Προς το περιεχόμενο

Κάτου Στα Ρόδα - ΠΑΡΑΔΟΞΟΝ - Νέο Videoclip


paradoxologos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όβερ και άουτ που λένε και οι ραδιοερασιτέχνες  ;)

 

Actually το έλεγε ο λοχίας Ρότζερς.

Οι ραδιοερασιτέχνες έλεγαν : "αφιερωμένο εξαιρετικά".

Με αγάπη.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Actually το έλεγε ο λοχίας Ρότζερς.

Οι ραδιοερασιτέχνες έλεγαν : "αφιερωμένο εξαιρετικά".

Με αγάπη.

 

:)

 

 

 

Προσπαθώ να μην αντιδικήσω μαζί σου ,να μη σε προσβάλω . Βρε αδελφέ άνθρωποι είμαστε ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις για τη ζωή . Δεκτό και σεβαστό και δεν έχω κανένα λόγο να σου αλλάξω απόψεις ,πόσο μάλλον να σε πείσω για το σωστό ή το λάθος τον απόψεών μας .

 

Τελειώνω λοιπόν εδώ παρότι είχα πει να σταματήσω ,προτρέποντάς να δεις τι σημαίνει ραδιοερασιτέχνης . Όχι τι είναι στη καθομιλουμένη ,ή τι εσύ πιστεύεις ,αλλά τι πραγματικά είναι και τι κώδικες ομιλίας χρησιμοποιούν.

 

Over and out  λοιπόν ,μπορείς να συνεχίσεις όσο θες 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε και απο μουσικης πλευρας και στιχουργικα.Πως να το κανουμε ετσι ειναι η ιστορια μας(των νεωτερων χρονων ) και οποια αποστροφη προς τους ξενους στην συγκεκριμενη περιοχη εχει καποιες δικαιολογιες...τις εχω συναντησει προσωπικα υπηρετωντας στα συνορα αλλα και σε δουλεια που εκανα καποιες εποχες εκει πανω στα συνορα (οποιος εχει ζησει εκει εστω και για λιγο διαστημα θα καταλαβει.Εξ αλλου παντα με συγκινουσαν τα παραδοσιακα μας τραγουδια και μουσικες  ...Ηπειρωτικα ,Θρακιωτικα ,Κοζανιτικα ,Ποντιακα ...μουσικος πλουτος που δυστυχως εχει παραμερισθει γιατι δεν ειναι trendy και ουτε θα γινει ποτε ΔΥΣΤΥΧΩΣ ???Ας ειναι καλα το υπουργειο πολιτισμου και οι συνοδοιποροι των Μεγα καναλιων που εχουν φερει τα τουρκοtrendy σηριαλ (και μαλιστα στην τουρκικη γλωσσα κατα απαιτηση των τουρκων ) και βλεπει ο Ελληνας τα χαιρια τους και μαθαινει και την γλωσσα τους τσαμπα .Αφεριμ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να μην αντιδικήσω μαζί σου ,να μη σε προσβάλω . Βρε αδελφέ άνθρωποι είμαστε ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις για τη ζωή . Δεκτό και σεβαστό και δεν έχω κανένα λόγο να σου αλλάξω απόψεις ,πόσο μάλλον να σε πείσω για το σωστό ή το λάθος τον απόψεών μας .

 

Τελειώνω λοιπόν εδώ παρότι είχα πει να σταματήσω ,προτρέποντάς να δεις τι σημαίνει ραδιοερασιτέχνης . Όχι τι είναι στη καθομιλουμένη ,ή τι εσύ πιστεύεις ,αλλά τι πραγματικά είναι και τι κώδικες ομιλίας χρησιμοποιούν.

 

Over and out  λοιπόν ,μπορείς να συνεχίσεις όσο θες 

 

Τώρα είμαι υπόλογος επειδή δεν ξέρω τι είναι οι ραδιοερασιτέχνες; Κβαντικό άλμα σε άλλη συζήτηση δεν είναι αυτό;

 

Δεν ήξερα ότι χρειάζεται προσπάθεια για να μη με προσβάλλεις... επέμεινε σε αυτή τη προσπάθεια όμως, διότι αν αποτύχεις, θα ανταποδώσω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,αν μπει ο θεματοθέτης να διαβάσει θα νομίζει ότι μπήκε σε λάθος thread.

 

Πιστεύω ότι ούτε κατά διάνοια ένας μακροχρόνια μετανάστης,με γυναίκα Ελληνογερμανίδα,θα είχε ως σκοπούμενο με το συγκεκριμένο τραγούδι  όσα γράφει ο trolley.

Άλλωστε το τραγούδι περιγράφει καταστάσεις μιας άλλης εποχής που τέτοια νοήματα μπορεί να ήταν στην καθημερινότητα του λαού,δεν νομίζω ότι ενδείκνυται σήμερα για Γκεμπελική προπαγάνδα..

 

Υ.Γ.Μου κάνει εντύπωση σε αυτό,αλλά και σε άλλα thread,ότι οι αντιπαραθέσεις που φτάνουν σε προσωπικό επίπεδο,είναι μεταξύ μελών με πολλά post ενίοτε και moderator..

Αφήστε και τίποτα να πέσει κάτω,δεν χάλασε ο κόσμος..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ούτε κατά διάνοια ένας μακροχρόνια μετανάστης,με γυναίκα Ελληνογερμανίδα,θα είχε ως σκοπούμενο με το συγκεκριμένο τραγούδι  όσα γράφει ο trolley.

 

Ο καλλιτέχνης οφείλει να έχει επίγνωση της δυναμικής των επιλογών του. Οπωσδήποτε, απέφυγα (μην έχοντας περισσότερες πληροφορίες) να θίξω επί προσωπικού τους δημιουργούς του βίντεο. Η κριτική μου είναι σε καλλιτεχνικό επίπεδο.

 

Όσο για το αν πέσει κάτι κάτω... είναι σεβαστή άποψή σου, αλλά όχι δική μου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαι υπόλογος επειδή δεν ξέρω τι είναι οι ραδιοερασιτέχνες; Κβαντικό άλμα σε άλλη συζήτηση δεν είναι αυτό;

 

Δεν ήξερα ότι χρειάζεται προσπάθεια για να μη με προσβάλλεις... επέμεινε σε αυτή τη προσπάθεια όμως, διότι αν αποτύχεις, θα ανταποδώσω.

 

 

 

;D ;D ;D Νάσαι καλά βρε Πάνο ,σιγά μην είσαι υπόλογος και για το σεισμό στη Φουκοσίμα . Απλά προσπάθησα -ενώ γνωρίζω ότι σου κόβει- να σου πω πως ΞΕΝΟΣ δεν σημαίνει απαραίτητα αλλοεθνής, ούτε γενικεύουμε-εξ απαλών ονύχων- με βάση τη Ρεπούση, τη Δραγώνα και τα παιδάκια του ΓΑΠ, πολίτικαλ κορέκτ κλπ κλπ . Νομίζω μιλάω με έναν άνθρωπο με ''κοινό νου'' ,όχι με κανά σαχλοκούδουνο .Τώρα αν εσύ πιστεύεις πως σε αντιμετωπίζω σαν τέτοιο ,μάλλον με κάνεις να πιστεύω πως όσα σου έλεγα πως αναφέρομαι στο πρόσωπό σου με σεβασμό και εκτίμηση και εσύ τα λοιδωρούσες ,ισχύουν. Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω αν πιστεύεις πως λειτουργώ και γράφω απέναντί σου υποκριτικά. Διαφορετικά δεν αξίζει να διαβάσεις τη συνέχεια, μένουμε εδώ Ελλάδα  ;D και τέλος.

 

Απ την άλλη βέβαια και παρά τις οποιεσδήποτε αντιθέσεις μας,αν για κάτι μπορώ να τσακώνομαι ολημερίς και ολονυκτής μαζί σου ,είναι το γεγονός πως θες ντε και καλά να πείσεις τον άλλο πως έχεις το απόλυτο δίκιο απριόρι ,κάτι σαν θεώρημα λεχθέν υπό του Πάνου .

Φτάνωντας λοιπόν εδώ και καθότι πάντα θέλεις να έχεις το τελευταίο λόγο-εκτός αν επέμβει η διαχείρηση- και παρότι οι επαναχωρήσεις μου στο ''Δεν συνεχίζω'' καταπατήθηκαν οικτρά ;D , ολοκληρώνω λέγωντας ,πως ναι με ΚΕΡΔΙΣΕΣ, έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα και εδώ που τα λαίμαι και λοίγα του οίπαις του τραγουδοιού κη ας σου κάνουν μινοισει  ει Iron Maiden γοιατεί απτεί χρησειμωπειούν τον ταιτράμπεο ΞΕΝΟ που σμπαίρνοι μούλοικα, αληόοντας έθνει.

 

;D ;D ;D

 

Αλληλούια και ειρήνη ημήν ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε γνώμη σεβαστή αλλά την συμβουλή να ξυριστώ δεν θα την πάρω σοβαρά! Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα κι ευτυχώς δηλαδή. :)

Επίσης, με λένε Κωνσταντίνο κι όχι Κλάους.

Το τραγούδι έχει καταγραφεί απο περιηγητάδες το 1800τόσο και αντί για "Ξένο" έλεγε "Τούρκο" και "η σκύλα η μάννα της" (για όποιους ενδιαφέρονται για τα λαογραφικά).

Ξένος (από την πόλη) ήταν κι ο πατέρας μου όταν πήρε τη μάννα μου (από το χωριό)

Στις παραστάσεις, σαν επόμενο τραγούδι παίζουμε συνήθως το  "Μαριούδι και Αλεξανδρής", το οποίο εξηγεί για ποιό λόγο δεν θέλει τον πλούσιο ξένο, η του προηγουμένου τραγουδιού... Απλά αγαπάει ένα άλλον ;)

Δεν ξέρω αν βοηθάει στην κατανόηση της σχετικότητα (ΚΑΙ) της έννοιας "ξένος" , κοιτάξτε το βιντεάκι που ακολουθεί και πάρτε υπόψιν ότι: Δουλεύω με 60 παιδιά και 7 γέρους. Έλληνας με γέρους Γερμανούς που πολέμησαν στην Ελλάδα και την Ρωσία και παιδάκια που προέρχονται από 20 διαφορετικές καταγωγές (κυρίως τουρκάκια)... Μουσική ελληνική και στίχο γερμανικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε γνώμη σεβαστή αλλά την συμβουλή να ξυριστώ δεν θα την πάρω σοβαρά! Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα κι ευτυχώς δηλαδή. :)

Επίσης, με λένε Κωνσταντίνο κι όχι Κλάους.

 

Ομολογώ ότι μου πέρασε από το μυαλό ότι ο Κλάους ήταν ο άλλος... αλλά εσύ μου φάνηκες πιο ευρωφάτσα. Οπωσδήποτε, εκτιμώ την ανοχή σου και σε συγχαίρω για τις προθέσεις σας. Παρ΄όλα αυτά ζούμε σε ύποπτους καιρούς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου