Προς το περιεχόμενο

Normalization (κανονικοποίηση) αρχείων ήχου


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έκανα το εξής έτσι πρόχειρα (σχετικά με τα 2 προηγούμενα κομμάτια):

 

έβαλα στο limiter στο input, 17. (στο 2ο κομμάτι)

τώρα φαίνονται και τα 2 να κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα έντασης.

Στο 2ο όμως που πείραξα, εμφανίζεται κάθε τόσο στο audio clipping ένα κόκκινο.

redc.png

 

και θυμάμαι, κάποιος μου είχε πει, ότι αν εμφανίζεται εκεί κόκκινο "δεν είναι καλό" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο Properties-Filters, αφού επιλέξεις όλα τα tracks και ενεργοποιήσεις το Normalization. Σελίδες 29 με 32 εδώ: http://ftp6.nero.com/user_guides/nero8/express/NeroExpress_Ena.pdf

 

α οκ, ευχαριστώ.

Απ'ότι είδα, όταν βάζω το μέγιστο, είναι ήδη στα 95 οπότε υποθέτω αυτό θα χρησιμοποίησε και την πρώτη φορά όταν το έκανα.

Ας δοκιμάσω τότε το 90.

 

Edit:

λοιπόν, το έκανα, και το ένα κομμάτι που άκουσα που είχε πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο σημείο, το κάνει πάλι, βέβαια μια ελαφριά παραμόρφωση, λιγότερη από πριν.

να ρωτήσω κάτι: όσο χαμηλότερα το βάζω, τόσο χαμηλώνει η ένταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν διαβάσεις το λινκ που έδωσα στο πρώτο ποστ, το τι συμβαίνει, το πώς και το γιατί εξηγούνται εκεί. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις το RMS αλλά με χαμηλότερη αξία (όπως επίσης περιγράφεται στο λινκ και σου είπα κι εγώ). Το προβληματικό κομμάτι είσαι βέβαιος πως δεν είναι και προβληματικό εξ αρχής με κλιπάρισμα όταν πχ. το ακούς με έναν media player?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν διαβάσεις το λινκ που έδωσα στο πρώτο ποστ, το τι συμβαίνει, το πώς και το γιατί εξηγούνται εκεί. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις το RMS αλλά με χαμηλότερη αξία (όπως επίσης περιγράφεται στο λινκ και σου είπα κι εγώ). Το προβληματικό κομμάτι είσαι βέβαιος πως δεν είναι και προβληματικό εξ αρχής με κλιπάρισμα όταν πχ. το ακούς με έναν media player?

 

Το διάβασα τώρα, αλλά πάλι δεν πολυκαταλαβαίνω.

Φαντάζομαι στο ποστ 4 είναι η απάντηση.

 

το κομμάτι, όχι, δεν είναι προβληματικό εξ αρχής.

Το βάζω δηλαδή, αυξάνω και την ένταση να φτάσει στο επίπεδο που φτάνει το "πειραγμένο" με το Nero (και περισσότερο), και δε δημιουργεί καμιά παραμόρφωση.

 

edit: Τα άκουσα όλα τα κομμάτια.

Τελικά μόνο το ένα το κάνει σε 2 σημεία, ελαφριά όπως είπα.

(ένα κομμάτι βέβαια, μου αύξησε πολύ το volume νομίζω, και είναι τώρα δυνατότερα απ'όλα)

Τώρα δεν ξέρω τί είναι καλύτερο, να βάλω μέγιστο 85, ή RMS 10-15%.

Θα δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου