωρεμένη τη μάνα μου που τη κατέβασαν να παντρευτεί στην Αθήνα ,έναν ''ΞΕΝΟ'' το συχωρεμένο το πατέρα μου ,χωρίς να τον έχει δει ποτέ .

 

Όβερ και άουτ που λένε και οι ραδιοερασιτέχνες  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου